John Neff a jeho preference nízkého poměru kurz/zisk

Tradičně mnoho investorů preferuje investovat do společností, u kterých je evidentní jejich vysoká hodnota. Je to ale vždy ten správný přístup? Co tahle jít trochu proti proudu? John Neff je přesně takový. Jde proti proudu a nevybírá firmu v centru pozornosti ale tu, která je skrytá, bezvýznamná a neviditelná pro ostatní.

Nenechte se zmást

Neff možná není jedním z nejznámějších v našem seznamu investičních guru, ale bezesporu mezi ně patří. Je ale jiný. Zatímco mnozí investoři jsou stále v pokušení vybírat akcie, které se těší velké oblibě, Neff hledá své tituly spíše v závětří akciových trhů. Jeho zaměření na méně populární akcie je zcela v souladu s jeho investiční filosofií nakupovat levně, kterou si osvojil už jako malý kluk.

Méně oblíbené akcie jsou vždy levnější, protože mají obecně nízká očekávání. I z toho důvodu pak nezdary ceně akcie příliš neublíží, a naopak úspěch může titul teleportovat na vrchol. U mnoha těchto akciových titulů je pozitivní vývoj v ceně zahrnut jen výjimečně nebo vůbec nikdy. Riziko u takových společností bývá přirozeně nízké.

Není ale pravda, že každá levná akcie stojí za nákup. Společnosti musí splňovat určitá kritéria a levná akcie může výt levná prostě proto, že vlastnit ji nemá žádnou cenu.

Skromný přístup Johna Neffa, neskromné jeho výkony

John Neff je známý jako velmi šetrný, skromný a trpělivý člověk s obrovských smyslem pro sebekázeň a disciplínu. Nehledá rozruch, třpyt ani luxus, ale zůstává zcela obyčejným mužem. Již 40 let žije se stejnou ženou, nebydlí v žádném luxusním sídle a nejezdí nejdražším vozem. Poměrně dost striktně dodržuje své rituály. Každý týden si například čte Wall Street Journal, aby měl jistotu, že nepropásne žádnou důležitou ekonomickou zprávu.

john neff citace

Do historie se Neff zapsal jako zakladatel největšího fondu 90. let: Vanguard Windsor Fund, který v letech 1964 až 1995 překonal výkonnost benchmark indexu S&P průměrně o 3,1 % každý rok. V  roce 1995 odešel John Neff do důchodu a předal řízení Vanguard fondu do jiným. Od té doby má index S&P navrch. Ruska mistra tam evidentně chybí.

Co nejvíce John Neffa ovlivnilo v jeho akciovém investování?

Odpověď můžeme hledat v jeho historii. John Neff se narodil roku 1931, krátce poté se jeho rodiče rozvedli a o rodinu se během velké hospodářské krize staral jeho dědeček. Když bylo Johnovi 14 let, usmířil se se svým otcem, pro kterého začal dokonce i pracovat.

Jeho otec měl malou firmu, která prodávala automobilové díly a mladý John se zde velmi záhy naučit důležitou životní lekci – firma nemusí svítit, životnost je mnohem důležitější.

Otec ho pravidelně bral na jednání s dodavateli, na kterých se snažil vyjednat dodavatelské slevy. To byl důležitý prvek, který udržoval obchod před konkurencí a něco, co se silně vrylo mladému Johnovy do krve a hluboce ovlivnilo jeho investiční kariéru. Slevy a levné nákupy – To je to, co vyhledává.

Jaké akcie byste podle Johna Neffa měli preferovat?

V tomto článku se zatím nebudeme věnovat výběrovým kriteriím pro akcie, které John Neff nakupuje, to bude předmětem až našeho příštího článku. Zde se budeme věnovat především způsobu myšlení, které Neffa charakterizuje a začneme hned centrálním bodem celého jeho investičního stylu – nízký poměr kurz/zisk.

Nízký poměr kurz/zisk naznačuje, že John Neff nakupuje akcie vždy jen, když se mu zdají levné. „Nikdy jsem nekoupil akcii, pokud podle mého názoru nebyla ve slevě“, je jedno z jeho nejslavnějších prohlášení. Samozřejmě, že nejde pouze vypočítat nízký poměr kurz/zisk a začít bezhlavě nakupovat. Vždy musíte oddělit zrno od plev, společnost důsledně poznat a nekupovat zajíce v pytli.

To má koneckonců John Neff společné se všemi dalšími guru. O jejich strategiích si můžete přečíst v naší investiční guru knize po zadání emailu níže.

S cílem nabídnout nějakou solidní podporu pro výběr akcie Neff poskytuje několik investičních kritérií, která by se dala shrnout následovně:

  • Růst zisku je navzdory nízkému poměru kurz/zisk pro Neffa klíčový. Pakliže společnost vykazuje rostoucí zisky, je to známkou toho, že firma expanduje a jde na vrchol.
  • Růst výnosů je snad ještě důležitější než růst zisku. Nejlepší zisky je zisk získaný zvýšením prodeje. Podnikání je úspěšné protože o zboží nebo služby je stále větší zájem.
  • Pozitivní volné cashflow, ze kterého vyplývá, že společnost má prostor pro případné investice.
  • Dividendový výnos, opět něco, čím akcie musí disponovat, jinak jsou pro Neffa nezajímavé. Vždy preferujte společnosti s vysokou mírou dividendy.

Pár finálních tipů pro akciové investory

Věřte sobě a neposlouchejte druhé. Důvěřujte vlastní hlavě a na řeči a názory druhých hleďte se zdravou dávkou skepse.

Investuje do věcí, které znáte. Víte-li něco o automobilovém průmyslu, preferujte investice do automoto sektoru.

Diverzifikace je vždy bonus ale diverzifikovat se do sektoru, o kterém nic nevím je nesmysl a nakonec jen ku škodě.

Neobchodujte emoce a nelpěte na akciích a to ani na těch, kterým se daří dobře. Emoce jsou nepřítelem investora a nalepit se na vítěznou akcii může být stejně nebezpečné jako nalepit se na tu ztrátovou.

Pro Johna Neffa není problém akci prodat dříve, než dosáhne vrcholu a vůbec nic si z toho nedělá. Pád který může na vrcholu přijít bývá zpravidla mnohem rychlejší, než růst a jsou za ním právě ony emoce. Lepší je použít očekávaný zisk v závislosti na risku a mít jasně zvolenou cílovou cenu.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×