Nejlepší evropské dividendové akcie 2018

Albert Einstein jednou prohlásil: “Složené úročení je osmý div světa.” Poukazoval na skutečnost, že i odkládání malé částky, kterou ale vhodně zainvestujete, vám může přinést příjemné výdělky.

Přestože éra tohoto génia je už nějakou dobu za námi, z tohoto tvrzení si můžeme odnést mnoho i dnes. Ročně dosažené výnosy jsou pro investory zásadním faktorem při budování obchodního účtu.

Zatímco je těžké spekulovat, jakým směrem se vydá cena akcie následující obchodní den, průměrný roční dividendový výnos můžeme považovat za stabilní a předvídatelný fakt.

Vzhledem k tomu, že návratnost investic je pro investory velmi důležitá, připravili jsme pro vás takové evropské dividendové akcie, které nabízí slušný ziskový potenciál. Na co si dávat pozor pří výběru akcií s vysokou dividendou? A proč jsme vybrali právě evropské dividendové akcie?

1. Na co si dát pozor při výběru nejlepších dividendových akcií?

Právě v dobách nízkých úrokových sazeb je investice do akcií s vysokou dividendou atraktivní variantou. Dividendové akcie nejen, že oživí vaše portfolio, ale vytvoříte si tak dlouhodobě udržitelnou složku portfolia s nezanedbatelným ročním výnosem.

Což je přesně to, co jako investor hledáte, stabilitu a výnos v jednom. Tuto kombinaci lze nalézt na evropském akciovém trhu, proto jsme pro vás vyhledali ty nejlepší evropské dividendové akcie pro rok 2018.

Atraktivní dividendovou akcii nepoznáte jen podle vysokého dividendového výnosu, ale co vás bude dále zajímat, je vyplácení dividend v budoucnu. Hledáme akcie s potenciálním růstem vyplacených dividend nebo alespoň akcie, kde tyto dividendy nebudou klesající.

2. Pozitivní efekt dividend

Spořicí účet nebyl v posledních letech zrovna nejvýnosnější metodou, kam uložit své finance. Za což nepochybně můžeme přikládat vinu nízkým úrokovým sazbám.

Pokud se podíváme na výnosy 10letého českého vládního dluhopisu, povšimneme si velmi nízkých hodnot pohybujících se od 0,35 % v roce 2015. Přestože dochází k jejich postupnému navyšovaní, aktuální výnos 1,82 % není stále příliš zajímavý.

Co takhle, aby vám výnos z investovaného kapitálů pro jednou pokryl inflaci a zároveň zaplacenou daň? Řešení naleznete v nákupu dividendových akcií.

Během posledních deseti let bylo opakovaně prokázáno, že akcioví investoři byli v dlouhodobém horizontu profitabilnější než ti, kteří vložili kapitál do dluhopisů či ho drželi na spořicích účtech.

Vraťme se nyní na úplný začátek a zabývejme se chvíli složeným úročením Alberta Einsteina. Krásným příkladem dokazující platnost tohoto tvrzení je německý index DAX.

V tomto indexu hrají velký vliv reinvestice, zpětně zainvestované výnosy z dividend. Vyplacené dividendy nejsou od úrovně indexu odečítány, ba naopak jsou do něj započítávány.

Aby byl rozdíl jasnější, porovnáme index celkového výnosu DAX, který započítává dividendy a který většina z vás poznává, a takzvaný index cen DAX, kde dividendy zahrnuty nejsou. Nyní máme možnost pozorovat zásadní rozdíl mezi těmito dvěma indexy.

Oba indexy vznikly v roce 1987 se stejnou počáteční hodnotou 1 000 bodů. Výkon reinvestovaného indexu DAX byl ale mnohem vyšší než výkon cenového indexu.

Zatímco hodnota reinvestovaného indexu se na konci roku 2017 pohybovala na hodnotě 13 000 bodů, hodnota cenového indexu činila pouhých 6 000 bodů, což je méně než poloviční hodnota. Můžeme tvrdit, že pokud bychom obdržené dividendy pokaždé znovu investovali, vydělali bychom za posledních 30 let více než dvojnásobek, než kdybychom reinvestice neprováděli.

V dlouhodobém horizontu výnos dividend zásadně ovlivňuje profit. Albert Einstein se v této skutečnosti skutečně nemýlil.

Přečtěte si také >> Přehled dividendových akcií

3. Nejlepší evropské dividendové akcie

S ohledem na toto zjištění jsme se vydali hledat nejlepší evropské dividendové akcie. Akcie, které splňují výše zmíněná kritéria, nalezneme především u velkých společností. Společností, jež se vyznačují stabilitou, předvídatelným peněžním ziskem, ale také solidním cash flow.

Dále si všímáme ukazatelů jako výnos na 1 akcii a výše vyplacené dividendy na 1 akcii. Výnos na akcii by měl být vždy větší než vyplacená dividenda na akcii. Tato informace nám říká, že by výplaty dividend měly být zajištěny i do budoucna. Zároveň, přebytek zisku společnosti může být nadále rozdělován investorům.

Akcie s vysokými dividendami bývají často méně ovlivněny cyklickými pohyby ekonomiky, než tomu je například u růstových akcií. Na druhou stranu růst takového typu společností bude spíše pomalejší.

Dividendové akcie jsou také méně volatilnější. Jinými slovy, budou mít nízkou hodnotu beta. To může být velkou výhodou právě v období propadu finančního trhu. V takové fázi ekonomického cyklu jsou dividendové akcie méně náchylné k poklesu své hodnoty a celkově jejich citlivost na negativní vývoj trhu je menší.

Níže naleznete nejlepší 3 evropské dividendové akcie.

Akcie Royal Dutch Shell (RDSA) 6,2%

První ze tří akcií z našeho seznamu je společnost Shell. Shell je aktivní v sektoru energetiky, přičemž její specializace je zaměřena na ropu a zemní plyn.

Od roku 1945 se její průměrná roční výplata dividend nesnížila. S cílem zachovat tuto pověst, se společnost zavázala nadále udržovat tuto hodnotu a výši dividend nesnižovat.

Zobrazit detail akcie Shell (RDSA)

V nadcházejícím roce se očekává vyplacení dividend ve výši € 1.53. Při současné ceně akcií se jedná o dividendový výnos 6,2 %.

V posledních letech společnost Shell profituje z nárůstu množství těžby ropy. Právě tato kompenzace nízké ceny ropy je úspěšná a akvizice se společností BG Group v roce 2015 se jeví jako dobrý strategický krok.

Kromě toho investice do udržitelné energie otevírají společnosti Shell dveře do budoucna. Investoři se z úspěchů společnosti Shell těší a roční výplaty dividend jsou pro ně jen další třešničkou na dortu.

Jak na obchodování akcií?

Chcete se dozvědět více o úspěšných akciových strategiích? Získejte investiční e-book s 11 super strategiemi nejúspěšnějších investičních guru zdarma.

Akcie Swiss Re (SR9) 5,3%

Druhou položkou našeho seznamu je švýcarská společnost Swiss Re. Jedná se o druhou největší zajišťovací společnost na světě. Swiss Re se primárně zaměřuje na životní i neživotní pojištění a převod rizik.

Nedávno společnost oznámila, že v roce 2018 se investoři dočkají navýšení dividend. Zároveň se tento rok zapíše do historie Swiss Re jako počátek programu odkupu vlastních akcií, tzv. buyback program.

Při současné ceně akcií činí dividendový výnos 5,3 %. V nedávné době projevila zájem o partnerství japonská společnost SoftBank. Japonci se zajímají o majetkový vstup do Swiss Re až do výše 30 %.

akcie Daimler (DAI)

Akcie Daimler (DAI) 5,5%

Německý výrobce aut, autobusů a nákladních vozidel Daimler je třetí společností na našem listu nejlepších evropských dividendových akcií. Nejznámější značkou této skupiny je Mercedes-Benz.

Vedle výroby automobilů s tradičními spalovacími motory společnost výrazně investuje do výzkumu hybridních a elektrických vozidel. Daimler nezůstává pozadu a jeho příspěvek k udržitelnosti je krokem do budoucna.

Zobrazit detail akcie Daimler (DAI)

Auta vyrobená koncernem Daimler jsou velmi populární v Číně a v nadcházejících letech se společnost na tento klíčový trh zaměří. V roce 2017 Daimler vyprodukoval rekordní obrat a odhaduje se, že tato čísla nejsou pro nadcházející rok stropem.

Na základě těchto silných výsledků se v roce 2017 navýšila dividenda o 12 % na €3,65 na akcii. Aktuální dividendový výnos tak činí 5,5 %. To činí akcie Daimler mimořádně atraktivními. Pokud vezmeme v potaz, že za posledních 7 let byly dividendy 5krát navyšovány, není pře o tom, že své místo na našem seznamu dividendových akcií si Daimler zaslouží.

Čtěte také >> Nejlepší americké dividendové akcie roku 2018

Zaujala vás možnost obchodovat dividendové akcie?

Dostali jsme se na závěr přehledu nejlepších evropských dividendových akcií. Jak jsme si ukázali, dividendové akcie představují dlouhodobě udržitelnou a stabilní složku v investičním portfoliu. Stabilita a výnosnost jsou velmi lákávými cíli, díky kterým jsou dividendové akcie velmi žádanou položkou řady úspěšných investorů.

Nákup dividendových akcií s LYNX

Pomocí platformy LYNX Trading je možné zainvestovat do všech výše zmíněných evropských dividendových akcií. Díky LYNX máte možnost využít investování do 100+ burz ve 30 zemích za velmi nízkých nákladů.

ETF: průvodce pro obchodování ETF
Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05