Americký prezident Joe Biden tento týden představit investiční plán v hodnotě 2,25 bil. USD, který se má zaměřit na výstavbu dopravní infrastruktury, telekomunikace a průmysl. Financování této podpory, včetně těch předešlých i budoucích, má být z vyšších korporátních daní, respektive ze zrušení úlev zavedených bývalým prezidentem Trumpem. Biden hodlá zvýšit daně pro firmy z 21 na 28 procent, v případě příjmů ze zahraničí ze 13 na 21 procent. Agresivní fiskálně-expanzivní politika nového prezidenta nemá historicky obdoby. Mnozí proto poukazují na to, že přichází zlomový moment, který může spustit výraznější inflaci v USA.

K pondělnímu odpoledni se dle správce Suezského kanálu podařilo již zcela uvolnit přepravní loď Ever Given. Ta po nehodě blokovala celý průplav, kterým prochází přes 10 procent světového obchodu.

Míra nezaměstnanosti v Německu dle očekávání v březnu stagnovala na hodnotě 6 %. Aktuálně je evidováno bez práce 2,75 mil. lidí, o jeden procentní bod více než před krizí. Vzhledem k intenzitě ekonomického propadu to lze považovat spíše za úspěch. Hůř je na tom německý maloobchod, který v únoru propadl meziročně o 9 %, zatímco trh očekával pokles okolo 5 %.

Evropský statistický úřad Eurostat uvedl, že dle odhadů dosáhla březnová roční inflace eurozóny 1,3 %. Oproti únoru se jedná o nárust, kdy inflace činila 0,9 %. Dle odhadů nejvíce rostly ceny energií, služeb, potravin, alkoholu a tabáku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart