Členové výboru BOE (Bank of England) hlasovali v poměru 7:2 pro zachování sazeb na současné úrovni 5,25 %. Ve svém prohlášení varovali, že indikátory perzistence inflace zůstávají zvýšené a zdůraznili, že inflace ve službách dosáhla v březnu 6 %.

Očekává se, že BOE zahájí snižování úrokových sazeb v létě, přičemž ceny peněžních trhů budou v srpnu sníženy o 25 bazických bodů a letos celkově o 50 bazických bodů.

Někteří ekonomové nicméně předpovídali snížení již v červnu, přičemž tržní ceny to po posledním oznámení nadále dávají přibližně 45% pravděpodobnost.

V pátek následovaly předběžné výsledky HDP, které ukázaly, že ekonomika v prvních třech měsících roku vzrostla o 0,6 % a Spojené království je oficiálně mimo recesi. Odhady předpokládaly růst o 0,4 %.

Nezaměstnanost v ČR klesla na úroveň 3,7 % v dubnu. Pokles byl způsoben především příchodem některých sezonních prací. Velkým rozdílem oproti loňskému roku byla změna převisu nabídky pracovních míst nad počtem uchazečů. Zatímco před rokem bylo volných pracovních pozic více než uchazečů, letos již tato skutečnost neplatí. Podle generálního ředitele Úřadu práce Daniela Kryštofa počet volných pracovních míst již čtyři měsíce v řadě stagnuje. Úroveň nezaměstnanosti v České republice je aktuálně druhá nejnižší v Evropské unii. Tradičně nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, a to 1,5 %. Nejvyšší pak v Ústeckém kraji.

Prodej aut v Číně v dubnu klesl o 5,8 % oproti předchozímu roku, ukázaly páteční údaje z průmyslu. Cenová válka a pobídky nedokázaly setřást opatrnost spotřebitelů ohledně utrácení za velké položky během nejistého hospodářského oživení.

Elektrické vozy představovaly 43,5 % celkového prodeje aut, což je rekordní měsíční maximum. Čína si stanovila cíl 45 % do roku 2027. Segment PHEV (plug-in hybrid electric vehicle), který od roku 2022 rostl rychleji, táhne úspěch tuzemského giganta BYD, který v dubnu tvořil 57 % prodejů tohoto typu vozů. Čínský vývoz automobilů, který je významným zdrojem zisku uprostřed tvrdé konkurence, vyskočil v dubnu o 38 % na nový měsíční rekord 417 000. Což je o něco pomaleji než březnových 39 %. Společnosti Tesla a BYD v Číně začali dokonce nabízet prodeje vozů na splátky bez jakékoliv zálohy.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Bank of England holds rates, stresses June cut depends on coming data (10. 5. 2024); cnbc.com/2024/05/09/bank-of-england-holds-interest-rates-steady-but-signals-that-a-cut-is-coming.html

České noviny: Nezaměstnanost v ČR klesla na 3,7 procenta, jsou za tím sezonní důvody (10. 5. 2024); ceskenoviny.cz/zpravy/nezamestnanost-v-cr-v-dubnu-klesla-na-37-volnych-mist-ubylo/2516526

Yahoo Finance: China’s car exports hit record high in April, as domestic sales fall (10. 5. 2024); finance.yahoo.com/news/chinas-april-car-sales-swing-084541914.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart