Nejlepší čínské akcie v roce 2020

V tomto článku se podíváme na 6 zajímavých čínských akcií s vysokými vyhlídkami. Při slovním spojení „investování v Číně“ stále  mnoho investorů cítí mrazení v zádech. Obrovská země s obrovskou ekonomikou, která navzdory částečnému otevření ekonomiky svobodnému trhu, je stále matoucí, netransparentní a především kontrolovaná.

Investování do čínských akcií mnoho lidí vnímá jako riziko, protože se zdá, že prakticky nelze posoudit příležitosti a rizika.

Je to pravda?

čínské akcie

Na příkladu šesti čínských akciích, které v tomto článku rozebereme, chceme ukázat, že obavy z investování do čínských akcií jsou mnohdy přehnané. Je potřeba mít na paměti jednu věc. Obezřetnost a opatrnost při investování na akciových trzích by měla být vždy na prvním místě. V případě Číny to platí dvojnásobně, zejména pokud jde o spekulativní akcie společnosti jako je níže prezentovaná NIO.

V dnešním článku s vámi probereme následující témata:

  • Čínská ekonomika – vyšší růst, vyšší rizika?
  • Obchodní válka –  jaký má skutečný dopad na čínskou ekonomiku?
  • Vyhněte se rizikovým oblastem
  • Nejlepší čínské akcie na rok 2019

Čínská ekonomika – vyšší růst, vyšší rizika?

Je pravda, že čínské úřady mají větší vliv na podnikání, než je tomu v případě státních orgánů v Evropě, Japonsku nebo USA. A rozšířený názor, že ekonomická data, která jsou v případě Číny vždy tak přesná, neodpovídají skutečnosti, je oprávněný. Je těžko uvěřitelné, že by tak obrovská ekonomika mohla reálně růst tak rychlým tempem. Je tohle ale dostatečný argument pro to, abychom čínské firmy jednoduše vyloučili jako investiční cíl? Určitě ne.

Vývoj čínského exportu v milionech USD od 13.01.2004 do 14.01.2019

V Číně je celá řada nesmírně lukrativních společností, do kterých stojí za zvážení investovat. Na níže uvedených grafech vidíme nárůst importu a exportu během posledních 15 let. Je jasné, že čínská ekonomika roste, což se samozřejmě kladně odrazí i na domácí spotřebě.

Vývoj čínského importu v milionech USD od 13.01.2004 do 14.01.2019

Míra růstu by byla vyšší než ve vyspělých státech i v případě, že by byla o 2 % nižší, než je uváděno. Tempo růstu čínského HDP zpomaluje. To však neznamená, že se její ekonomika zmenšuje. Po tolika letech stabilního nárůstu ani prakticky není možné, aby se tempo růstu neustále zvyšovalo.

Podstatné je také zmínit fakt, že Čína již není pouhou „pobočkou“ evropských a amerických společností závislá na jejich technologiích a know-how. Čínské firmy v poslední době stále častěji přicházejí s inovacemi na světové úrovni. Stále však často kopírují většinu produktů z USA a Evropy, což americká vláda rezolutně kritizuje. Co je nejdůležitější – čínská ekonomika je již méně závislá na USA, Evropě a Japonsku, než jsou tyto 3 ekonomiky vzájemně závislé mezi sebou.

Obchodní válka USA a Číny – jaký má skutečný dopad na čínskou ekonomiku?

Přelom let 2018 a 2019 se nesl ve znamení obchodní války mezi USA a Čínou. Agresivní způsob, jakým vláda USA pro svůj stát prosazuje lepší obchodní podmínky, poškozuje globální ekonomiku jako celek a nepředvídatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa způsobilo, že mnozí investoři se stali defenzivnějšími než předtím. Z Washingtonu opakovaně slyšíme, že obchodní válka má na čínskou ekonomiku kritický dopad, zatímco americké ekonomiky se tento konflikt prakticky nedotkl. Je to ale skutečně pravda? 2 výše uvedené grafy vypovídají o opaku. Čínské exporty sotva poklesly. A fakt, že importy klesají, postihuje evropské, asijské a americké společnosti zásobující čínské firmy daleko více než čínské společnosti samotné.

Čínské HDP od 13.01.1994 do 31.01.2019

Zvětšit

Na výše uvedeném grafu sledujeme čínské HDP za posledních 25 let a na níže uvedeném grafu je zobrazen vývoj průmyslové produkce za posledních 25 let. To, že obě křivky mají klesající tendenci znamená nikoliv, že by čínská ekonomika ochabovala, ale pouze fakt, že růst hospodářského výkonu se zpomaluje. Samozřejmě, vysoký procentuální růst není v přirozených tržních podmínkách dlouhodobě stabilně udržitelný. To znamená, že ekonomický výkon měřený v USD nebo v CNY má tvar paraboly.

 

Vývoj průmyslové výroby v Číně od 12.01.1994 do 31.01.2019

Zvětšit

Samozřejmě, takto obrovský konflikt nemůže být bez následků. Čína však kompenzuje část amerického sankčního tarifu tím, že  uměle drží svou měnu – CNY,  oslabenou vůči USD. V následujícím grafu vidíme index Shanghai Composite, který je od roku 2005 v dlouhodobém uptrendu.

 

Shangai Compise Index od 01.01.2004 do 31.01.2019

Zvětšit

Vyhněte se rizikovým oblastem

A to i v případě, že Čína v obchodní válce netrpí tak, jak se snaží prezentovat vláda USA. Jak již bylo zmíněno na začátku: k investicím v Číně je potřeba přistupovat opatrně. V první řadě existuje jeden rizikový faktor, kterému je nejlépe se vyhnout obloukem: rychle rostoucí zadlužení čínských společností a domácností. Čínský kapitál nesmírně roste a Čína se tudíž dostává do podobných problémů, které se objevují i v USA každých několik let. To znamená: S obrovským nárůstem kapitálu čínských bank přichází riziko kolapsu. I přes to, že vládní ruka v Číně dosáhne daleko a snaží se tomu různými zásahy předejít jako například snížením minimální sazby vkladů.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Nejlepší čínské akcie roku 2019

Podívejme se na společnosti, které profitují z velkého nárůstu čínských příjmů, ale také se orientují na globálních trzích. Pro snazší nákup a prodej daných akcií je lepší, aby byly obchodovány v USA nebo v Evropě. Ale není potřeba se omezovat pouze na Alibabu a Baidu, které nyní zná téměř každý investor. Společnosti, které jsme vybrali, se také obchoduji v USA a Německu. Pro kotaci jsme vybrali USD, protože obrat v USA je vyšší.

Akcie Alibaba – čínský Amazon

Akcie China Southern Airlines – letecký gigant

Název společnosti je trochu zavádějící, protože působí dojmem, že se jedná o regionální leteckou společnost. Faktem však je, že China Southern Airlines (ISIN: CNE1000002T6 – Symbol: ZNH) v roce 2003 převzala China Northern Airlines a Xinjiang Airlines. Navíc působí i mimo území Číny. Počtem cestujících je společnost China Southern Airlines čtvrtou největší leteckou společností na světě a největší mimo Spojené státy americké.

Letadla společnost China Southern Airlines létají do destinací po celém světě. Společnost vlastní více než 550 letadel, přičemž průměrně jsou všechna mladší sedmi let. V důsledku obrovského nárůstu letecké dopravy přidala China Southern Airlines 110 nových letů. Společnost používá převážně ověřené modely letadel od velkých výrobců Airbusu a Boeingu

Akcie JD.com – Super obchod

V Číně se obecně předpokládá, že Alibaba je srovnatelná s dominantním postavením, jaké má Amazon ve zbytku světa. Ale to je chyba. JD.com (ISIN: US47215P1066 – Symbol: JD – Měna: USD) je čínským lídrem online obchodu ve vyšších cenových segmentech, jako jsou elektronika či luxusní zboží.

Z hlediska objemu prodeje je dvakrát tak velký jako Alibaba. Mezi těmito dvěma společnostmi obecně panuje silná konkurence, přičemž  JD.com v některých oblastech spolupracuje s Tencent, Alphabet nebo Baidu, aby si zde udržel dominantní postavení nad Alibabou.

 

Skutečnost, že akcie společnosti JD.com v současné době stojí pouze čtvrtinu toho, co akcie Alibaby, je způsobeno skutečností, že společnost JD.com se v roce 2017 opět vrátila k ziskovosti a v roce 2018 se dostala do zisku.

Je to podobné jako u Amazon, protože JD.com investuje do experimentů například se samohybnými vozidly a drony – a to vše stojí peníze. Alibaba, na druhé straně, je stabilně zisková a více zaměřena na pravidelné vykazování černých číslech. Pokud se JD.com povede udržet Alibabu dále od svých projektů, může získat impuls k dalšímu rozvoji a výhody proti své konkurenci.

Akcie NIO – čínská Tesla

NIO (ISIN: US62914V1061 – Symbol: NIO – měna: USD), se sídlem v Šanghaji, byla založena v roce 2014. Jedná se o vývojáře elektromobilů ve stejných kategoriích, tj. v řadě elegantních a současně sportovních vozidel v horní střední třídě. Společnost se veřejně obchoduje od roku 2018. Bude NIO konkurencí pro Teslu?

O IPO NIO jsme psali v předchozím článku, který si můžete přečíst zde. 

Odpověď je stále ve hvězdách, protože do konce roku 2018 se prodalo pouze něco málo přes 1000 vozidel. Společnost je stále ve své první fázi růstu a mohla se stejně snadno stát hvězdou akciového trhu jako zmizet v propadlišti dějin. Z krátké historie akcií NIO zatím nelze moc vyčíst. Spíše než pro konzervativní investory se tedy jedná o akcii pro riskantní spekulanty!

Stručně řečeno: navzdory růstu a působivým příležitostem na čínském trhu je investování do čínských akcií stále velmi spekulativní a je tudíž potřeba k těmto akciovým titulům přistupovat s odpovídající opatrností a umírněnými kapitálovými investicemi.

Chcete nakupovat nebo prodávat čínské akcie?

LYNX zajišťuje exkluzivní přístup na burzu HK-Shanghai Connect, díky které můžete nakupovat přímo čínské akcie. Více o nákupu čínských akcií čtěte zde.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05