Cena ropy je stále důležitým ukazatelem ekonomiky. Ropa je nejpoužívanější surovinou na světě a je důležitá jak pro dopravu, tak pro zpracovatelský průmysl. V tomto článku probíráme očekávání ohledně ceny ropy. Podíváme se na nedávný vývoj, kurz ropy a ukážeme si možné způsoby, jak je možné investovat do ropy.

Po přečtení tohoto článku budete mít přehled o nedávném vývoji na trhu s ropou a budete vědět, jak investovat do ropného sektoru. Přitom se podíváme jak na fundamentální aspekty, tak na technické signály, které nám dává graf ceny ropy.

Vývoj ceny ropy

V první polovině roku byl v centru pozornosti investorů obrovský nárůst ceny ropy. Vysoké ceny energií jsou hlavní příčinou vysoké inflace a s vyššími náklady se potýkalo i mnoho podniků. Když v polovině června začala klesat cena ropy, trochu to snížilo inflační očekávání. Pokles byl způsoben především obavami z globální recese, vysokou inflací a mírným poklesem poptávky.

Nedostatek energie se podepsal na ceně ropy

Dokud bude pokračovat válka na Ukrajině a Západ nebude chtít nakupovat ropu a plyn z Ruska, ceny energií pravděpodobně příliš neklesnou. V současné době je na trhu také zvýšená poptávka po topném oleji na zimu. Nedávná rally na americkém trhu s topným olejem a rostoucí ceny zemního plynu dále podpořily očekávání silnější poptávky po topném oleji.

OPEC+ a snížení těžby

OPEC+ se rozhodl od listopadu 2022 snížit těžbu ropy o 2 miliony barelů denně. Daný krok představuje zásadní obrat v produkční politice ropného kartelu. Ten počátkem roku 2020 snížil produkci o rekordních 10 milionů barelů denně, když se poptávka propadla kvůli pandemii Covid-19.

Saúdskoarabský ministr energetiky v prosinci prohlásil, že ostře kritizovaný krok OPEC+ snížit těžbu ropy se ukázal jako správné rozhodnutí. Tyto komentáře naznačují, že OPEC+ může i nadále udržovat napjatou nabídku.

LYNX
WEbinář


Velký výhled na rok 2023
Příležitosti, hrozby a očekávaný vývoj na akciových, měnových a komoditních trzích. Získejte přehled a připravte své portfolio na rok 2023 s profesionálním traderem Tomášem Hykelem. Přihlaste se na novou webinářovou sérii LYNX. Druhý díl proběhne 21. 3. od 19:00.

Cena ropy: Rostoucí obavy ohledně poptávky v Číně

OPEC očekává růst poptávky po ropě v roce 2023. Potenciální růst by mohl být způsoben Čínou, která je největším světovým dovozcem. Očekává se, že čínská poptávka po ropě se v příštím roce oživí po poklesu způsobeným striktními opatřeními proti Covid-19. Podle údajů došlo v Číně k prudkému oživení silniční a letecké dopravy.

Čínské úřady navíc nedávno oznámily rozsáhlé změny v souvislosti s koronavirovými opatřeními. Ty mají usnadnit vnitrostátní cestování, zachovat provoz podniků a umožnit nakaženým pacientům domácí karanténu. Nejedná se o úplné uvolnění restrikcí, ale například pro vnitrostátní cestování již není třeba negativní test. Analytici však upozorňují, že země má daleko k rychlému návratu k situaci před pandemií.

EU se dohodla na cenovém stropu 60 USD za ruskou ropu

EU se dohodla na cenového stropu pro ropu a ropné oleje z Ruska. Ten byl stanoven na 60 USD za barel. Ustanovení vešlo v platnost 5. prosince 2022. Jde tak o další krok, který navazuje na rozhodnutí ze 6. října 2022, kdy se EU usnesla na zákazu dovozu ropy z Ruska.

Fungování mechanismu cenového stropu bude každé dva měsíce přezkoumáváno, aby se reagovalo na vývoj na trhu. Strop bude stanoven nejméně 5 % pod průměrnou tržní cenou ruské ropy a ropných produktů vypočítanou na základě údajů poskytovaných Mezinárodní energetickou agenturou.

Výše zmíněné skutečnosti zřejmě také přispěly k tomu, že futures na ropu se během roku 2022 dostaly do backwardation.

Co je backwardation?

K backwardation dochází tehdy, když je spotová cena vyšší než cena budoucích dodávek (ceny futures). Ceny futures kontraktů s delší dobou dodání budou nižší než ceny futures kontraktů, které vyprší dříve, tj. “proceed to delivery”. Backwardation (reverzní trh) může vzniknout například v důsledku krátkodobého nedostatku, který vede k vysoké poptávce po okamžité dodávce. Situace může nastat také tehdy, když investoři očekávají, že poptávka v budoucnu poklesne, například v důsledku nejistoty ohledně ekonomiky.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Cena ropy graf: Aktuální rozbor

Cena ropy v první polovině roku 2022 zaznamenala výrazný růst. V březnu 2022 neúspěšně atakovala hranici $115. Následně došlo ke korekci. Oblast mezi $113 a $115 byla otestována ještě v červnu 2022, ale opět došlo k pokesu. Kurz ropy se následně dostal až k oblasti kolem $70.

Cena ropy graf: Vývoj ceny ropy
Cena ropy Light Sweet Crude Oil (CL), únor 2023. Zdroj: Trader Workstation (22 . 12. 2022)

Vypadá to však, že support v oblasti $72,50 zafungoval a cena ropy se od něj prozatím odrazila směrem vzhůru. Další rezistence se pak nachází v oblastech kolem $82,50 a $92,50. Pokud by však kurz ropy opět klesl pod vyznačený support, zřejmě by nás čekal další pokles.

Nezapomínejme však, že ropa dokáže být velmi volatilní a neměli bychom se spoléhat jen na technickou analýzu. Vždy je důležité sledovat fundamenty a makroekonomické události. A hlavně dodržovat pravidla money managementu a vaší obchodní strategie.

Co je to ropa?

Ropa je většinou viskózní kapalina, která má široké využití. Tato komodita se používá jako palivo, mazivo, elektrická izolace a své využití má dokonce i v potravinářském průmyslu. V našem článku se samozřejmě zaměřujeme primárně na ropu, která se využívá jako pohonná hmota.

Typ ropy se liší podle složení a jednotlivé druhy mohou obsahovat i více než sto různých typů uhlovodíků. Poměry, ve kterých se určité složky nacházejí v dané ropě, určují její vlastnosti a charakteristiky. Důležitými ukazateli je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežádoucí a pro jeho odstranění jsou v rafinačním procesu nutné další operace. Lehké surové ropy jsou proto také dražší než kyselé ropy. Kromě toho existuje také větší poptávka po lehčích variantách, jako je benzín, což způsobuje, že lehké typy ropy jsou obecně dražší.

Ačkoli poptávka po těžké ropě roste v důsledku vyšší poptávky po naftě, cena ropy je nejvyšší u lehké surové ropy, jako jsou Brent a West Texas Intermediate (WTI). Přestože tyto dva druhy nedosahují globálně nejvyšší produkce, jedná se o nejdůležitější typy.

Druhy ropy

Existují 2 typy komoditní ropy, které se na finančních trzích obchodují. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější je americká ropa zvaná WTI. Další známou variantou je ropa Brent. Cena u těchto dvou typů je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Lehká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) se široce používá v amerických rafinériích a je považována za důležité měřítko cen ropy. WTI je lehká ropa s vysokou hustotou API a nízkým obsahem síry.

Hustota API určuje hustotu dané ropy v porovnání s vodou. S ropou WTI se obchoduje ve velkém měřítku mezi ropnými společnostmi a investory. Většina obchodování probíhá prostřednictvím futures, které zajišťuje CME Group. Futures na WTI jsou po E-Mini a ZN futures nejvíce obchodovanými futures kontrakty na světě.

Většina ropy tohoto typu se nachází v Cushing – důležitém uzlu ropného průmyslu v Oklahomě. Zde jsou velké skladovací nádrže, které jsou připojeny k potrubí, které přepravují ropu do všech oblastí ve Spojených státech.

WTI je důležitou surovinou pro rafinerie ve středozápadních Spojených státech a na pobřeží Mexického zálivu. Pro ropné investory proto může být zajímavé sledovat ropné zásoby navázané na uzel v Cushing. Stav zásob je ohlašován každou středu v 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent se týká hlavně Evropy, Afriky a Středního východu. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři.

Toto ropné pole, které patří společnosti Royal Dutch Shell, bylo kdysi jedním z nejproduktivnějších ropných polí ve Velké Británii, ale většina vrtů byla od té doby vyřazena z provozu.

Břidlicová revoluce a její vliv na cenu ropy v posledních letech

Ačkoliv poptávka po ropě neustále roste, rychle rostla i její nabídka. Zejména americká těžba břidlicové ropy byla pro mnohé překvapením. Spojené státy se díky této těžbě staly jedním z největších ropných producentů na světě.

Náklady na těžbu břidlicové ropy jsou poměrně vysoké. V roce 2014 ale došlo k prudkému zvýšení ceny ropy, a i přes vysoké náklady tak byla těžba z břidlice výhodná.

Rozjela se tzv. břidlicová revoluce a objevilo se mnoho těžařských firem, které se tímto stylem těžby zabývaly. Produkce ropy začala rychle růst, což znepokojilo OPEC, který viděl v nových těžařských společnostech konkurenci.

OPEC se rozhodl břidlicovou revoluci zastavit tím, že se rozhodl zvýšit těžbu ropy. Zvýšená produkce a nabídka na trhu tak srazily cenu ropy dolů.

Začátkem roku 2016 klesla cena ropy ze 110 USD za barel až na 30 USD. Kvůli vysokým nákladům tak těžba břidlicové ropy opět přestala být výhodná.

Tímto způsobem OPEC doufal, že znevýhodní producenty břidlicové ropy, což se však nepovedlo. Producenti vyvinuli levnější a efektivnější postupy těžby a nyní dokážou ziskově fungovat i při nižší ceně. Pro tuto formu extrakce ropy je typické, že produkce může být rychle zvýšena.

Producenti břidlicové ropy mohou proto rychle reagovat na rostoucí či klesající ceny, přestože se často jedná o relativně malé společnosti.

Amerika již vyprodukuje více než 12 milionů barelů ropy denně, což je úroveň, která nebyla pozorována od počátku sedmdesátých let. Podle IEA produkce nadále výrazně roste a USA nedávno překonaly těžbu ropy v Saúdské Arábii a Rusku.

Cena ropy: Jak se vyvíjí poptávka po ropě?

Poptávka po ropě po desetiletí roste, přesto cena ropy není na historickém maximu. Navíc ne všechny akcie působící v tomto sektoru plně využívají zvýšené poptávky po ropě. Investoři se stále více zaměřují na udržitelné alternativy a mnoho producentů ropy mezitím výrazně omezilo své investice do nových ropných polí. Většina ropných společností nyní sama investuje do (více) udržitelných alternativ. Navzdory tomu stále vidíme rostoucí poptávku po ropě.

Známým pojmem v ropném průmyslu je ropný zlomTento termín označuje okamžik, kdy je dosaženo vrcholu těžby ropy. Předpovědi ropného vrcholu se pohybují od roku 2025 do roku 2040, ale velmi závisí na ekonomice a na tom, jak budou vlády dále reagovat na globální oteplování.

I přes klesající náklady v důsledku nových těžebních technik zaznamenala IEA v posledních letech výrazně méně investic mimo USA. Tyto investice jsou nezbytné k udržení kroku s rostoucí poptávkou. Stále více ropy se však nachází v moři kolem Jižní Ameriky. V posledních letech byly učiněny obrovské nálezy ropy, zejména u pobřeží Surinamu.

Po korona krizi byla spotřeba chvíli nad produkcí. Nyní jsme v bodě, kdy jsou nabídka a poptávka po ropě více v rovnováze. V příštích letech může poptávka po ropě vzrůst. 

Graf zachycující produkci a spotřebu ropy
Graf světové produkce a spotřeby ropy od roku 2017 do roku 2023. Zdroj: www.ogj.com (7. 6. 2022)

Cena ropy: Vliv členů OPEC

Cílem OPEC je udržet cenu ropy na rozumné úrovni. Podle OPEC by mělo být do ropného průmyslu v příštích 20 letech investováno více než 11 000 miliard USD. Pokud tak producenti ropy neučiní, bude na trhu nedostatečná nabídka. Poslední roky investice probíhaly zejména u těžebních společností, které se soustředí na ropu z břidlic.

OPEC také uvádí, že poptávka stále roste navzdory nárůstu elektrických automobilů. Zejména obrovské rozšíření letecké dopravy vede k větší poptávce po ropě, kterou nemůže zredukovat ani nárůst alternativních zdrojů energie.

Od roku 2016 se OPEC dlouhodobě snaží, aby cena ropy neklesala. Tomu měla pomoci dohoda o výrobních omezeních mezi členy OPEC.

Nicméně ne všechny státy tyto dohody dodržují – například Írán a Irák.  Nenahrává tomu ani neustále rostoucí těžba v USA a dalších zemích.

Investice do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opce i ETF

Futures

Nejdostupnější futures na ropu jsou pro investory kontrakty na lehkou sladkou surovou ropu známou také jako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures jsou však rizikové produkty a vyžadují velké znalosti, investiční zkušenosti a vysokou míru akceptace rizika. Díky tomu je produkt zvláště vhodný pro aktivního a zkušeného obchodníka. Z tohoto důvodu vám LYNX doporučuje, abyste byli předem dobře informováni o fungování a rizicích těchto finančních nástrojů. Více informací o futures naleznete zde – Obchodování s futures.

Ropné futures mají multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Každá bodová změna ceny ropy tedy představuje hodnotu 1000 USD. Při velikosti ticku 0,01 je tedy cenový rozdíl 10 USD.

Protože fyzické dodání je pro většinu investorů nežádoucí, obchodní platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavře pozici, pokud by mělo dojít k realizaci fyzického dodání.

Opce a turbo certifikáty

Opce a turbo certifikáty jsou další deriváty, které vám umožňují reagovat na pohyby ceny ropy. Tyto produkty můžete samozřejmě zakoupit a prodat prostřednictvím obchodní platformy. S těmito produkty často obchodujete s velkou pákou, takže je třeba být opatrný.

Pokud se chcete dozvědět více o obchodování opcí, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.

Investice do ropy prostřednictvím ETF

Tradeři a obchodníci mohou k obchodování ropy použít i ETF, které sledují cenu ropy nebo ropné akcie z tohoto sektoru. Mezi ně patří například:

ETF sledující cenu ropy:

  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)

ETF investující do ropných akcií:

  • SPDR® S&P® U.S. Energy Select Sector UCITS ETF (SCLE)
  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)
  • Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (OIL)

Investování do ropných akcií

Samozřejmě můžete také investovat do akcií ropných společností. Nabízíme vám několik příkladů akcií společností, které jsou aktivní v ropném sektoru:

Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Měs. 3M Půl roku
BP ADR BP ADR BP BP 0,00 0,00 0,00 0,00
Chevron Chevron CVX CVX 0,00 0,00 0,00 0,00
TotalEnergies TotalEnergies TTE TTE 0,00 0,00 0,00 0,00
Exxon Mobil Exxon Mobil XOM XOM 0,00 0,00 0,00 0,00
Shell Shell SHELL SHELL 0,00 0,00 0,00 0,00

Pokud se zajímáte o investování do ropy prostřednictvím akcií, doporučujeme vám článek: Akcie ropy v roce 2022: 6 tipů na nejlepší ropné akcie.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Olieprijs verwachting 2022: waar gaat de olieprijs heen? LYNX [online]. Vydáno 24. 8. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné na zde.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart