Jak obchodovat se zlatem
Cena zlata je pro mnoho obchodníků důležitá a investice do zlata je i v dnešní době velmi vyhledávaným způsobem, jak diverzifikovat portfolio.

Jak si vede zlato v roce 2023 a které faktory mají vliv na vývoj ceny zlata? Odhalte způsoby investice do zlata a poznejte, zda si zlato vede dlouhodobě lépe než akcie. Pokud hledáte brokera pro obchodování futures, klikněte zde.

Vývoj ceny zlata

Investoři se k tomuto cennému kovu často obracejí v dobách nejistoty. V posledních letech se toho na finančních trzích hodně událo. Během koronavirové krize cena zlata prudce vzrostla. A dokonce dosáhla nového historického maxima. Od té doby bylo zlato extrémně volatilní.

Po ruské invazi na Ukrajinu jsme byli svědky další silné rally v březnu 2022. Došlo k vytvoření dvojitého vrcholu kolem 2075 USD. Od března cena zlata klesla o více než 20 % a v září 2022 se vytvořilo dno. V první polovině roku 2023 pak cena zlata opět prudce vzrostla. Začátkem května se cena dokonce nakrátko dostala na nové historické maximum. Rezistence kolem 2075 USD byla znovu testována, ale neúspěšně. Kolem této úrovně se tak vytvořil trojitý vrchol.

Oživení zlata se do značné míry shodovalo s oslabením dolaru. Slabší dolar činí zlato pro zahraniční kupce levnější. To má obvykle pozitivní vliv na cenu zlata. Oslabení dolaru bylo vyvoláno kombinací údajů o inflaci a pauzy ve zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bude zlato těžit z ekonomické recese v USA?

Ekonomové Société Générale očekávají mírnou ekonomickou recesi v USA již koncem roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Domnívají se, že investoři se budou zajišťovat přesunem části svých alokací právě do zlata. Neexistuje však žádná záruka, že zlato během ekonomické recese poroste. Během finanční krize v roce 2008 se cena zlata prudce propadla. V následujících letech pak následovala silná rally.

Centrální banky nadále nakupují zlato

Od roku 2010 nakupují centrální banky v průměru 500 tun zlata ročně. Některé země, které se chtějí stát méně závislými na Západě, nakupují velké množství už léta. Patří mezi ně například Rusko, Čína a Indie.

Analytici UBS se proto domnívají, že cena zlata bude nadále růst kvůli vysoké poptávce ze strany centrálních bank. Do konce roku by se dle nich mohla cena zlata dostat na cenu 2100 USD. Na začátku roku 2024 analytici dokonce očekávají, že by se cena zlata mohla vyšplhat až na 2200 dolarů.

Vliv Ruska na cenu zlata?

Světová banka však věří, že do roku 2030 cena zlata klesne na 1400 dolarů za unci. Existují ale obavy, že ruská centrální banka může být schopna prodat velké množství tohoto cenného kovu, aby uvolnila peníze. Zvláště nyní, kdy je země z velké části odříznuta od globálního finančního systému. Na druhou stranu se objevují hlasy, že Rusko zvažuje možnost navázání své měny na zlato. To by pak naopak mohlo podpořit růst ceny zlata.

Důvěra ve zlato v USA je v roce 2023 vyšší než důvěra v akcie

Podle nedávného průzkumu označilo zlato za nejlepší dlouhodobou investici v roce 2023 26 % Američanů, což je téměř dvojnásobek oproti 15 %, kteří si to mysleli v roce 2022. 18 % lidí v USA zvolilo jako nejlepší dlouhodobou investici akcie. V loňském roce to přitom bylo 24 %. Zlato tak získalo u lidí větší důvěru poprvé od roku 2013. Analytici však upozorňují, že dlouhodobá investice do zlata nemusí být zrovna ideálním řešením.

Dlouhodobý vývoj ceny zlata: Akcie si vedou lépe

Akciový index S&P 500 dosáhl v letech 1970 až 2022 průměrného celkového ročního výnosu 10,43 %. Zlato mělo ve stejném období výnos 7,7 %. Cena zlata obvykle stoupá v dobách strachu a ekonomické nejistoty. Například v prvních dnech pandemie Covid-19 se cena zlata vyšplhala na několikaletá maxima a prudce vzrostla také po ruské invazi na Ukrajinu.

Cena zlata graf

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho faktorů, které ovlivňují vývoj ceny zlata, je velmi obtížné předpovídat budoucí cenu zlata jen na základě fundamentální analýzy. Technická analýza je proto mimořádně vhodná pro vyjádření možného vývoje ceny zlata.

Cena zlata graf
Týdenní graf zlata od ledna 2018 do května 2023. Zdroj: Trader Workstation (24. 7. 2023)

Cena zlata se již tři roky pohybuje víceméně v bočním pásmu. V posledních měsících se ale vytvářely vyšší dna. Prolomení nad 2075 USD by mohlo znamenat začátek nové býčí fáze.

Proražení pod 1893 USD může vyvolat pokles směrem k supportu kolem 1804 USD. Hlubší pokles pod 1804 USD může znamenat dokonce návrat až k oblasti kolem 1616 USD

LYNX
Webinář


Úvod do dividendových akcií
Zjistěte, jak fungují dividendové akcie a vyplácení dividend. Naučíme vás, jak tyto akcie vyhledávat a identifikovat potenciálně zajímavá odvětví. To vše na webináři, který se bude konat 15. 11. 2023 v 19:00.

Co je zlato?

Zlato je jedním z nejdůležitějších drahých kovů na světě. Zlato je odolné proti korozi. Stříbro je o něco méně vzácné a po určité době zčerná, což lze vyleštit. O zlato se bojuje již tisíce let. Kov je žádoucí jak díky své vnější atraktivitě, tak díky své vzácnosti. Tento lesklý kov slouží jako platidlo již po staletí. Přibližně do poloviny 20. století našeho letopočtu se zlato dokonce stále hojně používalo na výrobu mincí.

Zlato je vzácný drahý kov, který nelze znovu vytisknout ani vyrobit. Ve skutečnosti je všechno zlato na Zemi přítomno již od vzniku planety. Je zvláštní, že zlato se na Zemi netvoří, protože k jeho vzniku jsou nutné termojaderné reakce. Zlato vzniká poté, co hvězdy ukončí svůj “život” výbuchem supernovy. Během této exploze vznikají jadernými reakcemi těžké kovy včetně zlata. Po výbuchu jsou prachové částice obsahující drobné kousky zlata vymrštěny do vesmíru.

Co určuje cenu zlata?

Zlato je investory vnímáno jako forma zajištění v dobách nejistoty. Nabízí ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesy akciových trhů. V zásadě je velmi těžké říct, jaká je skutečná hodnota zlata a je složité předvídat i vývoj ceny zlata. Samozřejmě existují náklady spojené s jeho těžbou, ale kurz zlata je silně závislý na aktuální nabídce a poptávce.

Cena zlata je nejčastěji vyjádřena v USD, ačkoliv se poslední roky začíná více a více prosazovat EUR. Směnný kurz EUR k USD je také nestálý, což má často dopad i na samotnou cenu tohoto drahého kovu.

Hodnota zlata je vyjádřena v trojských jednotkách za unci a 1 trojská unce odpovídá 31,1034768 gramů. Například pokud je cena zlata na $ 1400, zaplatíte $ 1400 za něco málo přes 31 gramů zlata.

Cena zlata se odvíjí od mnoha různých faktorů. Jak už jsme si řekli, investoři vnímají drahé kovy jako bezpečnou investici v dobách nejistoty. V nejistých dobách tak často kurz zlata zažívá dobré časy, ačkoliv v době hospodářských krizí se nezřídka poptávka po tomto cenném kovu snižuje.

Jelikož je složité dlouhodobě předvídat světovou ekonomiku či události, je i dost ošidné předvídat dlouhodobý vývoj ceny zlata. Také mějme na paměti, že přestože cena často silně trenduje, intradenní pohyby mohou být velmi divoké.

Investice do zlata: 5 výhod tohoto cenného kovu

Historicky se zlato využívalo k tomu, aby krylo nějaké jiné ceniny – typicky peníze. Řada zemí při vydávání svých bankovek zavedla tzv. zlatý standard, který měl svázat hodnotu vydaných bankovek s hodnotou zlata.

Postupem času se od tohoto standardu stále více upouštělo, až jsme se dostali do bodu, kdy bankovky kryté zlatem nejsou. Ačkoliv zlato není předmětem každodenních transakcí, je stále důležité pro globální ekonomiku.

Pojďme se nyní podívat na 5 důvodů pro nákup zlata:

1. Ochrana proti inflaci

Zatímco zlato je schopno uchovat si hodnotu po mnoho generací, o papírových penězích toto říct často nelze. Investice do zlata může sloužit jako dobrá ochrana proti inflaci, která je schopna peníze znehodnotit.

2. Ochrana proti klesajícímu USD

Zlato je globálně oceňované v amerických USD. Pokud USD klesá, tento cenný kov z toho těží. Pro tento vztah existují dva důvody. Za prvé, ti, kteří investují do zlata, musí prodávat své americké USD, což vede k poklesu této měny.

Druhý důvod má co do činění s tím, že oslabení USD činí zlato levnější pro investory, kteří drží jiné měny a o investování do zlata projeví zájem. To má za následek větší poptávku od investorů, kteří drží měny, které vůči americkému USD posílily.

3. Bezpečný přístav v dobách nejistoty

Zlato má schopnost uchovat si hodnotu i v těžkých dobách. Historie je plná ekonomických krizí, politických sporů a burzovních krachů. V takových časech se mnoho investorů upírá ke zlatu. I to je důvod, proč v dobách nejistoty investice do zlata nabírají na síle.

4. Prostředek diverzifikace

Zlato je obecně považováno za diverzifikační složku. Je zřejmé, že zlato historicky sloužilo jako investice, která může do portfolia přidat onen potřebný prvek zajištění. Bez ohledu na to, zda se obáváte inflace, klesajícího USD nebo chráníte majetek před kolapsem.

Pokud se zaměřujete pouze na diverzifikaci, zlato nekoreluje s akciemidluhopisy, energiemi ani nemovitostmi.

5. Dividendová investice

Zlaté akcie, o kterých bude řeč dále, obecně většinou rostou a klesají s cenou zlata jako takového. Jsou zde ale společnosti, které mohou vykazovat zisk i v dobách, kdy cena kovu klesá. Řada těchto společností navíc vyplácí dividendy a jedná se tak o další zajímavý zdroj příjmů.

I poměrně malé zvýšení ceny zlata může vést k významnému zisku na zlatých akciích. Jejich vlastníci tak obvykle získají mnohem vyšší návratnost svých investic, než držitelé fyzického zlata.

Brettonwoodský systém

Naposledy byla cena zlata navázána na měnu v roce 1944. To bylo v době, kdy byla cena zlata navázána na americký USD prostřednictvím brettonwoodského systému. Finanční a hospodářská dohoda předpokládala zavedení systému pevných směnných kurzů. Zvláštností této dohody bylo, že v americké centrální bance bylo možné vyměnit pouze 1 USD za pevně stanovené množství zlata. Pro všechny ostatní měny byl stanoven pevný směnný kurz k USD, ale nebyly přímo směnitelné za zlato. Brettonwoodský systém nepřímo znamenal znovuzavedení zlatého standardu.

S vytvořením brettonwoodského systému vznikl také MMF a Světová banka. Úkolem MMF bylo rychle a účinně zasáhnout v případě akutní finanční krize. Hlavním úkolem Světové banky bylo financovat investice v zaostalých zemích.

Konec Bretton Woods

Brettonwoodský systém byl opět zrušen v letech 1971-1973 poté, co USA jednostranně ukončily směnitelnost USD za zlato. Přestože zlato nelze vykoupit, vázanost na USD nakonec způsobila problém. Protože se americká vláda kvůli válce ve Vietnamu rozhodla navíc natisknout mnoho USD, vznikly pochybnosti o zlatém standardu.

V květnu 1971 řada evropských zemí začala rušit pevný kurz vůči USD. Vlády rychle začaly měnit své USD zásoby za zlato, což způsobilo prudký pokles velkých zlatých rezerv ve Spojených státech. Jeden z největších zásahů přišel v roce 1971, kdy Velká Británie převedla tři miliardy USD na zlato. Systém to již nedokázal zvládnout a Američané byli nuceni opustit zlatý standard, což bylo označováno jako Nixonův šok. V roce 1973 přešly zúčastněné země na současný systém plovoucích směnných kurzů.

Vývoj ceny zlata: Pohled do historie

Cena zlata od jeho oddělení od USD prudce vzrostla. V letech 1973-1980 vzrostla cena zlata z přibližně 100 na více než 800 USD za trojskou unci. V následujících 20 letech klesala a pohybovala se převážně do strany kolem 400 USD. Od roku 2000 začala cena zlata opět stoupat a v roce 2020 dosáhl lesklý kov vrcholu na úrovni 2 074 USD. V roce 2008, kdy vrcholila finanční krize, cena zlata krátce prudce klesla, ale i v následujících letech bylo zlato stále žádané mezi investory, kteří tento kov považují za bezpečný přístav.

Krize v roce 2008 a zlato jako zajištění proti peněžnímu systému

Krize z roku 2008 probudila u mnoha investorů obavy, že měnový systém nemusí další krizi přežít. To se projevuje i při pohledu na popularitu bitcoinu. Digitální měna je v posledních letech stále častěji označována za “digitální zlato”. Investice do zlata nebo bitcoinu je proto stále více vnímána jako pojistka proti kolapsu “systému” fiat peněz.

Vývoj ceny zlata v letech 2011 až 2022

Cena zlata klesla v listopadu 2015 na minimum 1 050 USD. Pokles o 45 % se zdá být extrémní, ale ve velmi dlouhodobém pohledu jej lze označit za poměrně normální korekci. Vždyť mezi lety 2000 a 2011 cena zlata vzrostla o více než 600 %, takže taková prudká korekce není překvapivá. Zlato, které je tradičně považováno za bezpečný přístav, je v posledních letech méně oblíbené kvůli politice centrálních bank. Nízké úrokové sazby a hospodářské oživení učinily ze zlata neatraktivní investici. Podpůrná politika centrálních bank zatraktivnila akcie, a tak jsme byli svědky odlivu kapitálu ze zlata do akcií a nemovitostí.

Cena zlata a obavy z inflace a makroekonomické situace

Od konce roku 2019 se popularita zlata opět zvýšila a jeho cena zaznamenala impozantní nárůst. Z fundamentálního hlediska můžeme růst zlata vysvětlit zvýšenou nejistotou ohledně ekonomiky. Extrémně nízké úrokové sazby centrálních bank investory znepokojují. Navíc rozsáhlé stimulační nákupy přinesly do systému velké množství nových peněz, v důsledku čehož investoři začali počítat s inflací.

Čína a Rusko nakupovaly zlato rychlým tempem

Zajímavé je, že Čína je v posledních letech největším kupcem zlata. Pouze v letech 2017 a 2018 země nenakoupila žádné nové zlato. V roce 2019 však země začala zlato opět nakupovat. Čínská centrální banka nakoupila zlato za stovky milionů. Do června 2021 se zásoby zlata zvýšily z 61,10 milionu trojských uncí na 61,61 milionu trojských uncí. To představuje hodnotu přibližně 700 milionů USD.

I Rusko nakoupilo v posledních letech zlato za miliardy. Ruské zlaté rezervy mají hodnotu přibližně 100 miliard USD, což představuje asi 20 % celkových rezerv země. Rusko má v současnosti více zlatých rezerv než USD. Největšími kupci zlata jsou tak centrální banky Číny a Ruska.

Koronavirová krize dostala zlato na historické maximum

V posledních letech se toho na finančních trzích událo poměrně hodně. Během koronavirové krize cena zlata solidně rostla. Dokonce dosáhla nového historického maxima. Od té doby bylo zlato velmi volatilní a nemělo žádný skutečný směr. Po ruské invazi na Ukrajinu jsme v březnu 2022 viděli další solidní rally, která však dosáhla dvojitého vrcholu kolem 2075 USD.

Konec roku 2022 a obavy z recese: Cena zlata klesla

Až do listopadu 2022 ale cena zlata opět klesala. A to i přesto, že na akciových trzích došlo k poměrně velkým otřesům. Směs negativních faktorů, včetně obav z recese, rostoucích úrokových sazeb a silného USD, silně zasáhla cenu zlata. Vyšší úrokové sazby mají na zlato zpravidla negativní dopad kvůli rostoucí konkurenci investic s vyšším výnosem. Zlato totiž nepřináší žádné zúročení jako například americké státní dluhopisy.

Světová banka se domnívá, že cena zlata do roku 2030 klesne k 1400 USD za unci. Institut varuje, že ruská centrální banka se může zbavit velkého množství této komodity, aby uvolnila hotovost. Zvláště nyní, když je země z velké části odříznuta od globálního finančního systému. Na druhou stranu se tu a tam objevují zvěsti, že Rusko zvažuje možnost skutečné vazby své měny na zlato. To by mohlo cenu zlata výrazně podpořit.

Jak investovat do zlata?

Zlato je nejznámějším kovem a jedním z nejlikvidnějších trhů na světě. Způsobů, jak investovat do lesklého kovu, je mnoho.

Nákup fyzického zlata

Asi nejznámějším způsobem investování do zlata je nákup fyzického zlata. Prostřednictvím různých obchodů a společností je možné koupit fyzické zlato ve formě zlatých prutů nebo zlatých mincí. Nevýhodou je, že toto zlato musíte mít možnost uložit na bezpečném místě, za což se zpravidla platí. Jelikož je tato forma investování do zlata spojena s mnoha problémy a náklady, byly vytvořeny jiné způsoby, jak na ceně zlata vydělat.

Investice do zlata prostřednictvím futures

Zlato se jako komodita často obchoduje přes burzovní termínované kontrakty, které označujeme jako futures. Futures je smlouva o budoucím dodání nějakého podkladového aktiva. Podkladovým aktivem je v tomto našem případě fyzické zlato.

Futures jsou kontrakty, které jsou standardizované a pákové. Standardizace nám říká, že nakoupíte-li futures, nakoupíte vždy stejné množství komodity ve stejné kvalitě.

Je-li něco pákové, pak to znamená, že se využívá k obchodování tzv. margin. Tyto specifikace určuje burza a jsou závazné pro všechny účastníky trhu. Margin lze chápat jako minimální zálohu, kterou je potřeba složit, abychom mohli koupit futures kontrakt. Bývá násobně menší než reálná cena podkladu.

Fyzické doručení komodity však u většiny brokerů není možné. Futures se tak obecně využívají spíše na zajišťování nebo na krátkodobé spekulace.

Výše jsme si řekli, že burza vždy stanovuje pravidla pro konkrétní kontrakty. Existuje několik futures kontraktů, které lze pro investování do zlata využít. Každý má jiná specifika.

Nejvíce využívaným je futures kontrakt, který se označuje jako GC (Gold Comex). Druhý futures kontrakt na zlato, který lze využít, je E-mini Gold, který se označuje jako QO. Tento kontrakt je „menší“ a má násobně menší likviditu než GC. Třetí futures kontrakt vhodný na obchodování zlata, je E-micro Gold (označuje jako MGC). Všechny tři výše zmíněné futures kontrakty se obchodují na americké burze NYMEX.

Investice do zlata prostřednictvím opcí

K investování do zlata je možno využít i opce, resp. opce na futures.  Existují dva typy opcí. Call opce (kupní) a put opce (prodejní). Kupní opce dává kupujícímu opce právo koupit určité podkladové aktivum (např. akcie) za určitou cenu (strike cena) až do data expirace opce. Za toto právo platí investor opční prémium. Prodejce kupní opce obdrží tuto prémii, a je proto při uplatnění opce povinen dodat podkladové aktivum za realizační cenu. U prodejních opcí je tomu naopak.

Put opce dává kupujícímu opce právo prodat podkladové aktivum za předem stanovenou realizační cenu až do data expirace opce. Prodej (nebo vydání) opce bez jejího vlastnictví se označuje jako „vypsání opce“. Investoři, kteří vypisují opce za účelem získání prémie, se také nazývají vypisovatelé.

Investování do zlata prostřednictvím ETF

Zkratka ETF označuje burzovně obchodované fondy, které sledují vývoj určitých podkladových aktiv. Zlatá ETF sledují vývoj ceny zlata, ať už spotového nebo přes nějaké finanční instrumenty.

Problematiku burzovně obchodovaných fondů rozebíráme v ETF průvodci. Jedná se o investiční fondy, které nakoupí finanční či nefinanční aktiva a následně vydají své vlastní akcie se kterými je možné obchodovat na burze. Zlaté ETF nakupují buď zmíněné futures kontrakty na zlato nebo fyzické zlato. Často také akcie firem, které jsou s těžbou zlata spojené.

Tím, že investiční fondy nakoupí a drží aktiva a následně vydají své cenné papíry, je zaručena velmi silná korelace. Pakliže bude cena fyzického zlata růst, bude růst i cena akcií fondů, které drží například fyzické zlato.

Výhodou takové investice do zlata je diverzifikace. Namísto koupě jedné zlaté akcie investujete do ETF, které ve svém portfoliu zpravidla drží akcie více společností z daného sektoru.

Obchodování ETF probíhá podobně jako u akcií. Nebývá u nich (většinou) žádný pákový efekt jako u futures.

Investování do akcií těžařů zlata

Jedná se o akcie společností, které se aktivně podílejí zejména na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Těžba zlata je velmi nákladná. Společnosti musí běžně platit zaměstnance, stroje, zařízení, povolení, administrativu a mnoho dalších položek.

Příjmy firem těžících zlato pochází z produkce tohoto kovu samotného. Na cenu zlata však nemají vliv. Jediným způsobem, jakým může společnost zvýšit své zisky, je zvýšení objemu těžby zlata. Případně snížení nákladů na jeho těžbu.

Za účelem úspory nákladů jsou malé těžební společnosti neustále skupovány většími hráči. Tento trend vedl ke vzniku několika obrovských hráčů na trhu, kteří často pracují mnohem levněji a efektivněji než menší konkurenti.

Akcie těžařů zlata jsou na ceně tohoto drahého kovu do určité míry závislé. Pokud cena roste, roste i hodnota akcií. Pokud cena klesá, nedaří se obvykle ani akciím.

Nezapomeňte se také podívat na článek o nejlepších akciích těžařů zlata.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna YTD Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. 3M 1 rok 5 let
Kinross Gold CA4969024047 KGC USD 45,23 % 7,29 0,85 % 6,45 % 12,08 % 18,09 % 36,87 % 119,19 %
Franco Nevada CA3518581051 FNV USD -17,09 % 21,74 0,95 % -3,74 % -7,29 % -21,16 % -22,25 % 64,21 %
Gold Fields US38059T1060 GFI USD 49,47 % 13,82 1,18 % 15,19 % 20,95 % 22,49 % 38,37 % 427,99 %
Wheaton Precious Metals CA9628791027 WPM USD 26,79 % 22,29 1,33 % 4,40 % 14,57 % 14,73 % 24,97 % 216,82 %
SSR Mining CA7847301032 SSRM USD -23,42 % 2,45 1,65 % 6,01 % 3,90 % -18,75 % -24,29 % 12,78 %
Agnico Eagle Mines CA0084741085 AEM USD 4,62 % 27,01 1,28 % 9,17 % 14,29 % 13,01 % 5,06 % 54,87 %
Royal Gold US7802871084 RGLD USD 9,00 % 8,07 0,88 % 4,85 % 15,23 % 10,26 % 8,05 % 67,97 %
Newmont Mining US6516391066 NEM USD -12,71 % 32,75 2,51 % 9,60 % 8,54 % 4,78 % -15,35 % 27,40 %
AngloGold ADRS US0351282068 AU USD -7,10 % 7,13 4,10 % 0,00 % 0,00 % 7,59 % -4,49 % 94,06 %
Barrick Gold CA0679011084 GOLD USD 3,20 % 31,13 0,80 % 9,24 % 10,47 % 9,99 % 4,42 % 39,06 %

Bitcoin jako alternativa ke zlatu?

Kryptoměny za posledních pár let nabírají na popularitě. Jednou z nejznámějších digitálních měn je bezesporu bitcoin. Ten začátkem roku 2021 zaznamenal silný růst a v listopadu 2021 dokonce zaznamenal nové historické maximum nad úrovní 68 000 USD. O bitcoinu se stále více hovoří jako o „digitálním zlatu“. Zejména mladší generace v něm vidí bezpečné útočiště v dobách nejistoty a v tomto ohledu by tato kryptoměna mohla stále více zastávat úlohu zlata. Po velkém růstu v roce 2021 se v současné době bitcoinu moc nedaří a jeho cena dlouhodobě klesá. Názory na jeho budoucí vývoj se velmi liší. Zároveň řada lidí volá po zavedení pravidel pro kryptoměny celkově. Jedná se tak stále o silně rizikový a volatilní produkt.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BBC: Debt ceiling: Janet Yellen warns US could run out of cash by 1 June (24. 5. 2023); www.bbc.com/news/world-us-canada-65452444

Business Insider: Centrale banken zullen volop goud blijven kopen, nu het bevriezen van Russische tegoeden hun langetermijnstrategie heeft veranderd (21. 7. 2023); www.businessinsider.nl/goudprijs-centrale-banken-fed-dollar-rusland-prognose-2023/

CNBC: Americans think gold beats stocks as a long-term investment. Advisors disagree: ‘It’s more like a speculation’ (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/05/17/americans-think-gold-beats-stocks-as-a-long-term-investment.html

CNBC: Gold prices hold firm as banking worries persist (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/03/16/gold-pauses-rally-as-traders-seek-clarity-on-banking-crisis.html

KITCO: 6% allocation to gold: How Société Générale is positioning its portfolio for a potential recession (21. 7. 2023); www.kitco.com/news/2023-03-21/6-allocation-to-gold-How-Soci-t-G-n-rale-is-positioning-its-portfolio-for-a-potential-recession.html

LYNX: Goudprijs verwachting 2023 & hoe kunt u beleggen in goud? (14. 7. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/goudprijs-verwachting/

Nasdaq: Gold Price Forecast: XAU Higher with US Debt Ceiling Talks, Fed’s Rate Path in Focus (24. 5. 2023); www.nasdaq.com/articles/gold-price-forecast:-xau-higher-with-us-debt-ceiling-talks-feds-rate-path-in-focus

Reuters: Fed raises rates, opens door to pause in tightening cycle (24. 5. 2023); www.reuters.com/markets/us/fed-likely-hike-rates-hint-pause-tightening-cycle-2023-05-03/

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Fyzickým Dodáním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Peněžním Vypořádáním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-cash-settled.pdf

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart