Jak je možné zkontrolovat marži?

Pro nákup pákových instrumentů potřebujete nejdříve složit margin, aby Vaše pozice mohla být vůbec otevřena. Po přečtení tohoto tipu již budete vědět, jak zjistíte výši této zálohy.

Margin je tedy vratná záloha a nejedná se o poplatek! Nejčastěji je se k němu dostanete na komoditních futures trzích, při obchodování s futures na indexy atd.

Pro příklad si zvolíme kontrolu marginu u E-mini S&P 500.

1. Zobrazíme si ticker s kotací do příkazového řádku. Do volného pole tedy napíšeme buď ticker ES a nebo celý název E-mini S&P 500. Poté vybereme jako instrument Futures a datum expirace. Kotace cen instrumentu se Vám již zobrazují.

2. Postupujeme stejně jako při nákupu. Poklikáme na cenu ve sloupečku Nabídka a zobrazí se nám příkazový řádek.

3. V příkazovém řádku klikneme pravým tlačítkem a z nabídky vybereme Check Margin Impact.

4. Zobrazí se Vám okno se souhrnem příkazu, kde najdete všechny pro Vás podstatné finanční údaje. V pravé spodní části okna se nachází informace týkající se Počáteční marže a Udržovací marže, které Vás zajímají.

Počáteční marže: Výše prostředků nutná pro otevření pozice. Vidíme, že pro nákup E-mini S&P 500 s expirací v březnu 2013 potřebujete počáteční margin 1 669 EUR (odpovídá 2 188 USD).

Udržovací marže: Výše prostředků, kterou je nutné mít stále k dispozici na účtě, aby nedošlo k margin call a Vaše pozice nebyla zlikvidována. Udržovací margin na stejný kontrakt je vyžádován 1 335 EUR (ekvivalent 1 750 USD).

Obě hodnoty se vždy přepočítávají automaticky do administrativní měny Vašeho účtu, která se však může měnit od měny, ve které provádíte transakci jako v tomto případě – nakupujeme futures kontrakt v USD a marginy jsou zobrazeny v CZK.

Marginy jsou neustále přepočítávány dle aktuálních dat. Liší se požadavky pro intradenní obchodování a pro držení pozice přes noc.

Pokud si konkrétně E-mini S&P 500 chcete otevřít pro intradenní obchod, pak je pro Vás initial margin 2 188 USD a pro držení kontraktu přes noc je vyžadován margin 4 375 USD.

Přehled marginových požadavků na základní kontrakty je zobrazen na webových stránkách Lynx zde.

Máte další dotazy?

Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem nebo využijte chat v pravém dolním rohu na webu. Jsme k dispozici každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Kontaktujte nás

Martin Bartoš
Martin Bartoš
Senior Account Manager