Joseph Piotroski, akademický účetní

Joseph Piotroski je tak trochu výjimečným investorem. On totiž vlastně žádným investorem ani není, je „pouhým“ akademikem a vedle toho také autorem komplexních věděckých článků o účetnictví a finančním hodnocení podniků. Přesto se  mu v investiční branži podařilo rozvířit prach.

Joseph Piotroski a jeho akademická kariérajoseph-piotroski-beursgoeroe-300x300

V roce 1989 dokončil Pietrovsky své první studium účetnictví na University of Illinois. Právě zde byl položen základ jeho budoucího úspěchu, protože veškerá jeho kritéria jsou odvozena od účetních zásad a vztahů. Pro nás (i jeho další studenty) je to dobrá zpráva, protože to znamená, že kritéria investičního úspěchu jsou velmi dobře měřitelná.

Po studiích šel Pietrovski pracovat jako daňový poradce pro firmu Coopers & Lybrand a následně pak studoval MBA na Indiana University. Po promoci se usadil na University of Michigen, kde vyučoval a získal titul Ph.D. Další zastávkou jeho kočovného života byla University of Chicago, kde vyučoval účetnictví. V roce 2007 pak přesídlil na Standfordskou univerzitu, kde působí dodnes.

Které účetní zásady Piotrovski sleduje

Na počátku své akademické kariéry napsal průkopnický článek s názvem „Value Investing: The Use of Historical Financial Statement Information to Separate Winners from Losers“ (Hodnotové investování: Využití informací historických účetních závěrek k oddělení vítězů od poražených). V tomto článku se Pietrovski věnuje vysvětlení úspěšné investiční strategie, která je založená na akciích s vysokým poměrem účetní hodnota/tržní hodnota (tzv. B/M poměr, neboli book-to-market ratio). Tento přístup je protikladem k Dremanově strategii, který používá poměr opačný, tedy kurz/účetní hodnota. Dreman nicméně provádí výběr ze spodních 20 % akcií a Pietrovky naopak z horních 20 % akcií.

Zmíněný poměr není ale tím, čím Pietrovsky vstoupil ve známost. Rozhodně nebyl prvním, kdo ho použil. To, co ho odlišuje, leží hlouběji. Při svých výzkumech si uvědomil, že řada společností vykazuje z důvodu vážných finančních problémů vysoký poměr účetní hodnota/tržní hodnota. Vtip je v tom, odlišit ty slibné od těch, které mají finanční potíže. A to je právě jádro jeho článku.

Graf dole ukazuje, jakého výnosu by člověk dosáhl v případě, že by následoval metody, které Pietrovski popsal. Průměrné zhodnocení zde dosahuje 23 % a výkonnost je dvakrát vyšší než u indexu S&P 500.

simulatie-strategie-piotroski

Piotroski při svých výzkumech došel i k dalšímu pozoruhodnému závěru, a sice, že malé firmy s vysokým poměrem B/M mají relativně větší šansi skórovat lépe, než podniky velké. Vysvětelení je poměrně prosté – menší firmy jsou častěji mimo okruh zájmu většiny analytiků a je tedy možné zde najít větší množství perel.

Závěrem

Pietroski je pravým opakem toho, co si veřejnost představuje pod mistrem investorem á la Gordon Gekko. Jeho největším potěšením není ani tak vydělávání velkých peněz, ale skutečnost, že jeho studenti používají metody, které objevil a formují si z nich své vlastní závěry.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×