Jak obchodovat na burze? 5 pravidel pro úspěšné obchodování na burze

Zavřený obchod s profitem. To znamená radost, vzrušení, dobrou náladu. Avšak výzkumy prokázaly, že tyto pocity na burze zažívá jen menší část obchodníků.

Co dělá rozdíl mezi obchodníky, kteří zvládají obchodování na burze, a těmi, kteří již tak úspěšní nejsou?

V tomto článku Vám představíme 5 zlatých pravidel profesionálních traderů, při jejichž dodržování se navyšují Vaše šance být úspěšný.

Trading jako profese, kde se dodržují pravidla

Jak je možné, že někteří obchodníci dosahují lepších výsledků než jiní?

Lidé nejsou stroje. Velkou roli hrají emoce. Někdo emoce ovládá lépe, někdo hůře. Pro obchodování na burze se ale jedná o klíčovou záležitost.

Máte vytvořenou a ověřenou strategii? Vše naznačuje tomu, že na trhu budete vydělávat. Pak tomu tak ale není…Proč?

Největším nepřítelem tradera je totiž on sám.

Smutek, strach, nenasytnost. Právě to jsou největší nepřátele, na které obchodník denně naráží. Co je nutné se naučit je obchodovat racionálně, vynechávat emoce, pracovat se svou vlastní hlavou. Až poté budete schopni vytvářet pravidelný příjem z obchodování na burze.

K tomu, abychom Vám pomohli uvědomit si, která pravidla je dobré dodržovat, jsme vytvořili seznam s 5 body. Při jejich dodržování zvyšujete pravděpodobnost toho, že právě Vy budete patřit mezi procento úspěšných traderů.

Jak obchodovat na burze? 5 zlatých pravidel úspěšných investorů

Pravidlo č. 1: Neobchodujte proti trendu

obchodování na burze
Mnoho obchodníků se snaží vydělat na každém, byť sebemenším, pohybu trhu. Z dlouhodobého hlediska je pro začínající obchodníky tato strategie spíše ztrátová. Příčinou neúspěchu je špatné načasování vstupu do obchodu či vysoké transakční náklady.

Krátkodobé obchodování je mnohokrát méně jistou variantou výdělku, oproti možnosti profitu z větších pohybů trhu, kdy se trader sveze na aktuálním trendu.

Pouze limitovaná skupina je schopna vytěžit z rychlého a častého vstupování do pozic. Pokud se například podíváme na graf cen akcií Peugeotu, můžeme konstatovat, že šance na pozitivní výsledek je daleko vyšší, pokud obchodník následuje aktuální trend.

Navíc jsme pro vás sepsali 15 nejznámějších investičních pravidel, které musí znát každý investor. Věnujte jim pozornost.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Pravidlo č. 2: Méně někdy znamená více

Pravidlo obchodování na burze - Méně někdy znamená více

Každý profesionální trader ví, že není potřeba být za každou cenu aktivní a zobchodovat všechny příležitosti. Řiďte se pravidlem, že méně někdy znamená více. Každý investor zná ten pocit, kdy touží otevřít další obchod, vydělat na trhu a přitom přehlíží, že vstup do obchodu neodpovídá jeho strategii. Pokud se naučíme tuto emoci ovládat, omezíme riziko, že vstoupíme do obchodu a trh půjde proti nám.

Začínající obchodník by měl umět vyčkávat a vyhýbat se pozicím, jež vznikají na základě předem známých událostí. Takovým příkladem může být rozhodování centrální banky o navýšení úrokových sazeb či zveřejnění výsledků změn zásob ropy a zemního plynu za poslední týden. V takto hektických situacích mohou nezkušení obchodníci reagovat neracionálně.

Často je mnohem lepší počkat do té doby, než jsou hodnoty známé a až poté začít na burze obchodovat.

Pravidlo č. 3: Vytvořte si plán money managementu

Hlavním cílem obchodování na burze je vydělat finanční prostředky. Když nad tím ale popřemýšlíme, je paradoxní, že většina obchodníků nemá vytvořený plán money managementu.

Stanovení monetárních cílů a pravidel vstupu a výstupu z obchodů je klíčovou záležitostí. Tato problematika a to, jak správně vytvořit svůj vlastní plán jsme rozebírali v článku Money Management: Staňte se mistrem disciplíny.

Nezapomínejte tedy i na tuto část a dejte si práci s vytvořením celého plánu. Nakonec zjistíte, že se jedná o dobrou investici, která Vás na burze ochrání před množstvím stresových situací.

A také nezapomeňte na obchodní deník a jeho pravidelné analyzovaní.

Pravidlo č. 4: Nedomnívejte se, nemějte názor

Dalším užitečným doporučením pro obchodování na burze je nepředvídat.  Možná Vám to na první pohled může znít zvláštně, jelikož každý obchodník musí rozhodovat o tom, zda otevře dlouhou či krátkou pozici. Za tímto tvrzením ale stojí jednoduché vysvětlení. Jednat je potřeba na základě toho, co se stalo, nikoli na základě toho, co by se mohlo stát.
Pravidlo obchodování na burze - nedomnívejte se, nemějte názor
Často se stává, že akciové trhy reagují rozdílně, než se očekává. A je nutno s tím počítat.

Na to také upozorňuje známý citát: „Nakupujte klepy, prodávejte fakta.“

Ten naráží právě na fakt, že obchodníci často nakupují na základě očekávání, která se nemusí vždy vyplnit. Pokud se například předpokládá, že se zlepší výsledky společnosti po fúzi, investoři budou akcie nakupovat a jejich cena se zvyšovat. Když se ale ukáže, že výsledky společnosti jsou spíše negativní, akcie budou prodávány ve velkém množství a jejich cena klesat.

Výborným příkladem za posledních pár let byly americké volby. Téměř každý analysta předpovídal propad na akciových trzích v případě výhry D. Trumpa. Ukázalo se, že tomu tak není a jeho zvolení odstartovalo býčí trend. A právě tento neočekáváný pohyb by pro dobrého obchodníka neměl být problém. Vstup do obchodu učiní až na základě trendu a nebude se řídit pouze zprávami.

Zajímá vás obchodování akcií? Více se dočtete v článku Jak obchodovat s akciemi.

Pravidlo č. 5: Ponechejte pravidla jednoduchá

Poslední rada v rámci úspěšného obchodování na burze spočívá ve vytváření pravidel. Pravidla by měla být jednoduchá, konkrétní a měla by vyhovovat samotnému obchodníkovi. Proto není dobrou volbou pouze přebírat pravidla jiných traderů. Z jednoduchého důvodu, bude pro Vás o to těžší je dodržovat.

A právě disciplína Vám bude nápomocnou berličkou v časech, kdy se Vám na burze nebude dařit. Dodržování dobře stanovených pravidel je známka toho, že jste si je dobře vytvořili. Pokud byste si například napsali 1000 pravidel, bylo by pro Vás obtížné se v nich vyznat, natož je následovat.

Obchodování na burze - ponechejte pravidla jednoduchá

Co nyní tedy udělejte, pokud máte vytvořený seznam pravidel, projděte ho znovu. Zvažte, zda se jedná o nezbytná a potřebná pravidla, která jsou pro vás přínosem. Nebojte se vyškrtávat. Tím, že si je projdete, tak si je také zapamatujete. A pokud bude konečný seznam obsahovat pouze 5 bodů, není to málo.

Každý trader je také obeznámen s tím, že ne každý obchod bude vždy ziskový. Nezapomeňte s tímto faktem ve svém seznamu počítat. Pokud se Vám podaří uzavírat Vaše obchody profitabilní z 55 a více %, pak je Vaše strategie úspěšná, pravidla dobře nastavena a vy se můžete považovat za disciplinovaného tradera.

Budu dodržovat pravidla a co dále?

Jak bylo zmíněno, obchodování na burze je řemeslo jako každé jiné a také se v něm musí dodržovat pravidla. Pokusili jsme se vám přiblížit ta základní, ale existuje řada dalších dílčích pravidel.

Pokud se budete držet výše popsaných pravidel, vaše obchodování by se zákonitě mělo zlepšit, ale je jasné, že na výsledky obchodování bude mít vliv řada ostatních faktorů. Doporučujeme sledovat LYNX Webináře, kde se o své zkušenosti s obchodováním dělí významné osobnosti českého tradingu.

Obchodování přes LYNX

Objevte výhody obchodování na světových burzách přes LYNX. Můžete získat nízké poplatky, nejširší nabídku investičních instrumentů jako jsou akcie, futures, opce či forex a možnost obchodovat přímo na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Akcie od A do Z: Velký průvodce obchodováním s akciemi

Co je akcie? Jaké jsou druhy akcií? Co jsou akciové sektory? Co určuje cenu akcie a proč se vyplatí investice do akcií? Staňte se expertem na akcie!

Číst dále

Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

✅Vše, co musíte vědět o kurzu EUR/USD. Které nedávné události ovlivnily jeho vývoj? Nastal nový býčí trend? Prognóza a technická analýza pro rok 2021!✅

Číst dále
Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×