Recese kvůli koronaviru

Italské úřady minulý týden v neděli kvůli šíření koronaviru nařídily uzavřít na týden školy a zrušit sportovní utkání včetně fotbalových zápasů v Serii A. V Benátkách byl dokonce zrušen i tradiční karneval.

Z průzkumu, který v úterý zveřejnila Čínská asociace malých a středních podniků, vyplývá, že okolo 60 % čínských firem je schopno uhradit běžné výdaje pouze jeden až dva měsíce, než jim dojdou finanční zdroje.

Americký ministr financí Steven Mnuchin oznámil, že hlavním zaměřením USA v tomto roce bude uzavření obchodní dohody s Velkou Británií. Podle ministra digitální daň, kterou se snaží zavést Evropa, bude diskriminovat americké společnosti. Britský premiér Boris Johnson pak dodal, že hodlá zahájit obchodní rozhovory s USA do 14 dnů.

Americká centrální bankéřka Loretta J. Mester se nedomnívá, že je nyní zapotřebí snižovat sazby a současnou inverzní výnosovou křivku na amerických dluhopisech nepovažuje za signál blížící se recese.

Americký prezident Donald Trump ve středu požádal kongres o 2,5 miliardy USD kvůli koronaviru.

Robert Holzmann z ECB informoval, že centrální banka minulý týden vedla rozsáhlou debatu o inflačním cíli, který by měl zůstat nezměněn na 2 %.

Později se o slovo přihlásila i současná guvernérka ECB Christine Lagardeová, která konstatovala, že úroveň důvěry v euro je kriticky důležitá. Guvernérka dále dodala, že vítá německá opatření určená na podporu hospodářství.

Zástupce guvernéra pro finanční stabilitu BoE Jon Cunliffe ve čtvrtek oznámil, že zaznamenal inflační tlaky, které přicházejí z trhu práce.

Christian Hawkesby z RBNZ se domnívá, že monetární politika není tím správným nástrojem pro reakci na zpomalení hospodářství vlivem koronaviru. Novozélandská vláda má mnoho nástrojů, které by mohly pomoci tamní ekonomice, dodal bankéř.

Souhrnný index ekonomické nálady v eurozóně se v únoru zvýšil z 102,6 bodu na 103,5 bodu. Navzdory šíření koronaviru vzrostla důvěra evropských spotřebitelů i důvěra v průmyslu.

pátek byly zveřejněny inflační údaje z Německa za únor, které poukázaly na meziroční zrychlení spotřebitelských cen z 1,6 % na 1,7 %.

Nezaměstnanost pak v největší evropské ekonomice zůstala na 5 % dle odhadů analytiků oslovených agenturou Reuters.

Akciové trhy zažívají tento týden nejhorší období od roku 2008, konkrétně od finanční krize. Investoři utíkají a hledají útočiště pro svůj kapitál v tzv. “bezpečných přístavech” jako je zlato nebo dluhopisy. Nejvíce zasažené jsou růstové spekulativní akcie, které se těšily vysoké oblibě koncem roku 2019, kdy pozitivní vyhlídky nastavily trhy to módu “risk-on”.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart