Stříbro je poslední dobou na vzestupu. Události posledních dnů ho navíc dostaly do popředí světových médií zejména v souvislosti se snahami uživatelů Reddit skupiny WallStreetBets.

 

Těmto obchodníkům se povedlo vyhnat akcie GameStop do závratných výšin. O něco podobného se teď údajně pokouší i na tomto cenném kovu.

Jelikož je tento drahý kov opět v centru pozornosti, podíváme se na aktuální vývoj ceny stříbra. Graf stříbra a technická analýza by nám mohly napovědět, jakým směrem by se cena v roce 2021 mohla vydat.

 

Co je stříbro a jaké má využití?

Stříbro je stejně jako zlato vzácné. Jako platební prostředek bylo používáno až do konce 20. století.

Přestože je stříbro o něco tvrdší než zlato, jedná se o kov, který je lehce zpracovatelný. Vyznačuje se také výbornou elektrickou vodivostí a nejnižším přechodovým odporem ze všech kovů.

V suchém a čistém prostředí jsou vlastnosti stříbra celkem stálé. Oxidace a síra obsažená v atmosféře však mohou zapříčinit změnu barvy stříbra. Nejedná se však o nenávratnou změnu barvy a stříbro lze vyčistit.

Tento drahý kov je dnes používán nejen na výrobu šperků, ale také v mnoha průmyslových odvětvích.  Setkáme se s ním ve většině elektronických zařízení, které každodenně používáme. Svůj význam má i v lékařství, například ve stomatologii.

Čtete také >> Nejlepší akcie 2022: 5 tipů pro vaše investiční portfolio

Stříbro se také používá při výrobě solárních panelů. Právě v této souvislosti se často hovoří o tom, že narůstající přechod k trvale udržitelným zdrojům energie by mohl vyvolat vyšší poptávku po solárních panelech, tudíž i po stříbru.

Společnosti vyrábějící solární panely se však dlouhodobě snaží zefektivnit svou výrobu, tudíž zajistit takový proces, aby bylo stříbra potřeba méně.

Cena stříbra je vyjádřena v trojských jednotkách za unci a 1 trojská unce se rovná 31,1034768 gramů. Například pokud je cena stříbra 16 $, zaplatíte 16 $ za něco málo přes 31 gramů stříbra.

Současná produkce stříbra

Celosvětová produkce stříbra činila v roce 2019 kolem 27 000 tun. Obdobně tomu bylo i v letech předchozích.

Více než 53 % veškeré produkce pak pochází z Latinské Ameriky. Významným producentem stříbra je například Peru a Mexiko.

Právě na tuto oblast se zaměřuje společnost Fresnillo. Mezi další nejvýznamnější stříbrné těžařské firmy světa se řadí Glencore Plc, KGHM Polska, Hindustan Zinc a Newmont Corp.

 

Co ovlivňuje vývoj ceny stříbra?

Stříbro je často považováno za malého bratra zlata. Trh se stříbrem je mnohem menší než trh se zlatem. Kurz stříbra také může mnohem vice kolísat a cenové pohyby mohou být volatilnější.

Investice do stříbra v dobách nejistoty

Stejně jako zlato je I stříbro nadále považováno za určitý bezpečný přístav pro investory v nejistých dobách.

Během kritických období na akciových trzích se investoři obecně přesouvají k bezpečnějším alternativám – defenzivnějším akciím, dluhopisům a především drahým kovům. Trend posledních let ukazuje, že do tohoto přístavu investoři začínají počítat i s kryptoměnami jako je bitcoin.

Tento cenný kov investorům nabízí ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesy akciových trhů. Má také nízkou korelaci s akciemi. S ostatními komoditami tak může sloužit jako zajímavá diverzifikace investičního portfolia.

Politická a ekonomická situace ve světě tak mohou být významnými faktory pro obchodníky, kteří zvažují investice do stříbra.

Kurz EUR/USD a dopad na hodnotu stříbra

Stříbro, stejně jako všechny komodity, se počítá v USD. Základním měřítkem je cena trojské unce stříbra v USD. Cena trojské unce stříbra v EUR tedy mimo jiné závisí i na aktuálním kurzu EUR.USD.

Čtete také >> Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

Pro evropské investory je tedy také důležité sledovat vývoj tohoto měnového páru. Investovat do stříbra se doporučuje v době, kdy EUR.USD klesá, což znamená, že dolar získává na hodnotě.

Cena stříbra závisí na poptávce zejména z průmyslového odvětví

Jak už bylo řečeno, tento drahý kov se hojně používá v průmyslovém odvětví. Větší poptávka po něm se tak odráží i v ceně daného kovu.

V posledních letech poptávka po stříbru rostla a významný nárůst byl zaznamenán právě v souvislosti s již zmiňovanými solárními panely.

Pohne Reddit skupina Wallstreetbets po akciích GameStop (GME) také s cenou stříbra?

V souvislosti se stříbrem je nutné zmínit také fenomén posledních dnů, kdy se velké množství obchodníků na sociální sítích dohodlo, že nakoupí akcie společnosti GameStop. Za akcií stála skupina WallStreetBets, která sdílí informace zejména na platformě Reddit.

Došlo k situaci, která zaskočila celý WallStreet. Cena akcie během několika dní raketově vyskočila nahoru a „zmáčkla“ i významné investiční fondy, které akcie GME shortovaly.

Více o této mimořádné události se dočtete v našem předešlém článku, kde vysvětlujeme i pojem Short Squeeze.

Čtete také >> Akcie GameStop (GME) díky Reddit WallStreetBets vzrostly až o 978 %!

Během několika posledních dnů se v této Reddit skupině začala skloňovat i cena stříbra. V jednom vláknu se dokonce objevilo až 15 000 příspěvků ohledně vyhnání ceny stříbra až k $ 1000. Snaha o další Short Squeeze, který by se zapsal do historie, je tedy patrná. Za pouhé 2 dny vzrostla cena o 8 %.

Vývoj ceny stříbra pro rok 2021 je tedy jistě zajímavým tématem. Dělat jakékoliv odhady, jak daná snaha členů WallStreetBets dopadne, si netroufneme. Zejména akcie GameStop (GME) minulý týden ukázaly, že na finančních trzích je možné téměř cokoliv.

Pravdou ale je, že mnoho investičních fondů a bank má na stříbru značné krátké pozice. Trh se stříbrem navíc není příliš likvidní a prudce narůstající poptávka by nemusela být tak rychle pokryta nabídkou. Situace kolem stříbra tedy může být ještě zajímavá.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Aktuální poměr zlata ke stříbru a jeho význam?

Komoditní investoři si někdy kladou otázku, zda by měli investovat do stříbra nebo zlata. Trh se stříbrem je mnohem menší než trh se zlatem, což ho činí volatilnějším. Ve výsledku může být potenciální návratnost větší. S tím jsou ale samozřejmě spojená i větší rizika.

Pro zajímavost se podívejme na historický vývoj poměru mezi zlatem a stříbrem. Tento poměr nám vyjadřuje, jak je zlato oceňováno ve vztahu ke stříbru.

Čtete také >> Cena zlata v roce 2022: Jak investovat do zlata?

V roce 1840 byl daný poměr 15,5. V listopadu 2008 se poměr pohyboval kolem hodnoty 80. To znamená, že zlato bylo v té době 80krát dražší než stříbro.

Stříbro si následující roky polepšilo a poměr se snížil až na hodnotu kolem 31 v dubnu 2011. Zajímavá situace nastala v dubnu roku 2020, kdy se poměr zlata a stříbra dostal na historicky nejvyšší úroveň 114,77.

Poslední vývoj ale ukazuje, že tento vzestupný trend by mohl být u konce a poměr zlata ke stříbru zažívá pokles. To by mohlo znamenat příznivé časy pro vývoj ceny stříbra.

Graf zachycující poměr mezi zlatem a stříbrem od roku 1994 do 2020. Zdroj: macrotrends.net

Aktuální cena stříbra – technická analýza

Tento drahý kov v roce 2020 poněkud zaostal za svým zlatým bratrem, který zamířil k historickému maximu. Graf stříbra ukazuje, že o historickém maximu v loňském roce nemohla být řeč. Přesto však cena tohoto vzácného kovu zaznamenala zajímavý rostoucí trend.

Spotová cena stříbra začala v roce 2020 na $ 17,89 za unci a v prosinci skončila na $ 26,42 za unci. Šlo o poměrně velký nárůst až o 47 %.  Kurz stříbra během minulého roku prorazil dlouhodobou rezistenci na úrovni $ 21,25. Poté došlo k úctyhodnému růstu až k $ 30.

Týdenní graf XAGUSD od prosince 2010 až do konce ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Po takovémto rychlém pohybu často následuje korekce. K té došlo ke konci roku, ale důležité je, že dlouhodobá rezistence na úrovni $ 21,25 se udržela.

V tuto chvíli ji tedy můžeme považovat za významný support. Vývoj ceny stříbra ukazuje, že při loňském růstu byly vytvářeny vyšší dna a trendová linie zůstala nenarušena. Z hlediska technické analýzy se jedná o dobré býčí signály.

I pohled na denní graf nám ukazuje, že krátkodobý sestupný trend by mohl být u konce a trh se chystá otestovat hranici $ 30.

Denní graf XAGUSD od 9. červcence 2020 až do 3. února 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Vývoj ceny stříbra v roce 2021?

Stříbro poslední dobou zažívá růst. Technická analýza i rozbor poměru zlata ke stříbru nám ukázaly, že by za určitých okolností stříbro mohlo pokračovat v nastoleném býčím trendu.

Stříbru nahrává i neklidná doba. Svět se stále potýká s pandemií koronaviru. Očkování se zpožďuje a objevují se nové mutace.

Život v mnoha zemích je nadále výrazně omezen, což se začíná projevovat na ekonomických výsledcích. Centrální banky se snaží dopady této krize zmírňovat, ale s tím roste ruku v ruce riziko inflace. I z těchto důvodů se investoři mohou stále více upínat ke drahým kovům.

Čtete také >> Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!

A Reddit skupina WallStreetBets? Už jednou nám na akciích GameStop ukázala, že na finančních trzích nic není nemožné. Díky nim se teď o stříbru hovoří ve všech světových médiích.

Každý investor by ale měl mít na paměti, že poslední rok byl nejen na finančních trzích divoký a nejistota přetrvává. Pandemie koronaviru uvrhla svět do nejistoty.

Při plánování svých investičních rozhodnutí bychom měli tedy volit rozvážný přístup a zohlednit veškerá možná rizika.

Akcie těžařů stříbra – zajímavé investiční příležitosti

Stejně jako u zlata a jiných drahých kovů, i akcie společností, které produkují, či zpracovávají stříbro, mohou být pro investory zajímavou investiční příležitostí.

Čtete také >> Investice do stříbra – nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2020

Tyto akcie jsou však zpravidla velmi volatilní – dokonce více než samotné stříbro. Investice do akcií těžařů stříbra je proto doporučena pro zkušené investory, kteří dobře zvládají riziko. I sebemenší změna ceny stříbra může mít fatální dopad na hodnotu akcií.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart