Jak vybrat brokera
Jak vybrat brokera a na co si dát při jeho výběru pozor? To si prozradíme v dnešním článku.

Připravili jsme pro vás průvodce, který vám výběr brokera ulehčí a dozvíte se, které aspekty nepodceňovat. Pokud hledáte brokera pro obchodování, klikněte zde.

Co je broker?

Broker je firma nebo instituce, která zprostředkovává obchody mezi kupujícími a prodávajícími na finančních trzích. Jeho hlavní funkcí je usnadnění a zprostředkování transakcí s finančními aktivy, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, měny a jiné. Jeho úkolem je být nápomocen klientům a provádět obchody v souladu s jejich investičními cíli a strategiemi.

Další důležitou rolí brokera je poskytování informací a vzdělávání klientů o finančních produktech a investičních strategiích. Broker by měl být schopen klientům poskytnout nezaujaté rady a doporučení založené na jejich individuálních potřebách a finančních cílech. Kromě toho může broker také nabízet různé služby, jako je správa portfolia, výzkum trhu nebo přístup k obchodním platformám a nástrojům pro analýzu.

Z hlediska regulace finančních trhů jsou brokeři často pod dohledem a regulací národních nebo mezinárodních úřadů. Tyto regulace mají za cíl ochranu investorů před podvodnými praktikami a zajištění integrity finančních trhů. Broker musí dodržovat příslušné právní předpisy a etické normy při poskytování svých služeb a zachovávat vysoký standard transparentnosti a důvěryhodnosti ve vztahu ke svým klientům.

Online broker je spíše obchodní partner

Již víme, co je broker. Ale jak si vybrat toho pravého? Broker by se měl zajímat o to, co chcete obchodovat, jaké máte zkušenosti a nabídnout vám pomoc, kdykoliv ji potřebujete.

Měl by mít zájem o dlouhodobou spolupráci, nikoliv vás tlačit do navýšení depozitu a následování obchodních doporučení, které vás mají „rozobchodovat“. Vztah mezi vámi a brokerem by měl být výhodný pro obě strany. Broker vám nabídne nejen možnost obchodovat, ale také edukační a klientskou podporu. Za to vše platíte ve formě poplatků za obchody. Zde je nutné vyzdvihnout, že poplatky by vždy měly být adekvátní službám, které broker nabízí.

Plánujete investovat dlouhodobě desítky let? O to víc dbejte na výběr brokera. Zajímejte se o to, jak dlouho je na trhu, jakou má reputaci a zda je vnímán jako stabilní broker. Obchodní vztah mezi vámi může být na celý život, proto je důležité zvolit si takového partnera, na kterého se můžete spolehnout.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak vybrat brokera: Obchoduje broker přímo na burze?

Ne každý broker vám nabídne přímý přístup na burzu. Brokeři se totiž liší na ty s přístupem na burzovní trhy a na ty mimoburzovní. Rozdíl je v tom, zda přímo obchodujete s akciemi, nebo pouze s CFD (rozdílovými smlouvami pro krátkodobé spekulace). Nyní si krátce vysvětlíme, co je broker pro burzovní a mimoburzní trhy.

Co je broker pro burzovní trhy?

Na burzovních trzích jsou obchody prováděny prostřednictvím centralizované burzovní platformy, kde se setkávají kupující a prodávající, aby se dohodli na ceně. Ceny na burzách jsou určovány otevřeným tržním mechanismem poptávky a nabídky.

Přístup na burzovní trhy je pro brokery kapitálově náročný. Může si jej dovolit tedy jen hrstka brokerů. Mezi ty s přístupem patří velcí stabilní brokeři, kteří přežili nejeden pád akciových trhů. U těchto brokerů si můžete být jistí, že vaše obchody probíhají na základě dlouhodobě platných pravidel, která slouží především k vaší ochraně.

Čtěte také >> Investování do akcií: Jak investovat do akcií v roce 2024

Je zcela standardní, že někteří brokeři působí jako tzv. introducing broker, což znamená, že využívají obchodní infrastrukturu velkých brokerů, díky čemu mohou nabízet široké portfolio produktů, trhů a služeb.

Co je broker pro mimoburzovní trhy?

Mimoburzovní trhy, jak už název napovídá, nemají konkrétní centrálu či burzu. Jedná se doslova pouze o síť serverů. Vstup pro nové brokery je zde jednodušší a méně kapitálově náročný. Můžeme tak vidět velké množství mimoburzovních brokerů zaměřených na obchodování CFD, kteří se předhánějí s výhodnými nabídkami a lákají nové tradery.

Kvůli snadnosti vstupu na trh je u těchto brokerů nutné řešit serióznost. Pro ochranu klientů by brokeři měli své obchody zajišťovat hedgováním na mezibankovním (nebo burzovním) trhu. Bohužel nelze jednoduše zjistit, zda k tomu dochází.

Celkově je nutné být u mimoburzovních brokerů mnohem opatrnější než u burzovních. Častým lákadlem je absence poplatků i nízké spready, které se při větších pohybech na trzích nebo v noci zvyšují. Spread je rozdíl mezi reálnou a prodejní cenou. Např. při reálné ceně akcie 100 dolarů, můžete zaplatit u CFD brokera citelně více.

Jak vybrat brokera? Pozor na skryté náklady

Každý broker nabízí jiné poplatky za obchodování. Je poplatek 5 dolarů za obchod hodně, nebo naopak málo? Záleží na službách, které vám broker nabízí. Poplatky musí být vždy smysluplné a adekvátní službám, které broker nabízí.

Typů poplatků a nákladů, podle kterých byste se měli rozhodovat je hned několik. Jedná se například o poplatky za vedení účtu, realizaci obchodů (nákup nebo prodej), výše úroků v případě obchodování na dluh (maržové obchodování), nákup cizích měn, zasílání a výběr kapitálu nebo poplatky přímo samotné burze. Občas narazíte i na exotičtější poplatky, jako např. za připsání dividendy.

Výše zmíněné dokážete obvykle vyčíst z ceníků brokerů, avšak existují i další náklady – říkejme jim „skryté náklady“. Tyto náklady si investoři většinou neuvědomují, a to i přesto, že v konečném důsledku mohou mít na úspěšnost investic či trading vyšší dopad.

Jedná se např. o spread měnových kurzů, za které broker směňuje vaše prostředky při provedení obchodu (vysoký rozdíl mezi prodejním a nákupním kurzem měny stěžuje dosahování zisků) nebo skluzy při vyplnění obchodů (obchody jsou vyplňovány za horší cenu). Tyto náklady investor platí z objemu transakce, tudíž každá desetina procenta je velmi podstatná a potenciálně velmi drahá.

Pro výběr brokera je tedy klíčová i transparentnost poplatků, a to zejména s ohledem na skryté náklady. Chcete vědět, jaké náklady se na vás budou vztahovat s vaším zamýšleným stylem obchodování. Pokud vás zajímají poplatky u online brokera LYNX, doporučujeme navštívit naši stránku: Nízké a transparentní poplatky.

Výběr brokera: Jak poznat, zda je seriózní?

Seriózní broker by se s vámi měl chtít aktivně bavit, být transparentní a zajímat se o vás. Pokud máte problém najít obchodní podmínky a kontakt na klientskou podporu (případně se vám opakovaně klientskou podporu nepodaří kontaktovat), zbystřete.

Broker by s vámi měl vždy komunikovat lidsky a jako rovný s rovným a nepovyšovat se. Měl by vás chtít vyslechnout a pomoci. V případě problémů, např. s jeho platformou, by vám měl sám vysvětlit, co se stalo. Měl by vás také upozornit na rizika spojená s investováním. Ptát se, zda rozumíte tomu, s čím chcete obchodovat a případně vám nabídnout školení nebo vzdělávací materiály.

Vhodné je před otevřením účtu si brokera ověřit. Zavolejte na informační linku, zašlete e-mail, dívejte se, jak se broker propaguje a co o sobě a o investování píše. Pokud láká na vidinu rychlého zbohatnutí, ale nechce se s vámi bavit a vysvětlit vám, jak obchodování u něho funguje, buďte na pozoru.

Online broker LYNX vám umožňuje využívat obchodní platformy pro počítač, telefon i tablet.

Výběr brokera: Kvalitní obchodní platforma je důležitá

Abyste zhodnotili své peníze na burze, je nutné realizovat výdělečné obchody nebo inkasovat dividendy. Samotné zadávání pokynů pro nákup nebo prodej instrumentů se uskutečňuje nejčastěji online přes obchodní platformu. Každý broker má obvykle vlastní nabídku platforem a mohou být v českém i anglickém jazyce. Kvalitní broker vám nabídne individuální proškolení na platformě ihned po aktivaci účtu nebo kdykoliv, když projevíte zájem.

Čtěte také >> Nejlepší světové dividendové akcie v roce 2024

Opožděná data pro obchodování jsou obvykle zdarma, pro živá je často nutné si připlatit. V případě, že investujete dlouhodobě, s opožděnými daty si můžete vystačit. V případě intradenního obchodování jsou vhodná živá data.

Online broker LYNX svým klientům umožňuje obchodovat na investičních platformách LYNX+ a Trader Workstation (TWS). Obchodník tak může své investice kontrolovat z počítače, tabletu i chytrého telefonu. Je také dobré se ujistit, zda poskytovaná platforma umožňuje obchodovat vámi požadované finanční instrumenty (například opce). Kvalitní obchodní platforma by také měla nabízet dostatečné množství nejrůznějších indikátorů a analýz.

Regulace brokerů a udělené pokuty

Broker s přístupem na burzovní trh je vždy pod regulatorním dohledem. Kde musíte být obezřetní jsou forex a CFD brokeři operující na mimoburzovních trzích. Zde je nutné ověřit si, zda je broker regulován. Většina brokerů je regulována u CySEC (Kypr). Každý broker nabízející své služby v ČR musí být nahlášen i u ČNB.

Je dobré se zajímat, zda vámi vybraný broker nedostal pokutu, a pokud ano, tak za co. Je dobré přečíst si také originální zprávu od regulátora. Dle vašeho vlastního úsudku si následně vyhodnotit, zda pokuta byla oprávněná a zda se pochybení brokera může opakovat a může postihnout i vaše obchody.

Na webových stránkách ČNB si je možné navíc ověřit, zda je licence brokera platná. Můžete se také zeptat přímo brokera, zda a jakou má licenci. Dle nařízení vám to musí říci.

Propagace a vystupování brokera

Pro výběr brokera je také důležité uvědomit si, jak se vámi zvažovaný broker propaguje a jak vystupuje. Pokud například neodpovídá na e-maily, nemůžete se dovolat na infolinku a na svých webových stránkách má pouze velmi obecné informace, buďte ve střehu.

Buďte obezřetní u brokerů, kteří slibují rychlé zbohatnutí a úspěch, chybí jim ale respekt a dobré chování ke klientům. Využívají cold callingu a snaží se nabízet neznáme akcie (nejčastěji IPO), aby získali nové klienty.

Co je to cold calling?

Cold call je takový telefonát, kdy volaná strana tento telefonát dopředu nečeká. Děje se tak např. za účelem nabízení produktů a služeb, aniž by volaná strana o ně předtím projevila nějaký zájem (opak je warm calling).

Je dobré se také dívat, jak brokeři prezentují samotné investování a obchodování. Pokud jako něco jednoduchého, co zvládne každý, buďte na pozoru. Naopak broker, pro kterého jsou vaše zisky i jeho zisky (díky poplatkům, které za obchodování dlouhodobě platíte), bude chtít, abyste obchodovali co nejdéle a dařilo se vám. Nabídne vám proto kvalitní vzdělávání a bude mít motivaci vás informovat před různými riziky, která jsou s investováním spojená.

Online broker LYNX pro své klienty nabízí velký výběr bezplatných webinářů na nejrůznější investiční témata.

Bankovní spojení brokera, vložení a výběr peněz

Každý broker má jiné požadavky na výši prvního vkladu. Co všichni mají ale stejné, je nutnost zasílání peněz na jejich bankovní účet. Délka vyřízení procesu přiřazení či výběru a zaslání peněz zpět na váš účet se může lišit. To samé výše poplatků za celý tento proces.

Pokud plánujete obchodovat s menšími částkami, pak už samotné poplatky za zaslání nebo výběr peněz pro vás mohou být příliš vysoké. Broker by neměl blokovat vaše peníze více než několik dní. Mějte však na paměti, že u burzovních obchodů může jejich vypořádání několik dní (standardně 0-2 dny). Následně by však již broker neměl peníze zadržovat.

Avšak i zde je nutné si uvědomit, že vzhledem ke zpřísňujícím se regulatorním a legislativním požadavkům, které musí všichni brokeři dodržovat, se může stát, že se váš vklad či výběr protáhne a nemusí to ihned znamenat, že jste se chytli do nějaké brokerské pasti.

Ujasněte si, ve které měně chcete investovat. Někteří brokeři nabízí možnost převodu peněz na český účet, u jiných je nutno zasílat peníze v cizí měně do zahraničí. To může být doprovázeno dodatečnými bankovními poplatky za převody nebo dokonce ztrátami z měnových konverzí.

Nutný kapitál pro otevření účtu u brokera

Pravidla brokerů pro otevření účtu a minimální požadavky se často liší. Zde je dobré myslet na vaše možnosti a nezačínat obchodovat s půjčenými penězi. Broker vám totiž může omezit obchodování, pokud klesnete pod úroveň minimálního vkladu. Také vám v tomto případě může naúčtovat nečekané poplatky nebo uzavřít pozice.

I zde platí, že byste se měli nejprve seznámit s fungováním investičního účtu. Transparentní broker vám vše na vyžádání vysvětlí, aby předešel nečekaným situacím na vašem účtu. V případě, že plánujete obchodovat intradenně, ověřte si, zda vámi vybraný broker nepožaduje, abyste měli na účtu konkrétní minimální hotovost.

Srovnání brokerů a placené internetové srovnávače

Zadali jste si do vyhledávače dotaz srovnání nebo recenze brokerů a vyskočilo na vás desítky srovnávačů? Myslete na to, že mnohé srovnávače brokerů fungují a žijí z provizí za přivedené klienty zobrazených brokerů.

Srovnávačům se vyplatí umístit na první příčky brokery, kteří si za to zaplatí. Anonymní přispívatelé na různých fórech, kteří vychvalují nebo haní různé brokery, mohou mít také postranní úmysly.

Podle čeho se tedy rozhodovat? Jedině podle vlastního úsudku a kritického myšlení. Jakmile u brokera zaregistrujete jeden z výše zmíněných negativních atributů, jděte raději dále. Poctiví brokeři existují, jen je potřeba nenaletět na lákadla o rychlém zbohatnutí. Výběr brokera by tedy neměl záviset jen na výsledcích těchto srovnávačů, ale je třeba více informací.

Jak vybrat brokera – shrnutí

V prvé řadě se spoléhejte pouze sami na sebe a na svůj vlastní úsudek. Nejlepší broker může být pro každého investora jiný. Musíte mít pocit, že váš kapitál je u brokera v bezpečí a chráněn před jeho zkrachováním. Vhodné je také si ověřit, zda je váš účet (hotovost a instrumenty) pojištěn.

Níže jsme pro vás sepsali shrnutí varovných a pozitivních signálů, podle kterých vybírat brokera.

Varovné signály 

 • Broker není v registru lokálního regulátora (v ČR se jedná o ČNB).
 • Zaměstnanci se chovají nezdvořile, broker neodpovídá na vaše dotazy.
 • Vnucování akcií nebo jiných instrumentů jako výhodné investice.
 • Neadekvátně vysoké poplatky a skryté náklady.
 • Dlouhá doba výběru kapitálu z účtu.
 • Propagování obchodování na burze jako snadné a rychlé cestě ke zbohatnutí.
 • Nabízení vysoké páky bez upozornění na rizika jejího využití.
 • Nestabilní obchodní platforma a její výpadky při důležitých událostech.

Pozitivní signály

 • Upozorňuje na rizika spjaté s investováním.
 • Poskytuje spolehlivý a stabilní přístup k trhům.
 • Prezentace je s respektem ke klientům i veřejnosti.
 • Zaměstnanci klientské podpory mají reálné zkušenosti s obchodováním.
 • Vklad na účet je rychlý a zatížený minimálními poplatky.
 • Sídlo brokera není v exotických zemích a je regulován.
 • Nabízí odbornou klientskou podporu po e-mailu, telefonu nebo chatu.

Vhodné je začít s malým kapitálem a samotného brokera si otestovat na vlastní kůži. Až pokud bude vše v pořádku, investujte větší kapitál.

Pro každého investora nebo obchodníka může být výhodná jiná nabídka. Poziční dlouhodobý investor ocení absenci poplatků za vedení účtu, intradenní obchodník naopak nízké poplatky za obchody. Vybírejte vždy podle vašich potřeb a obchodní strategie.

Jak vybrat brokera v 5 rychlých krocích

1. Vytvořte si seznam brokerů

Stanovte si, s čím a jak často chcete obchodovat. Jste dlouhodobý investor, který chce nakoupit akcie jednou za několik měsíců? Výhodné pro vás bude zaměřit se na brokery, kteří vám nabídnou vstup přímo na burzu a absenci pravidelných měsíční poplatků za neaktivitu. Udělejte si seznam vhodných brokerů dle vašeho stylu investování.

2. Ověřte si serióznost brokerů

Jsou regulováni, kde mají sídlo nebo jak se propagují? Ověřte si, jak je každý broker na trhu dlouho, zda je pojištěn, zda vede účty na účty klientů odděleně od vlastních prostředků, jak jsou s nimi zákazníci spokojení. Zda dostali pokuty a kvůli čemu. To vám vyfiltruje část brokerů, kde by mohl být váš kapitál vystaven většímu riziku.

3. Nabídka instrumentů a výše poplatků brokerů

Jaké instrumenty nabízejí. Zda zajišťují přímý přístup na burzu nebo mezibankovní trh u forexu. Na kolika trzích působí, jaké mají poplatky za obchody nebo výběr kapitálu. Samotné poplatky a zejména skryté náklady mohou být rozdílem mezi tím, zda pro vás bude investování ziskové, nebo ne.

4. Zavolejte nebo napište brokerům

Máte své kandidáty vybrané a chcete je otestovat? Není nic jednoduššího, než zavolat nebo napsat na podporu a zeptat se na několik věcí, které vás před otevřením účtu zajímají. Dle reakcí zjistíte, co můžete očekávat. Pokud budete mít v budoucnu např. problém s výběrem vašeho kapitálu. Pokud již nyní pocítíte, že vám dělá problém brokera vůbec kontaktovat nebo se k vám chová nevlídně, je to pro vás jasný signál dát ruce pryč.

5. Založení účtu u brokera

Máte vybraného brokera, který odpovídá vašim požadavkům, je seriózní, dbá na informovanost a vzdělání svých klientů a zodpověděl s úsměvem na vaše dotazy? Skvěle! Posledním krokem je založení samotného obchodního účtu. Mějte na paměti, že je lepší zaslat menší kapitál a ověřit si, zda broker opravdu dostane všem svým slibům a nepřekvapí vás např. nečekanými poplatky.

Pokud jste prošli všemi kroky a u brokera obchodujete několik měsíců a nic se nezměnilo, pak vám gratulujeme. Výběr brokera nepodceňujte. Jak můžete vidět, není to pouze o výši poplatků. Ověřte si všechny skutečnosti, jenom tak si budete jistí, že můžete brokerovi svěřit celý svůj kapitál.

Výběr brokera: Proč LYNX?

Online broker LYNX nabízí možnost obchodovat na 150 burzách ve 33 zemích za nízké a transparentní poplatky. Klientská podpora LYNX je také v českém jazyce, takže se nemusíte bát jazykové bariéry. Získate možnost obchodovat nejen akcie (můžete je navíc i shortovat), ale například i opce, futures. Pro úplný přehled navštivte prosím naši stránku zde. Díky LYNX můžete také obchodovat v premarketu a aftermarketu, případně získat dodatečné výnosy prostřednictvím programu SYEP.

Pokud se chcete o online brokerovi LYNX dozvědět více, vyžádejte si prosím náš Informační balíček.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Nasdaq: How to Choose a Brokerage Account or Online Broker (14.03.2024); www.nasdaq.com/articles/how-to-choose-a-brokerage-account-or-online-broker

Investopedia: The Complete Guide to Choosing an Online Stock Broker (14.03.2024); www.investopedia.com/investing/complete-guide-choosing-online-stock-broker/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart