Obchodujte s trendem pomocí indikátoru ADX

Řada investorů i burzovních spekulantů ráda obchoduje trendové vstupy a často hledají nástroj, který jim pomůže správně poznat, zda v trhu trend je či nikoliv, případně jak je silný.

V našich minulých článcích o technické analýze jsme se již věnovali několika ukazatelům, které mohou dobře posloužit. Jedním z nich byl kupř. klouzavý průměr, druhým indikátor MACD.

V tomto článku se blíže podíváme na směrový indikátor ADX.

ADX (z anglického Average Directional Index) neříká nic moc o směru trendu, zato říká hodně o jeho síle.

V tomto článku se zaměříme na následující věci:

  • Co nám přesně ADX indikátor říká?
  • Jak se ADX indikátor používá
  • Jak ADX mnůžeme nastavit v platformě LYNX trading

Co nám přesně ADX říká?

ADX je mezi obchodníky široce využíván, Je to proto, že řada traderů ráda obchoduje trend a tento ukazatel velmi dobře pomáhá ve čtení síly trendu. Nezáleží na tom, zda je trend býčí nebo medvědí, v obou případech ukazuje tato studie stejné číslo.

ADX patří do skupiny oscilátorů a fluktuuje mezi hodnotami 0 a 100. Nízké hodnoty okolo 20 indikují slabý trend, zatímco ty vysoké ukazují na silný trendový pohyb. Pakliže hodnoty na indikátoru ADX oslabují znamená to, že oslabuje i stávající trend. Začíná-li se naopak hodnoty na ADX nabývat vyšších čísel, netrendový trh se mění v trendový.

Indikátor se často používá v kombinaci s DMI liniemi. V takovém případě vám bude studie vykreslovat tři linie. Jednou z nich je ADX linie a zbylé dvě jsou DMI+ a DMI-. Tato trojkombinace pak říká něco i směru trendu, nejen o jeho síle.

Ocitá-li se DMI+ nad hodnotou DMI- máme trend rostoucí, je tomu naopak a DMI- se ocitá nad hodnotou DMI+, mám trend klesající.

Jak se indikátor ADX používá?

Obecně lze říci, že indikátor ADX se užívá jako doplňková studie s dalšími. Samotný indikátor neposkytuje žádné prodejní ani nákupní signály jako kupř. RSI, nebo Billinger Bands.

Máte systém postavený na sledování trendu a používáte nějaké další indicie pro vstup do pozice? Pak může být ADX dobrým pomocníkem pro filtrování vstupů.  Můžete si kupř. nadefinovat, že vstupovat do trendu budete jen, bude-li trend dostatečně silný tedy, když ADX bude kupř. nad hodnotou 45.

Můžete ho ale použít i opačně, tedy pro potvrzení trhu, který netrenduje a můžete v tu chvíli začít  vyhledávat signály reverzní, protitrendové.

Indikátor lze samozřejmě používat na různých časových rámcích a je jen na vás, který si zvolíte. Klasicky se ADX používá na denních grafech ale není vůbec na škodu jej používat i při rychlejších časových pásmem a nasadit ho na hodinový nebo minutový trh. Vždy je potřeba indikátor chvilku nasledovat a ideálně spojit s jiným dalším podpůrným prvkem.

Níže uvedená tabulka udává, co indikátor ADX ve zkratce říká:

 0-20  20-30  30-50  50+
 Žádný trend  Mírný trend  Silný trend Velmi silný trend

 

Hodnota 20 a méně znamená, že trend prakticky neexistuje, jme v trhu, který jde do boku a konsoliduje. Trendový obchodník by v takový chvíli měl stát mimo a neobchodovat.

Hodnota mezi 20 a 30 říká, že v trhu je mírný trend. Můžeme být na počátku rozjíždějícího se nového trendu, nebo naopak může zeslabovat předcházející prudký trend. V takovém případě může trendový obchodník začít chtít vyhledávat vstupy do nového trendu. Má-li kupř. otevřenou pozici, může mu snižující se trend signalizovat čas pozici zavřít.

Je ADX nad hodnotou 30? Pak se nachází trh v silném trendovém pohybu, v takovém trhu může být dobrý nápad vstupovat do pozic, nebo držet stávají pozice otevřené pro zasažení delších targetů.

Velmi vysoký trend ukazuje hodnota nad 50, takové trendy jsou trváním spíše poměrně krátké, každopádně pro trendového obchodníka mohou přinést zajímavé pohyby a zajímavé obchody.

Jak nastavit ADX v platformě LYNX Trading

V platformě LYNX Trading máte možnost využít více než 80 různých technických ukazatelů. K dispozici je samozřejmě i tento. V grafu výše jsem si ukázali, jak ADX indikátor vypadá, a nyní se podíváme na to, jak jej do platformy přidat.

Otevřete si graf, ve kterém chcete ADX zobrazit. Klikněte do grafu pravým tlačítkem myši a zobrazí se menu. V menu vyberte „Přidat studii“, dále zvolte „Trend Studie“ a nakonec vyberte úplně nahoře „ADX/DMI“.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×