Cena ropy je stále důležitým ukazatelem ekonomiky. Ropa je nejpoužívanější surovinou na světě a je důležitá jak pro dopravu, tak pro zpracovatelský průmysl. V tomto článku probíráme očekávání ohledně ceny ropy v roce 2022. Podíváme se na nedávný vývoj a ukážeme si možné způsoby, jak je možné investovat do ropy.

Cena ropy v roce 2022: Dopad lockdownů a války na Ukrajině na vývoj ceny ropy

Cena ropy poslední dobou roste. Firmy se tak potýkají s vyššími náklady na dopravu a růst cen zaznamenává i zpracovatelský průmysl. V důsledku toho rostou ceny téměř všude. Ropa je tak jednou z hlavních příčin trvale vysoké inflace.

V průběhu roku 2021 cena ropy rostla především kvůli oživení poptávky po koronaviru. Cena ropy rostla i díky omezení produkce OPEC a nedostatku investic do ropného sektoru. Po ruské invazi na Ukrajinu ceny ropy vystřelily na nejvyšší úroveň od roku 2008. S cenami ropy kolem 100 USD za barel zisky ropných společností (např. Shell) raketově rostou.

EU a zákaz dovozu ruské ropy

EU chce úplný zákaz dovozu ruské ropy. Tyto plány jsou poměrně ambiciózní. Rusko dodává více než čtvrtinu ropy, kterou EU spotřebuje. Rusko v dubnu zastavilo těžbu téměř 1 milionu barelů ropy denně a podle IEA by tento objem mohl během druhé poloviny roku 2022 dosáhnout přibližně 3 milionů barelů denně.

Koncem května 2022 se členské země EU dohodly, že do konce roku zakážou 90 % ruské ropy v rámci šestého balíčku sankcí. Většina zemí EU má nyní šest měsíců na postupné ukončení dovozu ruské ropy a osm měsíců na všechny ostatní ropné produkty.

OPEC+ navíc plánuje zvýšit v červenci i v srpnu těžbu o 648 000 barelů denně, čímž urychlí konec historického omezení těžby, které OPEC+ zavedl v době pandemie koronaviru. V posledních měsících se produkce každý měsíc zvýšila o 400 000 až 432 000 barelů denně. Samotný OPEC+ se ale potýká s problémy při plnění produkčních kvót.

„Mnoho členských států OPEC+ již narazilo na své kapacitní limity.“

Giovanni Staunovo – Stratég investiční banky UBS

Dodatečné barely, které se mají dostat na trh, navíc nevykompenzují potenciální ztrátu více než 1 milionu barelů denně z Ruska.

Cena ropy: Lockdowny v Číně utlumily poptávku. Udrží se ropa nad 100 USD?

Nedávné lockdowny v Číně poptávku po ropě utlumily, ale očekává se, že i tak zůstane v dohledné době vysoká. S tím, jak pandemie v jednotlivých státech slábne, začne také vzrůstat poptávka po ropě. Čína, která je největším světovým dovozcem ropy, začíná zmírňovat restrikce.

Zvýšená poptávka ze strany Číny by tak mohla tlačit ceny vzhůru. Čína by i mohla dále zvýšit dovoz ropy z Ruska. Odhaduje se, že Čína v květnu dovezla 1,1 milionu barelů ruské ropy denně, což je přibližně o 37 % více než v loňském roce.

Matt Smith, hlavní analytik ropného trhu analytické společnosti Kpler tvrdí, že cena ropy se nad 100 USD pravděpodobně udrží.

„Pokud se po výlukách vrátí čínská poptávka a v Rusku bude pokračovat pokles těžby, pak není vyloučeno, že se cena znovu dostane na nejvyšší hodnotu 139 USD, která byla zaznamenána na začátku roku.“

Matt Smith, hlavní analytik ropného trhu ve společnosti Kpler

I když prudce rostoucí inflace a pomalý růst zvyšují riziko recese, je nepravděpodobné, že by celosvětová poptávka po ropě klesla natolik, aby snížila ceny, jako tomu bylo v roce 2008. Jelikož je problém na straně nabídky, ani v případě recese by nemuselo dojít k poklesu cen.

Vzrůstá poptávka po ropě mimo Rusko

Důsledkem embarga ruské ropy je zvýšená poptávka po ropě z ostatních zemí. Podle údajů společnosti Kpler se například dovoz ropy z Angoly od začátku války ztrojnásobil. Objem ropy dovážené z Brazílie a Iráku vzrostl o více než 40 %. Získávání ropy ze vzdálenějších míst bude udržovat ceny na vysoké úrovni. Přímým dopadem jsou vyšší náklady na přepravu kvůli delším plavbám a následně i náklady na dodanou ropu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Cena ropy: Aktuální graf

Cena ropy graf
Cena ropy Brent vyjádřená pomocí prosincového futures kontraktu (BZ). Zdroj: Trader Workstation (7 .6. 2022)

Co je to ropa?

Ropa je většinou viskózní kapalina, která má široké využití. Tato komodita se používá jako palivo, mazivo, elektrická izolace a své využití má dokonce i v potravinářském průmyslu. V našem článku se samozřejmě zaměřujeme primárně na ropu, která se využívá jako pohonná hmota.

Typ ropy se liší podle složení a jednotlivé druhy mohou obsahovat i více než sto různých typů uhlovodíků. Poměry, ve kterých se určité složky nacházejí v dané ropě, určují její vlastnosti a charakteristiky. Důležitými ukazateli je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežádoucí a pro jeho odstranění jsou v rafinačním procesu nutné další operace. Lehké surové ropy jsou proto také dražší než kyselé ropy. Kromě toho existuje také větší poptávka po lehčích variantách, jako je benzín, což způsobuje, že lehké typy ropy jsou obecně dražší.

Ačkoli poptávka po těžké ropě roste v důsledku vyšší poptávky po naftě, cena je nejvyšší u Lehké surové ropy, jako jsou Brent a West Texas Intermediate (WTI). Přestože tyto dva druhy nedosahují globálně nejvyšší produkce, jedná se o nejdůležitější typy.

Druhy ropy

Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Hustota API určuje hustotu dané ropy v porovnání s vodou. S ropou WTI se obchoduje ve velkém měřítku mezi ropnými společnostmi a investory. Většina obchodování probíhá prostřednictvím futures, které zajišťuje CME Group. Futures na WTI jsou po E-Mini a ZN futures nejvíce obchodovanými futures kontrakty na světě.

Většina ropy tohoto typu se nachází v Cushing – důležitém uzlu ropného průmyslu v Oklahomě. Zde jsou velké skladovací nádrže, které jsou připojeny k potrubí, které přepravují ropu do všech oblastí ve Spojených státech.

WTI je důležitou surovinou pro rafinerie ve středozápadních Spojených státech a na pobřeží Mexického zálivu. Pro ropné investory proto může být zajímavé sledovat ropné zásoby navázané na uzel v Cushing. Stav zásob je ohlašován každou středu v 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent se týká hlavně Evropy, Afriky a Středního východu. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři.

Toto ropné pole, které patří společnosti Royal Dutch Shell, bylo kdysi jedním z nejproduktivnějších ropných polí ve Velké Británii, ale většina vrtů byla od té doby vyřazena z provozu.

Břidlicová revoluce a její vliv na cenu ropy v posledních letech

Ačkoliv poptávka po ropě neustále roste, rychle rostla i její nabídka. Zejména americká těžba břidlicové ropy byla pro mnohé překvapením. Spojené státy se díky této těžbě staly jedním z největších ropných producentů na světě.

Náklady na těžbu břidlicové ropy jsou poměrně vysoké. V roce 2014 ale došlo k prudkému zvýšení ceny ropy, a i přes vysoké náklady tak byla těžba z břidlice výhodná.

Rozjela se tzv. břidlicová revoluce a objevilo se mnoho těžařských firem, které se tímto stylem těžby zabývaly. Produkce ropy začala rychle růst, což znepokojilo OPEC, který viděl v nových těžařských společnostech konkurenci.

OPEC se rozhodl břidlicovou revoluci zastavit tím, že se rozhodl zvýšit těžbu ropy. Zvýšená produkce a nabídka na trhu tak srazily cenu ropy dolů.

Začátkem roku 2016 klesla cena ropy ze 110 USD za barel až na 30 USD. Kvůli vysokým nákladům tak těžba břidlicové ropy opět přestala být výhodná.

Tímto způsobem OPEC doufal, že znevýhodní producenty břidlicové ropy, což se však nepovedlo. Producenti vyvinuli levnější a efektivnější postupy těžby a nyní dokážou ziskově fungovat i při nižší ceně. Pro tuto formu extrakce ropy je typické, že produkce může být rychle zvýšena.

Producenti břidlicové ropy mohou proto rychle reagovat na rostoucí či klesající ceny, přestože se často jedná o relativně malé společnosti.

Amerika již vyprodukuje více než 12 milionů barelů ropy denně, což je úroveň, která nebyla pozorována od počátku sedmdesátých let. Podle IEA produkce nadále výrazně roste a USA nedávno překonaly těžbu ropy v Saúdské Arábii a Rusku.

Jak se vyvíjí poptávka po ropě?

Poptávka po ropě po desetiletí roste, přesto cena ropy není na historickém maximu. Navíc ne všechny akcie působící v tomto sektoru plně využívají zvýšené poptávky po ropě. Investoři se stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mnoho producentů ropy mezitím výrazně omezilo své investice do nových ropných polí. Většina ropných společností nyní sama investuje do (více) udržitelných alternativ. Navzdory tomu stále vidíme rostoucí poptávku po ropě.

Známým pojmem v ropném průmyslu je ropný zlomTento termín označuje okamžik, kdy je dosaženo vrcholu těžby ropy. Předpovědi ropného vrcholu se pohybují od roku 2025 do roku 2040, ale velmi závisí na ekonomice a na tom, jak budou vlády dále reagovat na globální oteplování.

I přes klesající náklady v důsledku nových těžebních technik zaznamenala IEA v posledních letech výrazně méně investic mimo USA. Tyto investice jsou nezbytné k udržení kroku s rostoucí poptávkou. Stále více ropy se však nachází v moři kolem Jižní Ameriky. V posledních letech byly učiněny obrovské nálezy ropy, zejména u pobřeží Surinamu.

Po korona krizi byla spotřeba chvíli nad produkcí. Nyní jsme v bodě, kdy jsou nabídka a poptávka po ropě více v rovnováze. V příštích letech může poptávka po ropě vzrůst. 

Graf zachycující produkci a spotřebu ropy
Graf světové produkce a spotřeby ropy od roku 2017 do roku 2023. Zdroj: www.ogj.com (7. 6. 2022)

Vliv členů OPEC

Cílem OPEC je udržet cenu ropy na rozumné úrovni. Podle OPEC by mělo být do ropného průmyslu v příštích 20 letech investováno více než 11 000 miliard USD. Pokud tak producenti ropy neučiní, bude na trhu nedostatečná nabídka. Poslední roky investice probíhaly zejména u těžebních společností, které se soustředí na ropu z břidlic.

OPEC také uvádí, že poptávka stále roste navzdory nárůstu elektrických automobilů. Zejména obrovské rozšíření letecké dopravy vede k větší poptávce po ropě, kterou nemůže zredukovat ani nárůst alternativních zdrojů energie.

Od roku 2016 se OPEC dlouhodobě snaží, aby cena ropy neklesala. Tomu měla pomoci dohoda o výrobních omezeních mezi členy OPEC.

Nicméně ne všechny státy tyto dohody dodržují – například Írán a Irák.  Nenahrává tomu ani neustále rostoucí těžba v USA a dalších zemích.

Investice do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opce i ETF

Futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na lehkou sladkou surovou ropu známou také jako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures jsou však rizikové produkty a vyžadují velké znalosti, investiční zkušenosti a vysokou míru akceptace rizika. Díky tomu je produkt zvláště vhodný pro aktivního a zkušeného obchodníka. Z tohoto důvodu vám LYNX doporučuje, abyste byli předem dobře informováni o fungování a rizicích těchto finančních nástrojů. Více informací o futures naleznete zde – Obchodování s futures.

Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Každá bodová změna ceny ropy tedy představuje hodnotu 1000 USD. Při velikosti ticku 0,01 je tedy cenový rozdíl 10 USD.

Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Opce a turbo certifikáty

Opce a turbo certifikáty jsou další deriváty, které vám umožňují reagovat na pohyby ceny ropy. Tyto produkty můžete samozřejmě zakoupit a prodat prostřednictvím obchodní platformy. S těmito produkty často obchodujete s velkou pákou, takže je třeba být opatrný.

Investice do ropy prostřednictvím ETF

Tradeři a obchodníci mohou k obchodování ropy použít i ETF, které sledují cenu ropy nebo ropné akcie z tohoto sektoru. Mezi ně patří například:

ETF sledující cenu ropy:

  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)

ETF investující do ropných akcií:

  • SPDR® S&P® U.S. Energy Select Sector UCITS ETF (SCLE)
  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)
  • Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (OIL)

Investování do ropných akcií

Samozřejmě můžete také investovat do akcií ropných společností. Nabízíme vám několik příkladů akcií společností, které jsou aktivní v ropném sektoru:

Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Měs. 3M Půl roku
BP ADR BP ADR BP BP 0,00 0,00 0,00 0,00
Chevron Chevron CVX CVX 0,00 0,00 0,00 0,00
TotalEnergies TotalEnergies TTE TTE 0,00 0,00 0,00 0,00
Exxon Mobil Exxon Mobil XOM XOM 0,00 0,00 0,00 0,00
Shell Shell SHELL SHELL 0,00 0,00 0,00 0,00

Pokud se zajímáte o investování do ropy prostřednictvím akcií, doporučujeme vám článek: Akcie ropy v roce 2022: 6 tipů na nejlepší ropné akcie.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Olieprijs verwachting 2022: waar gaat de olieprijs heen? LYNX [online]. Vydáno 20. 5. 2022 [cit. 7. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/olieprijs-verwachting/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart