Turecká centrální banka (TCMB) opět překvapila finanční trhy. Základní úrokovou sazbu snížila o jeden procentní bod na 13 % a to navzdory inflaci, která se blíží 80 %. Turecká libra reagovala na krok centrální banky prudkým oslabením a vůči americkému dolaru se dostala na nová historická minima.

Meziroční míra inflace v eurozóně vystoupila na další rekord. V červenci se dostala na 8,9 %. V Evropské unii se index spotřebitelských cen vyšplhal z červnových 9,6 % na 9,8 % . Za razantním růstem inflace stojí zejména vysoké ceny energií.

Inflace ve Velké Británii v červenci vzrostla na 10,1 %. Jedná se o nejvyšší úroveň od února 1982. Ekonomové přitom predikovali, že míra inflace zaznamená mírnější růst na 9,8 %.

Dostat inflaci pod kontrolu je mou hlavní prioritou. Přijímáme opatření prostřednictvím silné a nezávislé měnové politiky, odpovědných daňových a výdajových rozhodnutí a reforem na podporu produktivity a růstu.“

Nadhim Zahawi, britský ministr financí

Cena elektřiny na burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé v historii přesáhla hranici 500 eur za megawatthodinu. Za poslední rok cena elektřiny zaznamenala nárůst o přibližně 500 % v důsledku redukce dodávek plynu z Ruska.

Čínská centrální banka se rozhodla snížit důležité úrokové sazby. Jedná se o reakci na nejnovější ekonomická data, která nejsou příliš povzbudivá. Cílem je podpoření poptávky. Ekonomové očekávají, že kvůli politice nulové tolerance covidu růst čínské ekonomiky v letošní roce poprvé od roku 2015 nenaplní stanovený cíl vlády. Ten se pohybuje okolo 5,5 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart