Které akcie splňují kritéria Kennetha L. Fishera?

Správný výběr akcií není nic jednoduchého a to ani na velmi stabilním trhu. Na aktuálním trhu, kde od loňského května jdou akcie všemi směry, to je doslova nadlidský úkol. Jaká bude úroková sazba? Jsou nejistoty spojené s Řeckem konečně pryč? Vytvořila se na akciových trzích opět bublina? V posledních pěti letech šlo skoro vše nahoru, ale nyní to vypadá, že od srpna by se trh měl obrátit. Možná není vhodná doba na vstup do trhu. Zato je nyní čas na přečtení si o investičních guru a nalezení tak nového způsobu, jak být na trzích profitabilní.

arrow up3bChcete-li nalézt ziskovou investiční strategii, mohlo by vás zajímat využití poměru cena/tržby. Tento poměr již úspěšně využívá ve svém obchodování jeden
z investičních guru Kenneth L. Fisher. Jak jste si mohli přečíst v minulém článku, Fisher dává přednost tomuto poměru před poměrem cena/zisk. Tento ukazatel podle Fishera podléhá mnoha náhodám. Jsou to velké investice, změna účetní metody nebo velké výdaje na výzkum a vývoj. Při výběru správných akcií sleduje Fisher tato kritéria:

 • Poměr cena/tržby u necyklických a technologických akcií:

Jako super akcii můžeme nazývat tu, která má poměr cena/tržby nižší než 0,75. Pokud je vaše stávající pozice mezi 0,75 a 1,5, můžete si ji ponechat. Pokud je poměr zisk/tržby vyšší jak 3, prodávejte.

 • Poměr cen/tržby u cyklických akcií:

U těchto akcií je nejlepší poměr s hodnotou nižší než 0,4. Hodnota mezi 0,4 až 0,8 se považuje za dostatečnou. Akcie s poměrem nad 0,8 by měli být prodávány.

 • Poměr dluh/vlastní kapitál:

Dluh nesmí překročit 40% vlastního kapitálu.

 • Poměr cena/výzkum a vývoj:

Toto kritérium je použitelné pouze u lékařských a technologických akcií. Pokud vypočítáme vzorec tržní hodnota/výdaje na výzkum a vývoj dostaneme určitou hodnotu. Výhodné jsou akcie s hodnotou v rozmezí mezi 5 až 10. Akcie s hodnotou 10 až 15 se také mohou nakoupit.

 • Růst EPS (zisk na akcii) upravený o inflaci přesahuje 15%.
 • Volný cash flow na akcii musí být pozitivní.
 • Průměrná tříletá čistá zisková marže musí být vetší než 5%

V souladu s Fisherovou vášní pro lesnictví jsem při mém hledání narazil na akcie společnosti Universal Forest Product (UFPI). Svou činnost  UFPI zahájila v roce 1995. Od svého založení je zaměřena na prodej dřeva a dřevařských výrobků. Kromě dodávání dřeva do velkoobchodů  vyrábí také zábradlí, schodiště, nábytek aj. Pro nás je obzvláště zajímavé to, že UFPI ve většině případů splňuje Fisherova kritéria.

Poměr cena/tržby: 0,46 spadá mezi 0,4 až 0,8. To je u cyklických akcií dostačující.

Poměr dluh/vlastní kapitál: míra dluhu ve výši pouze 20,18% je více než uspokojivá. Dluh by neměl překročit 40% vlastního kapitálu.

Růst EPS: V tomto případě je EPS 58,22%. To je mnohem více než požadovaných 15%.

Volný cash flow na akcii: 0,79 splňuje naše kritérium.

Průměrná tříletá čistá zisková marže: Toto je jediné kritérium, které není splněno. U UFPI je hodnota tohoto ukazatele 1,69%.

Pro načasování trhu můžeme také využít ukazatel RSI. RSI je indikátor, který ukazuje kdy je cena akcií příliš vysoká nebo příliš nízká. Řečeno velice jednoduše, když je RSI pod úrovní 40, cena akcií je příliš nízká. Pokud se akcie nachází nad úrovní 60, akcie jsou relativně drahé. Minulý měsíc zaznamenala UFPI obrovský nárůst a tím se hodnota RSI dostala na 85. Momentálně došlo ke stabilizaci kurzu a RSI indikátor klesl na úroveň 20.. Tato situace nám může značit, že se brzy dočkáme lepších cen. Fisherova kritéria a ukazatel RSI nám ukázal, že akcie UFPI mají velký potenciál.

guru fisher4

Disclaimer: Článek je pouze informačního charakteru a neměl by být vnímán jako investiční poradenství k nákupu nebo prodeji akcií či jiných instrumentů. Čtenář souhlasí s tím, že nákup nebo prodej akcií i dalších instrumentů založený na obsahu tohoto článku je na jeho vlastní riziko a zodpovědnost.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
 • Extrémně nízké poplatky
 • Globální investování na více než 100 trzích
 • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
 • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×