Kanadská centrální banka ponechala na svém dubnovém zasedání dle očekávaní úrokovou sazbu na 0,25 %. BoC však překvapila trhy oznámením, že hodlá snížit nákupy aktiv ze 4 mld. CAD týdně na 3 mld. Banka také konstatovala, že hodlá začít navyšovat úrokové sazby již ke konci roku 2022. Trh ohodnotil zasedání BoC jako jestřábí, když americký dolar vůči kanadskému zaznamenal ve středeční seanci pokles o přibližně 0,9 %.

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii se v únoru překvapivě snížila z 5 % na 4,9 %. Analytici přitom očekávali, že se nezaměstnanost kvůli lockdownu zvýší na 5,1 %. Hlavní důvodem, proč se nezaměstnanost nezvyšuje, je vládní program pro zachování pracovních míst, který by měl být platný do konce září.

Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na technické nule. Program nákupu aktiv (PEPP) byl také zachován. Šéfka ECB Christine Lagardeová však pohrozila, že i přes rekordně uvolněnou měnovou politiku mohou být stimulační opatření ještě rozšířeny, pokud si to ekonomická situace v eurozóně bude vyžadovat.

“Pokrok v očkovacích kampaních a předpokládané postupné uvolňování omezujících opatření podporují očekávání silného oživení ekonomické aktivity během roku 2021,” dodala Lagardeová.

Podle nejmenovaných zdrojů z Bílého domu hodlá americký prezident Joe Biden zvýšit daň z kapitálových zisků pro bohaté Američany ze současných 20 % na přibližně 40 %, což způsobilo výprodeje na akciových trzích. Toto zvýšení daně by se však týkalo osob, kteří mají roční příjem nad 1 mil. USD, což představuje okolo 0,3 % Američanů. Není tajemstvím, že Biden také uvažuje o zvýšení korporátních daní, či zvýšení daní z nemovitosti pro osoby s příjmem nad 400 tis. USD ročně.

Ruská centrální banka se rozhodla kvůli vysoké inflaci a depreciaci rublu již podruhé v letošním roku navýšit základní úrokovou sazbu, tentokrát došlo na zvýšení sazby o půl procentního bodu. Banka také informovala, že se nemusí jednat o poslední “hike“ v tomto roce, jelikož podle nového výhledu očekává, že se inflace bude v letošní roce pohybovat okolo 4,7 % – 5,2 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart