Prezident USA Joe Biden v úterý večer označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za „diktátora“, čímž si od Číny vysloužil ostrou kritiku. Podle Číny Biden podkopává snahy jeho vlastní administrativy o „rozmrazení“ zintenzivňujících se vztahů. Bidenovy komentáře přišly den poté, co ministr zahraničí Antony Blinken zakončil návštěvu Pekingu v dlouhodobé snaze zmírnit velmocenské soupeření mezi USA a Čínou. Napětí mezi státy se prohloubilo v důsledku incidentu s údajným špionážním samoseřídícím balónem. Ten v únoru tohoto roku plachtil nad územím USA a Bidenova administrativa se rozhodla pro jeho sestřelení, kvůli podezření, že se jednalo o špionáž.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na dotaz ohledně Bidenových komentářů řekl, že jdou zcela proti faktům a vážně porušují diplomatický protokol a vážně porušují politickou důstojnost Číny. Dále mluvčí označil tyto poznámky za extrémně absurdní a nezodpovědné.

„Je to nehorázná politická provokace. Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a odpor.“

Mao Ning, mluvčí čínského ministerstva zahraničí

V ten samý den přiletěl do USA indický premiér Narendra Modi. Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA John Kirby označil Indii za klíčového a důležitého partnera nejen v Indo-Pacifickém regionu, ale i globálně. Pozvání indického premiéra nebylo podle Kirbyho součástí kritiky Pekingu. .

„Tato státní návštěva není o Číně. A nejde o poslání zprávy Číně. Především se jednalo o zprávu indickému lidu, že klademe důraz na tento vztah.“

John Kirby, mluvčí Rady národní bezpečnosti USA

Podle některých turné zpěvačky Beyoncé přispělo ke zvýšení inflace ve Švédsku. Začátek světového turné ve Švédsku minulý měsíc vyvolal masivní poptávku po hotelech a jídlech v restauracích. Zájem byl tak velký, že se projevil v ekonomických statistikách země. Švédsko vykázalo v květnu vyšší než očekávanou inflaci 9,7 %. Za překvapením stály rostoucí ceny hotelů a restaurací. Michael Grahn, ekonom Danske Bank, řekl, že si myslí, že Beyoncé pomohla zvýšit ceny hotelů. Sočasně prý také mohla být silou neočekávaně silného růstu cen rekreace a kultury.

“Neobviňoval bych Beyoncé za zvýšenou inflaci, ale její celosvětová popularita ve Švédsku i ve světě k tomu zřejmě trochu přidaly.”

Michael Grahn, ekonom Danske Bank

Stockholmské koncerty, kde Beyoncé během 2 večerů hrála 46 000 divákům, údajně přilákaly fanoušky z celého světa. A to zejména z USA, kde silný dolar vůči švédské koruně pomohl tomu, že lístky v severské zemi se zdály být levnější.

Zástupci Bank of England rozhodli na svém čtvrtečním zasedání o navýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu na hladinu 5 %. Výbor hlasoval v poměru 7–2, kdy 2 zástupci hlasovali pro ponechání úrokové sazby na úrovni 4,5 %. Průzkumy naznačují základní čtvrtletní růst HDP v polovině letošního roku o přibližně ¼ %. Ukazatele výdajů domácností mají tendenci mírně posilovat. Zaměstnanost se za tři měsíce do dubna zvýšila o 0,8 %, což je více, než se očekávalo. V souladu s květnovou zprávou stagnuje míra nezaměstnanosti stagnuje na 3,8 %. Poměr volných pracovních míst k nezaměstnanosti dále klesl, ale zůstává výrazně zvýšený.

Dvanáctiměsíční inflace klesla z 10,1 % v březnu na 8,7 % v dubnu. Na této úrovni zůstala i v květnu. Jedná se o 0,3procentního bodu více, než se očekávalo v květnové zprávě. Inflace v sektoru služeb vzrostla v květnu na 7,4 %. O 0,5procentního bodu více, než předpokládaly průzkumy.

Švýcarská národní banka (SNB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 1,75 % z březnové úrovně 1,5 %. Jedná se již o páté zvýšení v řadě od loňského zahájení změny úrokových sazeb. Inflace v květnu výrazně klesla na 2,2 %, ale zůstává nad cílem stanoveným SNB. Centrální banka varovala, že cenové tlaky přetrvávají a bez opatření se v následujících měsících projeví.

“Nelze vyloučit, že k zajištění cenové stability ve střednědobém horizontu bude nutné další zvýšení základní úrokové sazby SNB.”

Švýcarská národní banka

V posledních měsících SNB prodávala zahraniční měny, aby posílila hodnotu švýcarského franku, jehož síla snížila vliv dražších dovozů.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Bank of England: Bank Rate increased to 5% – June 2023 (22. 6. 2023); bankofengland.co.uk/monetary-policy-summary-and-minutes/2023/june-2023

BBC: Beyoncé blamed for inflation surprise in Sweden (22. 6. 2023); bbc.com/news/business-65908054

Swiss Info: Swiss National Bank raises interest rate for fifth time running (22. 6. 2023); swissinfo.ch/eng/swiss-national-bank-raises-interest-rate-for-5th-time-running/48610880

USA Today: President Biden calls China’s Xi a dictator, drawing a backlash from Beijing (22. 6. 2023); eu.usatoday.com/story/news/politics/2023/06/21/biden-calls-xi-a-dictator-drawing-a-sharp-rebuke-from-china/70342725007/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart