Nejlepší technologické akcie roku 2021

Investice do technologických akcií byly po celá desetiletí fascinující a mnoho z těchto společností stálo v tomto tisíciletí opakovaně na stupních vítězů.

Společnosti zabývající se technologiemi nejen změnily naše každodenní životy, ale také přinášely skvělé výnosy na akciovém trhu.

V tomto článku Vám představíme nejzajímavější technologické akcie pro rok 2020.

Průmyslová revoluce

Historie technologie

První parní stroje se začaly používat na začátku osmnáctého století. Právě se zavedením parního stroje bylo možné využívat velké množství energie, což odstartovalo průmyslovou revoluci. Termín technologie však poprvé použil  až v roce 1772 německý filozof, ekonom, historik a profesor na univerzitě v Göttingenu Johann Beckmann. Původně tento termín zahrnoval zejména nové stroje a vynálezy, které byly využívány v zemědělství, obchodu a průmyslu.

Mezi lety 1850 a 1900 technologické znalosti rostly raketovým tempem a bylo nutné zavést specializace v oblasti technologického vzdělání. Na scéně se tak objevili například strojní inženýři, chemici nebo agronomové. Stále však neexistoval žádný strukturovaný vědecký přístup, který by posunul vývoj vpřed. Během tohoto období byl vynalezen telegraf a lidé se naučili ovládat elektřinu. První velká města byla elektricky osvětlena a navedena na kanalizace a vodovodní potrubí. Elektrifikovaná veřejná doprava se také začala pomalu stávat součástí každodenního života.

Mimořádně důležité vynálezy byly učiněny v letech 1900 až 1950. Bratři Wrightové provedli první úspěšný let letadlem a Henry Ford vymyslel montážní linku. Stroje jako auta a letadla začaly být produkovány bleskovou rychlostí zejména v důsledku 1. a 2. světové války a výrazně tak přispěly k dynamice vývoje nových technologií. V obývácích běžných lidí se objevily první televize.

Teprve v tomto období se dostáváme k vysoce kvalitním technologiím, jak je známe dnes. Zejména evoluce procesorů a čipů je důležitá pro vývoj „high-tech“. Zavedení softwaru pro provoz počítačů a později pro integraci s hardwarem vedla ke stále novým technologickým inovacím. Software také usnadňuje implementaci mnoha funkcí do jednoduchého a tudíž levného a pro normální lidi dostupného hardwaru.

Dot-com bublina

Dot-com bublina – finanční krize v roce 2000

Internet prorazil v roce 1991. Internetová revoluce se ukázala jako velmi důležitá pro naši současnou komunikaci a způsob života. E-mail a „celosvětový web“ nám umožňují výměnu softwaru, datových souborů a zpráv po celém světě.

V důsledku raketového vzestupu internetu vzniklo mezi lety 1997 a 2000 obrovské množství nových internetových společností a ceny jejích akcií rychle vzrostly do bezprecedentních výšek. Kombinace rychle rostoucích cen, rozsáhlých spekulací jednotlivců na akciových trzích a snadno dostupného investičního kapitálu vytvořila na akciových trzích obrovskou investiční bublinu.

Na konci 90. let panovala na burze euforická nálada. Výsledkem bylo, že společnosti, které často nebyly ziskové, dosáhly mimořádně vysokého ocenění. Mnoho společností samozřejmě nedokázalo naplnit očekávání investorů, takže tato bublina v roce 2000 praskla.

V letech 2000 až 2002 ztratila NASDAQ (americká technologická burza) zhruba 83 % své hodnoty. S&P 500 ve stejném období také ztratil asi 50 % hodnoty. Havárie na akciovém trhu vedla k mírné ekonomické recesi na celém světě.

Čtěte také: Přijde finanční krize v roce 2020? Objevte 16 znaků blížícího se pádu burzy.

Technologické akcie dnes – FAANG + M

Mnoho společností nepřežilo bublinu dot-com, ale jiné se poté staly internetovými giganty. Technologické akcie přinesly v posledních letech obrovské výnosy a mnoho z nich je hnacím motorem akciových trhů. Americký technologický index Nasdaq Composite mnohokrát překonal index celkové americké ekonomiky S&P 500.

Před několika lety dokonce vznikla zkratka FANG, kterou poprvé použil Jim Cramer na zpravodajském kanálu CNBC k označení 4 nejpopulárnějších a nejrychleji rostoucích technologických akcií.

Čtěte také: Index FANG+: Obchodujte nejvýkonnější technologické akcie FAANG skrze futures

Zpočátku se jednalo o akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Google (zkratka je složena z 1. písmen v názvů společností). Termín FANG se rychle stal velmi populární a postupně byl různě modifikován. Například FAANG + M označuje šest nejznámějších akcií: Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google a Microsoft.

Pro účel toho termínu se stále používá název Google, přestože se společnost přejmenovala v roce 2015 na Alphabet.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

6 nejzajímavějších technologických akcií v roce 2020

1. Akcie Amazon (AMZN)

Amazon.com Inc (Symbol: AMZN – ISIN: US0231351067 – měna: USD – burzy: NASDAQ, NMS, NYSE) založil v roce 1994 Jeff Bezos jako online knihkupectví. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a společnost postupně rozšiřovala svůj sortiment o další produkty. Momentálně můžete u Amazon pořídit prakticky cokoliv.

Amazon.com vstoupil na akciové trhy v roce 1997 – těsně předtím, než začalo šílenství kolem internetových akcií, které vyústilo ve výše diskutovanou finanční krizi. Ani akciím Amazon, které ztratily v roce 2000 více než 95 % své hodnoty, se tato havárie na akciovém trhu nevyhnula.

Od té doby však Amazon stabilně stojí na stupních vítězů. Neustálé technologické inovace vedly k úspěchu společnosti. Amazon.com je blue chip s obrovským potenciálem. Investoři vidí ve společnosti stále potenciál, což znamená, že její hodnota neustále roste. Pokud uvažujete o investici do Amazon, je vhodné počkat na určitou korekci a pořídit akcie za lepší cenu.

Cena od IPO v roce 1997 vzrostla o více než 125 000 %. Při poměru P / E ve výši 95 je akcie velmi drahá. Očekává se však, že zisky v nadcházejících letech budou i nadále prudce růst a tato hodnota bude rychle klesat. Amazon proniká na mnoho nových trhů a neustále rozšiřuje své aktivity. Obzvláště cloudové služby rostou velmi rychle. Společnost nyní také testuje dodávku s drony a dlouhodobě vyvíjí a upravuje svůj hlasový asistent Alexa.

Graf akcie Amazon (AMZN). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

2. Akcie Alphabet (GOOGL)

Alphabet Inc (Google), symbol: GOOGL – ISIN: US02079K3059 – měna: USD – burzy: NASDAQ, NMS, NYSE, je jednou z nejzajímavějších společností na světě. Stále více lidí používá internet a tržby Alphabet z reklamy tak závratně rostou. Vyhledávač Google je zodpovědný za přibližně 85 % obratu společnosti. Další obrat pochází ze zdrojů příjmů, jako je cloudový a hardwarový prodej.

V poslední kvartální zprávě vedení společnosti naznačilo, že se chce momentálně více zaměřit na menší divize, aby Alphabet nebyla tak silně závislá na svých reklamních aktivitách. Alphabet se tak chce postupně stále více zaměřovat na cloudové služby.

Jedná se o velmi perspektivní odvětví. Nicméně Alphabet tady zaostává za konkurenčními společnostmi Amazon a Microsoft. Pod vedením nového managera cloudové divize Thomase Kuriana společnost v loňském roce koupila 4 společnosti podnikající v tomto sektoru.

Graf akcie Alphabet (GOOGL). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Alphabet vůbec poprvé prezentovala tržby z cloudových aktivit během čtvrtletní prezentace. Výnosy z cloudových služeb vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o neuvěřitelných 53 % na 2,6 miliardy USD. To však představuje pouze 6 % celkových výnosů ze všech cloudových služeb. Pro srovnání, Amazon Cloud Services přinesla neuvěřitelných 9,95 miliard USD ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019.

Společnost má v současné době tržní hodnotu přibližně 750 miliard USD a poměr P / E přibližně 30. Alphabet disponuje čistou hotovostí přesahující 119 miliard USD. V roce 2019 byl realizován zisk 33,5 miliardy USD. Pro rok 2020 očekávají analytici, že Alphabet dosáhne zisku dokonce 45 miliard USD.

Akcie Alphabet jsou stále vzhledem k tempu růstu atraktivně ohodnoceny. Takto stabilní společnosti se obvykle obchodují mnohem dráž.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

3. Akcie Tencent (700)

Tencent Holdings Ltd (symbol: 700 – ISIN: KYG875721634 – měna: HKD – burza: SEHK) se rozrostla na jednu z největších technologických společností na světě. Největšími konkurenty společnosti na čínském technologickém trhu jsou Alibaba a Baidu.

Tencent provozuje aplikace sociálních médií WeChat a QQ. WeChat má více než miliardu uživatelů a je nesmírně populární v Asii a stále více proniká i jiné trhy ve světě. Tato aplikace je podobná Whatsapp, kromě toho, že má mnohem více funkcí.

Společnost je známá pro své investice do inovativních společností a má majetkový podíl v mnoha mezinárodních společnostech, mezi které patří například Tesla, Snap Inc, Spotify, JD.com a Activision Blizzard. Vliv společnosti v herním průmyslu také posílil díky řadě akvizic. Například v roce 2016 Tencent koupil 85% podíl finského výrobce videoher Supercell.

Čtěte také: Nejlepší akcie herních vývojářů roku 2020

Společnost také vlastní značku dlouhodobě nejhranější počítačové hry na světě League of Legends prostřednictvím podílu ve společnosti Riot Games. Tencent Spolupracuje také s mnoha mezinárodními společnostmi při vydávání her v Číně. Nedávným úspěchem je například vydání hry Call of Duty Mobile od společnost Activision, která byla stažena více než 100 milionkrát jen během prvního měsíce.

Graf akcie Tencent (700). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

S tržní hodnotou 470 miliard USD je poměr P / E 34,5. To je poměrně vysoké číslo na čínské poměry, ale ne na asijské. Díky rychlému růstu obratu bude tento poměr pravděpodobně dlouhodobě klesat.

4. Akcie Alibaba Group (BABA)

Společnost Alibaba Group Holding Ltd (symbol: BABA – ISIN: US01609W1027 – měna: USD – burzy: NYSE, AMEX, ARCA, PHLX) byla po léta nazývána „čínský Amazon“. Cena akcií od svého IPO dosáhla mimořádně dobrého výsledku. Online obchod je nejdůležitější součástí této společnosti.

Čtěte také: Sekundární IPO Alibaba v HK jako největší IPO roku 2019

Za posledních 20 let se Alibaba Group rozrostla na společnost elektronického obchodování velkolepé velikosti. S tržní hodnotou přes 570 miliard USD se společnost řadí na 7. místo mezi největší světové společnosti. Alibaba vlastní značky Alibaba.com, Aliexpress.com, Taobao.com, tmall.com a alimama.com.

Graf akcie Alibaba Group (BABA). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Alibaba také pracuje v cloudové oblasti a od roku 2009 investovala obrovský kapitál do rozvoje aplikace Alibaba Cloud a v současné době existuje po celém světě 19 datových center. Cloudová divize vykázala v posledním čtvrtletí nárůst o 64 % a společnosti nyní generuje 8 % celkového obratu.

Akcie se obchodují v poměru P / E přibližně 30,6. Na první pohled se tento poměr může zdát vysoký, ale v nadcházejících letech se pravděpodobně bude díky vyšším ziskům snižovat. Alibaba disponuje čistou hotovostí 57 miliard USD, kterou může využít k dalším investicím a udržet si tak dominanci na čínském trhu a současně expandovat na zahraniční trhy – zejména americký a evropský.

5. Akcie Apple (AAPL)

Apple Inc (symbol: AAPL – ISIN: US0378331005 – měna: USD – burzy: NASDAQ, NMS, NYSE) také dlouhodobě patří mezi vítěze v technologickém sektoru. Na konci roku 2018 došlo k poměrně velké korekci. Od té doby má však Apple dobré období. Společnost díky růstu cen svých produktů dokázala stabilně zvyšovat svůj obrat.

Kromě toho je Apple stále více úspěšný i v jiných divizích. Příjmy za služby rostou dvouciferným procentuálním tempem. Produkty spadající do této kategorie jsou například App Store, Apple Music a Apple Pay. V blízké budoucnosti bude pravděpodobně přidána online služba Apple Streaming.

Graf akcie Apple (AAPL). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Kromě toho společnost vyrábí a distribuuje také tzv. Wearables elektroniku, kam můžeme zahrnout všechny produkty od Apple Beats, Apple Watch a Airpods. Vlajkovou lodí společnosti jsou vedle iPhone zejména Macbook, iMac, Mini Mac, iPad. Po všech těchto produktech je poměrně stabilně rostoucí poptávka.

Akcie v posledním roce velmi posílily, ale rizika přetrvávají. Analytici například očekávají v dlouhodobém výhledu pokles celého trhu se smartphony. Životnost chytrých telefonů byla značně prodloužena, takže spotřebitel již nemusí měnit svůj telefon každý 1 nebo 2 roky.

To je rána do rozpočtu všech výrobců chytrých telefonů – včetně Apple. Je proto důležité, aby Apple dokázal generovat vyšší tržby z jiných divizí. Poměr P / E ve výši 22 pro výrobce iPhone je adekvátní.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

6. Akcie Microsoft (MSFT)

V neposlední řadě by Microsoft Corp (symbol: MSFT – ISIN: US0378331005 – měna: USD – burzy: NASDAQ, NMS, NYSE) rozhodně neměl chybět v našem seznamu nejlepších technologických akcií. Cena akcií společnosti Microsoft prudce vzrostla, díky čemuž se stala nejcennější společností na světě.

O toto prvenství tradičně soutěží Microsoft s výše zmíněnou společností Apple. Microsoft stále roste rychle a je také schopen průběžně zvyšovat zisky i dividendy.

Graf akcie Microsoft (MSFT). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii.

Steve Ballmer rezignoval v únoru 2014 na post CEO a nahradil jej Satya Nadella, který dříve dohlížel na Microsoft Cloud a Enterprise. Pod vedením Satya Nadella se Microsoft více zaměřil na cloudové služby a platformu Azure. Kromě toho se společnost rozhodla odepsat velké náklady při akvizici Nokia a vyhodila mnoho z jejích původních zaměstnanců.

Prudké zvýšení cen mělo také za následek vyšší ocenění. Poměr P / E vzrostl na více než 32násobek zisku. I přes zvýšení dividend se dividendový výnos také snížil z více než 3 % na 1,33 %. Dividendový výnos tedy není sám o sobě moc lukrativní. Nicméně tato dividenda má potenciál v budoucnu růst. V posledních 5 letech se dividenda zvýšila v průměru o 11% ročně.

LYNX TIP: Sledujte pravidelné akciové analýzy ve vzdělávací a zpravodajské sekci zaměřené na akcie

Obchodování technologických akcií u LYNX

LYNX nabízí obchodování s technologickými akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

✅ Jak je na tom trh s akciemi? Kterému sektoru se teď daří? Jaké akcie koupit? Extra tipy na nejlepší akcie, které nesmí chybět ve vašem portfoliu! ✅

Číst dále

Investice do vody: 3 zajímavé akcie pro vaše portfolio

Vyplatí se investovat do vody? Čekají vodárenské společnosti zlaté časy? Aktuální fundamentální a technická analýza 3 vybraných vodárenských společností.

Číst dále

Hledání podhodnocených akcií – Jak funguje screening akcií

Poměry, predikovaný růst nebo dividendy. Podle čeho hledat podhodnocené akcie s vyhlídkou vysokého zhodnocení?

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05