GameStop akcie

Zajímá vás aktuální cena akcie GameStop? Poznejte výkonnost, fundamentální údaje a analýzy akcie. Aktuální dividendy, tržní kapitalizace a další informace pro investory. Zjistěte, jak se kurz vyvíjel v čase. Graf akcie vám nabídne údaje o ceně akcie za různá časová období.

ISIN: US36467W1099
Symbol: GME | Burza: ---

Aktualizováno:--- hodin

---

USD

---USD
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---
Jak obchodovat akcie Nejlepší akcie

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max
Číst více

Předchozí analýza akcie GameStop

 
Poslední dny na akciových trzích jsou ve znamení šílenství, které vyvolali uživatelé Reddit platformy sdružující se ve skupině WallStreetBets.

 

U vybraných akcií se rozhodli jít proti velkým investičním fondům. Symbolem tohoto boje se staly akcie společnosti GameStop (GME). Většina velkých investičních fondů se nacházela v short pozici, když uživatelé z Redditu zaveleli k nákupu akcií.

Výsledkem byl obrovský nárůst ceny akcií GME a doslova katastrofa pro investiční fondy a obchodníky, kteří byli nuceni uzavírat své short pozice s velkou ztrátou.

V tomto článku si představíme Reddit a zmíněnou skupinu WallStreetBets. Podíváme se na to, co je to Short Squeeze a na základě čeho vzniká.

Podíváme se na graf vývoje ceny akcií GME a dalších, které za poslední dny vyletěly doslova o stovky procent.

 

Co je Reddit?

Reddit je komunikační platforma, kterou v roce 2005 založili dva američtí studenti vysoké školy. Tato internetová platforma nabízí prostor pro sdílení názorů, novinek a zajímavých odkazů.

Lidé ji využívají ke sdílení informací na konkrétní témata, popřípadě k zábavě a pobavení. Výběr témat je bezbřehý. Na Redditu se můžete dočíst v podstatě o čemkoliv. I z tohoto důvodu je tato platforma velmi oblíbená nejen v USA.

Kdo jsou WallStreetBets?

Samozřejmě i na Redditu existuje mnoho uživatelů, kteří diskutují o investování. Jednou z velmi populárních stránek, která se obchodování na finančních trzích věnuje, je právě stránka s názvem WallStreetBets.

Tato skupina v současné době čítá zhruba 4,1 miliónu členů. Nutno říct, že počet členů výrazně vzrůstá zejména ve světle událostí posledních dnů.

WallStreetBets a její členové nejsou ve světě financí zcela neznámým pojmem. Přičítá se jim hned několik akcí, které údajně ovlivnily vývoj ceny některých akcií.

Skupině se například přičítá významný nárůst ceny akcií Tesla. Síla této skupiny tkví v počtu jejich uživatelů. Na diskusním fóru sdílí informace o tom, které akcie nakupovat či prodávat.

Pokud se velké množství obchodníků rozhodne ve stejnou chvíli pro nákup nebo prodej, vývoj ceny určitých akcií to může skutečně ovlivnit.

Na začátku loňského roku člen WallStreetBets také vyzval ostatní členy k shortování akcií společnosti Carnival. Tato společnost poskytuje výletní zaoceánské plavby. WallStreetBets se na ní zaměřili ve chvíli, kdy, se na lodi Diamond Pricess prokázala nákaza koronavirem. Cena akcií následně poklesla až o 80 %.

V posledních dnech se tato skupina opět dostala do záře reflektorů poté, co se zaměřila na akcie společnosti GameStop.

Jsou praktiky Reddit WallStreetBets legální?

Ohledně legálnosti takové počínání se nyní vedou zajímavé debaty. Manipulace s cenami a využívání neveřejných informací jsou samozřejmě trestné.

Je však otázkou, zda tato Reddit skupina vůbec má přístup k nějakým neveřejným informacím a zda jde hovořit o nějaké organizované akci. Sdílení názorů a doporučení není trestné, stejně jako není trestné si od někoho nechat poradit nebo se inspirovat investičními nápady ostatních.

Lidé mají právo na svobodu projevu a sdílení myšlenek a nápadů. Každý obchodník je zodpovědný za svá investiční rozhodnutí. Bude tudíž složité případnou trestnou činnost dokázat.

Nicméně o WallStreetBets se již delší dobu zajímá americký regulační úřad pro cenné papíry (SEC). Před třemi lety byli někteří členové této skupiny vyšetřováni pro podezření s nakládáním s tzv. „insider“ informacemi. Stránka tehdy byla také na čas zablokována.

K zajímavé situaci došlo i poslední dny, kdy se WallStreetBets skupina stala na Redditu na pár hodin privátní, tudíž veřejnost do ní neměla přístup. Objevilo se však i mnoho členů této skupiny, kterým byl přístup odepřen.

Ke komunikaci skupiny byla využívána i platforma Discord. Ta ale byla dnes ráno také zablokována. Tato blokace však prý nemá žádnou souvislost s děním na finančních trzích a aktivitami WallStreetBets. Prý se jednalo o standartní postup, který je uplatněn ve chvíli, když jsou porušovány podmínky a dochází k nenávistným a násilným projevům jednotlivých účastníků.

Kde se vzala popularita Reddit skupiny WallStreetBets?

Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, ale skutečností zůstává, že během pandemie koronaviru významně vzrostl počet lidí, kteří se zajímají o investování a obchodování na burze. Zejména mladší obchodníci jsou zvyklí používat komunikační platformy a sociální média.

Stránky, kde mohou sdílet své zkušenosti a názory na investiční příležitosti, se tak staly velmi populární. V této nejisté době navíc mnoho lidí hledá další možnosti a příležitosti, jak naložit se svými úspory.

Co je to Short Squeeze?

K tomu, abychom lépe pochopili, co se za poslední dny díky WallStreetBets na trhu odehrálo, je dobré vysvětlit si termín Short Squeeze. V překladu se doslova jedná o „zmáčknutí“ obchodníků, kteří jsou v short pozici.

Čtete také >> Prodej na krátko neboli short selling – co to znamená?

Pokud se obchodník rozhodne pro prodej na krátko, znamená to, že spekuluje na pohyb ceny směrem dolů. Pro ukončení obchodu pak používá nákupní příkaz.

To je i důvodem, proč často po prudkém poklesu ceny následuje krátkodobý nárůst.  Obchodníci uzavírají své krátké pozice. Když ale navzdory všem předpokladům začne cena růst, jsou obchodníci nuceni uzavřít své pozice se ztrátou.

Mějme prosím na paměti, že při shortování ztráta není omezená, protože cena akcie může růst teoreticky až do nekonečna. Každý trader by se tak na základě svého money managementu měl předem rozhodnout, kdy případnou ztrátovou pozici uzavřít. I v takovém případě musí použít nákupní příkaz.

Čtete také >> Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?

Nyní si představme, že většina obchodníků spekuluje na pokles ceny vybrané akcie a cena znenadání začne růst. Tito obchodníci se ocitnou ve ztrátě a jsou nuceni uzavírat své pozice.

Masivní uzavírání pozic za pomocí nákupních příkazů tak spustí lavinový efekt, a ještě větší tlak na růst ceny. Cena akcie v takových situacích obvykle rychle a dramaticky roste. Všichni spekulanti na pokles ceny se mýlili a nyní jsou vymačkáni jako citrón. To je princip Short Squeezu.

Jak odhalit potenciální Short Squeeze?

Když už víme, co je to Short Squeeze, naskýtá se otázka, jak takovým situacím předcházet, případně kdy je možné takovou událost očekávat. K tomuto účelu je důležité seznámit se s pojmem Short Ïnterest.

Short Interest představuje počet akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly pokryty. Jinými slovy nám to udává počet akcií, které jsou aktuálně short.

Díky Short Interestu tak lze do určité míry odhadovat sentiment na trhu nebo náladu obchodníků u jednotlivých akcií. Pokud je Short Interest vysoký, znamená to, že mnoho obchodníků spekuluje na pokles ceny.

Často se také používá Short Interest Ratio. To nám udává, kolik z veřejně dostupných akcií (Float) bylo prodáno, ve vztahu k celkovému počtu akcií v oběhu (Outstanding shares).

Float vyjadřuje počet akcií dané společnosti, který veřejnost může volně na trhu obchodovat.  Počet takto dostupných akcií se u různých společností často liší. Pokud je na trhu velká poptávka po akciích společnosti s malým počtem veřejně dostupných akcií, cena těchto akcií může prudce vzrůst.

Short Squeeze nelze nikdy předem přesně odhadnout, ale právě u akcií, kde je vysoký Short Interest a nízký Float, je třeba opatrnosti.

WallStreetBets a akcie společnosti GameStop (GME)

GameStop je americký prodejce počítačových her, kterému se posledních několik let příliš nedařilo. Důvodem byl zejména trend v oblasti počítačových her, kdy se nákup těchto her přesunul do online prostředí, kde si zákazník hru může ihned po zaplacení stáhnout.

Od roku 2013 akcie této společnosti poklesy až o 95 %. Cena klesla až k $ 2,57 za akcii. Situace se však zlepšila v roce 2020. Během pandemie si mnoho lidí našlo cestu zpět k počítačovým hrám a společnost navíc v listopadu 2020 uzavřela partnerství s firmou Microsoft.

Čtete také >> Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Do čela společnosti se postavil ctižádostivý investor Ryan Cohen, který GME označil za budoucí Amazon na poli videoher.

Wall Street ale do této společnosti nevkládal velké naděje a některé velké fondy jako například Melvin Capital se rozhodly, pro shortování akcií společnosti GameStop.

A zde právě vstupují do hry obchodníci z WallStreetBets. Ti vycítili svoji šanci. Všimli si, že až příliš mnoho obchodníků a fondů je zainteresováno v prodeji GME akcií na krátko. Rozhodli se tedy vstoupit do long pozic a „zmáčknout“ tak všechny spekulanty, kteří doufali v pokles ceny akcií.

Akcie GME vzrostly o 978 % za posledních 6 dní!

Co se zdálo až doposud nemyslitelné, se stalo skutečností. Opravdu nastal nevídaný Short Squeeze a cena během posledních 6 dnů vystřelila z hodnoty kolem $ 36 až na hodnotu kolem $ 345.

Denní graf GME od listopadu 2020 až do 27. ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 
Nutno podotknout, že akcie GameStop jsou poslední dny velmi volatilní. K velkým pohybům dochází jak v hlavních obchodních hodinách, tak v premarketu.

Jen během včerejšího dne došlo v hlavních obchodních hodinách k růstu ceny z $ 250 na $ 380 během zhruba 45 minut. Dochází samozřejmě i k velkým intradenním poklesům.

15 min graf (včetně premarketu) GME od 21.ledna 2021 až do 27. ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Vývoj ceny akcie GME tak ukazuje na boj mezi medvědy a býky. Jedni spekulují na propad ceny akcie, druzí doufají v další růst.

Čtete také >> 21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

Někteří uživatelé WallStreetBets dokonce proklamují, že akcie neprodají, dokud cena nedosáhne na hodnotu $ 1000. To jen dokazuje, jaké šílenství se kolem této společnosti v posledních dnech odehrává.

Melvin Capitals a Citron Research složili zbraně a počítají ztráty

Tyto dvě společnosti byly silně zainteresovány v shortování akcií GME. Vývoj posledních dní a Short Squeeze zapříčiněný aktivitami WallStreetBets obchodníků z platformy Reddit, je ale donutil většinu krátkých pozic se ztrátou uzavřít. Odhadované ztráty se počítají v miliardách.

Fond Melvin Capitals začátkem tohoto týdne využil finanční pomoci ve výši $ 2,75 miliardy od investičního fondu Citadel, aby se lépe vzpamatoval ze vzniklé ztráty.

Začaly se dokonce objevovat zprávy o tom, že Melvin Capitals stojí před možným bankrotem. To ale společnost důrazně odmítá.

Citron Research se většiny svých krátkých pozic začal zbavovat při ceně $ 90 za akcii.

Na které další akcie se tato Reddit skupina zaměřuje?

Akcie GME nebyly jediným cílem, na které se obchodníci z WallStreetBets zaměřili. Navíc je velmi složité určit, jaký je skutečný vliv této skupiny na vývoj ceny zmiňovaných akcií.

Přesto vám přinášíme další společnosti, které se v souvislosti s těmito Reddit investory poslední dny často skloňují.

BlackBerry (BB)

Ve zmiňovaném diskuzním fóru se také hojně hovořilo o akciích společnosti BlackBerry. V té době bylo Short Interest Ratio mezi 25-30 %. I zde je zřetelný prudký růst ceny akcie za posledních pár dní. Od 13. ledna 2020 došlo k nárůstu až o více než 283 %.

Denní graf  BB od listopadu 2020 do 27. ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bed Bath & Beyond (BBBY)

I tato společnost byla v hledáčku mnoha obchodníků na stranu short. Short interest ratio u akcií BBBY se pohybovalo kolem 30 %, když v pondělí 25. ledna 2021 začala cena prudce růst. Od té doby došlo k nárůstu až o vice než 78 %.

Denní graf  BBBY od listopadu 2020 do 27. ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

AMC Entertainment (AMC)

Jedná se o společnost vlastnící americký řetězec kin. Tato společnost čelila v důsledku koronaviru vážným problémům.

Generální ředitel společnosti Adam Aron tento týden oznámil, že společnost obdržela finanční pomoc ve výši $ 917 miliónů. Firma se tudíž vyhne bankrotu. Jen za poslední 2 dny cena akcií zaznamenala nárůst až o 308 %.

Denní graf  AMC od září 2020 do 27. ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Vyplatí se následovat WallStreetBets?

Tuto otázku si musí každý investor zodpovědět sám. Poslední dny nám ukazují, čeho jsou i malí obchodníci díky sociálním médiím schopni. Vývoj ceny některých akcií je vskutku impozantní.

Nicméně pořád pamatujte na to, že stejně rychle jako tato mánie začala, může také skončit. V současnou chvíli mnoho obchodníků na stranu long těžilo ze Short Squeezů. Situace se ale může kdykoliv otočit a v problémech se mohou ocitnout obchodníci, kteří nadále doufají v růst cen těchto akcií.

Akcie nelze jen slepě nakupovat a doufat v zázrak. Jistě chápete, že strategie „I will hold“ nebo „Target is $ 1000“, nemají nic společného se zásadami správného money managementu.

V tuto chvíli mnoho těchto akcií zažívá nebývalé intradenní pohyby, kdy se cena pohybuje nahoru a dolů v krátkých časových úsecích. Mnoho nezkušených obchodníků během těchto pohybů v posledních dnech vymazalo své obchodní účty. Méně zběhlí obchodníci by se takto divokým akciím tedy měli spíše vyhýbat.

Vždy pamatujte, že byste v prvé řadě měli obchodovat svojí strategii na základě svých pravidel. Slepé následování anonymních uživatelů může být vysoce rizikové.

Nicméně aktivity WallStreetBets jistě stojí za pozornost a jedná se o zajímavý fenomén, který by investoři mohli využít při plánování své obchodní strategie či obchodů. Sledovat aktivity více než 4,1 milionu uživatelů, kteří ukázali, že dokážou ohrozit i velké investiční fondy, jistě není na škodu. Ať už obchodujete na stranu long nebo short.

Jaké poučení si z šílenství kolem GME odnést?

V prvé řadě je nutné se připravit na to, že podobné události se budou objevovat zřejmě mnohem častěji. S rozvojem sociálních médií a internetových platforem jako je Reddit, vyrostla i nová generace obchodníků, kteří umí tyto nástroje využívat.

WallStreetBets není první ani poslední skupinou obchodníků s podobnými aktivitami. Síla a význam takových skupin ale značně narůstá. Je dobré jejich činnost sledovat.

O to více je důležité, abychom při plánování svých obchodů vždy pomýšleli na možná rizika a měli připravené i scénaře pro situace, kdy se ocitneme ve ztrátové pozici.

Akciový trh nám opět ukázal, že vše je možné a nikdy bychom si neměli být ničím příliš jistí. Jediné, co opravdu dokážeme kontrolovat, je náš risk a případná ztráta.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Kupte akcie GameStop

Zajímáte se o nákup akcií GameStop? Zjistěte důležité aktuální informace, novinky a analýzy.

Pro úspěšné investování do akcií je také vhodné vybrat si kvalitního brokera. Obchodujte akcie GameStop za nízké poplatky a za použití stabilní obchodní platformy. Online broker LYNX vám nabízí kvalitní podmínky pro trading akcií GameStop. Zjistěte více o výhodách obchodování akcií prostřednictvím LYNX.

Online broker LYNX: Zjistěte více

Aktuální cena akcie GameStop

Poslední obchodovaná cena
Změna v USD
Změna v %
Datum
Čas
Burza
Tržní kapitalizace (v mld. USD)
Počet emitovaných akcií (v milionech)
Otevírací cena
Zavírací cena předchozího dne
Denní minimum
Denní maximum
Roční minimum
Roční maximum
Minimum za 52 týdnů
Maximum za 52 týdnů

GameStop akcie: Údaje o společnosti v USD

Dividendový výnos
Rentabilita tržeb
Tržby na akcii
Cashflow na akcii
Podíl investic ke kapitálu
Podíl práce ke kapitálu
Provozní kapitál (mil.)
Ukazatel krytí A
Ukazatel krytí B
Ukazatel krytí C
Návratnost investice
Poměr cen zisků
Poměr peněžních toků
Podíl vlastního kapitálu
Podíl dluhu na financování
Cizí zdroje / Vlastní kapitál
Krátkodobá likvidita
Zkouška úvěrové bonity
Běžná likvidita