Pivoty: obchodování podle supportů a rezistencí

Investoři, kteří používají technickou analýzu často hovoří o supportech a rezistencích.

Jak už z anglického názvu napovídá, support (podpora) je určitá hladina v grafu, která slouží jako podpora ceny, rezistence (odpor) je určitá hladina, která naopak slouží jako hladina odporu.

Jde o klíčové hladiny v grafu, které jsou vidět často pouhým okem. Supporty rezistence jsou jednou z vůbec nejstarších technik čtení cenového grafu, a používají se hojně do dnešní doby.

Samozřejmě že určení hladiny podpory a hladiny odporu je vždy do jisté míry subjektivní. V grafu existuje spouta míst, o kterých by šlé říci, že jsou supportem či rezistencí.

Spousta aktivních traderů tak dává přednost tzv. pivotům, tedy klíčovým bodům z denního grafu.

V tomto článku se podíváme na následující témata.

Co jsou pivoty?

Pivoty jsou matematicky propočítané body, které vychází z hlavních cenových hladin. Používají se k určení důležitých nákupních či prodejních úrovní. Na základě cenového průběhu předešlého dne jsou pivotní ceny počítány, používají se především následující ceny:

H = High – (neboli maximum) z předešlého obchodního dne

L = Low – (neboli minimum) z předešlého obchodního dne

C = Close – (neboli zavírací cena) z předešlého obchodního dne

P = Pivot – point pro dnešní den

Zde je pro zajímavost matematické propočty jednotlivých hladin:

Počítat si takovéto hladiny ručně by samozřejmě bylo časově docela náročné. Platforma LYNX Trading tyto ceny umí sama propočítat a zobrazit do grafu příslušné linie. Přidáním jednoduché studie do grafu uvidíte pivotní ceny.

Vzhledem k tomu, že jsou pivoty počítané vždy z předchozího dne, lze aktuální pivot použít pouze pro aktuální den. Denní pivot slouží jako silná hladina podpory (support) nebo odporu (rezistence). Zároveň díky ní lze odhadnout budoucí vývoj a směr ceny.

Pivoty, supporty a rezistence v daytradingu

Obecně se tvrdí, že otevře-li trh výše, než je denní pivot, bývá směřování ceny často výš, tedy do trendu. V případě, že otevře pod denním pivotem, většinou trh oslabuje. To lze brát jako určitý předpoklad, který lze snadno otestovat.

Pakliže trh atakuje pivotní hladinu odshora, může to být dobrý signál k nákupu (pivot zde slouží jako support), pakliže naopak trh atakuje pivotní cenu odspodu, může to být dobrý signál pro prodej (pivot zde představuje rezistenci).

Pivoty se ale mohou používat nejen pro otevření pozice, ale i pro výstup z ní. Na obrázku dole vidíme příklad, jak lze pivotní hladinu použít právě k tomuto účelu. Předpokládejme, že bychom se drželi strategie, která nám velí nakoupit na odrazu od supportů.

V takovém případě bychom nakupovali někde v bodě A a pro výstup bychom použili pivotní linii a vystoupili bychom tedy zhruba v bodě B. Je samozřejmě otázkou, zda by průraz 1. supportu nezasáhl náš stanovený stoploss, vše je otázkou nastavení risk managementu. Je ale vidět, že trh poměrně dobře reaguje na naznačené hladiny, byť samozřejmě nikdy s milimetrovou přesností.

Obchodování podle supportů a rezistencí (resp. pivotů) má velkou výhodu značné jednoduchosti. Pivoty lze snadno otestovat (zbektestovat) a vytvořit si celkem solidní statistický vzorek dat. Testování může vycházet právě z výše zmínené logiky.

Testovat a obchodovat můžeme:

  • odraz od pivotu do směru trendu, spekulovat na pohyb buď k supportu (při shortu) či k rezistenci (při longu)
  • odraz od rezistence (při shortu) a spekulovat na návrat k pivotu
  • odraz od support (při longu) a spekulovat na návrat k pivotu

Tento jednoduchý mustr může být základní kostrou pro obchodní plán postavený na intradenních pivotech, supportech a rezistencích. Déle je samozřejmě možné to určitým způsobem zkombinovat a zkomplikovat (přidat nějaké další indikátory jako filtry vstupu a výstupu), nebo naopak ještě více zjednodušit (hledat pouze první odraz od pivotu po otevření trhu) apod.

Pivoty v platformě LYNX Trading

Platforma LYNX trading nabízí celou řadu technických ukazatelů a pivoty samozřejmě umí spočítat taky. Chcete-li přidat pivotní linie do grafu, otevřete si příslušný trh a klikněte pravým tlačítkem, objeví se menu, ve kterém zvolíte Parametry grafu.

Zobrazí se tabulka, kde v horní části překliknete na kartu Studie a následně v levém sloupci vyberete Pivot Studie a Pivotní body. Kliknutím na šipku přidat přenesete studii do pravého sloupce, kliknutím na OK se linie zobrazí v grafu.

Pivoty se používají především v intradenním rámci, a proto je potřeba mít timeframe grafu nastavený na 15 minut, 30 minut apod. Budete li mít timeframe grafu nastaven na denní a vice, bude pivotů v grafu příliš mnoho a nijak moc Vám neprospějí.

V grafu studie zobrazí vždy 5 čar pro každý obchodní den. Prostřední čára je pivot, dvě spodní čáry jsou supporty (mohou složit pro spekulaci na nákup) a dvě horní čáry jsou rezistence (mohou sloužit pro spekulaci na prodej).

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Swingové obchodování: Objevte kouzlo této oblíbené investiční strategie!

Vše, co musíte znát o swingovém obchodování! Co je swing trading a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Extra tipy + jednoduchá swingová strategie jen pro vás!

Číst dále

Cenové formace – co říkají vzory v grafu?

Co jsou to cenové formace? Objevte jak vypadá dvojitý vrchol, dvojité dno, hlava a ramena, rostoucí a klesající klín či býčí nebo medvědí vlajka.

Číst dále

Technická analýza: Praktický průvodce

Technická analýza je často skloňovaným termínem v investování. Co ale znamená a kdy ji použít? Objevte jak správně začít používat technickou analýzu.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×