0DTE Opce a jejich výhody a rizika
0DTE (Zero Days to Expiration) je spekulativní strategie, při níž obchodník nakupuje nebo prodává opce, jejichž platnost vyprší ve stejný den. Cílem této strategie je dosáhnout rychlého zisku spekulací na rychlý pohyb podkladového aktiva v případě nákupu call a put opcí. V případě vypisování opcí naopak spoléháme na to, že opce vyexpiruje daný den jako bezcenná a náš zisk bude obdržené prémium.


Po přečtení tohoto článku budete přesně vědět, co tato strategie obnáší a jaké jsou její výhody a rizika. Pokud hledáte brokera, u kterého můžete obchodovat 0DTE opce, klikněte zde.

Co znamená 0DTE?

Zkratka DTE znamená dny do expirace (Days to Expiration), tudíž 0DTE (Zero Days to Expiration) znamená 0 dní do expirace. V rámci této strategie tedy obchodujete opce s datem expirace ve stejný den. 0DTE opční strategie vyžaduje, aby obchodník činil rychlá rozhodnutí a aktivně sledoval pohyby na trhu. Protože čas je omezený, je tato strategie vhodná pouze pro aktivní styl obchodování. I z tohoto důvodu je 0DTE strategie vhodná zejména pro zkušené obchodníky, kteří jsou ochotni více riskovat a dokážou pozorně sledovat trh.

Jediný rozdíl mezi opcí s expirací dnes a běžnou týdenní nebo měsíční opcí je doba do vypršení platnosti dané opce. Teoreticky to znamená, že na 0DTE opce lze aplikovat všechny opční strategie. Pokud se zajímáte o specifika i jiných než denních opcí, doporučujeme náš článek Měsíční opce, týdenní opce a denní opce.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

0DTE strategie: Jak se tyto opce obvykle obchodují?

0DTE opce se používají hlavně ke spekulaci na prudké pohyby ceny podkladového aktiva. Jde například o nákup Out Of The Money call a put opcí nebo strategii Strangle na opce, které vyprší ve stejný den. Díky velké finanční páce a nižším kapitálovým požadavkům přitahuje tato strategie stále více pozornosti mezi retailovými obchodníky. Tento přístup může přinést značné zisky při minimálním kapitálovém riziku. Je to však také strategie s nižší pravděpodobností úspěchu a může vést ke značným ztrátám.

V praxi nejsou 0DTE strategie obvykle běžně aplikovány na jednotlivé akcie. Místo toho většina obchodníků používá 0DTE opce při spekulaci na jednodenní pohyby na trhu pomocí indexových ETF, jako je například SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), který nyní nabízí možnost obchodovat 0DTE opce každý obchodní den. Pokud s ETF teprve začínáte, doporučujeme náš článek: Co je ETF? Rady a tipy, jak investovat do ETF. Pro zájemce o opce na SPY by mohl být přínosný článek: Opce na SPY: Poznejte výhody opcí na SPDR S&P 500 ETF Trust.

0DTE strategie a její rizika

Opční strategie 0DTE může být velmi riziková z následujících důvodů. Opce se splatností 0 dní jsou velmi volatilní. Jejich hodnota se může rychle změnit v důsledku malých cenových pohybů podkladového aktiva. To znamená, že potenciální zisky mohou být vysoké, ale také případné ztráty se mohou rychle sčítat. Obchodník má také pouze jeden obchodní den na to, aby dosáhl zisku, než opce vyprší. Musí tedy činit správná rozhodnutí ve správný čas a za tímto účelem pozorně sledovat pohyby na trhu.

Pokud se rozhodnete obchodovat 0DTE opce a použijete strategii nákupu Out Of The Money call nebo put opcí, mějte na paměti, že cena podkladového aktiva musí zpravidla udělat značný pohyb, jinak můžete skončit ve ztrátě. Jedná se o velmi rizikovou strategii s malým prostorem pro chyby, proto je vhodná zejména pro pokročilé opční obchodníky, kteří mají pod kontrolou disciplínu a Money management.

Výhody obchodování 0DTE opcí

Vypisování 0DTE opcí může generovat rychlé výnosy, protože opce vyprší ve stejný den. Riziko je tak omezeno. To mohou ocenit zejména aktivní obchodníci, kteří chtějí profitovat z intradenních pohybů a ti, kteří neradi drží pozice dlouhodobě z důvodu s tím spojených rizik.

Upozorňujeme, že při vypisování opcí může dojít k jejich uplatnění a jste povinni koupit nebo prodat podkladový produkt.

Závěr

0DTE strategie může být atraktivní volbou pro obchodníky, kteří chtějí dosáhnout rychlých zisků s omezeným kapitálem a rizikem. Flexibilita strategie umožňuje obchodníkům denně se rozhodovat, zda strategii uplatní, a potenciálně profitovat z denních pohybů na trhu. S touto strategií jsou však spojena také rizika, jako je vysoký potenciál ztrát a omezený čas na to, aby cena podkladového aktiva udělala požadovaný pohyb. Proto je důležité, aby obchodníci tato rizika pečlivě zvážili. Není však vhodnou strategií pro začátečníky a obchodníky, kteří nejsou ochotni podstupovat rizika.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Investopedia: How to Trade 0DTE Options (18.10.2023); www.investopedia.com/how-to-trade-0dte-options-7481013

LYNX: De 0DTE optiestrategie, interessant of te gevaarlijk? (18.10.2023); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/opties/optiestrategieen/0dte-optiestrategie/

Nasdaq: 0DTE Options: Why You Should Trade Them (18.10.2023); www.nasdaq.com/articles/0dte-options:-why-you-should-trade-them

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart