Rok 2020 byl pro vývoj ceny zlata více než příznivý. Cenný kov dosáhl za poslední rok svého historického maxima a opět nám ukázal, jak jeho cena dokáže působivě růst.

 

Kurz zlata jistě ovlivnila i pandemie koronaviru a celková nejistota na finančních trzích v minulém roce. Ke zlatu se investoři obrací zejména v dobách nejistoty.

Jelikož pandemie, která silně ovlivňuje hospodářskou situaci v mnoha zemích, ještě není zdaleka zažehnána, mohlo by to znamenat, že zlatu by se mohlo dařit i nadále.

Bude tedy tento drahý kov v roce 2021 zažívat zlaté časy? Dočkáme se nového historického maxima?

V dnešním článku si prozradíme, co v poslední době hýbe cenou zlatou zlata. Podíváme se na důležité fundamentální aspekty a představíme vám dlouhodobou i krátkodobou technickou analýzu.

Tento ucelený přehled vám napoví, jaký vývoj ceny zlata v roce 2021 očekávat.

 

Co určuje cenu zlata v roce 2021?

Zlato je investory vnímáno jako forma zajištění v dobách nejistoty. Nabízí ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesy akciových trhů.

V zásadě je velmi těžké říct, jaká je skutečná hodnota zlata. Samozřejmě existují náklady spojené s jeho těžbou, ale kurz zlata je silně závislý na aktuální nabídce a poptávce.

Cena zlata je nejčastěji vyjádřena v dolarech, ačkoliv se poslední roky začíná více a více prosazovat euro. Směnný kurz eura k dolaru je také nestálý, což má často dopad i na samotnou cenu tohoto drahého kovu.

Čtete také >> Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

Hodnota zlata je vyjádřena v trojských jednotkách za unci a 1 trojská unce odpovídá 31,1034768 gramů. Například pokud je cena zlata na $ 1400, zaplatíte $ 1400 za něco málo přes 31 gramů zlata.

Cena zlata se odvíjí od mnoha různých faktorů. Jak už jsme si řekli, investoři vnímají drahé kovy jako bezpečnou investici v dobách nejistoty.

V nejistých dobách tak často kurz zlata zažívá dobré časy, ačkoliv v době hospodářských krizí se nezřídka poptávka po tomto cenném kovu snižuje.

Obchodníci se často upínají k drahým kovům (a dluhopisům) v době rostoucích úrokových sazeb a když se akciovému trhu nedaří.

Dlouhodobě se však ukazuje, že když úrokové sazby rostou, zlato a jeho cena roste pouze v 1 ze 3 případů. V případě poklesu úrokových sazeb je však poměr úspěšností vyšší.

Jelikož je složité dlouhodobě předvídat světovou ekonomiku či události, je i dost ošidné předvídat dlouhodobý vývoj ceny zlata. Také mějme na paměti, že přestože cena často silně trenduje, intradenní pohyby mohou být velmi divoké.

Vývoj ceny zlata v minulosti

 V letech 1973 až 1980 stoupla cena zlata z přibližně $ 100 na více než $ 800 za trojskou unci.

V následujících 20 letech zlato pokleslo a většinou se pohybovalo do strany kolem $ 400. Od roku 2000 začala cena zlata opět růst a v roce 2011 dosáhl tento vzácný kov historického maxima nad $ 1900.

Měsíční graf zlata (GC) od poloviny roku 2001 po současnost. Zdroj: Yahoo Finance.

Poté následoval prudký propad, který trval až do konce roku 2015. Od té doby se cena další tři roky pohybovala s určitými výkyvy víceméně do strany.

V druhé polovině roku 2019 ale kurz zlata opět nabral na síle a nastal úctyhodný býčí trend, který přetrvává až do dnešních dnů.

Bude rok 2021 zlatým rokem?

Jak už jsme si řekli, zlato se dostává do hledáčku investorů v dobách nejistoty a obav z dalšího hospodářského vývoje.  Posledních pár let se vedle cenných kovů také soustředí na kryptoměny, zejména bitcoin.

Rok 2020 byl právě ve znamení hned několika nejistot, avšak hlavním problémem byl koronavirus.

Celý svět byl nečekaně zasažen touto pandemií, která v mnoha zemích doslova ochromila běžný život. Ekonomika mnoha zemí se zastavila, některé sektory bojují o přežití a roste nezaměstnanost. V mnoha zemích se snižovaly úrokové sazby.

Například výkonnost hospodářství USA se ve druhém čtvrtletí roku 2020 snížila o 9,5 %. Jednalo se o největší pokles americké ekonomiky v historii.

Za třetí čtvrtletí růst americké ekonomiky sice zaznamenal rekordní růst o 33,1 %, ale odborníci se shodují, že může opět následovat pokles.

Čtete také >> Ekonomika USA zaznamenala v Q3 rekordní růst o 33,1 %. Trump se smiřuje s prezidentskou porážkou

Státní dluh rostl v mnoha zemích po celém světě. Vznikaly nejrůznější záchranné balíčky na podporu ekonomiky a vydávaly se nemalé částky určené právě pro boj s koronavirem.

O možném zpomalení světové ekonomiky se hovořilo ještě před pandemií koronaviru. Ani s počátkem roku 2021 se nedá s jistotou říct, že bychom měli nad koronavirem vyhráno a v mnoha zemích nadále platí striktní omezení.

Pomyslným světlem na konci tunelu by mohla být vakcína, ale samotné očkování v mnoha zemích nabírá na zpoždění a bude spíše otázkou jarních či letních měsíců.

Hospodářské prognózy a odhady jsou i nadále velmi opatrné a nepříliš optimistické. V tomto světle nepříznivých událostí, se drahé kovy mohou opět jevit jako zajímavá alternativa pro investory.

Za zmínku také stojí, že cena zlata roste, přestože klenotnický průmysl zažívá v době pandemie krušné chvilky. Jen v Číně došlo za necelý rok 2020 v tomto sektoru k poklesu až o 43 %. V Indii za stejné období dokonce o 57 %.

Do klenotnického průmyslu proudí až polovina světové produkce zlata. Můžeme tedy očekávat, že s postupným oživováním daného sektoru vzroste i poptávka po drahých kovech.

Současná nejistá situace by tedy růstu ceny zlata mohla nahrávat. Ale abychom si mohli udělat ucelenější obrázek, je nutné se také podívat na graf vývoje ceny tohoto drahého kovu.

Aktuální cena zlata – krátkodobá technická analýza

Při pohledu na aktuální graf zlata je vidět, že cena zažívala od počátku srpna 2020 pokles. Do začátku prosince se cena zlata snížila o více než 15 %.

Důležitý dlouhodobý support na úrovni $ 1800 ale zafungoval .

Týdenní graf  únorového kontraktu GC od července 2019 až do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Cena se od tohoto supportu odrazila směrem vzhůru a zhruba od poloviny prosince 2020 kurz zlata začal opět nabírat na síle.

Prosinec 2020 byl ve znamení rústu až o 7,5 %. Za poslední týden se ale cena zlata propadla a v současné chvíli se pohybuje kolem $ 1850.

Pokud se cena udrží nad dlouhodobým supportem $ 1800 a dojde k proražení krátkodobé rezistence na hodnotě $ 1950, mohl by býčí trend pokračovat.

Krátkodobá technická analýza nám v tuto chvíli ukazuje, že cena váhá, kterým směrem se vydat.

V takové situaci je dobré nespoléhat se jen na graf ceny zlata, ale podívat se i na další faktory, které by mohly mít na tento cenný kov vliv.

Sezónnost zlata

Pokud analyzujeme vývoj ceny zlata, vždy je dobré podívat se i na sezónnost. Graf nám ukazuje, že za posledních 20 let má v období od ledna do konce února kurz zlata tendenci růst v průměru až o 4,2 %.

Graf znázorňující průměrnou sezónnost zlata za posledních 20 let v období od ledna ke konci března. Zdroj: LYNX Trading.com.

Vývoj v minulosti samozřejmě neznamená, že se daný růst musí opakovat i letos, ale jedná se o další zajímavý údaj, který napovídá, že nastolený býčí trend by v nadcházejícím období mohl pokračovat.

Vliv poklesu ceny dolaru na kurz zlata

Zatímco americký dolar na začátku pandemie posiloval vůči ostatním měnám, poslední měsíce je situace opačná.

Americký dolarový index (symbol DX) ztratil téměř 14 % z březnových $ 103,96 na prosincových $ 89,64. DX je klíčový údaj, který měří hodnotu amerického dolaru vůči vybranému koši šesti měn (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK, CHF).

Týdenní graf  DX od listopadu 2019 až do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Jelikož se zlato obchoduje převážně v dolarech, tak jeho oslabování zlevňuje drahý kov pro investory mimo oblast dolaru. To by mělo mít pozitivní vliv na poptávku po zlatě, a tedy i na cenu zlata.

Analytici společnosti Citigroup uvádějí, že v extrémním případě by mohlo dojít k dalšímu poklesu až téměř o 20 %.

Vývoj ceny zlata v roce 2021- dlouhodobá technická analýza

Jak jsme nastínili, predikce vývoje ceny tohoto drahého kovu jsou ošidné, jelikož je ovlivněn mnoha faktory.

Doposud jsme však zjistili, že aktuální situace, sezónnost a pokles dolaru by mohly být pro růst ceny zlata prospěšné.

Pojďme se teď spolu podívat na dlouhodobější graf ceny zlata, který nám napoví, co se za poslední dobu událo, a zda i dlouhodobější časový rámec naznačuje, že by cena zlata mohla růst.

Týdenní graf spotové ceny zlata (XAUUSD)od července 2012 až do současnosti. Zdroj: LYNX Trading.com.

V létě 2019 byla proražena důležitá rezistence kolem hodnoty $1350 a zlato se tak vymanilo z cenového kanálu, ve kterém se pohybovalo od roku 2013. Započal tím silný býčí trend.

Proražení a následné otestování dlouhodobé rezistence na hodnotě $1800 bylo dalším potvrzením tohoto silného trendu a zmíněnou oblast lze nyní považovat za důležitý support.

Pokud se kurz zlata vyšplhá nad hodnotu $1950 a vytvoří další vyšší dno, bude to potvrzení pokračujícího býčího trendu.

I z hlediska dlouhodobé technické analýzy je oblast kolem $1800 klíčová. Pokud by byla tato hodnota významně prolomena směrem dolů, byl by tím narušen klíčový support a zároveň i dlouhodobá rostoucí trendová linie. V takovém případě je třeba mít se na pozoru.

Další vývoj ceny zlata v roce 2021?

Technická analýza nám ukázala, že zlatu se za poslední rok dařilo. Z krátkodobého hlediska došlo k určitému poklesu, ale pokud cena zlata překoná krátkodobou rezistenci, rostoucí trend by mohl pokračovat.

Tomuto vývoji napovídá i sezónnost zlata, kdy lednové a únorové měsíce jsou zpravidla rostoucí. Možnému pokračujícímu růstu nahrává i klesající dolar a bohužel neutichající pandemie koronaviru. Zlatu by se tedy i v nastávajících měsících roku 2021 mohlo dařit.

Na druhou stranu je ale vždy důležité zhodnotit veškerá rizika a aktivně řídit risk u otevřených pozic, protože faktorů, které ovlivňují vývoj ceny zlata je opravdu mnoho a zejména v této turbulentní době je dobré, abychom byli připraveni na nejrůznější možné scénáře.

Akcie těžařů zlata

Pokud uvažujete o investici do zlata, akcie těžařských společností by pro vás mohly být zajímavou alternativou či doplněním vašeho investičního portfolia. Těmto společnostem se zpravidla daří, když kurz zlata roste a naopak.

Mezi nejznámější těžaře zlata patří: AngloGold Ashanti Ltd. (AGG), Goldcorp Inc. (GG), Barrick Gold Corp. (GOLD), Newmont Mining Corp. (NEM) či Franco-Nevada Corp. (FNV).

Tyto společnosti však mají svá specifika a je dobré se s nimi předem seznámit. Jistě vám k tomu poslouží náš podrobný článek, který  přináší informace o tom, jak správně vybírat akcie těžařských společností a také extra tipy na zlaté akcie v roce 2021.

Čtete také >> Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!

Obchodování se zlatem prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart