Kenneth Fisher, muž z lesa

Syn investora Phillipa A. Fishera, který se jako první zabýval růstovými akciemi, vyrůstal v prostředí investic. Jeho zájem však byl financím vzdálený, jelikož si jako mladý představoval kariéru v lesnictví. Přesto Kenneth podlehl tlaku rodiny a začal pracovat pro rodinou společnost. Jeho otec byl velmi přísný a jen těžko zvládal synovu rebelskou povahu. Kenneth se brzy rozhodl, že se vydá po své vlastní ose.

fisher-investments-300x200A tak uprostřed lesů ve Woodside v Kalifornii vznikl Fisher Investments. Nestalo se tak pouze kvůli jeho lásce k lesům, ale také kvůli izolaci od okolního světa. Kenneth nevěřil v týmové myšlení finančních společností. Podle něj ho nejvíce odlišovaly právě jeho originální investiční nápady. Jeho strategie byly na trhu velmi úspěšné a zanedlouho měla firma již tři pobočky, všechny v zalesněných oblastech. V současné době Fisher Asset Management celosvětově spravuje impozantní sumu 47 miliard amerických dolarů. Fisherův kapitál se odhaduje na 2,7 miliard dolarů. Jak se k této částce dostal?

Poměr P/S

Fisherova strategie je zaměřena na poměr cena akcie/tržby na akcii (P/S). V jeho knize „Super Stock“ je kladen důraz převážně na tento indikátor. Poměru cena/tržby dostává u Fishera přednost, jelikož šíře používaný poměrový ukazatel cena akcie/zisk na akcii (P/E) je příliš závislý na náhodách. Účetní inženýrství dokáže skrýt mnoho informací a zisk díky tomu může být hodně zkrášlován, což vytváří zkreslený náhled na hospodaření společnosti. Tomu se dá vyhnout, pokud pozornost soustředíme na výši tržeb namísto zisku.

Navíc společnosti s nízkým poměrem P/S mohou s mírným zvýšením marží dosahovat velkých zisků. Fisher ve svém důrazu na tržby a marži rozlišuje mezi jednotlivými odvětví. Těžký průmysl neměl téměř nikdy vysoké ziskové marže, a proto je jeho poměr P/S výrazně nižší, než je tomu například u technologického sektoru nebo zdravotnictví. Fisher má pro investory následující rady:

  • Větší společnosti mají tendenci mít nižší poměr P/S.
  • Pozitivní překvapení obvykle přichází od firem s ukazatelem P/S nižší než 1.
  • Negativní překvapení jsou spojena s firmami s relativně vysokým poměrem P.

quote-kenneth-fisher

Rozdělení na hodnotové a růstové akcie

Samozřejmě P/S není jediným ukazatelem, který Fisher sleduje při vyběru svých akcií. K dalším indikátorům se dostaneme v následujícím článku. Teď si popíšeme, jak u Fishera probíhá proces výběru akcií do portfolia.

Fisher říká, že uplatňuje různé investiční styly na různá období. Obecně akcie rozděluje na dvě skupiny: hodnotové a růstové akcie. Následně rozlišuje společnosti na velké, střední a malé. Tím se vytvoří šest skupin, ze kterých vybere čtyři, které mají v aktuálním tržním prostředí nejvyšší ziskový potenciál. Pokud by se stalo, že Fisher špatně odhadl situaci na trhu, pak riziko že se bude mýlit ve čtyřech skupinách je daleko menší, než kdyby vybral pouze jednu. Než Fisher vybere čtyři skupiny, podívá se také na mezinárodní výnosovou křivku, vývoj globálního HDP a také na vývoj inflace.

Fisherovi výsledky

Aktuální výsledky Fisherovi strategie odvodíme z výnosů jeho fondu Fisher Asset Management. Fondu se podařilo zhodnotit kapitál o 73,7 % za posledních patnáct let. To je méně než 86,4%, který získal akciový index S&P 500 v tomto období. Slabší výkon je způsoben zejména výkonností posledních čtyřech let, kdy cena fondu stoupla v ročním průměru o 9,5 % méně než S&P 500. To ale neznamená, že výsledky byly pro Fisher Asset Management negativní. Kromě roku 2011 se společnost nachází v zelených číslech každý rok od 2009.,

fisher-investments

I přes slabší výkon fondu nemůžeme Fisherovu strategii ihned odepsat. Typy na akcie v jeho sloupku v magazínu Forbes byly výrazně lepší než výsledky fondu. Dokonce se jim podařilo překonat S&P 500 o 24 % v roce 2010 a o 5 % v roce 2009. Na odkazu zde se nachází přehled aktuálních pozic ve Fisherově portfoliu.

Tento článek byl krátkým úvodem do světa jednoho z nevětších investičních guru. V příštím článku podrobněji prozkoumáme Fisherův výběr akcií a představíme ty akcie, která splňují Fisherova kritéria. Pokud Vás tento příběh zaujal a zdá se Vám čekání na další článek příliš dlouhé, můžete si zatím přečíst Fisherovu knihu „Super Stock“ nebo sledovat jeho typy na webových stránkách Forbes.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×