Nejlepší evropské dividendové akcie 2020

Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.

Přestože éra tohoto génia je už nějakou dobu za námi, z tohoto tvrzení si můžeme odnést mnoho i dnes. Ročně dosažené výnosy jsou pro investory zásadním faktorem při budování obchodního účtu.

Zatímco je těžké spekulovat, jakým směrem se vydá cena akcie následující obchodní den, průměrný roční dividendový výnos můžeme považovat za stabilní a předvídatelný fakt.

Vzhledem k tomu, že návratnost investic je pro investory velmi důležitá, připravili jsme pro vás takové evropské dividendové akcie, které nabízí slušný ziskový potenciál. Na co si dávat pozor pří výběru akcií s vysokou dividendou? A proč jsme vybrali právě evropské dividendové akcie?

Na co si dát pozor při výběru nejlepších dividendových akcií?

Právě v dobách nízkých úrokových sazeb je investice do akcií s vysokou dividendou atraktivní variantou. Dividendové akcie nejen, že oživí vaše portfolio, ale vytvoříte si tak dlouhodobě udržitelnou složku portfolia s nezanedbatelným ročním výnosem.

Což je přesně to, co jako investor hledáte, stabilitu a výnos v jednom. Tuto kombinaci lze nalézt na evropském akciovém trhu, proto jsme pro vás vyhledali ty nejlepší evropské dividendové akcie pro rok 2019.

Atraktivní dividendovou akcii nepoznáte jen podle vysokého dividendového výnosu, ale co vás bude dále zajímat, je vyplácení dividend v budoucnu. Hledáme akcie s potenciálním růstem vyplacených dividend nebo alespoň akcie, kde tyto dividendy nebudou klesající.

Pozitivní efekt dividend

Spořicí účet nebyl v posledních letech zrovna nejvýnosnější metodou, kam uložit své finance. Za což nepochybně můžeme přikládat vinu nízkým úrokovým sazbám.

Pokud se podíváme na výnosy 10letého českého vládního dluhopisu, povšimneme si velmi nízkých hodnot pohybujících se od 0,35 % v roce 2015. Přestože dochází k jejich postupnému navyšovaní, aktuální výnos 1,82 % není stále příliš zajímavý.

Co takhle, aby vám výnos z investovaného kapitálů pro jednou pokryl inflaci a zároveň zaplacenou daň? Řešení naleznete v nákupu dividendových akcií.

Během posledních deseti let bylo opakovaně prokázáno, že akcioví investoři byli v dlouhodobém horizontu profitabilnější než ti, kteří vložili kapitál do dluhopisů či ho drželi na spořicích účtech.

Vraťme se nyní na úplný začátek a zabývejme se chvíli složeným úročením Alberta Einsteina. Krásným příkladem dokazující platnost tohoto tvrzení je německý index DAX.

V tomto indexu hrají velký vliv reinvestice, zpětně zainvestované výnosy z dividend. Vyplacené dividendy nejsou od úrovně indexu odečítány, ba naopak jsou do něj započítávány.

Aby byl rozdíl jasnější, porovnáme index celkového výnosu DAX, který započítává dividendy a který většina z vás poznává, a takzvaný index cen DAX, kde dividendy zahrnuty nejsou. Nyní máme možnost pozorovat zásadní rozdíl mezi těmito dvěma indexy.

Oba indexy vznikly v roce 1987 se stejnou počáteční hodnotou 1 000 bodů. Výkon reinvestovaného indexu DAX byl ale mnohem vyšší než výkon cenového indexu.

Zatímco hodnota reinvestovaného indexu se na konci roku 2017 pohybovala na hodnotě 13 000 bodů, hodnota cenového indexu činila pouhých 6 000 bodů, což je méně než poloviční hodnota. Můžeme tvrdit, že pokud bychom obdržené dividendy pokaždé znovu investovali, vydělali bychom za posledních 30 let více než dvojnásobek, než kdybychom reinvestice neprováděli.

V dlouhodobém horizontu výnos dividend zásadně ovlivňuje profit. Albert Einstein se v této skutečnosti skutečně nemýlil.

Přečtěte si také >> Přehled dividendových akcií

Nejlepší evropské dividendové akcie roku 2020

S ohledem na toto zjištění jsme se vydali hledat nejlepší evropské dividendové akcie. Akcie, které splňují výše zmíněná kritéria, nalezneme především u velkých společností. Společností, jež se vyznačují stabilitou, předvídatelným peněžním ziskem, ale také solidním cash flow.

Dále si všímáme ukazatelů jako výnos na 1 akcii a výše vyplacené dividendy na 1 akcii. Výnos na akcii by měl být vždy větší než vyplacená dividenda na akcii. Tato informace nám říká, že by výplaty dividend měly být zajištěny i do budoucna. Zároveň, přebytek zisku společnosti může být nadále rozdělován investorům.

Akcie s vysokými dividendami bývají často méně ovlivněny cyklickými pohyby ekonomiky, než tomu je například u růstových akcií. Na druhou stranu růst takového typu společností bude spíše pomalejší.

Dividendové akcie jsou také méně volatilnější. Jinými slovy, budou mít nízkou hodnotu beta. To může být velkou výhodou právě v období propadu finančního trhu. V takové fázi ekonomického cyklu jsou dividendové akcie méně náchylné k poklesu své hodnoty a celkově jejich citlivost na negativní vývoj trhu je menší.

Níže naleznete nejlepší 3 evropské dividendové akcie pro rok 2019.

3. Akcie Royal Dutch Shell (RDSA)

Royal Dutch Shell (ISIN: GB00B03MLX29 – Symbol: RDSA – Měna: Euro) je jednou z největších energetických společností na světě se zaměřením na ropu a plyn. Shell se podílí na výzkumných a vývojových projektech ve více než 70 zemích světa a je jedním z největších distributorů paliv a maziv na světě.

Mezi investory je tato společnost velmi oblíbená, jelikož od roku 1945 až dosud nikdy nesnížila výši dividend. V roce 2019 Shell vyplatí akcionářům dividendu ve výši 1,88 EUR. Dividendy vyplácí kvartálně po 0,47 EUR.

V loňském roce vzrostla cena ropy, což je pro Royal Dutch Shell byla zjevně příznivý faktor. Za celý rok 2018 se zisky z ropy a plynu zvýšily o 34% na 21,4 miliardy USD. Energetický gigant má také vynikající rozvahu. Vlastní kapitál činil k 31. lednu 2019 202,5 ​​mld. USD, takže podíl vlastního kapitálu je mírně nad 50 %.

Royal Dutch Shell má vynikající dividendovou historii, takže investoři mohou vždy počítat s vysokým P / E poměrem. V neposlední řadě, protože míra inflace se od roku 2016 opět zvyšuje, odborníci také očekávají stabilní ceny ropy pro následující rok, což je pro Royal Dutch Shell asi nejdůležitější pozitivní faktor. Jako klasická dividendová akcie je hodnota poměrně dobře zajištěna proti cenovým výkyvům spolehlivě vysokou dividendou. S dividendovým výnosem 6,0 % je tato akcie v současné době oceněna velmi příznivě.

Graf akcie Royal Dutch Shell. Zdroj: LYNX Trading.

Jak na obchodování akcií?

Chcete se dozvědět více o úspěšných akciových strategiích? Získejte investiční e-book s 11 super strategiemi nejúspěšnějších investičních guru zdarma.

2. Akcie Swiss Re (SR9)

Swiss Re (ISIN: CH0126881561 – Symbol: SR9 – Měna: Euro) se sídlem ve švýcarském Curychu je po Munich Re 2. největší pojišťovací společností. Swiss Re se zaměřuje převážně na pojištění majetku a životní pojištění.

V uplynulém fiskálním roce 2018 vzrostl zisk na akcii o 32% na 1,34 CHF (1,19 EUR). Ve srovnání s rokem 2016 jsou však výsledky za rok 2017 a 2018 na velmi nízké úrovni. V té době bylo dosaženo 10,60 CHF (9,44 eur) na akcii. Důvodem byla vysoká škoda způsobená přírodními katastrofami v posledních dvou letech. Švýcarská pojišťovna i přes nepříznivé podmínky však překvapila zvýšením dividendy a programem zpětného odkupu akcií.

Na výroční valné hromadě společnosti v dubnu bylo rozhodnuto o zvýšení dividend o 12 % z 5,55 CHF (4,45 EUR) na 5,60 CHF (4,99 EUR) na akcii. Kromě toho společnost plánuje obnovit nedávno ukončený program zpětného odkupu akcií, na který vyčlení částku zhruba 2 miliard CHF (1,8 miliardy EUR).

Graf akcie Swiss Re (SR9). Zdroj: LYNX Trading.

Se současnou cenou akcií ve výši 85 EUR a očekávanou dividendou ve výši 4,99 EUR je dividendový výnos společnosti Swiss Re v současné době na lukrativní úrovni 5,9 %, přestože loňský zisk byl velmi slabý v důsledku velkého počtu přírodních katastrof. Zkušenosti však ukazují, že tyto okolnosti přinášejí pojišťovacím společnostem nové klienty a jejich tržby se v budoucích letech zvyšují. Šance, že v roce 2019 bude Swiss Re dosahovat nadprůměrných výsledků je proto vysoká.

Swiss Re je mimo jiné v hledáčku Goldman Sachs, která stále vidí ve společnosti velký potenciál díky atraktivnímu dividendovému výnosu a solidním finančním institucím. Cílová cena americké investiční banky je 110 CHF, což je necelých 98 EUR. Počátkem roku 2019 dosáhl podíl Swiss Re nového desetiletého maxima 100,40 CHF (89,40 EUR).

LYNX TIP: Objevte, jak probíhá zdanění dividend

1. Akcie Daimler (DAI)

Německá automobilka Daimler (ISIN: DE0007100000 – symbol: DAI – měna: Euro) sídlící ve Stuttgartu i přes řadu problémů v nedávné době dokázala udržet své postavení přední značky. Společnost v roce 2018 dosáhla nižšího celkového výsledku než v předchozím roce.

Zejména v Číně má společnost nejlepší růstové vyhlídky. Společně s čínskou partnerskou společností BAIC (Beijing Benz Automotive) vyvíjí elektromobily pro místní trh. Do Daimler také investovala čínská společnost Geely, která je nyní s vlastnictvím 10 % největším akcionářem. Za společností stojí čínský miliardář a vlastník společnosti Volvo Li Shufu.

Navzdory některým problémům se Daimler za uplynulý fiskální rok dostal do rekordních čísel. Společnost prodala celkově 3,4 milionů vozů, což je o 2,4 % více než v předchozím roce. Tržby vzrostly o 2 % na 167 miliard USD. Konsolidovaný výsledek se však snížil o 28 % na 7,6 miliard EUR. Výsledek byl zatížen především regulačními postupy a regulačními zpožděními v souvislosti s naftovou krizí. Zisk na akcii se snížil z 9,61 EUR na 6,78 EUR. Vedení společnosti však v roce 2019 očekává mírný nárůst tržeb a EBIT.

Graf akcie Daimler (DAI). Zdroj: LYNX Trading.

Vzhledem k pozitivnímu obchodnímu vývoji byla za rok 2017 vyplacena dividenda ve výši 3,65 EUR na akcii, což je nejvyšší dividenda v historii společnosti. Pro rok 2018 bylo navrženo snížení o 0,40 EUR na 3,25 EUR. Se současnou hodnotou akcie 50 EUR se výnos pohybuje kolem 6,4%.

V Daimleru, stejně jako u jiných výrobců automobilů, je podnik relativně cyklický. To znamená, že vždy může dojít k mírnému snížení nebo zvýšení dividend. Pokud by prodej automobilů výrazně poklesl v důsledku represivních sazeb, motorové krize, alternativních pohonných systémů nebo období hospodářského zpomalení, mohlo by v příštích několika letech dojít k dalšímu poklesu dividend.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Zaujala vás možnost obchodovat evropské dividendové akcie?

Dostali jsme se na závěr přehledu nejlepších evropských dividendových akcií. Jak jsme si ukázali, dividendové akcie představují dlouhodobě udržitelnou a stabilní složku v investičním portfoliu. Stabilita a výnosnost jsou velmi lákávými cíli, díky kterým jsou dividendové akcie velmi žádanou položkou řady úspěšných investorů.

Nákup dividendových akcií s LYNX

Pomocí platformy LYNX Trading je možné zainvestovat do všech výše zmíněných evropských dividendových akcií. Díky LYNX máte možnost využít investování do 100+ burz ve 30 zemích za velmi nízkých nákladů.

ETF: průvodce pro obchodování ETF

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Co znamená pojem dividendový aristokrat? Jací jsou nejlepší dividendoví aristokraté v Evropě a na světě? Objevte také ETF, které se na tyto akcie zaměřují.

Číst dále

9 nejlepších defenzivních akcií roku 2020

Když nastane recese, přesto zde zůstane mnoho nepostradatelných produktů a služeb, které se budou využívat i nadále. Objevte jak v této situaci profitovat.

Číst dále

Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2020

Věděli jste, že platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště, i v dobách recese? Objevte 3 nejlepší platinové akcie roku %%currentyear%%.

Číst dále
Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05