Index DAX 30 (dále jen DAX) je jedním z nejznámějších a největších evropských akciových indexů. V současné chvíli pod něj spadá 30 největších německých akciových společností obchodovaných na burze ve Frankfurtu. Dle vývoje tohoto indexu se často určuje vývoj německé a evropské ekonomiky.

V tomto článku se seznámíme s tím, co je index DAX a jaká jsou jeho specifika a historie. Seznámíme se s nejdůležitějšími aktuálními informacemi a plánovanými změnami v roce 2021. Vedle současného cenového vývoje prozradíme také pár zajímavostí o tomto nejvolatilnějším evropském indexu, které zaujmou každého investora.

Co je index DAX 30?

DAX 30 (Deutscher Aktienindex) je akciový index složený ze 30 největších německých společností obchodovaných na burze ve Frankfurtu. Často se můžeme setkat se zkráceným označením DAX. Cílem tohoto indexu bylo vytvořit jakousi německou protiváhu k americkému Dow Jones Industrial Average a britskému akciovému indexu FTSE 100.

DAX se vyznačuje vysokou likviditou a volatilitou a z tohoto důvodu je oblíbený zejména mezi intradenními obchodníky, kteří se soustředí na krátkodobé obchody.

Složení společností v tomto německém akciovém indexu je různorodé. Najdeme zde firmy zabývající se například výrobou spotřebního zboží, farmaceutikou, logistikou, bankovnictvím, oděvním průmyslem a pojišťovnictvím. DAX měří výkonnost obsažených společností z hlediska objemu objednávek a tržní kapitalizace.

Provozovatelem je společnost Deutsche Börse AG a vstupní údaje pro výpočet hodnoty indexu DAX se čerpají z tržních kurzů akcií z elektronického obchodování (systém Exchange Electronic Trading) Xetra.

Historický graf indexu DAX – od roku1988 po současnost. Zdroj: Yahoo Finance.

„Parketový“ obchod na Frankfurtské burze probíhá každý všední den mezi 8:00 – 17:45 SEČ.
Na Eurex, evropské elektronické burze se sídlem v Zürichu, můžete také obchodovat opce (ODAX) a futures (FDAX) na DAX od 8:00 do 22:00 SEČ.

Historie indexu DAX

Jeho vznik se datuje k začátku roku 1988 a počáteční hodnota indexu DAX byla stanovena na 1000 bodů. Jak už bylo řečeno – záměrem bylo vytvořit německou, potažmo evropskou alternativu k dalším světoznámým indexům.

Hned v prvních letech musel DAX 30 čelit bouřlivému období roku 1989, kdy došlo k pádu Berlínské zdi a ke konci studené války. Během jednoho měsíce tehdy poklesl o 13 % své hodnoty. Postupem času si však tento dnes již nejznámější evropský index začal získávat popularitu mezi investory na celém světě.

V roce 1997 došlo k podstatné změně, kdy doposud používaná technologie IBIS byla nahrazena technologií Xetra. Jedná se o plně elektronický burzovní systém. Cílem této elektronické technologie bylo zajistit stabilní, rychlé a cenově dostupné burzovní prostředí pro co největší okruh potenciálních investorů na světě.

Ani DAX se nevyhnul finančním krizím, které od doby jeho vzniku nastaly. Počátkem nového tisíciletí byl tento německý index zasažen krizí způsobenou tzv. „dot-com“ investiční bublinou.

V březnu 2000 DAX uzavřel nad 8000 body, přičemž následně přišel strmý pád trvající až do 12. března 2003, kdy se cena propadla až k 2203 bodům. Z tohoto pádu se DAX vzpamatovával až do července 2007 kdy bylo dosaženo nového maxima nad hranicí 8150 bodů.

Během finanční krize v roce 2008 pak index přišel zhruba o 50 % své hodnoty. Od té doby však DAX průběžně roste, přestože se na jeho vývoji silně podepsala pandemie koronaviru z počátku roku 2020.

Index DAX a změny v roce 2021

Dle aktuálních informací se DAX v roce 2021 rozroste ze 30 na 40 společností. Současně s tím dojde ke zpřísnění výběrových kritérií pro společnosti v tomto indexu.

Změny přichází po trpké zkušenosti se společností Wirecard. Ta získala smutné prvenství, když jako první společnost na indexu DAX v historii, vyhlásila insolvenci. Cílem těchto změn je zajistit větší diverzifikaci, růst a stabilitu indexu.

Čtěte také >> Burzovní indexy: 10 nejdůležitějších akciových indexů

Společnost Deutsche Börse AG navíc oznámila, že zpřísní kritéria, která společnosti zaevidované v indexu DAX musí splňovat. Cílem komplexních změn v pravidlech indexu je zvýšit kvalitu indexu DAX v souladu s mezinárodními standardy.

Nejdůležitější plánované změny:

Důraz na ziskovost společnosti – aby se společnost mohla stát součástí indexu DAX, musí prokázat ziskovost za poslední 2 roky. Výpočet se provádí pomocí EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací). Nutno podotknout, že podobná pravidla fungují například na americkém indexu S&P 500. Zajímavostí je, že právě z toho důvodu se dlouho nedařilo společnosti Tesla na tento index dostat.

Možnost vyloučit společnost z indexu DAX 30 dní po varování – společnosti budou povinny předkládat čtvrtletní a roční auditované zprávy. Pokud společnost zprávu neuveřejní, dostane varování. Pokud do 30 dní nedojde k nápravě, firma bude z indexu DAX odstraněna.

Každá společnost vedená na indexu DAX musí mít nezávislý výbor pro audit – ředitel výboru pro audit by neměl být zároveň členem dozorčí rady.

Snížení v indexu MDAX z 60 na 50 společností – v důsledku navýšení společností v indexu DAX ze 30 na 40 dojde ke snížení o stejný počet v MDAX. Jedná se o německý akciový index „mid-cap“ společností mimo technologická odvětví, které se řadí hned za společnosti v indexu DAX.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Wirecard – černá ovce indexu DAX

Není tajemstvím, že plánované změny se zavádějí zejména v souvislosti s obrovským skandálem této společnosti, která ještě donedávna byla součástí prestižního indexu.

Společnost Wirecard v září roku 2018 v indexu DAX nahradila Commerzbank a hovořilo se o ní jako o německém zázraku, srovnatelným s rychle rostoucími technologickými společnostmi ze Sillicon Valley. Vstup na index DAX k Wirecard přilákal mnoho investorů a investičních fondů.

Postupem času se ale začaly množit pochybnosti ohledně finančních výsledků této společnosti a sílilo podezření na podvodné jednání nejvyšších představitelů firmy. Na základě zjištění auditu bylo v červnu 2020 oznámeno, že ve společnosti chybí až € 1,9 miliardy. Tyto finanční rezervy údajně neměly nikdy existovat.

Čtěte také >> Jaké typy investičních produktů existují?

Důvěra akcionářů začala prudce klesat. Wirecard se 25. července 2020 stal historicky první společností na indexu DAX, která vyhlásila insolvenci, což znamenalo silný otřes důvěry v tento index a poškozenou reputaci Německa.

Index DAX dokonce kvůli Wirecard zavedl 19. srpna 2020 nové pravidlo, na jehož základě budou společnosti v insolvenci do 2 dnů od oznámení z indexu odebrány. Osud Wirecard se tak naplnil o dva dny později.

Dodnes probíhá rozsáhlé vyšetřování. Generální ředitel Markus Braun byl zatčen a provozní ředitel Jan Marsalek je dokonce na útěku. Celá tato kauza zanechala silnou pachuť a podlomenou důvěru investorů v německé indexy.

Kdyby plánované změny byly implementovány dříve, nemuselo by zřejmě k podobnému skandálu dojít. V roce 2021 tedy budou implementována pravidla, která pomohou podobným situacím předcházet.

9 zajímavostí indexu DAX

• 30 společností indexu DAX představuje přibližně až 80 % agregované tržní hodnoty německých akciových společností kótovaných na burze.

• Hranici 5000 bodů tento německý index poprvé prorazil 20. března 1998.

• V roce 2002 zažil DAX roční propad 44 %.

• 16. března 2015 se německý index dostal nad hodnotu 12,000 bodů.

• 12 společností je v indexu DAX od počátku jeho vzniku. Mezi nimi například Allianz, BMW, Deutsche Bank a Linde.

• Až 85,2 % akcií je drženo zahraničními investory.

• Jedním z největších investorů indexu DAX je americká investiční společnost BlackRock.

• Historického maxima index dosáhl 17. února 2020, kdy bylo dosaženo 13,795 bodů. Den poté následoval strmý pád.

• Hodnota indexu DAX se od svého vzniku více než zdesetinásobila.

Index DAX v současnosti

V současné době se index DAX obchoduje kolem 13,340 bodů. V únoru roku 2020 bylo dosaženo maximální historické hodnoty, ale pandemie koronaviru způsobila rychlý propad německého akciového indexu až o 38 % během jednoho měsíce. Jednalo se o největší propad za posledních 7 let. Přes veškeré problémy způsobené koronavirem ale index DAX prokázal svou sílu, a i přes značné výkyvy se dostal na hodnoty v listopadu 2019. Tedy na úroveň před začátkem pandemie.

Týdenní graf od září 2017 po současnost. Zdroj: LYNX Trading.

Předvídat další vývoj tohoto akciového indexu je poměrně složité, jelikož situace kolem pandemie koronaviru se mění ze dne na den. V současné chvíli udeřila další silná podzimní vlna a evropské státy se opět uchylují k přísnějším opatřením, které mají tvrdý dopad na ekonomický vývoj v mnoha odvětvích.

Čtěte také >> S&P 500 index – Vše co musíte vědet o nejdůležitějším US indexu

Ještě před příchodem této nakažlivé nemoci se hovořilo o možné ekonomické recesi a příchodu finanční krize. Je proto nutné mít na paměti, že index DAX je jedním z nejvolatilnějších evropských indexů a dokáže dělat prudké pohyby.

Bude zajímavé sledovat, zda dojde k dalšímu prudkému propadu nebo zda se začátkem roku 2021 můžeme dočkat nové historické maximální hodnoty a případného proražení hranice 14,000 bodů.

Zastoupení společností v indexu DAX k 1.12.2020. Zdroj: marketscreener.com

Jak obchodovat DAX u LYNX

Index DAX je pouze ukazatel německého akciového trhu a jako takový se obchodovat nedá. Existuje řada derivátových instrumentů, prostřednictvím kterých můžete spekulovat na vývoj hodnoty indexu DAX.

Jedná se o následující:

  1. Opce
  2. Futures
  3. CFD
  4. ETF
  5. Certifikáty
  6. Warranty

Každý z těchto instrumentů je něčím specifický. Je potřeba si zvolit, jaký z nich vyhovuje vaší investiční strategii.

Opce na DAX

Opce jsou derivátové smlouvy, které mezi sebou uzavírají 2 strany. Prodávající se zavazuje k určitému datu a za předem stanovenou cenu koupit či prodat dané podkladové aktivum. Za tuto povinnost od kupujícího obdrží opční premium.

Kupující si naopak pořizuje právo k určitému datu a za předem stanovenou cenu koupit či prodat dané podkladové aktivum. Za toto právo zaplatí prodávajícímu opční prémium.

Více o tom, co to jsou opce, si můžete přečíst v našem opčním průvodci.

Opce na DAX

Opce na DAX

ETF na DAX

ETF je zkratka pro veřejně obchodovatelý fond. Tyto fondy zpravidla kopírují vývoj určitého podkladového aktiva. ETF na DAX tedy nakupuje všech 30 akciových titulů, které jsou obsaženy v indexu DAX. Fondy pak emitují své vlastní akcie, které jsou veřejně obchodovatelné. Pokud tedy investujete do ETF na DAX, investujete de facto do všech třiceti společností. Obliba ETF poslední dobou značně roste zejména díky jejich stabilitě a diverzifikaci rizika.

Na DAX je momentálně navázáných 10 ETF. Nejznámější je iShares Core DAX UCITS ETF (DE) a Xtrackers DAX UCITS ETF 1C.

První zmíněny se obchoduje v naší platformě pod tickerem DAXEX.

Více o tom, co to jsou ETF, si můžete přečíst v našem ETF průvodci.

CFD na DAX

CFD (contract for difference) jsou tzv. rozdílové smlouvy. V principu je CFD kontrakt mezi dvěma stranami, které se mohou označit jako kupující a prodávající. Smlouva zavazuje obě strany vyrovnat rozdíl mezi aktuální cenou aktiva a cenou aktiva v době vzniku kontraktu. Pokud je rozdíl pozitivní, prodávající zaplazí částku kupujícímu. A naopak, pokud je rozdíl negativní, kupující zaplatí částku prodávajícímu.

Futures na DAX

Futures jsou finanční smlouvy, které zavazují kupujícího ke koupi aktiva nebo prodávajícího k prodeji aktiva, v předem stanoveném datu a ceně. Futures kontrakty podrobně popisují kvalitu a množství podkladového aktiva. Jsou standardizovány tak, aby usnadnily obchodování na burzách futures. Některé kontrakty mohou vyžadovat fyzickou dodávku aktiva, zatímco jiné jsou vypořádány v hotovosti.

Jak fungují futures na DAX jsme podrobně shrnuli v našem článku DAX Futures.

Více o tom, co to jsou opce, si můžete přečíst v našem futures průvodci.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart