RSI indikátor: Pomocník pro nalezení vhodné vstupní oblasti
Asi budete souhlasit, že najít správný čas vstupu do trhu může být dost náročné. Zároveň je to ale jedna z klíčových věcí, které jako trader musíte zvládnout. Naštěstí existuje zajímavý ukazatel, který vám může dobře posloužit. Jedná se o indikátor RSI, na který se zaměříme v tomto článku. Jde o jeden z vůbec nejpoužívanějších ukazatelů pro získání nákupního nebo prodejního signálu. Pokud hledáte brokera pro obchodování, klikněte zde.

Co je to indikátor RSI?

RSI indikátor patří do skupiny oscilátorů a vyjadřuje překoupenost nebo přeprodanost určitého trhu. Zkratka pochází z anglického Relative Strenght Index. Indikátor RSI vyjadřuje tzv. momentum, které měří směr a sílu (dynamiku) pohybu. Říká nám, zda je vhodný okamžik pro nákup nebo prodej dané akcie či instrumentu. Na horizontální ose vidíme čas a na ose vertikální hodnoty od 0 do 100. Nad hodnotou 50 jde o pozitivní signál a pod hodnotou 50 jde o negativní signál.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak se RSI indikátor používá?

Jak již bylo řečeno, indikátor osciluje mezi hodnotami 0 až 100. Ocitá-li se RSI nad hladinou 70, říká nám, že trh je tzv. překoupený. Cena vyrostla velmi rychle příliš vysoko a je pravděpodobné, že by tedy měla reverzovat zpět. Ocitá-li se indikátor pod hladinou 30, jedná se o opačnou situaci tzv. přeprodání. Cena v takový moment klesla příliš moc a příliš rychle a měla by tedy pravděpodobně opět začít směřovat výš.

Logika, na které je indikátor postaven, říká, že mnoho lidí reaguje na prudký pohyb jedním směrem. Reakce nakupujícíh na trh, který rychle a hodně vyrostl je opozdilá. Trh už může být překoupený a může tak zřejmě brzy dojít k obratu. Analogicky to funguje i opačně. Po silném a rychlém poklesu ceny může pravděpodobně dojít k opětovnému nárůstu. Trh je v tu chvíli přeprodaný a zřejmě se bude obracet výš. Vysoké RSI tedy naznačuje, kdy může být čas prodávat. Nízké RSI naznačuje, kdy by mohlo být vhodné nakupovat.

Indikátor RSI

Dalším způsobem, jak se RSI používá, je protnutí neutrální linie na hladině 50. V tomto případě funguje spíše jako trendový indikátor indikující moment, kdy může být vhodné nastoupit do trendu. Pakliže RSI překříží linii 50 směrem vzhůru, jedná se o trendový signál do směru long. Pakliže ji překříží opačně, považuje se to za trendový signál short.

Ani RSI ale není žádným svatým grálem. Je potřeba příhlížet k vícero proměným a naučit se daný indikátor a trh jako takový dobře číst.

RSI je periodický indikátor

To znamená, že je počítán z určitého počtu cenových úseček zpětně. Nejčastěji používaná perioda je 14. Často se indikátor používá na denních grafech, ale je možné jej použít i pro intradenní obchodování.

graf vyznačující RSI indikátor
Denní graf akcie RWE. Zdroj: Trader Workstation

V grafu nahoře vidíte denní timeframe akcie RWE s RSI indikátorem s periodou 9. Vidíme, že v bodě A nám RSI indikátor ukazuje potenciální signál na prodej, protože RSI proráží hladinu 70. Trh sice zareaguje určitým zbržděním, nicméně po pár dnech jde výš. Proto je důležité RSI indikátor kombinovat ještě s nějakým dalším ukazatelem, případně vstup filtrovat dle jiných kritérií a samozřejmě dodržovat stanovené riziko.

V bodě B naopak vidíme velmi pěknou reakci trhu na prolomení spodní kritické hladiny 30. Trh je v tomto případě přeprodaný a potenciální vstup long by tu vyšel ziskově.

Mějte ale prosím na paměti, že obchodní signály by neměly být založené jen na základě jednoho indikátoru, například právě RSI. Indikátory je dobré kombinovat s dalšími prvky technické a fundamentální analýzy. Také záleží na podmínkách. Některé indikátory mohou fungovat spolehlivě v rostoucím nebo klesajícím trendu. Pokud se ale cena bude pohybovat do strany, mohou generovat velké množstí falešných signálů. Také je třeba si uvědomit, že většina indikátorů reaguje s určitým zpožděním.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Handeln auf Basis des RSI-Indikators. (5.12.2022); lynxbroker.de/boerse/trading/technische-analyse/technische-indikatoren/handeln-auf-basis-des-rsi-indikators

LYNX: Der RSI: Ein Indikator mit ganz besonderen Fähigkeiten LYNX (5.12.2022); lynxbroker.de/boerse/trading/technische-analyse/technische-indikatoren/der-rsi-ein-indikator-mit-ganz-besonderen-faehigkeiten

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart