Dividendové akcie

Investoři nakupují akcie s cílem jejich zhodnocení, sbírání dividend nebo kombinací těchto dvou přístupů. Při investování do dividendových akcií se zaměřují na akcie s atraktivním dividendovým výnosem.

Dividenda je podíl na zisku akcionáře ve společnosti, který je distribuován ročně, pololetně, čtvrtletně nebo dokonce měsíčně v závislosti na dividendovém titulu. Avšak ne každá společnost dividendy vyplácí. Pro úspěch dividendové strategie je nezbytný správný dividendových akcií. Podstatnou roli hraje nejen výše dividendy, ale také dividendový výnos, který zohledňuje poměr absolutní výše dividendy k aktuální ceně akcie.

Akcie s vysokou dividendou: Nejlepší dividendové akcie v 2024

Pokud hledáte nejlepší dividendové akcie, měli byste zohlednit vždy více kritérií a nedívat se pouze na aktuální výši dividendy nebo dividendový výnos. 

Rozhodující je také například původ dividendy. Zda je vyplácena akcionářům ze současných zisků nebo z finančních rezerv společnosti. To je důležité pro dlouhodobý úspěch vaší dividendové strategie, protože pouze zdravé společnosti, které pravidelně generují zisk a vyplácejí dividendy, mohou v dlouhodobém horizontu přežít bez jakýchkoli snížení nebo zrušení dividend. Proto by měly být brány v úvahu i další podnikové metriky jako je růst zisků nebo tržeb.

Silné dividendové akcie pro vysoký příjem z dividend

Walmart, Exxon Mobil, Johnson & Johnson, Coca Cola nebo McDonald’s – to je krátký výčet oblíbených amerických dividendových akcií. V Evropě se mezi investory těší popularitě tituly jako Royal Dutch Shell, Unilever a BMW. Kde hledat další dividendové akcie?

Upoutat by vás měli zejména dividendoví aristokraté v USA, protože to jsou společnosti, které minimálně za posledních 25 po sobě jdoucích let nepřetržitě zvyšovaly své dividendy. Ale i v německém indexu DAX najdete zajímavé dividendové akcie se slibným vývojem dividend. Pro vysoké výnosy z dividendové strategie je nejlepším předpokladem nepřetržitý růst dividend. To znamená, že nejenom pro výnos v krátkodobém horizontu, ale především pro dlouhodobý dividendový investiční účet, mají nejsilnější dividendové akcie smysl.

Aby vám neplánovaně neunikla dividenda vámi sledované akcie, sledujte dividendový kalendář s přehledem exdividend dat světových akcií.

Články a analýzy věnující se dividendovým akciím