Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?

Money management - obchodování a investováníRychlé jednání, minuty či sekundy, nebo naopak poklidné čekání a držení pozice dlouhodoběji? Každý trader žije na burze svým vlastním světem. Být sám sebou je klíčem úspěchu na finančních trzích. Každý z obchodníků různým způsobem používá metodu zvanou money management.

Ne každá strategie totiž sedne každému obchodníkovi. Jeden bude při stejné strategii vydělávat, druhý ztrácet. Jeden bude z obchodu vystupovat dříve, druhý později. Přeci jen ale existuje jedna disciplína, se kterou se budou ztotožňovat všichni.

Money management stojí jak za úspěšnými příběhy, tak i v pozadí za tradery, kteří smazali svůj účet. Ačkoli je ovládaní money managementu bezpochyby jednou z nejdůležitějších dovedností, je často velmi podceňováno. A co více, je mu přikládaná velmi malá pozornost.

Jak správně nastavit money management a proč je tak důležité jej dodržovat?

V článku se dozvíte, co to money management je, proč je tak důležitý a poradíme vám 9 tipů, čeho se raději vyvarovat a také 9 pravidel, které dodržují úspěšní obchodníci.

Co je to money management?

Money management je termín pro řízení pozic, plánování kontroly a nakládání s prostředky a stanovování vlastních pravidel. Cílem money managementu je minimalizace ztrát a maximalizace zisků. V tomto článku se budeme zabývat správou peněz důležitou právě pro Vás, tradery a investory.

Obchodník se stanoveným plánem money managementu má jasně stanovenu maximální ztrátu na obchod. Úspěšní tradeři se shodují na tom, že omezení ztrát v nepříznivých časech je důležitějším faktorem, než jsou zisky v dobách nárůstu trhů.

Ať obchodujete sebelepší strategii, bez money managementu se dlouhodobé profitability s vysokou pravděpodobností nedočkáte. Díky správnému money managementu jste schopni docílit konzistentních výdělků. A to je přeci cíl každého obchodníka.

Co je to money management?

Proč je money management tak důležitý?

Plánování money managementu je opěrným bodem každého obchodního dne. Mnoho investorů potvrzuje, že na zvyšování hodnoty svého investičního účtu pracují dlouhou dobu. Zato ztratit ho jsou schopni i během jednoho dne. Jak je to ale možné? Proč investoři náhle tento akumulovaný zisk ztratí? Odpověď na tuto otázku bývá často stejná:

 „Měl jsem slabší období, moje zisky byly menší než obvykle, a tak jsem raději podstoupil větší riziko na další obchody. To ale naopak vedlo k ještě větším ztrátám.“

Je na každém z nás, aby právě v nejistých časech konal racionálně a nevyhledával zbytečné riziko. V takové chvíli by každý investor měl své ztráty omezovat, nikoli je navyšovat. Konzistentní zisky jsou znakem každého zkušeného obchodníka. Právě tito investoři ví, jak se vyrovnat se ztrátami a jak je neuváženě nenavyšovat. A to můžeme považovat za cíl money managementu. Může to znít jednoduše, ale každý na tento problém jednou sám narazí, pokud si již od počátku nestanoví vlastní pravidla.

Money management Vás udrží naživu i přes nepovedený obchod a neúspěšné období. Neprohloubí výrazně Vaše ztráty a ponechá Vaši psychiku klidnější i ve ztrátových dobách, jelikož budou ztráty očekávané a přijatelné. Disciplinovaný trader s dobrým money managementem může zobchodovat 15 po sobě ztrátových obchodů, ale následně pokryje své ztráty 2 povedenými obchody. V případě nezkušeného tradera bez plánu to bude přesně naopak. 15 ziskových obchodů je vynulováno 2 nepovedenými, a to žádnému z nás na sebedůvěře nepřidá.

9 + 9 zlatých pravidel money managementu

Pojďme se z obecných informací přesunout ke konkrétním radám. Jakým chybám se v rámci money managementu vyvarovat a na co naopak směřovat svou pozornost?

Vytvořili jsme pro Vás seznam bodů, podle kterých můžete nastavit svůj plán.

 

Co je to money management?

Money management - čeho se vyvarovat9 tipů, kterým se vyvarovat

 1. Nezaobírejte se posledním (ztrátovým) obchodem příliš dlouho.
 2. Následujte svou strategii a začněte znovu obchodovat.
 3. Předem si stanovte maximální ztrátu na 1 obchod. Může to být například hodnota 5 % z Vašeho celkového kapitálu. Pro mnoho obchodníků může být přijatelnější nižší hodnota, nejčastěji 2 %.
 4. Neotevírejte neúměrně velké pozice vzhledem k výši svého obchodního účtu. Není dobré sázet vše na jednu kartu. Pokud například začnete obchodovat 1 futures kontrakt v hodnotě €10,000, měla by tato pozice činit pouze malé % z Vašeho celkového účtu (například 10 % kapitálu). A i přesto že je tato pozice zisková, pozici nenavyšujte.
 5. Diverzifikace aktiv v portfoliu je pro každého investora vhodná volba. Berte ale v potaz silně korelované pozice. Díky správnému rozložení pozic v portfoliu by Vás korelace neměly ohrožovat.
 6. Nenechte se ovlivňovat emocemi z otevřených obchodů. Euforie i nejistota mohou vést k neracionálnímu jednání.
  Není nutné za každou cenu vstupovat do trhu. Pokud si nejste jisti, že aktuální situace odpovídá Vámi definovanému vstupu dle Vaší strategie, počkejte na další zřetelnější příležitost.
 7. Nemít otevřenou pozici neznamená neúspěch. Ba naopak, vyvarujete se tak ztrátám z každého neočekávaného (negativního) pohybu trhu.
 8. Dejte si pozor na nadměrnou aktivitu. Obzvlášť v dobách, kdy je trh pomalejší a stagnuje, se obchodníci často nechávají ovládat emocemi a chtějí otevírat obchody, přestože nekorespondují s jejich strategií.
 9. Vyčkávejte s trpělivostí na opravdové příležitosti s velkým potenciálem zisku a nenechte se rozhodit každým pohybem trhu.

Zmínili jsme zde 9 důležitých bodů, kterým se vyhnout v rámci money managementu. Samozřejmě se nejedná o všechna pravidla, kterými byste se měli řídit. Jde o základ, od kterého se můžete odrazit.  Vaším konečným cílem by měly být menší ztráty, než je výše Vašeho profitu.

Money management - co dodržovat9 pravidel, kterými se řídit

 1. Znejte své riziko a výši zisku na každý obchod ještě před tím, než do něj vstoupíte. Ujasníte si, zda jste schopni riziko unést a zda se vyplatí riskovat pro daný potenciální zisk.
 2. Používejte stop-loss, abyste definovali maximální ztrátu.
 3. Dejte pozor na jeho umístění. Stop-loss příliš blízko vstupní hodnotě, nedává prostor může zastavit pohyb příliš brzy, i když by se obchod poté vyvíjel ve Váš prospěch.
 4. Stanovte si maximální ztrátu na den (například 10 % z celkového kapitálu). Toto opatření zabraňuje velké ztrátě během jednoho obchodního dne.
 5. Disponujte dostatečným kapitálem. Buďte si vědomi, že pro dlouhodobé pozice bude tato část kapitálu blokovaná. Mějte na paměti bod z předchozího seznamu o výši pozic.
 6. V nejistých obdobích snižte frekvenci obchodování. Právě v takovýchto situacích méně znamená více. Nesnažte se nahradit ztráty otevřením většího množství obchodů, ztratíte ještě více.
 7. Zavírejte ztrátové pozice dříve a nechte zisky růst po co nejdelší dobu. V případě protipohybu nečekejte a nedoufejte v obrat trhu. Neposouvejte stoploss. Raději realizujte menší ztrátu.
 8. Vždy si připravte plán v předstihu. Zakomponujte do svého plánu i pozitivní scénáře, vyhnete se tak otevírání obchodů v euforické náladě, které nekorespondují s Vaší strategií.
 9. Zůstaňte disciplinovaní. Vždy dodržujte předem stanovený plán. Od tohoto plánu se neodklánějte především v dobách, kdy se Vám nezadařilo. Pokračujte ve své strategii i nadále. Disciplína je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu obchodníka.

Mějte tato pravidla na paměti a řiďte se jimi. Ještě lépe, vytiskněte si je, ať je máte neustále na očích. Každý den, kdy budete obchodovat na burze, Vám budou připomínat, že se nemáte odchylovat od vlastní strategie. Navíc budou zcelovat Vaši disciplínu. Nezapomínejte, pouze racionální rozhodnutí bude Vás i Váš účet posouvat výše.

úspěšný trader a money management

Otázky, na které se úspěšný trader sám sebe ptá každý den

Na základě výše zmíněných pravidel mohou vyvstat otázky, na které by se sám sebe měl zeptat trader každý den:

 • Vím, kolik riskuji na daný obchod?
 • Dodržuji svůj předem stanovený plán při vstupu do nové pozice?
 • Otevřel bych tuto pozici z racionálního hlediska? Nejsem ovlivněn emocemi?
 • Jak velkou část kapitálu mohu v tomto obchodě ztratit a jak daleko je umístěn můj stop-loss?
 • Nebyl překročen některý z mých limitů?
 • Je moje strategie stále účinná? Neměl bych ji pozměnit?
 • Je pro mě nastavená strategie vyhovující? Neměl bych ji pozměnit?

Odpovězte si na banální otázky popsané výše. Můžete zjistit, že jste se nad žádnou z těchto otázek blíže nezamysleli a přijdete tak na mezeru ve své strategii. Ptejte se na ně opakovaně. Jejich odpovědi Vám pomohou stát se disciplinovanějším obchodníkem s dobře nastaveným money managementem.

Obchodujte disciplinovaně s LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále

Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×