Mluvčí čínského ministerstva obchodu v pátečním prohlášení uvedl, že USA nedávno zaslaly Číně prostřednictvím příslušných stran několik zpráv v naději, že s ní zahájí jednání. Čína tuto situaci v současné době vyhodnocuje. Tyto komentáře signalizují změkčení postoje Pekingu, který se uprostřed zvýšeného napětí s USA kvůli celní válce prezidenta Donalda Trumpa neochvějně vzpírá. Trump od minulého týdne opakovaně prohlašuje, že jeho administrativa jedná s čínskými představiteli o uzavření obchodní dohody, avšak Peking to pokaždé rázně odmítal. V pátek Peking zopakoval, že jakákoliv jednání budou vyžadovat splnění určitých předběžných podmínek.
„Celní a obchodní válku jednostranně zahájily USA a pokud chtějí vyjednávat, musí prokázat skutečnou upřímnost. To zahrnuje i připravenost napravit svá provinění a zrušit jednostranné zvyšování cel,“ uvedl mluvčí. „Postoj Číny zůstává konzistentní. Pokud jde o boj, dotáhneme ho do konce. Pokud jde o rozhovory, dveře jsou otevřené.“ Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek prohlásil, že Trumpova cla poškodila čínskou ekonomiku a způsobila ztrátu pracovních míst, a že Peking je dychtivý po rozhovorech. „Číňané se nás snaží oslovit, chtějí se setkat, chtějí jednat,“ řekl v rozhovoru pro Fox News a dodal, že obchodní rozhovory se brzy uskuteční.
V sázce jsou momentálně obrovské obchodní toky mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Donald Trump začátkem tohoto měsíce zvýšil cla na Čínu na ohromujících 145 %, což některým čínským podnikům ztížilo pokračování obchodování se Spojenými státy. Peking v reakci na to zvýšil cla na americký dovoz na 125 %. Americké burzy tento týden zažily růst, k čemuž zřejmě přispěly i pozitivní kvartální výsledky některých firem.
Společnosti Microsoft a Meta Platforms oznámily čtvrtletní hospodářské výsledky, které překonaly očekávání trhu, což naznačuje, že silná poptávka po umělé inteligenci (AI) pomáhá oběma společnostem překonávat ekonomickou nejistotu způsobenou cly. Mezi hlavní příjmy amerických technologických gigantů patří cloudová divize Azure společnosti Microsoft a reklamní příjmy společnosti Meta, které byly v obou případech výrazně posíleny vývojem v oblasti umělé inteligence. Akcie společností Microsoft a Meta po skončení hlavních obchodních hodin vzrostly o 7 % a 5,4 %.
„Naše firma si také vede velmi dobře a myslím si, že jsme v dobré pozici, abychom se vyrovnali s makroekonomickou nejistotou. Tento aktualizovaný výhled odráží dodatečné investice do datových center na podporu našeho úsilí v oblasti umělé inteligence a také nárůst očekávaných nákladů na hardware infrastruktury. Většina našich kapitálových výdajů v roce 2025 bude i nadále směřovat do našeho hlavního podnikání.“
Mark Zuckerberg
Tyto výsledky a potvrzení investic do rozvoje umělé inteligence pomohly akciím v celém sektoru. Akcie společnosti Apple zažily pokles. Ačkoliv výsledky předčily očekávání, strach z nárůstu nákladů poslal zřejmě akcie níže.
Nový výzkum ukázal že evropské akciové trhy v posledním desetiletí přišly díky soukromým akvizicím (tzv. private equity) o více než 1 bilion dolarů. Tento trend představuje pro evropské kapitálové trhy „mnohem větší hrozbu“ než přesun kótovaných společností na Wall Street, uvádí nová zpráva HSBC Global Research. Zpráva identifikovala 1013 evropských společností dříve kótovaných na burze, které v posledním desetiletí získaly soukromé investiční nebo nekótované společnosti, ve srovnání se 130 společnostmi, které se přesunuly na americký akciový trh. „Neschopnost veřejných trhů adekvátně rozpoznat hodnotu společností v takovém měřítku je problematická,“ řekl Ian Stuart, vedoucí pracovník HSBC. Zpráva uvádí, že existuje jasný pocit, že se rovnováha přesouvá od veřejných trhů k soukromým trhům. Evropské akciové trhy v posledních letech zaostávaly za prudce rostoucími americkými indexy, což bylo poháněno především silnou rally akcií velkých technologických firem. To vyvolalo obavy ohledně stavu kapitálových trhů na kontinentu a přimělo společnosti k hledání kotací na burze za Atlantikem. Zároveň je to učinilo zranitelnějšími vůči akvizicím, jelikož ceny jejich akcií zaostávají, a tudíž jsou snadněji akvírovatelné.
Apostolos Thomadakis, vedoucí výzkumu v Evropském institutu pro kapitálové trhy, uvedl, že soukromé akvizice představují „velké riziko“, protože odvádějí veřejné investice z Evropy a dále snižují účast na trhu v regionu. „S tím, jak stále více společností opouští veřejné trhy, bude likvidita evropských trhů klesat. Nízká likvidita je důvodem, proč je těžké financovat startupy, a proč opouštějí Evropu.“ Thomadakis varoval, že přechod k soukromému kapitálu snižuje transparentnost a oslabuje cenotvorbu a také to znamená, že kontinent riskuje ztrátu kontroly nad strategicky důležitými společnostmi ve prospěch mimoevropských soukromých aktérů.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše, co potřebujete vědět do dalšího týdne, se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

Použité zdroje:
Editorial credit: Koshiro K / Shutterstock.com
CNN Business: China says it’s evaluating possible trade talks with the US (2. 5. 2025); edition.cnn.com/2025/05/01/business/china-possible-trade-talks-us-tariffs-intl-hnk
euronews: Microsoft and Meta beat estimates as AI outpaces Trump’s tariff woes (2. 5. 2025); www.euronews.com/business/2025/05/01/microsoft-and-meta-beat-estimates-as-ai-outpaces-trumps-tariff-woes
Financial Times: Private acquisitions strip more than $1tn from European equity markets in a decade (2. 5. 2025); www.ft.com/content/15aa0ba7-e06c-4dd6-a7f5-cbd33dcdccac
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX