Joel Greenblatt a jeho „magická formule“

Snad ani neexistuje jednodušší způsob investování, než který používal Joel Greenblatt, zakladatel slavného hedge fondu Gotham. Jeho metoda je popsána v knize s názvem „Malá kniha, která poráží trh“ (The Little Book That Beats The Market).

Kniha, která se stala bestsellerem, je psána snadným a čtivým jazykem, což není nijak překvapující vzhledem k faktu, že ji Greenblatt napsal pro svých pět dětí. Greenblatt v knize garantuje investiční úspěch za předpokladu, že jeho magická formule bude správně aplikována. Ale co to přesně je ona „magická formule“?

Joel Greenblatt a „magická formule“

joel-greenblatt-little-bookGreenblatt se při investování do akcií soustředí na dvě věci:

  • Rentabilitu kapitálu
  • Rentabilitu zisku

Má-li společnost vysokou rentabilitu kapitálu, znamená to, že má jasnou výhodu oproti konkurenci např. díky příhodné lokalitě, silnému jménu nebo možnosti nové a levné produkce. Díky tomu může společnost rychleji růst a dosahovat vyšších zisků s nižšími náklady.

 

Anekdota se žvýkačkou

Pro vysvětlení vysokého výnosu Greenblatt používá následující anekdotu. Na základní škole, do které chodí jeho syn, prodává chlapec jménem Jason žvýkačky. Za balení 5 žvýkaček v obchodě zaplatí 25 centů, ve škole pak prodá za 25 centů jeden kus. Na jednom balíčku tedy vydělá $1. Za předpokladu, že Jason za den prodá 4 balíčky a prodává je každý týden (36 školních týdnů), za rok vyinkasuje $720.

Během šesti let (do nástupu na střední) by tak Jason vydělal více než $4000! Poté se zeptal svého syna.: „Synu, kdybys mohl u Jasona investovat $100 s 50% návratností, udělal bys to?“

Samozřejmě že ano! Nemusíte být vysokoškolským profesorem ekonomie, abyste pochopili, že tu jde o výraznou slevu, a tedy příležitost. A to je přesně to, co Greenblatt vyhledává na akciových trzích. Vybere 3 500 největších amerických společností a dívá se, jaká je návratnost jejich kapitálu a návratnost zisků. Nakonec z nich vybere 30 takových, které v součtu obou parametrů skórují nejvýše.

Výhodné koupě se pak objeví zcela přirozeně, když tyto společnosti uspořádá podle poměru P/E.

Příliš snadné, říkáte si. Jestliže to funguje, proč to tak nedělá každý? Greenblatt by Vám mohl odpovědět. Trh je z krátkodobého hlediska příliš vrtkavý a ceny akcií mohou najednou prudce zakolísat. Opravdové výsledky jsou tedy viditelné až v průběhu delšího časového období, protože dlouhodobě se trh vrací do svého rovnovážného stavu, který reflektuje skutečnou cenu akcií.

A na to má málokdo trpělivost. Portoflio manažeři tak často přehlíží Greenblattovu magickou strategii, protože ta je šitá pro delší časový horizont. Kvůli tlaku ze strany svých klientů tak správci fondů cílí na rychlé zhodnocení. Pro Greenblatta je toto jedině dobře, protože tím je zaručena neustálá funkčnost jeho kouzelné formule.

Trpělivost je cnost, na což poukazuje nejen Joel Greenblatt ale i Benjamin Graham a Warren Buffett. Díky jejich zaměření se na dlouhodobý horizont dokázali porazit trh.

Magická formule a její výsledky

Pokud stále nejste přesvědčeni, podívejte se na výsledky známého hedge fondu Gotham, který v letech 1985 až 2005 dosáhl průměrného zhodnocení kapitálu ve výši 40 % ročně. Mezi lety 2006 až 2011 Gotham svůj fond pro nové investory uzavřel a kapitál zhodnocoval pouze velkým investorům, kteří směli zůstat.

Od roku 2011 pak Gotham opět otevřel dveře veřejnosti a v letech 2011 a 2012 jeho výkony korespondovaly se zisky, které připsal index S&P 500. Rok na to Gotham S&P předčil o téměř 9 %. Poslední dva roky jsou výsledky maličko pozadu. Žádné velké ztráty zaznamenány ale nebyly, na velké výnosy se zatím čeká.

Magická formule a její výsledky

Zajímá vás, jak shromáždit data 3 500 amerických společností a vybrat ty nejlepší? Mělo by! V dalším článku si představíme Joela Greenblatta ještě jednou a ukážeme si, jakým způsobem vybrat tituly podle jeho kritérií. Zároveň Vám představíme, jaké nové akcie má nyní v portfoliu Gotham. Můžete tak směle kráčet bok po boku.

Do té doby si pořiďte jeho „Malou knihu, která poráží trh“. Už během jejího čtení si budete moci sami začít budovat své vlastní portfolio postavené na principech Greenblattovy magické formule.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Warren Buffett a jeho investiční svět

Warren Buffett je nejznámnějším světových investičním guru. Zjistěte, jaká pravidla využívá pro výběr akcií ve své společnosti Berkshire Hathaway.

Číst dále

Jak vybrat správné akcie podle Davida Dremana

Podívejte se, která kritéria při výběru akcií sledoval kontrariánský investor David Dreman a jak je i vy můžete využit, pro své vlastní portfolio.

Číst dále

David Dreman, největší z kontrariánů

Investiční styl, který jde proti proudu, ignoruje masy a přesto (nebo možná právě proto) vynáší. David Dreman je znám jako ten, co nikdy nejde s davem.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×