Psychologická analýza

Burza se pohybuje v určitých cyklech a v závislosti na tom, zda ceny stoupají nebo klesají. V každém cyklu mají obchodníci tendenci investovat jinými způsoby. Úkolem psychologické analýzy v obchodování je zjistit, jaká je současná nálada na trhu a v kterém cyklu se tak trh nachází. 

Pokud mezi investory panuje optimistická nálada, lze předpokládat, že ceny akcií porostou. Naopak, pokud na trhu převládá pesimismus, můžeme očekávat pokles, protože zájem o cenné papíry klesá. Abychom mohli analyzovat náladu na burze, můžeme například sledovat rozhovory s významnými investory nebo sledovat poměr put – call. Ten ukazuje obchodovaný poměr put a call opcí na opčních burzách a tedy, kolik investorů vsadilo na rostoucí ceny a kolik investorů naopak na klesající ceny.

Indikátory sentimentu, jako jsou zveřejněné insider obchody nebo příliv a odliv prostředků, také naznačují převládající náladu na kapitálových trzích. Mediální zprávy lze také použít jako barometr nálady. Dalším důležitým ukazatelem pro psychologickou analýzu jsou data IPO, protože IPO se zpravidla realizují během optimistické nálady na trhu, aby společnost vygenerovala co nejvíce kapitálu. V neposlední řadě by investoři při psychologické analýze měli vždy zvážit několik specifických ukazatelů před určením sentimentu na trhu. Znalost psychologie obchodování je také klíčová, aby byl investor lépe schopen porozumět názorům a chování účastníků trhu.

Průvodce psychologickou analýzou na akciovém trhu v 2024

Omlouváme se. Aktuálně pro tuto kategorii nemáme žádné příspěvky.