CFD

Co je CFD, jak funguje a na co byste měli při obchodování dávat pozor? Zde naleznete vše, co potřebujete vědět o úspěšném obchodování CFD.

Na LYNX Investičním portálu vám vysvětlíme základy CFD a dáme vám cenné tipy, které můžete využít pro vaše obchodování. CFD je zkratka pro „contract for difference” (v češtině kontrakt pro vyrovnání rozdílů). Jedná se o tzv. derivát, což znamená, že cena CFD je odvozena od určitého podkladového aktiva. Deriváty jsou vysoce spekulativní nástroje, které umožňují velké zisky s malými kapitálovými investicemi, ale jsou také spojeny s vysokou mírou rizika a mohou vést k vysokým ztrátám. Proto by s nimi měli obchodovat pouze profesionální obchodníci. 

V případě obchodování CFD je nutné podotknout, že se převážně neobchodují na burze, ale obchodují se OTC (over-the-counter = mimoburzovně). To znamená, že obchod není realizovaný přímo na burze. Obchodník tedy nekupuje přímo podkladové aktivum, jako je v případě akcií, ale pouze smlouvu o rozdílu z ceny podkladového aktiva. To znamená, že se dvě strany dohodnou na vyrovnání rozdílu z ceny podkladového aktiva. Při obchodování s CFD je třeba složit pouze kauci ve formě tzv. marže. Kapitálové výdaje při obchodování s CFD jsou proto mnohem nižší než při přímém nákupu podkladového aktiva. Obchodování s pákou nabízí mnohem vyšší zisky. V závislosti na zprostředkovateli je tato páka pevná nebo variabilní.

Obchodování s CFD však zahrnuje pro investory i obrovská rizika, protože pákový efekt funguje v obou směrech. I malá změna ceny podkladového aktiva tak může vést k obrovským ztrátám, čemuž by investoři měli přizpůsobit velikost pozice. Tržní cena CFD se může lišit od skutečných cen na burze. Alternativou je broker, který nabízí DMA (Direct Market Access) ceny.

Jak obchodovat CFD v 2024



Nejčastější dotazy týkající se CFD

Co je to CFD?

CFD neboli rozdílová smlouva je derivátový finanční nástroj, jehož cena je odvozena od ceny podkladového aktiva, jako je například akcie, nebo akciový index. Výkon CFD závisí na pohybu ceny podkladového aktiva. CFD jsou obchodovány mimoburzovně a jejich obchodování je zprostředkováno CFD brokery.

Jak CFD funguje?

Při obchodování s CFD investor pouze blokuje bezpečnostní depozit ve formě marže u CFD brokera. Tato marže u CFD je mnohem nižší než hodnota skutečné pozice, s níž investor pracuje. Rozdíl mezi marží a skutečnou hodnotou pozice je financován brokerem. Investor musí za tuto službu zaplatit zprostředkovateli úrok. Investoři a online brokeři uzavírají smlouvu o rozdílu ceny, jejíž výše se počítá z rozdílu hodnoty podkladového aktiva v době nákupu a prodeje CFD.

Co je to marže při obchodování s CFD?

Marže při obchodování CFD je bezpečnostní vklad, který musí investor uložit u CFD brokera. Výše marže je stanovena brokerem a odpovídá pouze zlomku reálné hodnoty obchodovaného podkladového aktiva. Například, pokud je marže pro cenné papíry, jako jsou například akcie, 10 %, vyžaduje se k otevření CFD pozice v hodnotě 10 000 EUR pouze 1 000 EUR. Online brokeři mají zpravidla také různé míry marže pro různé třídy podkladových aktiv. Často broker rozlišuje mezi otevírací a udržovací marží.

Jak funguje pákový efekt u CFD?

U obchodování s CFD se využívá tzv. pákový efekt, který znásobuje potenciální zisky i ztráty. Pákový efekt se odvíjí od výše marže. Pokud je marže 10 %, může investor obchodovat  s desetinásobkem investovaného kapitálu do dané CFD pozice. Pokud CFD broker vyžaduje marži 5 %, pákový efekt odpovídá 20.

Na jaká podkladová aktiva lze obchodovat CFD?

CFD lze obchodovat na celou řadu typů podkladových aktiv – akcie (akciové CFD), indexy (indexové CFD), komodity (komoditní CFD), ETF (ETF-CFD), měnové páry (Forex CFD), dluhopisy (dluhopisové CFD) a úrokové sazby (úrokové CFD). Profesionální CFD broker má velký výběr podkladových aktiv, na základě kterých lze obchodovat s rozdílovými smlouvami.

Co znamená dlouhá pozice u CFD?

Pokud otevřete dlouhou pozici, spekulujete na rostoucí cenu podkladového aktiva. Kupujete daný CFD kontrakt, abyste ho později prodali za vyšší cenu a tím generujete zisk. Pokud cena podkladového aktiva klesne, vy realizujete ztrátu.

Co znamená krátká pozice u CFD?

Pokud otevřete krátkou pozici, spekulujete na klesající cenu podkladového aktiva. Prodáváte daný CFD kontrakt, abyste ho později koupili za nižší cenu a tím generujete zisk. Pokud se cena podkladového aktiva zvýší, vy realizujete ztrátu.

Jaké jsou poplatky za obchodování CFD?

Poplatky u obchodování CFD si každý online broker stanovuje sám. Existují CFD brokeři, kteří inzerují obchodování s CFD zdarma.Tito poskytovatelé jsou obvykle tzv. market makeři a stanovují si sami ceny CFD bez ohledu na reálné tržní ceny podkladových aktiv. Často uměle rozšiřují spread (rozdíl mezi cenou nabídky a poptávky), takže investor prostřednictvím těchto skrytých poplatků brokerovi nepřímo platí, jelikož obchod realizuje za horší nákupní a prodejní ceny. CFD brokeři s cenami DMA (cena CFD vždy odpovídá tržní ceně podkladového aktiva) zpravidla účtují poplatky za otevření a uzavření pozice. Kromě toho musí investor při obchodování s CFD vždy platit úroky plynoucí z udržovací marže otevřené pozice.

Jak poznat kvalitního CFD brokera?

Na trhu CFD je mnoho poskytovatelů. Dobrý CFD broker by měl nabízet spravedlivou cenu a rychle provádět příkazy zadané investory. Broker by měl při obchodování s CFD poskytovat transparentní ceny a požadovat nízké úrokové sazby. Výběr obchodovatelných CFD by měl být zvážen také při výběru CFD brokera. Kvalitní CFD broker by měl obchodníkům nabídnout obchodní platformu, která funguje rychle a spolehlivě. Mnoho soukromých obchodníků a malých investorů také oceňuje, když online broker nabízí i jiné třídy aktiv nebo jiné deriváty, jako jsou futures nebo opce. LYNX splňuje všechny výše popsaná kritéria. Více o nabídce LYNX pro CFD obchodování si přečtěte zde.

Co by měla nabízet kvalitní CFD obchodní platforma?

CFD obchodní platforma by měla splňovat nejvyšší požadavky CFD obchodníků. Mimo jiné by měla nabízet grafy, zahrnovat jednoduché vyhledávání nástrojů, zpřístupnit velké množství typů příkazů, umožnit přímé obchodování z grafu, mít přizpůsobitelný design a umožnit vytváření seznamů sledovaných položek. Ze všeho nejdůležitější je však stabilita a spolehlivost, aby byl příkaz zaslaný investorem vždy proveden rychle a bez problémů. Doporučenou obchodní platformou pro obchodování CFD je například Trader Workstation, kterou CFD broker LYNX zdarma poskytuje svým klientům. V neposlední řadě je také důležitá možnost bezplatně využít demo účet, aby obchodníci měli možnost bez rizika otestovat své investiční strategie, než je implementují na reálný trh.