IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Saudi Aramco, jeden z nejvíce vyhlížených a nejvíce oddalovaných IPO je opět na scéně. Aramco je zkratkou pro Arabian American Oil Company. Jedná se o ropného giganta ze Saúdské Arábie. Podle tržního ocenění je Saudi Aramco největší společností na světě.

Ropa je bezesporu momentálně nejdůležitější komoditou na světě a pro státy na středním východě je pilířem jejich ekonomiky. IPO Saudi Aramco je očekávanou událostí v burzovním světě a může se jednat o největší IPO historie.

V následujícím článku zjistěte vše, co potřebujete vědět o chystaném IPO Saudi Aramco.

IPO Saudi Aramco

Co je Saudi Aramco?

Saudi Aramco je saúdskoarabská národní ropná společnost se sídlem v Dhahranu. Společnost vlastní druhé největší ropné ložisko na světě s odhadovaným množstvím ropy 270 miliard barelů a je druhým největším producentem ropy na světě. Jedná se o jednu z největších společností na světě podle příjmů a podle analytiků společnosti Bloomberg je Saudi Aramco nejziskovější společností na světě.

Společnost provozuje největší potrubní síť na přepravu ropy na světě – Master Gas System. Saudi Aramco momentálně provozuje více než 100 ropných vrtů a momentální denní produkce ropy je 12 milionů barelů. Za současných okolností může Saudi Aramco žít nejméně 90 let ze svých ropných zásob. Společnost momentálně generuje 45 % HDP Saúdské Arábie, která je tak na jejích aktivitách velmi závislá.

Ve středu 12. června 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem za rok 2018 ve výši 111,1 miliardy USD. V roce 2017 byl čistý příjem společnosti pouze 75,9 miliard USD.

Celkové příjmy společnosti v roce 2018 činily 355,9 miliardy USD. V první polovině roku 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem 46,9 miliard USD. Za rok 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem celkem 88,12 miliard USD.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Historie Saudi Aramco

Počátky Saudi Aramco jsou spojeny s ropnými nedostatky po první světové válce. Americká vláda v té době začala praktikovat „politiku otevřených dveří“, kterou v roce 1921 zahájil ministr financí Herbert Hoover. Mezi společnostmi, které hledaly nové zdroje ropy mimo území USA byla také Standard Oil of California (SoCal).

Od 30. let je SoCal prostřednictvím své dceřiné společnosti Bahrain Petroleum Co. (BAPCO) aktivní na arabském poloostrově. V roce 1933 získala společnost koncesi na těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1936 společnost Texas Oil Co. (Texaco) zakoupila 50% podíl na koncesi.

V roce 1938 bylo objeveno první velké ložisko ropy Dammam č. 7. V oblasti Dhahran. 31. ledna 1944 byl název společnosti změněn na Arabian American Oil Co. (nebo Aramco). Dalšími velkými akcionáři se v roce 1948 staly společnosti Standard Oil v New Jersey (později známý jako Exxon) 30% a Socony-Vacuum Oil Company.

V roce 1950 král Abdul al-Azíz al-Saúd donutil ARAMCO pod pohrůžkou znárodnění ropných zařízení na území Saudské Arábie převedení 50% podílu ARAMCO do státniho vlastnictví. V důsledku nové dohody bylo sídlo společnosti přesunuto z New Yorku do Dhahranu. V roce 1951 společnost objevila Safaniya Oil Field – největší světové pobřežní ložisko ropy na světě.

Od roku 1973 (po Jom-kippurské válce) saúdskoarabská vláda postupně zvyšovala svůj podíl na společnosti a od roku 1976 je 100% vlastníkem. V listopadu 1988 saúdskoarabská vláda vyhláškou vytvořila novou společnost – The Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), která převzala veškerá aktiva Aramco.

Údaje o společnosti Saudi Aramco, přehled zisku, operačních nákladů apod.

IPO Saudi Aramco

Pokles ceny ropy v nedávné době se samozřejmě negativně odrazil na obratu Saudi Aramco a tudíž i na celé ekonomice Saúdské Arábie, což je jeden z hlavních důvodů, proč společnost přikročila k IPO. Jelikož se jedná o společnost, jejímž 100% vlastníkem je stát, většina kapitálu obdrženého z IPO bude investována do jiných ekonomických sektorů v Saúdské Arabii.

Podle korunního prince Mohammeda bin Salmana ze Saúdské Arábie má ropný gigant hodnotu nejméně 2000 miliard USD. Nicméně odhady analytiků o hodnotě společnosti se pohybují mezi 1500-2000 miliardami USD. Saudi Aramco je tak nejcennější společností na světě. Pro srovnání; Apple je v současné době nejcennější (kótovanou) společností na světě s hodnotou více než 1088 miliard USD.

V oběhu je více než 2000 miliard akcií, v prosinci 2019 firma ohlásila, že cena jedné akcie bude v hodnotě 32 riyalů (cca 8,53 USD), z důvodů nedávné korkece na cenách ropy plynoucí z neshod s Ruskem v rámci OPEC a aktuální koronavirové krize se nyní počítá s cenou za akcii kolem 30,90 riyalů (cca 8.24 USD). Očekává se, že královská rodina prodá 1-3 % akcií Saudi Aramco.

Přestože půjde do oběhu pouze velmi malá část společnosti, může se jednat o největší IPO v historii. Tento rekord momentálně drží společnost Alibaba, která v roce 2015 vydělala na svém IPO více než 25 miliard USD.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Akcie Saudi Aramco

Akcie Saudi Aramco bude možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie. Ticker společnost zatím přiřazený nemá a přesná upisovací cena také není známa, zatím se počítá s hodnotou zhruba 8,24 USD za akcii.

Společnost bude obchodována na saúdskoarabské burze Tadawul. Jelikož je saúdskoarabská burza pro většinu investorů velmi obtížně přístupná, není vyloučeno, že společnost bude obchodována také v USA. IPO Saudi Aramco bude pravděpodobně největší úpis akcií v historii.

Společnost cílí na ocenění 1500-2000 miliardy USD při emisi 1-3 % svých akcií.

Obchodujte akcie u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi bezprostředně po jejich IPO přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

IPO Deliveroo: Nejhorší vstup na burzu v historii londýnské burzy?

✅Proč Deliveroo vstupuje na burzu? Jaké akcie nabídla veřejnosti? Proč se nenaplnila očekávání? Zjistěte vše potřebné o IPO Deliveroo!✅

Číst dále

IPO Instacart: Ovládne platforma pro nákupy akciový trh?

Co je Instacart a čím se zabývá? Jaké jsou důvody pro IPO? Jaký dopad měl koronavirus na vývoj tržeb? Vyplatí se investice do akcií? Zjistěte vše potřebné!

Číst dále

IPO Ant Group: Dvojité IPO finančního giganta skupiny Alibaba

Největší IPO v historii? Ant Group, provozovatel Alipay a přidružená společnost skupiny Alibaba plánuje monstrózní IPO na 2 burzách současně.

Číst dále

Editorial credit: rafapress / Shutterstock.com

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×