Price Action: Základní formace

Autor: Martin Bartoš

V tomto článku:

Price action je pojem, který se často objevuje u technické analýzy a popisuje chování ceny. Cena je vyjádřením názoru investorů ohledně budoucího vývoje a jejich emocí. Hledáním vzorců v grafu ceny můžeme objevit opakující se formace. Jelikož lidé se opakují, opakují se i určité formace v grafu. V tomto článku si ukážeme price action strategii a některé její základní formace, které je možné v grafech hledat.

Price action: Dvojité dno

Tato formace vyjadřuje znovu-odmítnutí už jednou vyzkoušené úrovně. Zjednodušeně řečeno, pokud dvakrát vejdete do slepé uličky a musíte se otočit, potřetí už tam v blízké době pravděpodobně nepůjdete. To se může vztahovat i na následný pohyb ceny po vytvoření dvojitého dna. Pro potvrzení je důležité, aby následný nejnižší bod grafu (low) byl výše než právě ono dvojité dno.

Graf s price action strategie

Obrázek zobrazující perfektní odraz na stejné úrovni je záměrně umístěn jako první. Takováto situace však nastane zřídkakdy, jelikož trh je jako rozjetý vlak, který se při všech vlivech, které na něm působí, dokáže jen málokdy zastavit na racionálních úrovních. Trh často přestřeluje a my musíme hledat oblasti aktivity jako například na následujícím obrázku:

Dvojté dno zakresleno na grafu
Příklad grafu se zakreslením price action strategie Dvojité dno

Toto dvojité dno je stejně tak platné, i když odraz není na přesně stejné úrovni. Na obrázku je patrné, že cena odmítá při obou odrazech stejnou úroveň, pod kterou není schopna se udržet.

Price action: Dvojitý vrchol

Jedná se o formaci obdobnou dvojitému dnu. Její logika je totožná s tím rozdílem, že ji budeme hledat v býčím trhu, kde působí silné úrovně rezistence.

Price action: Dvojitý vrchol zakreslený v grafu
Price action: Dvojitý vrchol zakreslený v grafu
Příklad grafu se zakreslením price action strategie Dvojitý vrchol

Price action: Doji

Doji je formace předpovídající otočení. Tvoří se zejména v místech, kde dochází ke zpomalení či zastavení momenta a proto může být formací předpovídající otočení.

Tržní pohyby a vlny, které ceny tvoří, si můžeme představit jako jízdu na horské dráze. V určitou chvíli dochází k nabrání rychlosti jedním směrem a cena poté postupuje ze setrvačnosti, dokud není zastavena a momentum/rychlost nevyprchá. Zastavit takový pohyb proto většinou není snadnou záležitostí.

Doji se vytváří právě v bodech, kde došlo k zastavení momenta a investoři se nachází na rozcestí a řeší, kterým směrem se trh vydá dál.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Na co si musíme dát pozor je logika stojící za touto formací, jelikož doji se může vytvořit i v místech, kde nedochází k otočení, ale momentum je čistě na chvíli absorbováno nějakou důležitou hranicí podpory či odporu. Takové doji samy o sobě nejsou velmi vypovídající a je třeba počkat na potvrzení.

Všeobecně nejlepším signálem jsou doji, které se například vytvoří na úrovních, kde bychom naopak očekávali plynulý pohyb ceny z důvodu neexistujících technických překážek (hranice podpory či odporu). Pokud cena například protne důležitou hranici, ale po prvotním prudkém pohybu velmi rychle ztratí momentum a vytvoří se doji svíce, pak je pravděpodobnost, že se jedná o obrat, značně vyšší a pro investory zajímavější.

Doji formace
Příklad grafu se zakreslením price action strategie Doji

Obdobným případem signálu může být situace, kdy bychom po odražení od trendové linie očekávali výprodej a plynulý pohyb dolů. Momentum se ale zastaví a dochází k otočení, jak ukazuje situace na grafu výše. Jedná se o silný signál, že dolů cesta nevede.

Jak kreslit do grafu?

Bez správné techniky totiž mnoho těchto formací ani nemusíme odhalit nebo je budeme špatně interpretovat. Pokud naše technika není dobrá, budeme čekat a hodnotit reakce na špatných úrovních a náš pohled a signály budou zkreslené.

O zakreslování linií obecně

Většinou se dočteme, že je třeba propojovat jednotlivé lokální vrcholy (high) a dna (low). Často tomu tak může být, ale mnohdy je vhodné (a někdy i opravdu nutné) vnímat situaci a pohyby cen jinak.

Je třeba hledat oblasti aktivity. Oblasti, nad/pod které trh už zkrátka v danou chvíli nechce jít, protože tam není oprávněně. Ceny těchto oblastí nemusí být totožné s konkrétními nejvyššími/nejnižšími cenami.

Proč je důležité mít zakreslené oblasti aktivity? Protože tyto oblasti jsou důležité a směrodatné v otázce, která strana, kupní či prodejní, na trhu vytváří větší tlak na pohyb ceny. V této oblasti, pokud o ní víme, máme sedadlo v první řadě při souboji těchto dvou stran, pak už se jen stačí pozorně dívat.

Jak již jsem zmínil v minulém článku, trh je jako rozjetý vlak. Do pohybu ho většinou dává výsledek výše zmíněného souboje. Protistrana, která neuspěla, si následně dá velký pozor, kdy to opět zkusit.

Oblasti aktivity mají svou důležitost a dopad na setrvačnost pohybu dle timeframu linií, které je určují. Oblast aktivity na grafu týdenních svíček je směrodatná pro týdenní svíčky dokud nedojde k opačnému signálu opět na stejném timeframu. To je třeba si uvědomit, když určujeme hranice výstupu z pozice a předpokládanou dobu držení pozice.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX