Nejlepší vanadiové akcie roku 2020

Vanad je relativně neznámá surovina. Mnoho investorů však netuší, že se cena vanadia mezi lety 2016 a 2018 desetkrát zvýšila. Poslední dobou však cena vanadu značně propadla.

Podívejte se blíže na tuto komoditu a zjistěte, jakým způsobem lze do vanadu investovat.

V následujícím článku objevíte 3 nejlepší vanadiové akcie v roce 2020.

vanadiové akcie

V následujícím článku se dočtete:

 • Co je to vanad?
 • Na co se vanad využívá?
 • Nabídka a poptávka po vanadu
 • Nejlepší vanadiové akcie roku 2020
 • Vanadiové akcie u LYNX

Co je to vanad?

Vanad - charakteristikaVanad je přechodný kov stříbrné barvy. Jedná se o lehkou, silnou a nerezovou látku. Díky tomu je vanad využíván pro různé účely a je velmi oblíbený v ocelářském průmyslu. Vanad je v přírodě poměrně vzácný, a proto je velmi drahý. Roční produkce je pouze 80 000 tun. Pro srovnání: roční produkce oceli se pohybuje kolem 1 700 miliard tun.

Poprvé byl vanad objeven v roce 1801 poblíž Mexico City v jeho první podobě španělsko-mexickým mineralogem Andrésem Manuel del Rio, který vanad považoval za sloučeninu olova. Až později dostal kov název vanad. Mnoho chemiků přesvědčovalo Del Ria, že objevil pouze nečistou formu chrómu. Tato tvrzení však byla v zápětí vyvrácena.

Kovový vanad (= ferrovanadium) byl poprvé izolován Henrym Enfieldem Roscoem v roce 1867. Proces izolace spočíval v redukci anorganické sloučeniny chloridu vanadu pomocí plynného vodíku. Dnes se v praxi vanad vyrábí redukcí oxidu vanadu a vápníku za vysokého tlaku.

Vanad se v izolovaném stavu v přírodě nevyskytuje. Existuje asi 65 minerálů, ve kterých se vanad obsažen, z nichž nejčastější jsou patronit, vanadinit, bauxit a karnotit. Ropa také často obsahuje určité množství vanadu. Vědci také zjistili, že se vanad nachází ve velkých koncentracích na Slunci a dalších hvězdách.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Na co se vanad využívá?

Přibližně 80 % vanadu je zpracováno v ocelářském průmyslu. Díky tomu je ocel mnohem silnější, lehčí a bez rzi. Stejně jako chrom je i vanad velmi odolný vůči korozi a je také velmi silný a lehký kov. Ocelářství je proto na vanadu velmi závislé. Koneckonců, bez vanadu neexistuje dobrá ocel.

Přidání vanadu k některým slitinám podporuje silnější, lehčí a účinnější složení. Díky tomu je surovina velmi vhodná pro použití v automobilovém průmyslu, letectví a kosmickém průmyslu.

Poptávka po vanadu se v posledních letech enormně zvýšila zejména v Číně poté, co vláda stanovila přísnější architektonické požadavky. Číně se potýká s častými zemětřeseními, v důsledku kterých občas dojde ke zřícení celých budov či infrastruktury. Zejména díky této situaci je investice do vanadu momentálně velmi zajímavá.

Vedle architektury se ocel (a tedy i vanad) hojně využívá i v automobilovém průmyslu. Asi 45 % vyrobených automobilů nyní obsahuje vanad a tento rostoucí trend bude pravděpodobně v příštích letech pokračovat. Využití vanadu v automobilovém průmyslu je navíc stimulováno stále většími požadavky na snížení hmotnosti vozidel v důsledku environmentálních tendencí. Právě vanad umožňuje optimalizovat poměr mezi pevností a hmotností.

Vanad se však nepoužívá pouze pro karosérii vozidel. Snad nejslibnější oblastí využití vanadu, je ukládání energie pro použití v průmyslu a v budoucnosti možná pro baterie v elektrických automobilech. Právě tento trh má v nadcházejících letech obrovský potenciál.

LYNX TIP: Více o trendu E-mobility se můžete dočíst v článku na téma 3 nejlepších elektromobilních akcií pro rok 2020.

Vanad se používá k výrobě redoxních baterií nebo baterií V-Flow. Lze jej tedy porovnat s lithiem. Nicméně oba prvky se liší v řadě konkrétních bodů. Baterie V-Flow nabízí oproti jiným bateriím řadu výhod: Nižší náklady na skladování energie, delší životnost, funkčnost při vyšších teplotách.

Baterie V-Flow nenahrazuje lithium. Lithium je vhodnější pro autobaterie, která není velká a nemusí vydržet příliš dlouho. Lithium bude proto používáno pro baterie, které mají kratší životnost a jsou menší. Vanad je preferován pro baterie, které musí pracovat v průmyslovém měřítku.

Nabídka a poptávka po vanadu

Čína je největším odběratelem vanadu a využívá kolem 40 % celkové světové spotřeby. Kromě Číny se vanad využívá zejména v Evropě, USA, Japonsku, Rusku, Jižní Africe a Brazílii. Ve skutečnosti však každá země vyrábějící ocel potřebuje vanad.

V roce 2017 bylo na světě vyprodukováno přibližně 80 000 tun vanadu. Kromě toho byla na světě zásoba vanadu z minulých let asi 20 000 tun. Celosvětová poptávka po vanadu je kolem 85 000 tun. Momentálně je tedy na trhu větší poptávka po vanadu než jeho nabídka, což je obecně dobrá situace pro vývoj ceny, která od roku 2016 prudce roste.

3 nejlepší vanadiové akcie roku 2020

Prostřednictvím obchodní platformy LYNX je možné investovat do vývoje ceny komodit různými způsoby. Na vanad však neexistují žádné futures ani ETF, do kterých by bylo možné investovat. Momentálně tedy není možné investovat do žádného instrumentu, který by přímo reflektoval vývoj ceny vanadu.

Do vanadu však lze nepřímo investovat nákupem akcií, které profitují z vývoje ceny suroviny – zejména společností, které se zabývají produkcí vanadu.

Níže naleznete 3 nejlepší vanadiové akcie pro rok 2020.

3. Akcie Advanced Metallurgical Group (AMG)

Advanced Metallurgical Group (ISIN: US0082521081 – symbol: AMG – měna: USD) má své sídlo v Amsterdamu. Společnost byla založena v roce 2006, navrhuje a vyrábí moderní kovové výrobky. AMG se zaměřuje zejména na vývoj, výrobu a aplikaci různých kovů v různých průmyslových odvětvích: letecký provoz, automobilový průmysl, infrastruktura a energetika.

Speciální americká divize sídlící v americkém Cambridge se zaměřuje výhradně na vanad. Obchodní činnost spočívá ve výrobě ferrovanadu a souvisejících slitin železa, které se používají jako katalyzátory v rafinériích. S rostoucí potřebou vanadu pro oběhovou ekonomiku má AMG Vanadium dobrou příležitost k růstu. Implementací jejich nejmodernějších technologií a již ověřených odborných znalostí zajišťují trvalé a nákladově efektivní řešení.

Graf akcie Advanced Metallurgical Group (AMG). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Advanced Metallurgical Group.

Akcie AMG v posledních několika měsících prudce poklesla v důsledku kombinace různých faktorů. Obchodní válka a globální strach z recese způsobily paniku mezi investory. V únoru letošního roku však AMG zveřejnila vynikající výsledky za rok 2018, které byly výrazně vyšší, než společnost plánovala.

Technicky vidíme silný support kolem ceny 26 EUR. Okolo této úrovně bylo vytvořeno dvojité dno a zpočátku existuje prostor pro navrácení k ceně 36 EUR. Pokud dojde k prolomení této bariéry, otevře se nám růstový prostor až k ceně 46 EUR.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

2. Akcie Largo Resources LTD (LGO)

Společnost Largo Resources LTD (ISIN: CA5171034047 – symbol: LGO – měna: CAD) se sídlem v Kanadě má nejčistší vanadiový důl na světě. Důl Maracás Menchen se nachází ve státě Bahia v Brazílii a je považován za vlajkovou loď tohoto odvětví. Nízký nákladový přístup při výrobě a smluvní kupní smlouva s Glencore International Plc. do roku 2020 zajišťuje pro tohoto kanadského hráče ideální pozici na trhu.

Prudký nárůst ceny vanadu zpočátku vedl k cenové explozi této akcie, která ale následně prošla silnější korekcí, když ceny surovin v posledních měsících klesaly. Largo Resources LTD také realizovala řadu nezbytných investic k dalšímu posílení jejich konkurenčního postavení na trhu.

Navzdory korekci ceny vanadu byla Largo Resources Ltd. schopna vyprodukovat rekordních 9830 tun vanadu, což společnost oznámila 26. března 2019 při výkazu ročních výsledků. V důsledku toho se tržby ve srovnání s rokem 2017 zvýšily o 211 %. Vzhledem k prudkému nárůstu provozních nákladů to však společnosti nepřineslo úměrně větší zisky.

Largo Resources LTD chce i nadále zvyšovat úroveň výroby, aby byla společnost schopná plně odstranit dluhové zatížení. Do června 2020 společnost očekává, že bude fungovat zcela bez dluhů.

Graf akcie Largo Resources LTD (LGO). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Largo Resources LTD.

Akcie v současné době klesají, ale zdá se, že se kolem ceny 2,00 CAD vytvořila úroveň supportu. Pokud se společnosti podaří přerušit nastavený downtrend, vidíme zde velký vzestupný potenciál. V loňském roce se trend podíval na historicky nejvyšší cenu 4,65 CAD.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

1. Akcie Bushveld Minerals LTD (BMN)

Jedná se o velmi malou vanadiovou akcii kotovanou na londýnské burze cenných papírů s tržní hodnotou 360 milionů USD. Bushveld Minerals LTD (ISIN: GG00B4TM3943 – symbol: BMN – měna: GBP) je považována za tzv. penny stock. Jedná se o součást skupiny Bushveld Group a operuje v Jižní Africe. Soustředíme se primárně na Bushveld Vanadium právě proto, že níže uvedené projekty patří k nejdůležitějším aktivům společnosti:

 1. Důl a zpracovatelský závod Vametco: levný, primární vanadový důl se sídlem v Brits – severozápadní provincii v Jižní Africe, kde se prostřednictvím zpracovatelského závodu těží modifikovaný oxid vanadu.
 2. Projekt British Vanadium: rozšíření dolu Vametco, kde se stále rozvíjejí hlavní činnosti.
 3. Projekt Mokopane Vanadium: důl ležící v provincii Limpopo je jedním z největších primárních vanadiových dolů na světě.

Graf akcie Bushveld Minerals LTD (BMN). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Bushveld Minerals LTD.

Pokrok dosažený v těchto projektech má logicky pozitivní vliv na cenu akcií. V prosinci 2017 byl počáteční příjem z dolu Vametco zvýšen z 27 % na 59 %, v září 2018 byl zvýšen na 74 %. Jak je v tomto odvětví obvyklé, zvýšení cen surovin rovněž podporuje rychlejší a větší těžbu nového vanadu.

V loňském roce akcie vzrostly v reakci na nárůst ceny vanadu. Akcie zůstala v posledních měsících poměrně stabilní. Trend se pohyboval převážně do strany a opakovaně testoval support na ceně 21 GBP. Pokud bude tato hranice podpory proražena, akcie může výrazně klesnout.

Pokud však nátlak ustojí a cena vanadu se zotaví, společnost má obrovský růstový potenciál. V důsledku malé tržní kapitalizace se může hodnota akcií Bushveld Minerals LTD pohnout i ve dvojciferných procentuálních hodnotách – oběma směry samozřejmě. Volume u akcie je momentálně poměrně nízké.

Vanadiové akcie u LYNX

LYNX nabízí obchodování s vanadiovými akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování s úzkými spready.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Zaujala vás investice do vanadiových akcií?

Díky široké nabídce LYNX můžete zobchodovat všechny výše uvedené akcie.

vanad jako investice

Akcie Alphabet – 5 neuvěřitelných faktů o Googlu

Alphabet a jeho hlavní společnost Google není jen dominantním hráčem na poli internetových vyhledávačů. Aktivity Alphabet mají skutečně široký záběr.

Číst dále

Skvělá příležitost: podhodnocené akcie s vyhlídkou oživení v roce 2020

Které aktuálně podhodnocené akcie mohou brzy opět stoupat? Jak poznat správnou příležitost? Které signály sledovat u obratových akcií a na co dát pozor?

Číst dále

Nejlepší čínské akcie a ETF v roce 2020

Čínská ekonomika každým rokem sílí. Přemýšleli jste, jaké příležitosti vám může rozjetá čínská ekonomika nabídnout? Objevte nejlepší čínské akcie a ETF.

Číst dále
Asen Jovkov

Asen Jovkov

Account manager

Od roku 2013 se aktivně věnuje kapitálovým trhům. Absolvoval magisterský obor Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zaměřuje se především na makroekonomii a monetární politiku. Nejčastěji obchoduje Forex a akcie. Při svém obchodování se opírá zejména o fundamentální analýzu a správné načasování obchodních vstupů a výstupů hledá pomocí technické analýzy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na a.jovkov@lynxbroker.cz

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05