Opční strategie Strangle: spekulace na pohyb s malým rizikem

Opční strategie strangle je podobná straddle. Nákup strangle také slouží jako spekulace na pohyb ceny podkladového aktiva, nehledě na směr pohybu. V rámci strangle dochází k nákupu call a put opce se stejným datem expirace.

Na rozdíl od straddle se však realizační ceny call a put opce liší a stanovují se mimo peníze, což je hlavní rozdíl, jelikož u straddle se volí obě opce na stejné realizační ceně. Protože se kupují opce mimo peníze, je výše investice v porovnání se straddle nižší.

V tomto článku se zaměříme na následující témata

 • Co je strategie Strangle
 • Vysvětlení teorie
 • Výhody a nevýhody nákupu Strangle
 • Jaké jsou nejlepší strike ceny a expirace
 • Praktický příklad Strangle

Vysvětlení teorie Strangle

Nákupem strangle spekulujeme na silný pohyb podkladového aktiva jakýmkoliv směrem. Jedná se tedy o směrovou strategii. Dochází k nákupu stejného počtu call a put opcí na různých realizačních cenách. Nicméně aby bylo dosaženo profitu, je nutný větší pohyb než u straddle. Pokud se očekávaný pohyb nedostaví, obě opce expirují bezcenné. Strangle je tak ideální pro investory, kteří očekávají velký pohyb a preferují nižší investici.

Po zaplacení opčního prémia získáme negativní théta, které značí, že čas plyne v náš neprospěch. Riziko je omezené na výši zaplaceného prémia.

Riziko vlivu řeckých písmen je shodné jako u straddle. Delta je neutrální, protože pozitivní delta call opce je vyrovnána negativní deltou put opce. Gamma i vega jsou pozitivní, théta je negativní, jelikož obě opce jsou nakoupeny. Časový rozpad se tak bude zrychlovat s blížícím se datem expirace.

V příkladu jsou provedeny následující transakce

 • Nákup call opce na strike ceně $45
 • Nákup put opce na strike ceně $35

Vzhledem k zaplacenému prémiu $2 se bod nulového zisku nachází na úrovních $36 a $44. Pokud při expiraci bude cena podkladového aktiva pod $36 nebo nad $44, realizujete zisk, jehož výše teoreticky není při růstu podkladu omezená. Na druhou stranu, pokud by se cena podkladu udržela v rozmezí $36 a $44, bude obchod ztrátový s maximání ztrátou $200.

Strangle lze podobně jako straddle i prodat jako spekulaci na to, že trh zůstane v určitém pásmu. Příliš se nevyužívá, protože se v takovém případě otevírá investor riziku veliké ztráty. Prodané opce totiž nejsou kryté a pakliže trh ujede, může být ztráta teoreticky neomezená.

V příkladu jsou provedeny následující transakce

 • Prodej put opce na strike ceně $38
 • Prodej call opce na strike ceně $42

Výhody Strangle

 • Potenciálně neomezený profit
 • Není třeba správně odhadnout směr
 • Relativně malá investice v porovnání se straddle

Nevýhody Strangle

 • Rizika řeckých písmen
 • V porovnání se straddle nutnost většího pohybu

[E-book ZDARMA]: Úspěšné obchodování s opcemi

Opce jsou jedním z nejpopulárnějších investičních instrumentů v posledních letech. Díky knize Úspěšné obchodování s opcemi se naučíte vše nezbytné pro zahájení dlouhodobě úspěšného obchodování.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Jaké jsou nejvhodnější expirace a strike ceny

Vzhledem k nižší investované částce v porovnání kupř. se stradlle, je ztráta časové hodnoty opcí  u strangle mnohem menší. Tutot skutečnost je třeba zohlednit když se vybírají strike ceny a expirace.

Výběr realizační ceny

U strangle se nakupují call a put opce, které jsou mimo peníze. Obě opce jsou stejně daleko mimo peníze. Chcete spekulovat na velký pohyb ceny s malou investicí? Pak je vhodné vybrat opce, které jsou poměrně daleko mimo peníze. Nevýhoda je samozřejmě ta, že potřebujete velký pohyb, abyste zavřeli zisk.

Jste ochotni riskovat více? Pak vyberte expirace, které nejsou tak hluboko mimo peníze. Pravděpodobnost, že takové opce expirují v penězích, je větší. Rizio je ale taky větší, protože za opce zaplatíte více.

Výběr expirace

Vzhledem k expozici vůči řeckým písmenům, záleží i na tom, jakou expiraci vyberete. Pakliže vyberete opce s expirací jeden měsíc a výše, ztráta časové hodnoty opce je limitována. Čím je expirace kratší, tím je větší riziko vůči Théta.

Krátké expirace mají tu nevýhodu, že ztráta časové hodnoty opce je vysoká. Výhodou naopak ale je to, že strategie se překlápí rychleji do zisku pakliže se na podkladovém trhu uskuteční očekávaný pohyb.

Řízení pozice u strangle

Pakliže se předpokládaný pohyb na podkladovém trhu neděje, opční kombinace ztrácí velmi rychle svou hodnotu. Tento proces se zrychluje tím, jak se blíží expirační termín. Je doporučeníhodné tedy zavřít opční kombo dříve, než dojde k expiraci a nevystavovat se tak plné ztrátě. Tím, že se nakoupené opce odprodají, získáte alespoň nějaké opční prémium.

V opačném případě, kdy skutečně trh předvedl očekávaný pohyb a opce se nachází v penězích, je často lepší zavřít pozici před expirací, protože trh často po prudkých pohybech reverzuje zpět a tím může cenu kombinace opět znehodnotit. Čekat na plnou expirací se tedy vyplatí jen málokdy.

Praktický příklad opčního strangle

V příkladu níže vidíme index AEX, který byl na začátku roku poměrně volatilní. Rozhodli jsme se proto nakoupit opční strangle. Zaplatili jsem opční prémium ve výši €10,30.

Provedeny byly následující transakce

 • Nákup call opce na strike 460 s expirací v červnu
 • Nákup put opce na strike 440 s expirací v červenci
Akce Opce Prémium
Nákup CALL 460 € 5,30
Nákup PUT 440 € 6,10
Celkově zaplacené prémium € 11,40

 

Opční písmena pro tuto kombinaci byly následující:

Delta Gamma Vega Theta
0 3 106 -18

 

Stojí za povšimnutí, že vega a théta této kombinace jsou poměrně vysoké. Tyto dvě hodnoty by naopak člověk chtěl mít co nejnižší. Théta -18 říká, že opční kombinace bude ztrácet €18 denně. Za opční kombo jsme zaplatili €1140 a denní ztráta €18 není tak úplně málo.

Za celou opční kombinaci jsme zaplatili €13,40. Break-even bod je tedy 428,60 (440 – 1,40) a 470,40 (460 + 11,40). Pakliže AEX vyexpiruje mimo tuto oblast, budeme brát zisk, pakliže zůstane uvnitř ní, bereme ztrátu.

Z grafu je vidět, že AEX spadl na low na ceně 415, zanedlouho pak vytvořil ještě nižsí minimum na ceně 410. Při posledním pohybu byla vnitřní hodnota opcí ceněna na €30. To je vzhledem k zaplacenému prémiu €11.40 docela slušný profit.

Bohužel se ale stalo to, co jsme psali výše. Prudké pohyby trh reverzuje a zanedlouho tak byla cena AEX opět uvnitř pásma. Trh nakonec vyexpiroval kolem 452, obě opce tedy byly bezcenné a to znamená, že celá investice ve výši €1.140 byla ztracena. Přitom několik dní předtím byla pozice zisková s vnitřní hodnotou opcí €30.

Toto je pěkný příklad toho, že je lepší brát profit, který trh nabídne. Je to ale samozřejmě otázka nastavení money managementu, který si každý trader musí vytvořit sám na míru.

Obchodujte opce s LYNX

LYNX umožňuje v přehledném prostředí profesionální obchodní platformy snadno a rychle provádět nákup a prodej opcí za velmi nízké poplatky. Opce na akcie více než 3 000 amerických akcií a také opce na indexy a na jejich akcie.

Obchodujte volatilitu trhů úspěšně. Výběr nejlepších opčních strategií na VIX

Volatilita je velmi důležitým faktorem při obchodování na burze. O to více u opcí. Poznejte nejlepší opční strategie pro obchodování indexu volality VIX.

Číst dále

Volatilita, její význam a druhy: historická vs. implikovaná volatilita

Vysvětlení významu Volatility. Jak působí Volatilita na obchodování? Objevte rozdíl mezi historickou a implikovanou volatilitou a jak na volatilní trhy.

Číst dále

Opční strategie v LYNX Idea Center

V LYNX Idea Center pro vás pravidelně zveřejňujeme opční strategie na konkrétní tituly. Objevte, jak se sestavují opční kombinace.

Číst dále
Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05