Price Action je pojem, který se často objevuje u technické analýzy a popisuje chování ceny. Cena je vyjádřením názoru investorů ohledně budoucího vývoje a jejich emocí. Hledáním vzorců v grafu ceny můžeme objevit opakující se formace.

Jelikož lidé se opakují, opakují se i určité formace v grafu.

V tomto článku si ukážeme některé základní formace, které je možné v grafech hledat.

Dvojité dno

Tato formace vyjadřuje znovu-odmítnutí už jednou vyzkoušené úrovně. Zjednodušeně řečeno, pokud dvakrát vejdete do slepé uličky a musíte se otočit, potřetí už tam v blízké době pravděpodobně nepůjdete. To se může vztahovat i na následný pohyb ceny po vytvoření dvojitého dna. Pro potvrzení je důležité, aby následný nejnižší bod grafu (low) byl výše než právě ono dvojité dno.

1-3-2016 13-41-34

Obrázek zobrazující perfektní odraz na stejné úrovni je záměrně umístěn jako první. Takováto situace však nastane zřídkakdy, jelikož trh je jako rozjetý vlak, který se při všech vlivech, které na něm působí, dokáže jen málokdy zastavit na racionálních úrovních. Trh často přestřeluje a my musíme hledat oblasti aktivity jako například na následujícím obrázku:

1-3-2016 13-43-54

Toto dvojité dno je stejně tak platné, ikdyž odraz není na přesně stejné úrovni. Na obrázku je patrné, že cena odmítá při obou odrazech stejnou úroveň, pod kterou není schopna se udržet.

Dvojitý vrchol

Jedná se o formaci obdobnou dvojitému dnu. Její logika je totožná s tím rozdílem, že ji budeme hledat v býčím trhu, kde působí silné úrovně rezistence.

1-3-2016 13-52-46

1-3-2016 13-53-39

Doji

Doji je formace předpovídající otočení. Tvoří se zejména v místech, kde dochází ke zpomalení či zastavení momenta a proto může být formací předpovídající otočení.

Tržní pohyby a vlny, které ceny tvoří, si můžeme představit jako jízdu na horské dráze. V určitou chvíli dochází k nabrání rychlosti jedním směrem a cena poté postupuje ze setrvačnosti, dokud není zastavena a momentum/rychlost nevyprchá. Zastavit takový pohyb proto většinou není snadnou záležitostí.

Doji se vytváří právě v bodech, kde došlo k zastavení momenta a investoři se nachází na rozcestí a řeší, kterým směrem se trh vydá dál.

Na co si musíme dát pozor je logika stojící za touto formací, jelikož doji se může vytvořit i v místech, kde nedochází k otočení, ale momentum je čistě na chvíli absorbováno nějakou důležitou hranicí podpory či odporu. Takové doji samy o sobě nejsou velmi vypovídající a je třeba počkat na potvrzení.

Všeobecně nejlepším signálem jsou doji, které se například vytvoří na úrovních, kde bychom naopak očekávali plynulý pohyb ceny z důvodu neexistujících technických překážek (hranice podpory či odporu). Pokud cena například protne důležitou hranici, ale po prvotním prudkém pohybu velmi rychle ztratí momentum a vytvoří se doji svíce, pak je pravděpodobnost, že se jedná o obrat, značně vyšší a pro investory zajímavější.

1-3-2016 17-20-34

Obdobným případem signálu může být situace, kdy bychom po odražení od trendové linie očekávali výprodej a plynulý pohyb dolů. Momentum se ale zastaví a dochází k otočení, jak ukazuje situace na grafu výše. Jedná se o silný signál, že dolů cesta nevede.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak kreslit do grafu?

Bez správné techniky totiž mnoho těchto formací ani nemusíme odhalit nebo je budeme špatně interpretovat. Pokud naše technika není dobrá, budeme čekat a hodnotit reakce na špatných úrovních a náš pohled a signály budou zkreslené.

O zakreslování linií obecně

Většinou se dočteme, že je třeba propojovat jednotlivé lokální vrcholy (high) a dna (low). Často tomu tak může být, ale mnohdy je vhodné (a někdy i opravdu nutné) vnímat situaci a pohyby cen jinak.

Je třeba hledat oblasti aktivity. Oblasti, nad/pod které trh už zkrátka v danou chvíli nechce jít, protože tam není oprávněně. Ceny těchto oblastí nemusí být totožné s konkrétními nejvyššími/nejnižšími cenami.

Proč je důležité mít zakreslené oblasti aktivity? Protože tyto oblasti jsou důležité a směrodatné v otázce, která strana, kupní či prodejní, na trhu vytváří větší tlak na pohyb ceny. V této oblasti, pokud o ní víme, máme sedadlo v první řadě při souboji těchto dvou stran, pak už se jen stačí pozorně dívat.

Jak již jsem zmínil v minulém článku, trh je jako rozjetý vlak. Do pohybu ho většinou dává výsledek výše zmíněného souboje. Protistrana, která neuspěla, si následně dá velký pozor, kdy to opět zkusit.

Oblasti aktivity mají svou důležitost a dopad na setrvačnost pohybu dle timeframu linií, které je určují. Oblast aktivity na grafu týdenních svíček je směrodatná pro týdenní svíčky dokud nedojde k opačnému signálu opět na stejném timeframu. To je třeba si uvědomit, když určujeme hranice výstupu z pozice a předpokládanou dobu držení pozice.

Konkrétní příklady

Jak tyto „oblasti aktivity“ tedy vypadají? Běžně by se dalo říci, že v menším měřítku jsou to oblasti, nad/pod kterými cena není schopna uzavřít jednotlivé svíčky.  Ve větším měřítku jsou to potom linie, nad/pod kterými cena není schopna vytvářet vyšší/nižší ceny než dosažené po protnutí a prvotním výprodeji pozic což je i definicí pro stabilitu ceny na nově dosažených úrovních.

Při kreslení delší linie nás zajímají oblasti, na které cena nejčastěji reaguje. Nezajímají nás tedy tolik dva/tři nejnižší body, ale linie nejčastějších reakcí a zbytek považujeme za falešné průrazy.

Příklad:

1

Proč je pro nás výhodné zakreslit si linky tímto způsobem? Tak jak se trh vyvíjí, stává se čím dál tím volatilnějším místem, ceny více přestřelují, falešné průrazy jsou čím dál častější. Propojení nejvyšších/nejnižších cen nám tedy může ukázat cenu, kde může dojít ke krátkodobému odrazu, ale o pravděpodobnosti budoucího vývoje a náladě na trhu nám toho tolik říci nemusí.

Pokud bychom zakreslovali nejvyšší a nejnišší ceny, graf by vypadal následovně:

2

Graf a cena na tyto linie samozřejmě reagují a mohou být vhodným vstupním bodem. Pro obchodníka je tedy vhodné i tyto linie sledovat, ale pro účely analýzy budoucího vývoje jsou zkrátka méně směrodatné a obsahují v sobě méně informací. To, že se cena potřetí odrazila od linie, nám neřekne jaká je nálada na trhu, neřekne nám to, kdo v souboji kupujících/prodávajících vyhrál a kdo prohrál. Řekne nám to, že na základě odražení narostlo momentum. Jak dlouho bude trvat a co to znamená pro budoucí vývoj, to už, ale neřekne.

Prvotně nás tedy zajímají oblasti aktivity, a až poté hledáme vstupní body na základě názoru, který si vytvoříme analýzou aktivity.

Co z toho můžeme mít? Podívejme se na pokračování grafu níže:

3

Jelikož sledujeme rozpětí tvořené oblastmi aktivity, víme, kde probíhá ten pravý souboj a také víme, kde poznáme, která strana je ta vítězná. Na základě toho také můžeme s dobrou pravděpodobností odhadovat budoucí trend ceny.

Jako signál potvrzení pohybu mimo trendový kanál bereme stabilitu ceny nad/pod ním. Směrem níže cena nebyla schopna pokračovat, směrem vzhůru naopak byl pokus o korekce velmi rychle ukončen, prodejci to vzdali a je dobrá pravděpodobnost, že se jen tak nevrátí.

Další příklady zakreslení:

4

5

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart