Americký technologický gigant Apple ve čtvrtek ztratil svoji pozici nejhodnotnější firmy světa. V čele ho vystřídala ropná společnost Saudi Aramco ze Saudské Arábie. Ke čtvrtečnímu uzavření obchodní seance byla tržní kapitalizace Saudi Aramco podle Dow Jones Market Data 2,383 bilionu USD. Apple dosáhl výše 2,307 bilionu USD.

Začátkem ledna, kdy byl “pandemický“ růst technologických akcií stále v plné síle, se společnost Apple dokonce krátce dostala na tržní kapitalizaci přibližně 3 bilionů USD. Zvyšování úrokových sazeb však nyní snižuje atraktivitu cenných papírů technologických společností. Akcie Apple od počátku roku zaznamenaly pokles zhruba o 20 %.

Ve středu byl jmenován nový guvernér České národní banky. Stal se jím Aleš Michl, který aktuálně působí jako člen bankovní rady ČNB. Během slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě byl jmenován do funkce prezidentem Milošem Zemanem. A to na šest let s účinností od 1. července 2022. Aleš Michl bude v pořadí pátým guvernérem České národní banky.

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu vykázal růst o 8,3 %. Je to o něco více, než 8,1% nárůst, který predikovali ekonomové. Inflace cen je tak i nadále poblíž 40letého maxima zaznamenaného v březnu. Takzvaný jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje ceny potravin a energií, si připsal 6,2 % oproti očekávání ve výši 6 %. Ze zveřejněných dat lze vydedukovat, že inflace ve Spojených státech již nejspíše dosáhla vrcholu, ale cenové tlaky budou pravděpodobně přetrvávat. Akciové trhy na tyto výsledky zareagovaly negativně.

Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy v rozhovoru pro tamní rozhlasovou stanici France Inter uvedl, že ECB by mohla přistoupit k prvnímu zvýšení již letos v létě. Podobné rétoriky jsme se také dočkali ze strany šéfky ECB Christine Lagardeové. Za jestřábími komentáři centrálních bankéřů stojí zejména vysoká inflace v eurozóně, která se v dubnu vyšplhala na rekordních 7,5 %.

Kryptoměny zažívají v posledních dnech silné výprodeje. Náladu na trhu kryptoměn ovlivňuje i kolaps stablecoinu TerraUSD, u něhož jeho tvůrci plánovali, že bude navázaný na americký dolar v poměru jedna ku jedné. Cena této kryptoměny se však propadla k 30 centům. Stablecoiny jsou digitální mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě na dolar.

Bitcoin se ve čtvrtek dopoledne propadl až k hranici 25 400 USD. Následně ale část ztrát smazal. Ceny kryptoměn v poslední době čím dál více kopírují vývoj na akciových trzích. Zejména pak vývoj indexu Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií. Řada z nich je v růstové fázi, kdy ještě nevytvářejí zisk, zato jsou závislé na úvěrech, kterými financují svůj plánovaný růst.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart