Wall Street – historie a největší pády

Wall Street je jádrem finančního světa. Je to místo, kde se vytvářejí vzory pro akciové trhy na celém světě. Pracuje se zde s neuvěřitelnými částkami. Každý den je zde rychlý, hlasitý a chaotický. Pokud se něco velkého odehrává na Wall Street, ovlivní to celý svět.

Přitom stále mnoho lidí ve skutečnosti netuší, co si pod tímto pojmem představit.

V následujícím článku najdete vše, co potřebujete vědět o pojmu Wall Street.

Wall Street průvodce

Historie Wall Street

Wall Street byla založena v roce 1652. Většina lidí vnímá slovní spojení Wall Street jako synonymum pro americkou burzu. Wall Street je však v první řadě to, co samotný název napovídá – ulice v americkém New Yorku. V roce vzniku ulice však území dnešního New Yorku byla holandskou kolonií a město se tudíž jmenovalo Nieuw Amsterdam.

Tehdejší guvernér města Peter Stuyvesant nechal postavit zeď na severní straně ostrova Manhattan, která měla město chránit před nájezdy indiánů. Ulice podél této zdi byla příznačně pojmenována de Waalstraat. Když Britové město v roce 1664 dobyli a převzali nad ním kontrolu, ulice byla přejmenována na Wall Street. Nikdo v té době netušil, že právě tato ulice se stane o několik století později centrem finančního světa.

Na území dnešní burzy byla původně v roce 1711 zřízena aukční síň s otroky. Muselo uplynout dalších 81 let, než zde byla otevřena první moderní burza v USA.

V roce 1792 obchodníci stanovili předpisy pro obchodování s cennými papíry. Tato smlouva dostala jméno „Buttonwood agreement“ podle platanu (anglicky buttonwood) na Wall Street, pod kterým byla smlouva podepsána. Obchodování bylo spuštěno s pouhými pěti aktivy – tři obligace a dvě akcie.

Historie Wall Street

V průběhu let se však počet obchodovaných akcií rychle zvyšoval a cílem burzy bylo jejich komplexnější uspořádání. V roce 1817 byla založena New York Stock & Exchange Board jako hlavní instituce pro obchodování na burze a sídlila právě na Wall Street. V roce 1863 se instituce přejmenovala na New York Stock Exchange (NYSE), což je jméno, pod kterým je známa dodnes.

NYSE burza - Wall Street

Do impozantní budovy na adrese Wall Street 11, která je dnes domovem newyorské burzy cenných papírů, se instituce přestěhovala v roce 1911. Vchod do budovy je ve skutečnosti z kolmé ulice Broad Street. Od té doby NYSE rostla rychlým tempem. Nicméně trvalo velmi dlouho, než se Wall Street stala jádrem akciových trhů a synonymem pro obchodování na burze.

Proč se Wall Street stala přední světovou burzou?

Jméno Edward Calahan patrně moc lidí nezná. Nicméně právě díky jeho vynálezu – tickeru se NYSE stala nejdůležitější americkou burzou.

S vynálezem telegrafu bylo možné komunikovat na velké vzdálenosti. To umožnilo rozšířit obchodování s akciemi mimo obchodní parket. Lidé již nemuseli být přímo na burze, aby mohli nakupovat, či prodávat akcie. Stock ticker – telegraf určený speciálně na akcie vynalezl Edward Calahan v roce 1867, čímž posunul NYSE o krok napřed. Dnes již ticker přeneseně znamená konkrétní označení určité akcie.

LYNX TIP: Sledujte pravidelné akciové analýzy ve vzdělávací a zpravodajské sekci zaměřené na akcie

První transatlantický telegrafní kabel navíc spojil New York s Londýnem, což vytvořilo základ infrastruktury a otevřelo evropským investorům dveře na americké trhy. Od té doby se New York postupně stával světovou obchodní metropolí. Obchod vzkvétal a s ním i burzy cenných papírů. Nicméně už ani v té době nebyla, stejně jako dnes, NYSE jedinou americkou burzou.

Například AMEX – American Stock Exchange (do 50. Let 20. století New York Curb Exchange) existovala jako alternativa k NYSE a nacházela se na Trinity Place v New Yorku. Na začátku 21. století ji převzala společnost NYSE Euronext. Nicméně dnes má NYSE jiného konkurenta z USA – NASDAQ.

NASDAQ burza

NASDAQ je burza založená v roce 1971. Na rozdíl od NYSE byla NASDAQ od počátku založená jako plně automatizovaná burza bez obchodního parketu. NASDAQ je kompletně nezávislá na Wall Street a sídlí na Times Square v New Yorku.

Čtěte také: Index Nasdaq – Vše co musíte vědět o US technologickém indexu

Wall Street však zůstává zažitým termínem pro burzu pro většinu lidí na světě. Jedním z rozhodujících důvodů, proč se tento termín zažil do povědomí investorů, byl vznik indexu The Dow Jones Industrial Average.

The Dow Jones Industrial Average jako hnací síla na Wall Street

The Dow Jones Industrial Average je nejstarší akciový index na světě, který dodnes funguje. Index založili v roce 1884 Charles Dow a Edward Jones. Od roku 1928 mapuje vývoj 30 amerických blue chips obchodovaných na NYSE.

Akcie uvedené v indexu byly od začátku obchodovány na Wall Street. Možnost vidět důležité akcie jako shrnutí a získat tak obraz o vývoji celkového trhu bylo stejně zásadní novinkou jako využití tickeru.

Dnes jsou Dow Jones Industrial Average, stejně jako jeho spřízněné indexy Dow Jones Utility Index a Dow Jones Transport Index neoddělitelně spjaty s Wall Street.

Vývoj Dow jones v čase. Zdroj: TradingView.com.

Čtěte také: Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Skutečný index Wall Street: NYSE Composite Index

Přestože je Dow Jones světově nejznámějším akciovým indexem a je automaticky propojen s Wall Street, burza New York Stock Exchange má také svůj vlastní index: NYSE Composite. A investoři by ho neměli opomíjet, neboť poskytuje mnohem lepší obraz o celkovém stavu NYSE než Dow Jones.

Nyse Composite mapuje více než 2 200 různých amerických akcií do jedné veličiny. Následující graf porovnává dva indexy – Dow Jones Industrial Average a NYSE Composite Index, za posledních 25 let. Je zde očividné, že blue chips z indexu Dow Jones předčily celkový vývoj trhu.

Graf: Svíčková formace patří indexu NYSE Composite, modrý graf značí Dow Jones index. Zdroj: TradingView.com.

Jak Wall Street funguje?

Jak Wall Street funguje?

Mnoho investorů již několik desítek let předpovídá úpadek klasického akciového trhu, který měly nahradit automatizované burzy, jako jsou NASDAQ nebo BATS. Realita je však rozdílná.

V roce 1997 byla poprvé překročena hranice jedné miliardy akcií obchodovaných za jeden den. O 10 let později to bylo už 50 miliard a objem se stále zvyšuje. To znamená, že NYSE je stále největší burzou na světě – alespoň prozatím. A to i navzdory faktu, že burza stále funguje na klasickém „open outcry“ principu, což je klasický způsob, jakým burza v historii fungovala.

Na obchodním parketu obchodníci, brokeři a banky otevřeně avizují nabídku a poptávku a vyhledávají protistranu, která je ochotna za danou hodnotu uzavřít obchod – prostřednictvím gest a zažitých hesel.

Nicméně NYSE dnes již také samozřejmě funguje na počítačovém základě. Transakce však stále nejsou plně automatizované, jako například v případě NASDAQ, kde obchodníci vše aktivně řídí ze svých počítačů.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
Zprávy z burzy → Týdenní makroekonomický přehled

Největší krize na Wall Street

Když se podíváte na graf Dow Jones nebo NYSE Composite, tak vidíte, že historie Wall Street je opravdu bohatá a plná zvratů. Mnohokrát došlo k prudkému poklesu cen z různých důvodů. Trendy zpravidla rostou pozvolna, kdežto pády a krize přicházejí rychle a s velkou silou. Ty největší z nich se v případě NYSE zapsaly do dějin, neboť měly fatální dopady na světovou ekonomiku.

Čtěte také: 27 nejlepších filmů, seriálů a dokumentů s investiční tématikou

K první krizi na Wall Street došlo dlouho předtím, než se burza přestěhovala na dnešní adresu – byla ta v roce 1837. Krize byla způsobena poklesem likvidity v důsledku neuváženého prodeje pozemků za zlato a stříbro. Následně došlo k prasknutí spekulativní bubliny u železničních společností, přičemž většina z nich do roku 1893 zkrachovala. Další menší krach následoval v roce 1907 v důsledku bankovní krize.

„Černý pátek“ v říjnu 1929 byl důsledkem předchozího dlouhodobého býčího trendu, což vedlo k tomu, že většina investorů začala neuváženě a neudržitelně investovat do přeceněných akcií. Když splaskla investiční bublina, Dow Jones se během 3 let propadl o více než 90 %. K fatální recesi došlo také kvůli zcela kontraproduktivním vládním opatřením. Tato krize se do historie zapsala jako „velká deprese“ a pokračovala až do roku 1934.

Černý pátek -Wall Street

Následujících několik desetiletí bylo relativně klidných. K další obrovské krizi došlo až v roce 1987, kdy během jednoho dne – 19. října klesl Dow Jones o 22,6 %. Tentokrát se však díky efektivním intervencím americké vlády podařilo snížit reálné dopady na americkou i světovou ekonomiku.

To se však nepodařilo, když v roce 2008 splaskla investiční bublina na americkém realitním trhu. Ceny akcií se rapidně propadly a americká i světová ekonomika se dostala do obrovské krize. Na těchto příkladech lze vidět, jak obrovský dopad má situace na Wall Street na globální ekonomiku.

Současná pandemie koronaviru, která vypukla v Číné koncem roku 2019 a která se postupně dostala začátkem roku 2020 do Evropy způsobila další velké zemětřesení na světových burzách.

Osudovým pro světové burzy se stal týden 10.3 – 16.3.2020, během kterého akciové indexy zaznamenaly nejhlubší denní propady nejen od finanční krize v roce 2008, ale dokonce propadly nejvíce od roku 1987.

Prudký pokles cen ropy a šíření virového onemocnění způsobeného novým koronavirem vyvolaly mezi investory obavy z globální recese a paniku na burze.

Banka JP Morgan následně na to změnila výhled pro rok 2020. Podle ní dojde v roce 2020 ke globální recesi způsobené koronavirovou pandemií a jejími dopady na světovou ekonomiku.

Je podstatné si uvědomit, že akcie jsou pro občany USA mnohem běžnějším způsobem, jak investovat své úspory než v Evropě. Krize na americké burze má fatální dopad, jak na americkou ekonomiku, tak na americkou společnost.

Čtěte také: Přijde finanční krize v roce 2020? Objevte 16 znaků blížícího se pádu burzy.

Jak obchodovat na NYSE?

Jak obchodovat na NYSE?

Obchod zde samozřejmě není omezen pouze na americké občany. Potřebujete pouze zprostředkovatele, jako je LYNX Broker, který vám umožní přístup na NYSE. Doporučujeme si také zjistit, kde se dané akcie, o které máte zájem obchodují, protože některé americké akcie se obchodují i na jiných burzách – například na burze NASDAQ. Více se dozvíte v sekci určené otevíracím cenám burz.

Burza cenných papírů v New Yorku na Wall Street otevírá v 9:30 místního času a zavírá v 16:00. Pro investory ve středoevropském časovém pásmu to znamená: otevření v 15:30 a uzavření ve 22:00. (Časy se mohou měnit v důsledku zimních a letních času v Evropě a USA).

Jak jsme avizovali výše, NYSE je tradičně nejznámější a nejdůležitější americkou burzou. V USA je však celá řada velmi významných burz, na kterých se obchodují akcie velkých společností. Nebo jiných aktiv. Mezi nejznámější patří například NASDAQ, futures burza Chicago Board of Trade (CBOT), nebo komoditní burza New York Mercantile Exchange (NYMEX).

Obchodování na Wall Street s LYNX

LYNX nabízí obchodování na burzách Wall Streetu přímo z pohodlí vašeho domova. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Obchodujte přes LYNX

Objevte výhody obchodování na světových burzách přes LYNX.. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Redakční použití: rblfmr / Shutterstock.com, gary yim / Shutterstock.com, Sean Pavone / Shutterstock.com

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Akcie od A do Z: Velký průvodce obchodováním s akciemi

Co je akcie? Jaké jsou druhy akcií? Co jsou akciové sektory? Co určuje cenu akcie a proč se vyplatí investice do akcií? Staňte se expertem na akcie!

Číst dále

Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

✅Vše, co musíte vědět o kurzu EUR/USD. Které nedávné události ovlivnily jeho vývoj? Nastal nový býčí trend? Prognóza a technická analýza pro rok 2021!✅

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×