
V tomto článku probíráme očekávání ohledně ceny ropy. Podíváme se na nedávný vývoj, kurz ropy a ukážeme si možné způsoby, jak je možné investovat do ropy. Pokud hledáte brokera pro obchodování s futures, klikněte zde.
- Vývoj ceny ropy – 5. září 2023
- Faktory ovlivňující cenu ropy
- Technologický pokrok
- Vliv OPEC na cenu ropy
- Předpověď cen ropy
- Co je to ropa?
- Druhy ropy
- Břidlicová revoluce a její vliv na cenu ropy v posledních letech
- Cena ropy: Jak se vyvíjí poptávka po ropě?
- Investice do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opce i ETF
Vývoj ceny ropy – 5. září 2023
Ceny ropy v poslední době rostou. Od poloviny června se cena americké ropy zvýšila z přibližně 67 na 88 USD za barel. Tím se černé zlato dostalo na nejvyšší úroveň od listopadu loňského roku. Saúdská Arábie v úterý prodloužila dobrovolné snížení produkce o 1 milion barelů ropy denně až do konce roku. Země poprvé uplatnila snížení o 1 milion barelů denně v červenci a od té doby ho každý měsíc prodlužuje. Toto snížení doplňuje další dobrovolné snížení produkce ropy o 1,66 milionu barelů denně, které zavedli někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu do konce roku 2024. Rusko se rovněž zavázalo dobrovolně snížit vývoz o 500 000 barelů denně v srpnu a o 300 000 barelů denně v září. Snížení produkce vytváří tlak na růst cen ropy.
Rostoucí vývoz z Íránu a Nigérie je tak podle ANZ Research kompenzován poklesem produkce ze Saúdské Arábie. Na druhou stranu optimismus na trhu s ropou vyvolávají i podpůrná opatření čínské vlády. Čína doufá, že různými politickými opatřeními, jako je snížení úrokových sazeb a snížení daní, oživí svou skomírající ekonomiku. Druhá největší ekonomika světa zaznamenala v prvním čtvrtletí po zrušení koronavirových restrikcích solidní oživení. Od té doby ale poptávka doma i v zahraničí oslabila a prohlubující se krize na trhu s nemovitostmi vytváří další tlak na růst země.
Faktory ovlivňující cenu ropy
Ve srovnání s extrémní volatilitou, které jsme byli svědky v minulosti, se tak cena ropy jeví jako relativně stabilní. Stabilita však může být klamná vzhledem k množství faktorů, které mohou cenu ovlivnit.
Nabídka a poptávka po ropě
Klasické ekonomické teorie nabídky a poptávky se výrazně vztahují na ropu. Zvýšená poptávka nebo snížená nabídka může zvýšit ceny a naopak. Poptávka po ropě roste již několik desetiletí a nedávno dosáhla nového rekordu. Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpokládá, že na základě současných vládních politik a tržních trendů vzroste celosvětová poptávka po ropě v letech 2022-2028 o 6 % na 105,7 milionu barelů denně, což bude podpořeno silnou poptávkou v petrochemickém a leteckém sektoru.
Navzdory tomuto kumulativnímu nárůstu se očekává, že roční růst poptávky se sníží z 2,4 milionu barelů denně v letošním roce na pouhých 0,4 milionu barelů denně v roce 2028, což znamená, že vrchol poptávky je na obzoru. Podle IEA bude po roce 2026 klesat zejména spotřeba ropy pro pohonné hmoty v dopravě, protože růst počtu elektromobilů, růst biopaliv a zvyšování účinnosti pohonných hmot sníží spotřebu.
Proto se teprve ukáže, zda budou zásoby ropy těžit z rostoucí poptávky po ropě. Investoři se totiž stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mezitím mnoho producentů ropy omezilo své investice do nových ropných polí. Většina ropných společností nyní sama investuje do udržitelných alternativ.
Ropný vrchol
V ropném průmyslu je dobře známý termín ropný vrchol nebo též ropný zlom. Tento termín označuje okamžik, kdy je dosaženo vrcholu těžby ropy. Předpovědi dosažení vrcholu těžby ropy se pohybují v rozmezí let 2025 až 2040, jsou však velmi závislé na vývoji ekonomiky a na tom, jak rychle vlády přejdou na obnovitelné zdroje energie.
Geopolitické napětí
Těžba ropy se často soustřeďuje v geopoliticky nestabilních regionech. Napětí a konflikty mohou narušit těžbu, což vede k vyšším cenám.
Technologický pokrok
Ceny ropy mohou ovlivnit také nové technologie těžby ropy a alternativní energie. Například nástup břidlicového plynu ve Spojených státech měl na cenu ropy tlumivý vliv.
Před rokem 2015 se cena ropy pohybovala nad hranicí 100 USD, ale v roce 2014 došlo k tzv. břidlicové revoluci. Přestože se v posledních letech pokaždé podařilo zvýšit poptávku po ropě, rychle se zvýšila i nabídka. Hlavně produkce ropy v USA mnohé překvapila. Spojené státy se staly jedním z největších producentů ropy na světě. Zde se těží ze země zejména břidlicová ropa.
Břidlicovou revoluci odstartoval v roce 2014 prudký nárůst cen ropy. Díky tomu se tato forma těžby ropy stala ziskovou, a to i přes vysoké náklady na těžbu. Díky atraktivnímu trhu vyrostly ropné společnosti jako houby po dešti.
Těžba ropy prudce vzrostla a OPEC z toho samozřejmě neměl radost. V nárůstu nabídky viděli konkurenci na Blízkém východě. OPEC proto uvažoval o úplném otevření ropných kohoutků. Důvodem byly mnohonásobně vyšší náklady na těžbu ropy z břidlic. V důsledku toho ceny ropy klesly ze zhruba 110 USD za barel na minimum pod 30 USD na začátku roku 2016. OPEC chtěl tímto způsobem vyřadit břidlicové farmáře z provozu.
Tato strategie selhala a země OPEC nakonec samy pocítily značné nevýhody. Jejich vlastní příjmy se totiž na několik let snížily o více než polovinu. Břidlicoví těžaři se mezitím naučili pracovat levněji a efektivněji a nyní jsou ziskoví i při nižších cenách ropy. Pro tento způsob těžby ropy je typické, že lze těžbu rychle zvyšovat. Břidlicoví farmáři, jejichž společnosti jsou obvykle relativně malé a nezávislé, tak mohou rychle reagovat na změny cen.
Vliv OPEC na cenu ropy
OPEC se snaží omezit těžbu, aby udržel cenu ropy na rozumné úrovni. Důvodem je skutečnost, že většina zemí má prospěch z mírně vyšší, ale alespoň stabilní ceny ropy. Již od nejnižšího bodu ceny ropy v roce 2016 se OPEC snaží nízkou cenu ropy podporovat. Činí tak prostřednictvím dohod o snížení produkce se všemi členskými zeměmi OPEC. Ne vždy však chtějí dohody probíhat hladce, protože země jako Írán, Rusko a Irák je ne vždy dodržují.
Předpověď cen ropy
Různé finanční instituce a analytici mají vlastní prognózy ceny ropy. Někteří očekávají postupný růst v důsledku růstu světové ekonomiky, jiní předpokládají pokles v důsledku rostoucích investic do obnovitelných zdrojů energie. Další analytici naopak předpovídají pokles ceny ropy, protože se obávají hospodářské recese. Americká banka Goldman Sachs předpovídá do prosince 2023 cenu ropy Brent ve výši 86 USD za barel a očekává, že pokud bude přetrvávat nedostatek nabídky, ceny ve druhém čtvrtletí příštího roku vzrostou na 93 USD za barel.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Cena ropy graf: Aktuální rozbor a možný vývoj ceny ropy
Cena ropy se v polovině července vymanila z klesajícího trendu. Také cena americké ropy se opět pohybuje nad svým 200denním klouzavým průměrem. To naznačuje pozitivní dlouhodobý stav. Během nedávného srpnového pullbacku se nad tímto důležitým průměrem vytvořilo také vyšší dno. Mezitím cena rovněž prorazila nad zónu rezistence, vrcholy kolem 83 USD za barel.
Tato technická zlepšení uvolnila prostor pro růst směrem k 94 USD, kde cena ropy v loňském roce vytvořila několik klíčových vrcholů a minim. Pokud by cena ropy klesla pod nejnovější dno kolem 77,68 USD, technický obraz by se vyčerpal. Tím by se uvolnil prostor pro větší korekci.

Nezapomínejme však, že ropa dokáže být velmi volatilní a neměli bychom se spoléhat jen na technickou analýzu. Taková předpověď ceny ropy by totiž byla nedostatečná. Vždy je důležité sledovat fundamenty a makroekonomické události. A hlavně dodržovat pravidla money managementu a správně nastavené obchodní strategie.
Co je to ropa?
Ropa je většinou viskózní kapalina, která má široké využití. Tato komodita se používá jako palivo, mazivo, elektrická izolace a své využití má dokonce i v potravinářském průmyslu. V našem článku se samozřejmě zaměřujeme primárně na ropu, která se využívá jako pohonná hmota.
Typ ropy se liší podle složení a jednotlivé druhy mohou obsahovat i více než sto různých typů uhlovodíků. Poměry, ve kterých se určité složky nacházejí v dané ropě, určují její vlastnosti a charakteristiky. Důležitými ukazateli je hustota API a obsah síry.
Vysoký obsah síry je často nežádoucí a pro jeho odstranění jsou v rafinačním procesu nutné další operace. Lehké surové ropy jsou proto také dražší než kyselé ropy. Kromě toho existuje také větší poptávka po lehčích variantách, jako je benzín, což způsobuje, že lehké typy ropy jsou obecně dražší.
Ačkoli poptávka po těžké ropě roste v důsledku vyšší poptávky po naftě, cena ropy je nejvyšší u lehké surové ropy, jako jsou Brent a West Texas Intermediate (WTI). Přestože tyto dva druhy nedosahují globálně nejvyšší produkce, jedná se o nejdůležitější typy.
Druhy ropy
Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.
West Texas Intermediate (WTI)
Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.
Hustota API určuje hustotu dané ropy v porovnání s vodou. S ropou WTI se obchoduje ve velkém měřítku mezi ropnými společnostmi a investory. Většina obchodování probíhá prostřednictvím futures, které zajišťuje CME Group. Většina ropy tohoto typu se nachází v Cushing – důležitém uzlu ropného průmyslu v Oklahomě. Zde jsou velké skladovací nádrže, které jsou připojeny k potrubí, které přepravují ropu do všech oblastí ve Spojených státech.
WTI je důležitou surovinou pro rafinerie ve středozápadních Spojených státech a na pobřeží Mexického zálivu. Pro ropné investory proto může být zajímavé sledovat ropné zásoby navázané na uzel v Cushing. Stav zásob je ohlašován každou středu v 16:30.
Ropa Brent
Ropa brent se týká hlavně Evropy, Afriky a Středního východu. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři.
Toto ropné pole, které patří společnosti Royal Dutch Shell, bylo kdysi jedním z nejproduktivnějších ropných polí ve Velké Británii, ale většina vrtů byla od té doby vyřazena z provozu.
Břidlicová revoluce a její vliv na cenu ropy v posledních letech
Ačkoliv poptávka po ropě neustále roste, rychle rostla i její nabídka. Zejména americká těžba břidlicové ropy byla pro mnohé překvapením. Spojené státy se díky této těžbě staly jedním z největších ropných producentů na světě.
Náklady na těžbu břidlicové ropy jsou poměrně vysoké. V roce 2014 ale došlo k prudkému zvýšení ceny ropy, a i přes vysoké náklady tak byla těžba z břidlice výhodná.
Rozjela se tzv. břidlicová revoluce a objevilo se mnoho těžařských firem, které se tímto stylem těžby zabývaly. Produkce ropy začala rychle růst, což znepokojilo OPEC, který viděl v nových těžařských společnostech konkurenci.
OPEC se rozhodl břidlicovou revoluci zastavit tím, že se rozhodl zvýšit těžbu ropy. Zvýšená produkce a nabídka na trhu tak srazily cenu ropy dolů.
Začátkem roku 2016 klesla cena ropy ze 110 USD za barel až na 30 USD. Kvůli vysokým nákladům tak těžba břidlicové ropy opět přestala být výhodná.
Tímto způsobem OPEC doufal, že znevýhodní producenty břidlicové ropy, což se však nepovedlo. Producenti vyvinuli levnější a efektivnější postupy těžby a nyní dokážou ziskově fungovat i při nižší ceně. Pro tuto formu extrakce ropy je typické, že produkce může být rychle zvýšena.
Producenti břidlicové ropy mohou proto rychle reagovat na rostoucí či klesající ceny, přestože se často jedná o relativně malé společnosti.
Amerika již vyprodukuje více než 12 milionů barelů ropy denně, což je úroveň, která nebyla pozorována od počátku sedmdesátých let. Podle IEA produkce nadále výrazně roste a USA nedávno překonaly těžbu ropy v Saúdské Arábii a Rusku.
Cena ropy: Jak se vyvíjí poptávka po ropě?
Poptávka po ropě po desetiletí roste, přesto cena ropy není na historickém maximu. Navíc ne všechny akcie působící v tomto sektoru plně využívají zvýšené poptávky po ropě. Investoři se stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mnoho producentů ropy mezitím výrazně omezilo své investice do nových ropných polí. Většina ropných společností nyní sama investuje do (více) udržitelných alternativ. Navzdory tomu stále vidíme rostoucí poptávku po ropě.
Známým pojmem v ropném průmyslu je ropný zlom. Tento termín označuje okamžik, kdy je dosaženo vrcholu těžby ropy. Předpovědi ropného vrcholu se pohybují od roku 2025 do roku 2040, ale velmi závisí na ekonomice a na tom, jak budou vlády dále reagovat na globální oteplování.
I přes klesající náklady v důsledku nových těžebních technik zaznamenala IEA v posledních letech výrazně méně investic mimo USA. Tyto investice jsou nezbytné k udržení kroku s rostoucí poptávkou. Stále více ropy se však nachází v moři kolem Jižní Ameriky. V posledních letech byly učiněny obrovské nálezy ropy, zejména u pobřeží Surinamu.
Po korona krizi byla spotřeba chvíli nad produkcí. Nyní jsme v bodě, kdy jsou nabídka a poptávka po ropě více v rovnováze. V příštích letech může být poptávka po ropě stabilní.

Cena ropy: Vliv členů OPEC
Cílem OPEC je udržet cenu ropy na rozumné úrovni. Podle OPEC by mělo být do ropného průmyslu v příštích 20 letech investováno více než 11 000 miliard USD. Pokud tak producenti ropy neučiní, bude na trhu nedostatečná nabídka. Poslední roky investice probíhaly zejména u těžebních společností, které se soustředí na ropu z břidlic.
OPEC také uvádí, že poptávka stále roste navzdory nárůstu elektrických automobilů. Zejména obrovské rozšíření letecké dopravy vede k větší poptávce po ropě, kterou nemůže zredukovat ani nárůst alternativních zdrojů energie.
Od roku 2016 se OPEC dlouhodobě snaží, aby cena ropy neklesala. Tomu měla pomoci dohoda o výrobních omezeních mezi členy OPEC.
Nicméně ne všechny státy tyto dohody dodržují – například Írán a Irák. Nenahrává tomu ani neustále rostoucí těžba v USA a dalších zemích.
Investice do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opce i ETF
Futures
Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na lehkou sladkou surovou ropu známou také jako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures jsou však rizikové produkty a vyžadují velké znalosti, investiční zkušenosti a vysokou míru akceptace rizika. Díky tomu je produkt zvláště vhodný pro aktivního a zkušeného obchodníka. Z tohoto důvodu vám LYNX doporučuje, abyste byli předem dobře informováni o fungování a rizicích těchto finančních nástrojů. Více informací o futures naleznete zde – Obchodování s futures.
Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Každá bodová změna ceny ropy tedy představuje hodnotu 1000 USD. Při velikosti ticku 0,01 je tedy cenový rozdíl 10 USD.
Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.
Opce a turbo certifikáty
Opce a turbo certifikáty jsou další deriváty, které vám umožňují reagovat na pohyby ceny ropy. Tyto produkty můžete samozřejmě zakoupit a prodat prostřednictvím obchodní platformy. S těmito produkty často obchodujete s velkou pákou, takže je třeba být opatrný.
Pokud se chcete dozvědět více o obchodování opcí, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.
Investice do ropy prostřednictvím ETF
Tradeři a obchodníci mohou k obchodování ropy použít i ETF, které sledují cenu ropy nebo ropné akcie z tohoto sektoru. Příkladém takového ETF je
iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (DE). Toto ETF sleduje cenu ropy a investuje do ropných akcií.
Investování do ropných akcií
Samozřejmě můžete také investovat do akcií ropných společností. Nabízíme vám několik příkladů akcií společností, které jsou aktivní v ropném sektoru:
Název společnosti | Symbol | Zavírací cena předchozího dne | Měs. | 3M | Půl roku |
---|---|---|---|---|---|
Shell | SHELL | 31,09 | 7,39 % | 11,51 % | 17,90 % |
Exxon Mobil | XOM | 119,47 | 7,71 % | 11,56 % | 9,76 % |
Chevron | CVX | 170,59 | 5,25 % | 8,84 % | 5,72 % |
TotalEnergies | TTE | 63,55 | 7,63 % | 19,92 % | 16,80 % |
BP ADR | BP | 39,43 | 5,68 % | 10,98 % | 3,45 % |
Pokud se zajímáte o investování do ropy prostřednictvím akcií, doporučujeme vám článek: Akcie ropy: 6 tipů na nejlepší ropné akcie.
Další použité zdroje:
LYNX: Olieprijs verwachting 2023: waar gaat de olieprijs heen? (7. 9. 2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/olieprijs-verwachting/
Produktové informace:
Key Information Document (KID): iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (DE) (6. 6. 2023); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/251954/
Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Fyzickým Dodáním. (12. 5. 2023); cmegroup.com/market
-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-energy-futures-physical.pdf
Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Peněžním Vypořádáním (12. 5. 2023); cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-
energy-futures-cash-settled.pdf
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart