Burza USA: Poznejte nejznámější americké burzy

Burzy v USA určují vývoj cen mnoha dalších burz po celém světě. V tomto článku bychom vám rádi představili nejdůležitější americké burzy, mezi které se řadí NYSE, Nasdaq, CBOT a CME.

NYSE: Největší burza USA a na světě

NYSE je zkratka pro New York Stock Exchange. Hovorově se největší a nejdůležitější burze na světě také říká “Wall Street”, protože sídlo burzy se nachází na stejnojmenné ulici v New Yorku. 

Tato americká burza byla založena v roce 1792 a dnes je na ní kótováno více než 2 400 akciových společností, jejichž celková tržní kapitalizace v roce 2021 činila přibližně 26 bilionů USD. V roce 2008 NYSE přebrala bývalou třetí největší americkou burzu AMEX (American Stock Exchange), která nyní pokračuje pod názvem NYSE American. Obchodní hodiny jsou ve všední dny od 9:30 do 16:00 (EST), což obvykle odpovídá 15:30 až 22:00 středoevropského času (SEČ). Vlastníkem newyorské burzy je kótovaná společnost Intercontinental Exchange.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Počítačová burza Nasdaq: Detaily druhé největší burzy v USA

Na rozdíl od newyorské burzy NYSE je Nasdaq, která rovněž sídlí v New Yorku, čistě počítačovou burzou. Nasdaq je zkratka pro National Association of Securities Dealers Automated Quotation System. V roce 2021 činila celková tržní hodnota akcií přibližně 3 500 kótovaných společností více než 19 bilionů USD.  Je to druhá největší americká burza, která sídlí na Times Square na Manhattanu. Obchoduje se na ní především s růstovými a technologickými akciemi.

Burza USA – Nejlepší a nejhorší akcie

Které akcie hlavních amerických indexů v poslední době nejvíce rostly nebo klesaly? Jaké americké akcie mají za posledních 5 let nejlepší výkonnost? Zjistěte více zde:

Dow Jones: Nejlepší a nejhorší akcie Nasdaq 100: Nejlepší a nejhorší akcie

Obchodní hodiny burzy, kterou provozuje společnost Nasdaq Inc, jsou rovněž od 9:30 do 16:00 (EST), což obvykle odpovídá 15:30 až 22:00 středoevropského času (SEČ). Když se mluví o burze Nasdaq, má se často na mysli jeden ze dvou stejnojmenných indexů. Index Nasdaq Composite odráží výkonnost všech akcií obchodovaných na burze Nasdaq, zatímco index Nasdaq 100 sleduje 100 největších akcií kótovaných na této burze. 

Futures burzy CBOT a CME 

Futures burzy CBOT (Chicago Board of Trade) a CME (Chicago Mercantile Exchange) sídlí v Chicagu. Obě americké burzy jsou od roku 2007 součástí skupiny CME Group zařazené do indexu S&P 500. Na obou burzách se obchoduje s termínovými transakcemi (“kontrakty”), jako jsou futures, opce nebo úrokové deriváty. Patří mezi ně například kontrakty na akcie, akciové indexy, komodity, úrokové sazby nebo jiná podkladová aktiva. Pro všechny termínované obchody je společné, že jejich realizace probíhá až v budoucnosti. CBOT i CME byly založeny v 19. století. Jejich sloučením vznikla největší derivátová burza na světě z hlediska objemu obchodů. 

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Welche US-Börsen gibt es? (18. 4. 2023); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/boerseninfo/boerse-news-tipps/welche-us-boersen-gibt-es

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart