Kdo to je aktivistický investor a jak se chová?

V posledních měsících se téměř na denní bázi setkáváme s pojmem aktivistický investor. Jména jako Carl Icahn či Bill Ackman se pomalu stávají rockovými hvězdami na Wall Street. Retailoví investoři sledují jejich obchody a zejména jejich tisková prohlášení.

Dříve studenti si studenti ekonomek vysnívali kariéry úspěšných bankéřů, dnes již chtějí být novými Icahny. Kdo to tedy přesně je aktivistický investor?

Co jsou jeho cíle a jaké jsou jeho prostředky pro dosažení těchto cílů?

Jak se pozná aktivistický investor?

Aktivistický investor drží ve společnostech minoritní podíl (většinou do 10 %)  a snaží využít jej na vytvoření veřejného tlaku na management společnosti, aby podnikl jím navrhované kroky ke zvýšení ceny akcií. Cílem aktivistického investora je tedy zvýšit cenu akcií a zhodnotit prostředky, které spravuje.

Jedná se o styl investování, který se řadí pod event-driven neboli investování založené na událostech. Co dělá aktivistické investování zajímavým jsou prostředky, které jsou využívány k dosažení cíle. Tyto prostředky můžeme rozdělit na finanční a nefinanční.

Finanční prostředky:

 • Snížení nákladů – Jednou z výher Billa Ackmana bylo snížení nákladů v Procter & Gamble (PG).
 • Zvýšení či zavedení programu zpětného odkupu akcií (buyback) – Hodně pozornosti bylo věnováno snaze Carla Icahna o navýšení buyback programu Apple (AAPL).
 • Zvýšení nebo zavedení dividendy – Carl Icahn dosáhl navýšení dividendy u těžaře Transocean Ltd (RIG)

Nefinanční prostředky:

 • Změny v managementu – Jeden z nejhorších obchodů stál jmění Billa Ackmana, když se snažil transformovat retailera J.C.Penney (JCP) dosazením šéfa retailu v Apple Rona Johnsona jako nového CEO.
 • Fúze a akvizice – Bývají spojeny se snížením nákladů. aktuálním případem je Snaha aktivistického investora Starboard spojin Yahoo (YHOO) a AOL (AOL) pro snížení nákladů.
 • Spin-off části společnosti – Carl Icahn v červenci spustil boj za rozdělení eBay (EBAY). Cílem je spin-off PayPal do samostatné společnosti.
 • Divestice z určitého trhu
 • Vystoupení z burzy – Jedna z největších a nejšpinavějších bitev na poli aktivistického investování se vedla při snaze Dell o vystoupení z burzy. Nejhlasitějším oponentem nebyl nikdo jiný než Carl Icahn.

Sláva aktivistických investorů

Aktivističtí investoři jsou známí především díky svým způsobům, kterým se snaží dosáhnout cílů. Patří mezi ně kampaně v médiích, organizované přednášky jako v případě Billa Ackmanna proti Herbalife, tweety jako u Carl Icahna, prohlášení akcionářů nebo otevřené dopisy managementu, ve kterých se vyžívá zejména Dan Loeb. Zajímavým fenoménem je využití Twitter (TWTR) pro ohlášení obchodů.

Krátká zpráva obsahující pouze 140 znaků dokáže pohnout trhem i  u těch největších společností. Nejznámějším případem byl tweet Carl Icahna oznamující jeho podíl v Apple (AAPL). Během hodiny akcie společnosti s největší tržní kapitalizací na světě vzrostly o 4 %. Vytvořeno bylo $17 miliard bohatství neboli $121 milionů za znak. Šílenství? Dost možná. Rozhodně se vyplatí sledovat Twitter Carla Icahna.

Čtěte také >> LYNX přebral trofej Brokera Roku

Kdo jsou nejznámější aktivističtí investoři?

Mezi hlavní aktivistické investory, jejich kroky se vyplatí sledovat patří následující investoři:

 • Carl Icahn – Icahn Enterprises (IEP)
 • Bill Ackman – Pershing Square Capital Management
 • Daniel Loeb – Third Point
 • David Einhorn – Greenlight Capital
 • Nelson Peltz – Trian Fund Management

Aktivističní investoři překonávají trh

Rozsáhlá studie z roku 2013 zkoumala obchody aktivistických investorů od roku 1994 do 2007 a odhalila, že aktivističtí investoři si vedou lépe než index S&P 500. Další data nasbírané Bloomberg potvrzují, že i mezi lety 2009 a 2013 měli aktivističtí investoři lepší výsledky. V průměru vydělali 48 % svým akcionářů oproti 31 % výnosu S&P 500. Pro investory tak většinou zůstává problém pouze v tom, že tyto fondy mají vysoké minimální vklady pohybující se v milionech dolarů. Možností tak zůstává investovat do akcií jejich společností jako třeba do Icahn Enterprices (IEP).

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Joseph Piotroski, akademický účetní

Vysokoškolský profesor účetnictví s citem pro investice. Představil způsob, jak vybrat správné akcie s použitím několika účetních metod.

Číst dále

Jak vybírat akcie podle Johna Neffa

Podívejte se, jaká výběrová kritéria pro své akcie sledoval John Neff, zakladatel a dlouhodobě úspěšný správce největšího fondu 90. let

Číst dále

Které akcie splňují kritéria Jamese O’Shaughnessyho

Jaká kritéria používal při výběru svých akcií James O´Shaughnessy? Podívejte se na jeho principy blíže a využijte jich při stavbě svého portfolia.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×