Asi budete souhlasit, že najít správný čas vstupu do trhu může být dost náročné. Zároveň je to ale jedna z klíčových věcí, které jako trader musíte zvládnout.

 

Naštěstí existuje zajímavý ukazatel, který vám může dobře posloužit.

Jedná se o indikátor RSI, na který se zaměříme v tomto článku. Jde o jeden z vůbec nejpoužívanějších ukazatelů pro získání nákupního nebo prodejního signálu.

Co je to indikátor RSI a co vyjadřuje?

RSI (z anglického Relative Strenght Index) je indikátor patřící do skupiny oscilátorů, vyjadřuje překoupenost nebo přeprodanost určitého trhu. Říká nám, zda je vhodný okamžik pro nákup nebo prodej daného trhu. Na horizontální ose vidíme čas a na ose vertikální hodnoty od 0 do 100. Nad hodnotou 50 jd eo pozitivní signál a pod hodnotou 50 jde o negativní signál.

Indikátor RSI vyjadřuje tzv. momentum, které měří směr a sílu (dynamiku) pohyby. Jak je tento indikátor matematicky propočítaný není nutné vědět, obchodní platforma dokáže RSI bez problému spočítat a mnohem důležitější je vědět, jak tento indikátor používat.

Jak se RSI indikátor používá?

Jak již bylo řečeno, indikátor osciluje mezi hodnotami 0 – 100 a v určitých pásmech nabízí nákupní nebo prodejní signály. Ocitá-li se RSI nad hladinou 70, říká nám, že trh je tzv. překoupen, cena vyrostla velmi rychle příliš vysoko měla by tedy reverzovat zpět. Ocitá-li se indikátor pod hladinou 30, jedná se o opačnou situaci tzv. přeprodání. Cena v takový moment klesla příliš moc a příliš rychle a měla by tedy obracet výš.

Logika, na které je indikátor postaven, říká, že mnoho lidí reaguje na prudký pohyb jedním směrem. Reakce nakupucíjícíh na trh, který rychle a hodně vyrostl je opozdilá. Trh je překoupený a bude se pravděpodobně otáčet níž. Analogicky to funguje i opačně. Prodávat, když už cena hodně a prudce spadla, je prostě pozdě. Trh je v tu chvílí přeprodaný a pravděpodobně bude obracet výš. Rozumnější než prodávat, je tedy zaujmout pozici do protisměru. Vysoké RSI tedy říká, že je čas prodávat, nízké RSI říká, že je čas nakupovat.

Dalším způsobem, jak se RSI používá je protnutí neutrální linie na hladině 50. V tomto případě funguje spíše jako trendový indikátor indikující moment, kdy může být vhodné nastoupit do trendu. Pakliže RSI překříží linii 50 odspodu nahoru, jedná se o trendový signál do směru long. Pakliže ji překříží opačně, zeshora dolů, považuje se to za trendový signál short.

Samozřejmě, tak jako jakýkoliv jiný indikátor, ani RSI není žádným svatým grálem a je potřeba příhlížet k vícero proměným a naučit se RSI a trh jako takový dobře číst. Základní práce s RSI je ale právě takováto.

RSI je periodický indikátor, to znamená, že je počítán z určitého počtu cenových úseček zpětně. Nejčastěji používaná perioda je 14. Často se indikátor používá na denních grafech, ale je možné jej použít i pro intradenní obchodování.

V grafu nahoře vidíte denní timeframe akcie RWE, ve kterém je puštěn indikátor RSI s periodou 9. Vidíme, že v bodě A nám RSI ukazuje potenciální signál na prodej, protože RSI proráží hladinu 70. Trh sice zareaguje určitým zbržděním, nicméně po pár dnech jde výš. Proto je důležité RSI kombinovat ještě s nějakým dalším ukazatelem, případně vstup filtrovat jiných kritérií a samozřejmě dodržovat stanovené riziko.

V bodě B naopak vidíme velmi pěknou reakci trhu na prolomení spodní kritické hladiny 30. Trh je v tomto případě přeprodaný a potenciální vstup long by tu vyšel ziskově. Opět bychom ale možná přihlíželi k nějakému dalšímu ukazateli a rozhodovali, zda nás do obchodu pustí či nikoliv. Tak jako s každou studií, je potřeba i RSI náležitě nasledovat a natestovat.

 

Použití RSI v platformě LYNX trading

V platformě LYNX trading máte možnost využít více než 80 různých technických indikátorů včetně RSI. V Grafu nahoře jsme si ukázali, jak RSI vypadá a nyní se podíváme, jak si jej do grafu přidat včetně linek ohraničujících důležité hladiny překoupení a přeprodání.

Do grafu, ve kterém chcete RSI zobrazit, klikněte pravým tlačítkem myší, zobrazí se menu, ve kterém vyberete „Přidat studii“. V další nabídce zvolíte „Momentum Studies“ a následně vyberete „Index relativní síly“.

Graf RSI se přenese pod cenový graf. Chcete-li do něj vložit linie určující překoupenost a přeprodanost. Následně klikněte pravým tlačítkem myši do sektoru grafu kde máte RSI a zvolte přidat horizontální trendovou linii. Klikněte do RSI a přidejte horizontální linii na úroveň 70 a na úroveň 30.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart