Jihoafrická republika v současné době hostí 15. summit BRICS. Klíčovým bodem programu bylo jednání o rozšíření skupiny. Ekonomická aliance BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, hodlá přizvat ke členství Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Jejich členství by vstoupilo v platnost 1. ledna 2024. O členství v BRICS oficiálně požádalo dohromady 23 zemí, včetně výše zmíněných šesti, které byly pozvány. Další významní afričtí hráči, například Nigérie a Ghana, projevili neformální zájem.

“O významu BRICS svědčí rostoucí zájem dalších zemí připojit se k naší skupině. Nyní BRICS dosahuje 37 % světového HDP z hlediska kupní síly a 46 % z hlediska světové populace. BRICS bude i nadále otevřený novým členům.”

Luiz Inácio Lula da Silva, prezident Brazílie

Ekonomické problémy Číny vedly k deflačním tlakům, které představují celosvětový problém a podle ekonomů budou v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně ještě zesilovat. V posledních měsících se výrazně projevilo zhoršování základních ekonomických ukazatelů, přičemž červencové údaje výrazně zaostaly za očekáváním. Údaje o úvěrech za červenec rovněž ukázaly propad poptávky po půjčkách ze strany podniků a domácností. Dále pak přetrvávají problémy v realitním sektoru země.

Čína rekalibruje svou ekonomiku tak, aby byla méně závislá na svých tradičních pilířích, kterými jsou nemovitosti a vývoz průmyslového zboží. Čínské průmyslové výrobky stále dominují trhům se spotřebním zbožím, zejména v USA.

Společnost NVIDIA představila výsledky za 2. čtvrtletí svého fiskálního roku 2024 končícího 30. července. Výrobci čipů se podařilo opět překonat očekávání analytiků a dostat tak své akcie na historické maximum. Seznamte se podrobně s čtvrtletními výsledky v našem článku.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala. Informaci uvedl v pátek spolkový statistický úřad a potvrdil tak předběžné odhady zveřejněné koncem minulého měsíce. HDP v Německu vykázalo za tři měsíce do konce června nulový růst ve srovnání s předchozím čtvrtletím, kdy největší evropskou ekonomiku postihla recese. Její pomalý výkon nadále brzdí růst v celé eurozóně.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

The Wall Street Journal: China’s 40-Year Boom Is Over. What Comes Next? (25. 8. 2023); wsj.com/world/china/china-economy-debt-slowdown-recession-622a3be4

CNBC: Emerging economies group BRICS invites 6 new members, including Saudi Arabia and Iran (24. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/24/emerging-markets-group-brics-invites-6-new-members-including-saudi-arabia-and-iran.html

CNBC: China’s deflation could spill over into a global concern, economists say (24. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/24/chinas-deflation-could-spill-over-into-a-global-concern-economists-say.html

CNBC: European markets cautious ahead of Powell’s Jackson Hole speech (25. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/25/europe-markets-open-to-close-feds-jackson-hole-symposium-in-focus.html

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart