Nassim Taleb, filozof nebo investiční guru?

Nassim Taleb vybočuje z roviny doposud představených investičních guru. Můžeme jej vůbec označit jako investičního guru? Zatímco u ostatních guru se zabýváme jejich výsledky a kritérii výběru investic, u Nassima Taleba se těmito tématy zaobírat nebudeme. Taleb sice je vysloužilý derivátový trader, avšak v povědomí veřejnosti vstoupil jako autor knihy „The Black Swan, the Impact of the Highly Improbable“ v překladu „Černá labuť, následky vysoce nepravděpodobných událostí“. V knize se Taleb zabývá problematikou chování lidí v extrémních situacích. Taleba je možno nazývat spíše filozofem než investičním guru.

Mediokristán a Extremistán

nassim-taleb-black-swanProč tedy Taleba v sekci o investičních guru zmiňujeme? Je to převážně kvůli Talebově umění profitovat i na ztrátových trzích.

V knize Černá labuť rozlišuje Taleb mezi zeměmi Mediokristán a Extremistán. V Mediokristánu je vše měřitelné bez významnějších odchylek, avšak v Extremistánu, který odpovídá světu, ve kterém žijeme, je převážná část predikovatelná, avšak existují zde extrémní situace, které nejsou předvídatelné. Právě tyto situace jsou označovány jako černé labutě. Co se z černých labutí můžeme naučit? Minimalizovat ztráty a využít vzniklých obchodních příležitostí. Aktuální situace ohledně Brexitu může být příkladem. Je na čase začít věnovat Talebovi pozornost.

Největší investiční úspěchy Taleb zaznamenal během turbulencí v letech 1987, 2000 a 2008. V dnešní době působí jako poradce investičního fondu Universal Investments, který se opírá o Talebův princip černých labutí. V roce 2008 se investoři tohoto fondu dočkali zhodnocení mezi až 115 %. To není špatný výsledek vzhledem k tomu, že v tomto období byla většina investorů spíše na druhé straně výnosové křivky. Taleb a jeho následovníci vyhodnocují trh spíše fundamentálně a zaměřují se na využití situací, kdy se většina investorů topí ve ztrátách.

Pokus, omyl

Podle Taleba se investoři nikdy dostatečně nepoučí z předcházejících krizí. Specifickou roli v tomto ohledu hraje státní aparát. Jedním z cílů vlády je zamezit rozšíření nervozity a stresu na trzích. Snaží se o to pomocí kapitálových injekcí, snížení daní a dalších nástrojů na podporu ekonomiky. Pokud bude vláda podporovat ekonomiku, budou růst na síle velké finanční instituce, které bývají označovány jako „too big to fail“. Příkladem jsou banky, u kterých by krach znamenal nejen ztráty tisíců pracovních míst, ale také ztrátu peněžních prostředků jejich klientů. Dopad na ekonomiku by tak byl ohromný.

Taleb netvrdí, že by proti krizím neměla existovat žádná ochrana. Avšak pokud bude vláda i nadále pomáhat ekonomice svými intervencemi, finanční systém se nikdy nepoučí ze svých chyb.  A pokud nedojde k žádnému poučení se z chyb, nikdy se nevytvoří lepší systém. Je to stejné, jako kdybychom letadlo chtěli vylepšit opravou technické závady.

Nassim Taleb tvrdí, že pokud by se finanční trh poučil ze svých chyb, stal by se pak robustnější. Vytvořila by se tím jeho nová, lepší verze 2.0. Metoda pokusů a omylů posouvá dále nejen vědní obory, ale může vylepšit i finanční svět. Celé ekonomické vzdělávání by se podle Taleba mělo změnit z teoretického na praktické. Měla by se analyzovat data, přicházet s invencemi a objevovat nové principy.

Na závěr ještě jedna investiční rada od Taleba. V období neklidu se snažte držet v povzdálí. Jen tak je vaše portfolio schopno vydržet propad trhů. Nebuďte tedy aktivní a vyčkávejte na ty nejlepší obchody. Taleb doporučuje mít ve svém portfoliu akcie, které dobře skórují v nestabilním prostředí. Stop-lossy by neměly být v době turbulencí jedinou obranou portfolia. Taleb říká: „Dělej chyby, ale udrž je tak malé, jak jen to je možné.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Více:
LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×