Cena zlata je na maximech. Jaký bude vývoj ceny zlata v roce 2024?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Jak obchodovat se zlatem
Cena zlata opět překonala historické maximum. A to zejména kvůli zveřejněným ekonomickým údajům v USA a zvýšenému geopolitickému napětí. Kurz zlata bude v roce 2024 zřejmě podporován hned několika faktory, které si v tomto článku podrobně rozebereme.

Poznejte, jak investovat do zlata a jaký vývoj ceny zlata očekávat. Pokud hledáte brokera pro obchodování futures, klikněte zde.

Jak dlouho ještě cena zlata poroste?

Cena zlata v posledních týdnech trhá rekordy a dle některých analytiků by tento růst mohl trvat až do druhé poloviny roku 2024. Ceny zlata mají často inverzní vztah s úrokovými sazbami. S klesajícími úrokovými sazbami se zlato stává přitažlivějším ve srovnání s aktivy s pevným výnosem (např. dluhopisy), které by v prostředí nízkých úrokových sazeb přinášely slabší výnosy.

Týdenní graf zlata od konce roku 2018 do dubna 2024.

Dle analytika a spoluzakladatele Allegiance Gold Alexe Ebkariana bude zlato vysoko i během několika příštích let. Peter Boockvar (investiční ředitel Bleakley Financial Group) se domnívá, že cena zlata letos poroste. Přispět by k tomu mohlo také snížení úrokových sazeb a slabší dolar.

Očekávané snížení sazeb Fedem spolu s pokračující geopolitickou nejistotou, která obvykle posílá investory do bezpečných aktiv, by měly udržet poptávku po zlatě na vysoké úrovni. Geopolitickou nejistotu zvyšuje zejména válka na Ukrajině a Izraelsko-palestinský konflikt.

Podle zprávy od JPMorgan by ceny zlata měly mezičtvrtletně stabilně růst až do dosažení vrcholu v druhé polovině roku 2025. V současné době přitom zlato již překonalo předpovědi JPMorgan pro tento rok. Velké množství investorů zřejmě také očekává, že americká centrální banka v červnu sníží úrokové sazby.

„Mnoho lidí říkalo, že cena zlata se zhroutí, jakmile dosáhne 2000 dolarů za unci. Je jasné, že se mýlili.“

Nick Fulton, předseda Mississippi Pawn Association

I když žádný z těchto expertů nepředpokládá, že ceny zlata v dohledné době klesnou, a přestože zlato v současné době zřejmě budí zájem mnoha investorů, měli byste se mít stále na pozoru před tím, že půjdete do zlata tzv. all-in. Finanční profesionálové obecně doporučují věnovat zlatu ne více než 10 % svého portfolia. To může pomoci diverzifikovat vaše portfolio a ochránit vás před poklesy v jiných aktivech, do kterých investujete. „Staré rčení ‚nedávejte všechna vejce do jednoho košíku‘ dnes platí,“ říká Fulton.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že ceny zlata budou nadále růst. Bob Parker, hlavní poradce obchodního orgánu International Capital Markets Association, upozorňuje na tzv. efekt dohánění. Poukazuje na to, že ve vztahu ke globálním akciovým trhům v minulém roce cena zlata výrazně zaostávala, čehož si byli investoři vědomi. Také se zmiňuje o korelaci mezi zlatem a bitcoinem. Bob Parker se domnívá, že fundamenty zlata vykreslují spíše medvědí obraz, přičemž uvedl sílu amerického dolaru a rostoucí výnosy dluhopisů. Také upozorňuje na pochybnosti ohledně plánů snižování úrokových sazeb ze strany Fedu a možného zvýšeného nákupu tohoto drahého kovu zejména ze strany asijských centrálních bank.

„Všechny tyto faktory ve skutečnosti naznačují, že růst zlata, upřímně řečeno, je minimální a myslím si, že zlato je nyní velmi náchylné na neúspěch.“

Bob Parker, hlavní poradce obchodního orgánu International Capital Markets Association

Bude zlato zastíněno stříbrem?

Edmund Shing, investiční ředitel BNP Paribas Wealth Management, říká, že na zlatě je střednědobě velmi povzbudivé, že se nyní zcela odklonilo od své tradiční korelace s reálnými úrokovými sazbami a s americkým dolarem. Shing zdůraznil roli poptávky centrální bank a její dopad na zvyšování cen zlata. Poukazuje na to, že centrální banky po celém světě (zejména ty v Číně a v Indii) stabilně hromadí zásoby zlata. Centrální banky nakoupily v letech 2022 až 2023 v průměru 1 060 tun ve srovnání s 509 tunami nakoupenými v letech 2016 až 2019.

Shing se domnívá, že stříbro by (zejména v druhé polovině roku) mohlo být schopno zastínit zlato. Ceny zlata a stříbra tradičně vykazovaly silnou pozitivní korelaci, ačkoli stříbro bylo někdy popisováno jako „chudší bratranec“ zlata. Pokud vás zajímá, jak si aktuálně stříbro vede, doporučujeme náš článek Cena stříbra v roce 2024: Jak investovat do stříbra?.

Co ovlivňuje vývoj ceny zlata?

Pojďme si nyní shrnout 5 hlavních faktorů, které mají i dle některých analytiků, které jsme zmiňovali výše, vliv na cenu zlata.

  1. Ekonomická nejistota: Když existuje globální ekonomická nejistota, investoři mohou pohlížet na zlato jako na bezpečný přístav. S narůstajícími obavami z ekonomické recese, inflace nebo geopolitického napětí může vzrůst poptávka po zlatě, což má pozitivní vliv na kurz zlata.
  2. Opatření měnové politiky: Změny v měnové politice, jako jsou úrokové sazby a kvantitativní uvolňování, mohou také mít vliv na vývoj ceny zlata. Nižší úrokové sazby mohou učinit zlato atraktivnějším, protože investoři hledají alternativy k získání výnosů.
  3. Inflace: Zlato je často vnímáno jako zajištění proti inflaci. Pokud existují obavy z rostoucí inflace, investoři se mohou obrátit ke zlatu, což může zvýšit poptávku a tím i cenu zlata.
  4. Pohyby měn: Zlato se celosvětově obchoduje v dolarech. Když hodnota dolaru klesne, může to zvýšit cenu zlata, protože pro investory mimo Spojené státy se nákup zlata stává atraktivnějším.
  5. Nabídka a poptávka: Cenu mohou ovlivnit změny v nabídce zlata, jako jsou nová naleziště nebo nedostatek těžby, stejně jako změny v poptávce ze strany průmyslových odvětví a investorů. Pokud poptávka převyšuje nabídku, může to vést ke zvýšení ceny.

Je třeba zdůraznit, že kurz zlata je obvykle ovlivněn více faktory najednou. Proto není snadné budoucí vývoj přesně předvídat. Přesto vám přinášíme odhady a názory odborníků na to, jak by se vývoj ceny tohoto drahého kovu mohl v roce 2024 vyvíjet.

Co může ovlivnit cenu zlata v roce 2024?

Zde vám přinášíme názory odborníků na to, co bude mít největší vliv na cenu tohoto drahého kovu v roce 2024.

Na růst ceny zlata by mohly mít vliv prezidentské volby v USA i rozhodnutí Fedu

S pokračujícím zpomalováním inflace ve Spojených státech se účastníci trhu zřejmě stále více přiklánějí k tomu, že Fed v roce 2024 bude sazby spíše snižovat.

Cena zlata přitom často roste, když úrokové sazby z různých důvodů klesají. Výnosy ze státních dluhopisů v takové situaci totiž obvykle začínají klesat a nižší očekávané výnosy mohou motivovat investory, aby hledali lepší alternativy. Zlato v konečném důsledku slouží jako zajištění proti ekonomickým rizikům a k diverzifikaci portfolií investorů, protože není v korelaci s dluhopisy a akciemi.

Nedávná studie provedená společností WisdomTree ukazuje, že zlato má tendenci fungovat dobře v době ekonomické nejistoty. Když ekonomika zaznamená prudký pokles, cena zlata často roste, zatímco akcie si mnohdy nevedou tak dobře. Zlato také překonává státní dluhopisy. Vzhledem k tomu, že se v listopadu 2024 blíží americké prezidentské volby (a zřejmě i vyhrocená politická kampaň), politická nejistota v USA by mohla ještě posílit, což by mohl být jeden z dalších faktorů pro pozitivní vývoj ceny zlata.

Geopolitické problémy i potíže v bankovním sektoru mohou být pro kurz zlata pozitivní

Hedgeový manažer Paul Tudor Jones se domnívá, že se v současné době nacházíme v nejnáročnějším geopolitickém prostředí. A to navíc v době, kdy se USA potýkají s nejslabší fiskální pozicí od konce 2. světové války. Dle jeho názoru není na škodu, aby zlato (stejně jako bitcoin) tvořilo větší část investičního portfolia než v minulosti. Bank of America také odhaduje, že pokud Fed opravdu sáhne k dřívějšímu snižování sazeb, vývoj ceny zlata by se v roce 2024 mohl dostat až k 2400 USD za unci.

John Hathaway, Senior Portfolio Manager ve Sprott Asset Management USA, se obává, že přetrvávající problémy v bankovním sektoru a na trhu práce by mohly dále posílit růst ceny zlata.

„Jsme přesvědčeni, že zlato může být v nadcházejících měsících připraveno k lepšímu výkonu.“

John Hathaway, Senior Portfolio Manager v Sprott Asset Management USA

Růst ceny zlata v roce 2024 očekává také ING. Podle výzkumu nizozemské banky lze nedávný nárůst cen zlata připsat zvýšené chuti po bezpečných aktivech v době rostoucí nejistoty.

Klíčovým určujícím faktorem pro výhled zlata je podle ING politika Fedu. Síla amerického dolaru a opatření centrální banky vyvíjely tlak na pokles ceny zlata po celý rok 2023.

„Jakmile centrální banky přestanou utahovat a začnou uvolňovat sazby, což by mohlo být příští rok, zlato pravděpodobně půjde výše.“

Bruce Liegel, autor zpravodaje Global Macro Playbook

Bruce Liegel také dodává, že pokud budeme mít globální recesi, ovlivní to míru uvolňování, které centrální banky provedou a vývoj ceny zlata. Pokud to bude tvrdé přistání, půjde cena zlata zřejmě mnohem víc nahoru, protože centrální banky budou muset více polevit. Měkké přistání znamená, že je potřeba méně zvolňování.

Poroste cena zlata, pokud přijde recese?

Světová rada pro zlato ve své zprávě uvedla, že růst ceny zlata by mohl pokračovat, pokud se ekonomika USA zpomalí. Ve svém výhledu na rok 2024 pak počítá zejména buďto s recesí nebo tzv. měkkým přistáním. Bez ohledu na to, jak to přesně dopadne, by ale právě i tato nejistota ohledně budoucího vývoje měla mít pozitivní vliv na růst poptávky po zlatu. Rada také nastínila, že jen jeden z jejich 3 ekonomických scénářů by mohl vést k tlaku na snižování ceny zlata. Došlo by k tomu v případě ekonomické expanze bez zpomalení růstu. Šance, že se tento scénář naplní, je dle nich ale pouze 5 % až 10 %.

Mnohem pravděpodobnější je podle zprávy výše zmíněné měkké ekonomické přistání, charakterizované zpomalujícím, ale pokračujícím hospodářským růstem, nebo tvrdé přistání s recesí. Zejména v případě recese by cena zlata mohla v roce 2024 znatelně růst. Ceny zlata v roce 2023 těžily z pokračujících nákupů centrálních bank. Stejně jako mnoho investorů se v posledních dvou letech stále více obracely ke zlatu jako k zajištění inflace.

Dlouhodobý vývoj ceny zlata: Akcie si vedou lépe

Akciový index S&P 500 dosáhl v letech 1970 až 2022 průměrného celkového ročního výnosu 10,43 %. Zlato mělo ve stejném období výnos 7,7 %. Cena zlata obvykle stoupá v dobách strachu a ekonomické nejistoty. Například v prvních dnech pandemie Covid-19 se cena zlata vyšplhala na několikaletá maxima a prudce vzrostla také po ruské invazi na Ukrajinu.

Co je zlato?

Zlato je jedním z nejdůležitějších drahých kovů na světě. Zlato je odolné proti korozi. Stříbro je o něco méně vzácné a po určité době zčerná, což lze vyleštit. O zlato se bojuje již tisíce let. Kov je žádoucí jak díky své vnější atraktivitě, tak díky své vzácnosti. Tento lesklý kov slouží jako platidlo již po staletí. Přibližně do poloviny 20. století našeho letopočtu se zlato dokonce stále hojně používalo na výrobu mincí.

Zlato je vzácný drahý kov, který nelze znovu vytisknout ani vyrobit. Ve skutečnosti je všechno zlato na Zemi přítomno již od vzniku planety. Je zvláštní, že zlato se na Zemi netvoří, protože k jeho vzniku jsou nutné termojaderné reakce. Zlato vzniká poté, co hvězdy ukončí svůj “život” výbuchem supernovy. Během této exploze vznikají jadernými reakcemi těžké kovy včetně zlata. Po výbuchu jsou prachové částice obsahující drobné kousky zlata vymrštěny do vesmíru.

Investice do zlata: 5 výhod tohoto cenného kovu

Historicky se zlato využívalo k tomu, aby krylo nějaké jiné ceniny – typicky peníze. Řada zemí při vydávání svých bankovek zavedla tzv. zlatý standard, který měl svázat hodnotu vydaných bankovek s hodnotou zlata.

Postupem času se od tohoto standardu stále více upouštělo, až jsme se dostali do bodu, kdy bankovky kryté zlatem nejsou. Ačkoliv zlato není předmětem každodenních transakcí, je stále důležité pro globální ekonomiku.

Pojďme se nyní podívat na 5 důvodů pro nákup zlata:

1. Ochrana proti inflaci

Zatímco zlato je schopno uchovat si hodnotu po mnoho generací, o papírových penězích toto říct často nelze. Investice do zlata může sloužit jako dobrá ochrana proti inflaci, která je schopna peníze znehodnotit.

2. Ochrana proti klesajícímu USD

Zlato je globálně oceňované v amerických USD. Pokud USD klesá, tento cenný kov z toho těží. Pro tento vztah existují dva důvody. Za prvé, ti, kteří investují do zlata, musí prodávat své americké USD, což vede k poklesu této měny.

Druhý důvod má co do činění s tím, že oslabení USD činí zlato levnější pro investory, kteří drží jiné měny a o investování do zlata projeví zájem. To má za následek větší poptávku od investorů, kteří drží měny, které vůči americkému USD posílily.

3. Bezpečný přístav v dobách nejistoty

Zlato má schopnost uchovat si hodnotu i v těžkých dobách. Historie je plná ekonomických krizí, politických sporů a burzovních krachů. V takových časech se mnoho investorů upírá ke zlatu. I to je důvod, proč v dobách nejistoty investice do zlata nabírají na síle.

4. Prostředek diverzifikace

Zlato je obecně považováno za diverzifikační složku. Je zřejmé, že zlato historicky sloužilo jako investice, která může do portfolia přidat onen potřebný prvek zajištění. Bez ohledu na to, zda se obáváte inflace, klesajícího USD nebo chráníte majetek před kolapsem.

Pokud se zaměřujete pouze na diverzifikaci, zlato nekoreluje s akciemidluhopisy, energiemi ani nemovitostmi.

5. Dividendová investice

Zlaté akcie, o kterých bude řeč dále, obecně většinou rostou a klesají s cenou zlata jako takového. Jsou zde ale společnosti, které mohou vykazovat zisk i v dobách, kdy cena kovu klesá. Řada těchto společností navíc vyplácí dividendy a jedná se tak o další zajímavý zdroj příjmů.

I poměrně malé zvýšení ceny zlata může vést k významnému zisku na zlatých akciích. Jejich vlastníci tak obvykle získají mnohem vyšší návratnost svých investic, než držitelé fyzického zlata.

Brettonwoodský systém

Naposledy byla cena zlata navázána na měnu v roce 1944. To bylo v době, kdy byla cena zlata navázána na americký USD prostřednictvím brettonwoodského systému. Finanční a hospodářská dohoda předpokládala zavedení systému pevných směnných kurzů. Zvláštností této dohody bylo, že v americké centrální bance bylo možné vyměnit pouze 1 USD za pevně stanovené množství zlata. Pro všechny ostatní měny byl stanoven pevný směnný kurz k USD, ale nebyly přímo směnitelné za zlato. Brettonwoodský systém nepřímo znamenal znovuzavedení zlatého standardu.

S vytvořením brettonwoodského systému vznikl také MMF a Světová banka. Úkolem MMF bylo rychle a účinně zasáhnout v případě akutní finanční krize. Hlavním úkolem Světové banky bylo financovat investice v zaostalých zemích.

Konec Bretton Woods

Brettonwoodský systém byl opět zrušen v letech 1971-1973 poté, co USA jednostranně ukončily směnitelnost USD za zlato. Přestože zlato nelze vykoupit, vázanost na USD nakonec způsobila problém. Protože se americká vláda kvůli válce ve Vietnamu rozhodla navíc natisknout mnoho USD, vznikly pochybnosti o zlatém standardu.

V květnu 1971 řada evropských zemí začala rušit pevný kurz vůči USD. Vlády rychle začaly měnit své USD zásoby za zlato, což způsobilo prudký pokles velkých zlatých rezerv ve Spojených státech. Jeden z největších zásahů přišel v roce 1971, kdy Velká Británie převedla tři miliardy USD na zlato. Systém to již nedokázal zvládnout a Američané byli nuceni opustit zlatý standard, což bylo označováno jako Nixonův šok. V roce 1973 přešly zúčastněné země na současný systém plovoucích směnných kurzů.

Vývoj ceny zlata: Pohled do historie

Cena zlata od jeho oddělení od USD prudce vzrostla. V letech 1973-1980 vzrostla cena zlata z přibližně 100 na více než 800 USD za trojskou unci. V následujících 20 letech klesala a pohybovala se převážně do strany kolem 400 USD. Od roku 2000 začala cena zlata opět stoupat a v roce 2020 dosáhl lesklý kov vrcholu na úrovni 2 074 USD. V roce 2008, kdy vrcholila finanční krize, cena zlata krátce prudce klesla, ale i v následujících letech bylo zlato stále žádané mezi investory, kteří tento kov považují za bezpečný přístav.

Krize v roce 2008 a zlato jako zajištění proti peněžnímu systému

Krize z roku 2008 probudila u mnoha investorů obavy, že měnový systém nemusí další krizi přežít. To se projevuje i při pohledu na popularitu bitcoinu. Digitální měna je v posledních letech stále častěji označována za “digitální zlato”. Investice do zlata nebo bitcoinu je proto stále více vnímána jako pojistka proti kolapsu “systému” fiat peněz.

Vývoj ceny zlata v letech 2011 až 2022

Cena zlata klesla v listopadu 2015 na minimum 1 050 USD. Pokles o 45 % se zdá být extrémní, ale ve velmi dlouhodobém pohledu jej lze označit za poměrně normální korekci. Vždyť mezi lety 2000 a 2011 cena zlata vzrostla o více než 600 %, takže taková prudká korekce není překvapivá. Zlato, které je tradičně považováno za bezpečný přístav, je v posledních letech méně oblíbené kvůli politice centrálních bank. Nízké úrokové sazby a hospodářské oživení učinily ze zlata neatraktivní investici. Podpůrná politika centrálních bank zatraktivnila akcie, a tak jsme byli svědky odlivu kapitálu ze zlata do akcií a nemovitostí.

Cena zlata a obavy z inflace a makroekonomické situace

Od konce roku 2019 se popularita zlata opět zvýšila a jeho cena zaznamenala impozantní nárůst. Z fundamentálního hlediska můžeme růst zlata vysvětlit zvýšenou nejistotou ohledně ekonomiky. Extrémně nízké úrokové sazby centrálních bank investory znepokojují. Navíc rozsáhlé stimulační nákupy přinesly do systému velké množství nových peněz, v důsledku čehož investoři začali počítat s inflací.

Čína a Rusko nakupovaly zlato rychlým tempem

Zajímavé je, že Čína je v posledních letech největším kupcem zlata. Pouze v letech 2017 a 2018 země nenakoupila žádné nové zlato. V roce 2019 však země začala zlato opět nakupovat. Čínská centrální banka nakoupila zlato za stovky milionů. Do června 2021 se zásoby zlata zvýšily z 61,10 milionu trojských uncí na 61,61 milionu trojských uncí. To představuje hodnotu přibližně 700 milionů USD.

I Rusko nakoupilo v posledních letech zlato za miliardy. Ruské zlaté rezervy mají hodnotu přibližně 100 miliard USD, což představuje asi 20 % celkových rezerv země. Rusko má v současnosti více zlatých rezerv než USD. Největšími kupci zlata jsou tak centrální banky Číny a Ruska.

Koronavirová krize dostala zlato na historické maximum

V posledních letech se toho na finančních trzích událo poměrně hodně. Během koronavirové krize cena zlata solidně rostla. Dokonce dosáhla nového historického maxima. Od té doby bylo zlato velmi volatilní a nemělo žádný skutečný směr. Po ruské invazi na Ukrajinu jsme v březnu 2022 viděli další solidní rally, která však dosáhla dvojitého vrcholu kolem 2075 USD.

Konec roku 2022 a obavy z recese: Cena zlata klesla

Až do listopadu 2022 ale cena zlata opět klesala. A to i přesto, že na akciových trzích došlo k poměrně velkým otřesům. Směs negativních faktorů, včetně obav z recese, rostoucích úrokových sazeb a silného USD, silně zasáhla cenu zlata. Vyšší úrokové sazby mají na zlato zpravidla negativní dopad kvůli rostoucí konkurenci investic s vyšším výnosem. Zlato totiž nepřináší žádné zúročení jako například americké státní dluhopisy.

Světová banka se domnívá, že cena zlata do roku 2030 klesne k 1400 USD za unci. Institut varuje, že ruská centrální banka se může zbavit velkého množství této komodity, aby uvolnila hotovost. Zvláště nyní, když je země z velké části odříznuta od globálního finančního systému. Na druhou stranu se tu a tam objevují zvěsti, že Rusko zvažuje možnost skutečné vazby své měny na zlato. To by mohlo cenu zlata výrazně podpořit.

Jak investovat do zlata?

Zlato je nejznámějším kovem a jedním z nejlikvidnějších trhů na světě. Způsobů, jak investovat do lesklého kovu, je mnoho.

Nákup fyzického zlata

Asi nejznámějším způsobem investování do zlata je nákup fyzického zlata. Prostřednictvím různých obchodů a společností je možné koupit fyzické zlato ve formě zlatých prutů nebo zlatých mincí. Nevýhodou je, že toto zlato musíte mít možnost uložit na bezpečném místě, za což se zpravidla platí. Jelikož je tato forma investování do zlata spojena s mnoha problémy a náklady, byly vytvořeny jiné způsoby, jak na ceně zlata vydělat.

Investice do zlata prostřednictvím futures

Zlato se jako komodita často obchoduje přes burzovní termínované kontrakty, které označujeme jako futures. Futures je smlouva o budoucím dodání nějakého podkladového aktiva. Podkladovým aktivem je v tomto našem případě fyzické zlato.

Futures jsou kontrakty, které jsou standardizované a pákové. Standardizace nám říká, že nakoupíte-li futures, nakoupíte vždy stejné množství komodity ve stejné kvalitě.

Je-li něco pákové, pak to znamená, že se využívá k obchodování tzv. margin. Tyto specifikace určuje burza a jsou závazné pro všechny účastníky trhu. Margin lze chápat jako minimální zálohu, kterou je potřeba složit, abychom mohli koupit futures kontrakt. Bývá násobně menší než reálná cena podkladu.

Fyzické doručení komodity však u většiny brokerů není možné. Futures se tak obecně využívají spíše na zajišťování nebo na krátkodobé spekulace.

Výše jsme si řekli, že burza vždy stanovuje pravidla pro konkrétní kontrakty. Existuje několik futures kontraktů, které lze pro investování do zlata využít. Každý má jiná specifika.

Nejvíce využívaným je futures kontrakt, který se označuje jako GC (Gold Comex). Druhý futures kontrakt na zlato, který lze využít, je E-mini Gold, který se označuje jako QO. Tento kontrakt je „menší“ a má násobně menší likviditu než GC. Třetí futures kontrakt vhodný na obchodování zlata, je E-micro Gold (označuje jako MGC). Všechny tři výše zmíněné futures kontrakty se obchodují na americké burze NYMEX.

Investice do zlata prostřednictvím opcí

K investování do zlata je možno využít i opce, resp. opce na futures.  Existují dva typy opcí. Call opce (kupní) a put opce (prodejní). Kupní opce dává kupujícímu opce právo koupit určité podkladové aktivum (např. akcie) za určitou cenu (strike cena) až do data expirace opce. Za toto právo platí investor opční prémium. Prodejce kupní opce obdrží tuto prémii, a je proto při uplatnění opce povinen dodat podkladové aktivum za realizační cenu. U prodejních opcí je tomu naopak.

Put opce dává kupujícímu opce právo prodat podkladové aktivum za předem stanovenou realizační cenu až do data expirace opce. Prodej (nebo vydání) opce bez jejího vlastnictví se označuje jako „vypsání opce“. Investoři, kteří vypisují opce za účelem získání prémie, se také nazývají vypisovatelé.

Investování do zlata prostřednictvím ETF

Zkratka ETF označuje burzovně obchodované fondy, které sledují vývoj určitých podkladových aktiv. Zlatá ETF sledují vývoj ceny zlata, ať už spotového nebo přes nějaké finanční instrumenty.

Problematiku burzovně obchodovaných fondů rozebíráme v ETF průvodci. Jedná se o investiční fondy, které nakoupí finanční či nefinanční aktiva a následně vydají své vlastní akcie se kterými je možné obchodovat na burze. Zlaté ETF nakupují buď zmíněné futures kontrakty na zlato nebo fyzické zlato. Často také akcie firem, které jsou s těžbou zlata spojené.

Tím, že investiční fondy nakoupí a drží aktiva a následně vydají své cenné papíry, je zaručena velmi silná korelace. Pakliže bude cena fyzického zlata růst, bude růst i cena akcií fondů, které drží například fyzické zlato.

Výhodou takové investice do zlata je diverzifikace. Namísto koupě jedné zlaté akcie investujete do ETF, které ve svém portfoliu zpravidla drží akcie více společností z daného sektoru.

Obchodování ETF probíhá podobně jako u akcií. Nebývá u nich (většinou) žádný pákový efekt jako u futures.

Investování do akcií těžařů zlata

Jedná se o akcie společností, které se aktivně podílejí zejména na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Těžba zlata je velmi nákladná. Společnosti musí běžně platit zaměstnance, stroje, zařízení, povolení, administrativu a mnoho dalších položek.

Příjmy firem těžících zlato pochází z produkce tohoto kovu samotného. Na cenu zlata však nemají vliv. Jediným způsobem, jakým může společnost zvýšit své zisky, je zvýšení objemu těžby zlata. Případně snížení nákladů na jeho těžbu.

Za účelem úspory nákladů jsou malé těžební společnosti neustále skupovány většími hráči. Tento trend vedl ke vzniku několika obrovských hráčů na trhu, kteří často pracují mnohem levněji a efektivněji než menší konkurenti.

Akcie těžařů zlata jsou na ceně tohoto drahého kovu do určité míry závislé. Pokud cena roste, roste i hodnota akcií. Pokud cena klesá, nedaří se obvykle ani akciím.

Nezapomeňte se také podívat na článek o nejlepších akciích těžařů zlata.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna YTD Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. 3M 1 rok 5 let
Gold Fields US38059T1060 GFI USD 10,79 % 14,52 -1,23 % 0,95 % 1,14 % -11,78 % 7,52 % 209,86 %
Kinross Gold CA4969024047 KGC USD 52,23 % 11,29 0,33 % 8,74 % 23,13 % 44,36 % 81,66 % 127,41 %
SSR Mining CA7847301032 SSRM USD -52,42 % 1,03 0,00 % 8,49 % 3,44 % -1,54 % -65,21 % -63,45 %
Franco Nevada CA3518581051 FNV USD 16,51 % 24,52 1,30 % 4,33 % 8,24 % 9,37 % -11,64 % 50,50 %
Wheaton Precious Metals CA9628791027 WPM USD 20,77 % 26,77 0,51 % 6,77 % 11,34 % 15,04 % 35,12 % 147,16 %
Agnico Eagle Mines CA0084741085 AEM USD 36,96 % 37,33 0,67 % 7,62 % 14,44 % 22,25 % 42,60 % 44,77 %
Royal Gold US7802871084 RGLD USD 12,62 % 8,93 0,25 % 3,99 % 11,45 % 13,46 % 11,50 % 23,88 %
Newmont Mining US6516391066 NEM USD 14,81 % 54,39 0,74 % 6,76 % 15,93 % 22,98 % 5,11 % 20,55 %
Barrick Gold CA0679011084 GOLD USD 2,43 % 31,78 2,18 % 6,25 % 12,99 % 3,75 % 6,01 % 12,24 %

Bitcoin jako alternativa ke zlatu?

Kryptoměny za posledních pár let nabírají na popularitě. Jednou z nejznámějších digitálních měn je bezesporu bitcoin. Ten začátkem roku 2021 zaznamenal silný růst a v listopadu 2021 dokonce zaznamenal nové historické maximum nad úrovní 68 000 USD. O bitcoinu se stále více hovoří jako o „digitálním zlatu“. Zejména mladší generace v něm vidí bezpečné útočiště v dobách nejistoty a v tomto ohledu by tato kryptoměna mohla stále více zastávat úlohu zlata. Po velkém růstu v roce 2021 se v současné době bitcoinu moc nedaří a jeho cena dlouhodobě klesá. Názory na jeho budoucí vývoj se velmi liší. Zároveň řada lidí volá po zavedení pravidel pro kryptoměny celkově. Jedná se tak stále o silně rizikový a volatilní produkt.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Barron’s: Debt ceiling: Stock Market News: Stocks Notch 7th Straight Week of Gains (19. 12. 2023); www.barrons.com/livecoverage/stock-market-today-121523/card/gold-prices-expected-to-keep-rising-in-2024-UQsfbZb5ChOsq8ridPsv

Euronews: Gold price climbs to record high: Why are investors flocking to it?(19. 12. 2023); www.euronews.com/business/2023

/11/29/golds-glittering-comeback-2024-outlook-shines-bright-as-fed-rate-cuts-loom

Investopedia: Will Gold Continue To Sparkle In 2024? (19. 12. 2023); www.investopedia.com/will-gold-continue-to-sparkle-in-2024-8411982

Nasdaq: Gold Prices to Hit Record Highs in 2024, ING Bank Forecasts(19. 12. 2023); www.nasdaq.com/articles/gold-prices-to-hit-record-highs-in-2024-ing-bank-forecasts

CBS NEWS: Gold price forecast for spring 2024: Here’s what experts predict (9. 4. 2024); www.cbsnews.com/news/gold-price-forecast-for-spring-2024-heres-what-experts-predict/

CNBC: Americans think gold beats stocks as a long-term investment. Advisors disagree: ‘It’s more like a speculation’ (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/05/17/americans-think-gold-beats-stocks-as-a-long-term-investment.html

CNBC: Gold prices hold firm as banking worries persist (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/03/16/gold-pauses-rally-as-traders-seek-clarity-on-banking-crisis.html

CNBC: Gold looks ‘very vulnerable’ to a setback, veteran advisor says, after prices hit record high (9. 4. 2024); www.cnbc.com/2024/04/08/gold-prices-look-very-vulnerable-to-a-setback-strategist-says.html

CNBC: Gold prices hit another record high after fresh U.S. data spurs Fed cut expectations (9. 4. 2024); www.cnbc.com/2024/04/01/gold-prices-hit-new-record-high-on-fed-cut-expectations.html

LYNX: Goudprijs verwachting 2024: stijgt goud naar $2500? (1. 12. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/goudprijs-verwachting/

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Fyzickým Dodáním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Peněžním Vypořádáním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-cash-settled.pdf

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker