Cena stříbra: Aktuální vývoj a prognóza
Zajímá vás cena stříbra a její vývoj? V tomto článku se věnujeme nejnovějším informacím o stříbře a způsobům, jak do něj investovat. Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Investování do stříbra: Předpověď na rok 2024

Nedávný růst ceny stříbra je ovlivněn několika faktory. Klíčovou hnací silou je rostoucí průmyslová poptávka, a to zejména v odvětvích solární energie a elektrifikace. To je dále podpořeno inovacemi ve fotovoltaickém a automobilovém průmyslu, kde je stříbro nezbytné pro výrobu vysoce účinných solárních článků a elektronických součástek.

Dalším aspektem je omezená nabídka. Očekává se, že celková poptávka po stříbře v následujících letech výrazně vzroste, zatímco nabídka bude mírně klesat.

Velkou roli hrají i ekonomické faktory. Očekávané snížení úrokových sazeb v USA ve druhé polovině roku 2024 by investiční zájem o stříbro mohlo podpořit. Nejistota způsobená válkou na Ukrajině a na Blízkém východě také přispívá k vyšší poptávce po bezpečných přístavech, jako je zlato a stříbro.

Konečně i technická analýza naznačuje, že cena stříbra by mohla růst i nadále, což si níže ještě rozebereme.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co může zvýšit cenu stříbra?

Ochlazení inflace, nižší úrokové sazby a slabší dolar jsou ideální kombinací pro růst ceny stříbra. Investoři mohou čerpat informace také z údajů o nabídce a poptávce.

Očekává se, že poptávka po fyzickém stříbře bude v následujících letech nadále převyšovat nabídku. Rok 2024 by mohl být pro stříbro potenciálně rekordní, přičemž se očekává, že ceny dosáhnou desetiletého maxima. Dle odhadů celosvětová poptávka po stříbře vzroste na 1,2 miliardy uncí, zejména kvůli nárůstu průmyslového využití v odvětvích, jako jsou automobily, solární panely, šperky a elektronika.

Podle Randyho Smallwooda, generálního ředitele společnosti Wheaton Precious Metals, se stříbro obvykle pohybuje spolu se zlatem, ale s určitým zpožděním. Společnost letos očekává 9% nárůst poptávky po stříbře a 6% nárůst poptávky po špercích, přičemž se odhaduje, že poptávka po špercích bude hlavně v Indii. Očekávané oživení v sektoru spotřební elektroniky by také mohlo dodat trhu se stříbrem další impuls.

Na rostoucí cenu stříbra by mohly mít negativní vliv zpomalující čínská ekonomika a případný růst úrokových sazeb. Většina analytiků však očekává, že americká centrální banka by měla úrokové sazby naopak snížit.

Cena stříbra graf: Předpověď ceny stříbra

Stříbro se v roce 2020 dočkalo silného růstu, ale poté se situace změnila. Cena stříbra sice zůstala velmi volatilní, ale jednalo se spíše o pokles a následný pohyb do strany. Zdá se ale, že by se situace nyní mohla změnit. Cena stříbra delší dobu konsolidovala v oblasti klouzavého průměru a poté došlo k proražení zakreslené trendové linie směrem vzhůru. Nyní je důležité, aby opět nedošlo k poklesu ceny pod EMA 200 a supportu v oblasti kolem 22 USD.

Týdenní graf ceny stříbra od 2018 do dubna 2024. Zdroj: LYNX+ (4. 4. 2024)

Cena stříbra: Poměr zlata ke stříbru a jeho význam?

Komoditní investoři si někdy kladou otázku, zda by měli investovat do stříbra nebo zlata. Trh se stříbrem je mnohem menší než trh se zlatem, což ho činí volatilnějším. Ve výsledku může být potenciální návratnost větší. S tím jsou ale samozřejmě spojená i větší rizika.

Pro zajímavost se podívejme na historický vývoj poměru kurzu mezi zlatem a stříbrem. Tento poměr nám vyjadřuje, jak je zlato oceňováno ve vztahu ke stříbru.

Čtete také >> Cena zlata v roce 2024: Jak investovat do zlata?

V roce 1840 byl daný poměr 15,5. V listopadu 2008 se poměr pohyboval kolem hodnoty 80. To znamená, že zlato bylo v té době 80krát dražší než stříbro.

Kurz stříbra si následující roky polepšil a poměr se snížil až na hodnotu kolem 31 v dubnu 2011. Zajímavá situace nastala v dubnu roku 2020, kdy se poměr zlata a stříbra dostal na historicky nejvyšší úroveň 114,77.

Na grafu kurzu stříbra níže vidíme, jak poměr poté opět rychle klesl na úroveň z let 2014/2017. V uplynulém roce se však tento poměr rychle vrátil na hodnotu těsně nad 90. Mezitím se zdá, že poměr začíná znovu klesat. Pokud si myslíte, že tento poměr bude dále klesat, stojí za to zvážit větší pozici ve stříbře než ve zlatě.

Graf zachycující poměr mezi zlatem a stříbrem od roku 2008 do 2024. Zdroj: macrotrends.net (4. 4. 2024)

Obecné informace o stříbře

Co je to stříbro a k čemu se používá?

O zlatě a stříbře se často mluví jedním dechem. Obě se používaly jako platidlo a jsou považovány za poměrně vzácné. Stříbro je chemický prvek, který se poprvé objevil na ostrovech v Egejském moři a Anatolii asi 4000-3500 let před naším letopočtem. Má symbol Ag a atomové číslo 47. Tento drahý kov se nachází v rudách, které často obsahují jak zinek, tak měď a stříbro.

Stříbro je o něco tvrdší než zlato, ale stále je to snadno zpracovatelný kov. Má “stříbřitý” bílý lesk a ze všech kovů má nejlepší elektrickou vodivost a nejnižší přechodový odpor. Stříbro nejlépe vede teplo a má nejvyšší optickou odrazivost. Přestože je kov na čistém vzduchu a ve vodě stálý, při působení ozonu nebo sirovodíku se zbarví. Pokud stříbro přijde do styku se sírou nebo jejími sloučeninami, vytvoří se černá vrstva sulfidu stříbrného. Tuto vrstvu však lze znovu vyčistit.

Až do konce 20. století byly mince ze stříbra a zlata nejdůležitějším platidlem na světě. Existuje nejméně 14 jazyků, ve kterých slovo stříbro znamená také peníze. Stříbro se dnes ve velké míře používá v průmyslu. Tento kov je také vyhledávaný pro výrobu šperků a stříbrných předmětů. Stříbro se však hojně používá také v elektronice, lékařských přístrojích a bateriích. Dokonce i solární panely obsahují malé množství stříbra. V zubním lékařství se stříbro používá ve slitině se rtutí. Drahý kov se používá také ke stříbření předmětů z jiných kovů.

Jak vzniká cena stříbra?

Spotová cena stříbra se určuje podle futures kontraktu (futures) měsíce s největším objemem. Obvykle se jedná o smlouvu s nejbližším datem vypršení platnosti. S těmito futures se obchoduje na různých komoditních burzách, například na burze COMEX skupiny CME. Hodnotu stříbra tak určují přímo obchodníci, nabídka a poptávka.

Komoditní společnosti používají futures k zajištění garantované ceny komodit, jako je stříbro nebo ropa. Tyto futures kontrakty zaručují nákup nebo prodej podkladového aktiva za pevnou cenu a k předem stanovenému datu. Takové dohody výrazně snižují riziko.

Stříbro je často považováno za menšího bratra zlata. Trh se stříbrem je proto mnohem menší než trh se zlatem, takže vývoj cen mohou být ještě volatilnější. Stejně jako zlato nabízí stříbro určitou ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesem akciových trhů.

Zlato a stříbro mají historicky nízkou korelaci s akciemi. Malý podíl komodit, včetně zlata a stříbra, tak může snížit riziko dobře diverzifikovaného portfolia.

Ve světě se cena stříbra obvykle vyjadřuje v dolarech. Od zavedení eura se však cena stříbra stále častěji uvádí také v eurech. Důvodem je výrazné kolísání směnného kurzu eura vůči dolaru, které může mít na vývoj ceny stříbra rovněž zásadní vliv. Cena stříbra je vyjádřena v trojských uncích a 1 trojská unce se rovná 31,1034768 gramů. Pokud je tedy cena stříbra například 16 dolarů, zaplatíte za něco málo přes 31 gramů stříbra 16 dolarů.

Cena stříbra: Jak investovat do stříbra?

Nákup fyzického stříbra

Prostřednictvím různých webových stránek a společností je možné koupit fyzické stříbro ve formě stříbrných prutů nebo mincí. Nevýhodou je, že tyto nákupy musíte mít možnost uložit na bezpečném místě, za což se zpravidla platí.

Stříbrné futures

Nejznámější z futures na cenu stříbra je (SI). Denně se obchodují stovky tisíc kontraktů. Tento futures představuje 5000násobek podkladové hodnoty, což znamená, že na 1 dolar pohybu vyděláte nebo ztratíte 5000 dolarů.

Futures mají často fyzickou dodávku, což znamená, že po vypršení kontraktu vám stříbro skutečně může být doručeno. Většina brokerů však zajištuje včasné automatické zavření obchodních pozic, aby se fyzickému doručení zabránilo.

Opce na stříbro

Opce a strukturované produkty jsou dalšími deriváty, které umožňují reagovat na pohyby ceny stříbra. Prostřednictvím těchto produktů často obchodujete s vysokou pákou, proto je na místě opatrnost. Vždy obchodujte jen takové instrumenty, kterým rozumíte. Pokud se chcete dozvědět o obchodování opcí více, doporučujeme navštívit náš Opční portál, kde na vás čekají všechny důležité informace o opcích, včetně článků pro začátečníky a vysvětlení oblíbených opčních strategií.

Investování do stříbra prostřednictvím ETF

ETF se obvykle používají ke sledování určitého indexu, proto se těmto produktům často říká také indexové trackery. Existují však i ETF, které sledují jiná podkladová aktiva. Kdo chce například investovat do stříbra, může si koupit ETF, který sleduje cenu stříbra. Existují však i ETF, které investují do několika komodit najednou.

Investování do akcií těžařů stříbra

Stejně jako u zlata a jiných drahých kovů, i akcie společností, které produkují, či zpracovávají stříbro, mohou být pro investory zajímavou investiční příležitostí. Akcie společností těžících stříbro mohou být ale velmi volatilní – dokonce více než samotné stříbro. Investice do akcií těžařů stříbra je proto doporučena pro zkušené investory, kteří dobře zvládají riziko. I sebemenší změna vývoje ceny stříbra může mít fatální dopad na hodnotu akcií.

Níže je uveden přehled osmi akcií těžařů stříbra.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Silvercorp Metals CA82835P1036 SVM USD 0,62 33,21 % 2,65 % -1,69 % -11,87 % 25,54 % 23,32 % 46,03 %
Wheaton Precious Metals CA9628791027 WPM USD 23,90 6,79 % 0,00 % -1,20 % -7,58 % 5,44 % 17,43 % 122,79 %
SSR Mining CA7847301032 SSRM USD 0,92 -57,45 % -0,22 % -8,42 % -20,52 % -59,12 % -68,33 % -64,18 %
Fortuna Silver CA3499151080 FSM USD 1,53 29,27 % 2,46 % 0,60 % -14,55 % 25,06 % 50,30 % 89,73 %
Pan American Silver CA6979001089 PAAS USD 7,23 22,05 % 1,58 % -0,65 % -8,33 % 23,41 % 29,67 %
Magna International CA5592224011 MGA USD 12,17 -28,32 % -1,21 % -1,67 % -10,82 % -27,16 % -25,69 % -9,89 %
Glencore JE00B4T3BW64 GLEN GBP 65,51 -0,13 % 1,10 % -1,47 % -6,92 % -0,22 % -1,38 % 74,49 %
First Majestic Silver CA32076V1031 AG USD 1,79 0,00 % 1,82 % -3,00 % -22,54 % -3,61 % 10,41 % -8,62 %

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Zilverprijs verwachting 2022 & 2023 – Waar gaat de zilverprijs heen? (20. 12. 2022); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/zilverprijs-verwachting/

CoinPriceForecast: Silver price stood at $23.02 per troy ounce (29. 6. 2023); coinpriceforecast.com/silver

The Silver Institute: Global Silver Demand Forecasted To Rise To 1.2 Billion Ounces in 2024 (30.01.2024); www.silverinstitute.org/global-silver-demand-forecasted-to-rise-to-1-2-billion-ounces-in-2024/

CNBC: Silver set for a ‘terrific year’ and could outperform gold to hit a 10-year high (6.2.2024); www.cnbc.com/2024/02/07/silver-could-hit-10-year-high-and-outperform-gold-says-silver-institute.html

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart