Trh práce vytvořil v USA v srpnu 315 000 pracovních míst. Jde o pozitivní zprávu pro americkou ekonomiku a o skvělý výsledek 20 po sobě jdoucích měsíců trvalého růstu. Na druhou stranu ale pokles ekonomického výkonu a přetrvávající vyšší ceny téměř všeho naznačují méně růžový obrázek. Je tedy otázkou, jak dlouho bude ještě růst pokračovat.

Evropské ceny energií se propadly v reakci na snahy EU snížit možné dopady hrozící energetické krize. Ceny elektřiny v Německu pro příští rok se usadila o 20 % níže a nizozemský zemní plyn klesl až o 11 %. Oba benchmarkové kontrakty klesly poté, co minulý týden rekordně vzrostly. Evropská unie se připravuje na krátkodobou intervenci, která má zamezit rostoucím nákladům na energie. Mezitím se zásobníky v regionu rychle plní, což zvyšuje šance, že Evropa přečká zimu s dostatkem zásob. 

Libra zaznamenala největší měsíční propad vůči dolaru od roku 2016. Obavy z vyhlídek britské ekonomiky vedly v srpnu k poklesu libry o zhruba 5 % vůči americkému dolaru. Naposledy se libra vůči dolaru takto výrazně propadla v říjnu 2016 po hlasování o Brexitu. Sterling ve čtvrtek ráno opět klesl a na měnových trzích klesl pod 1,16 USD. Investiční banka Goldman Sachs tento týden varovala, že Spojené království může zůstat v recesi až do roku 2024.

„Naše ekonomické vyhlídky nevypadají ve srovnání se zbytkem světa nijak zvlášť dobře,”

Laura Lambie, senior investiční ředitelka společnosti Investec

Aktivita indického zpracovatelského sektoru v srpnu vykázala druhé nejsilnější zlepšení provozních podmínek za devět měsíců. To signalizuje pokračující ekonomickou dynamiku a silnou podnikatelskou důvěru. Sezónně upravený index nákupních manažerů (S&P Global India Manufacturing Purchasing Managers’ Index (PMI)) se oproti červencové hodnotě 56,4 změnil jen málo. V srpnu vykázal 56,2. K objemům výroby přispělo i zrychlení exportu a optimistické projekce pro výhled do dalšího roku. Firmy byly nejoptimističtější za posledních šest let. 

Akcie NVIDIA klesly poté, co americká vláda omezila prodej čipů do Číny. Americká vláda 26. srpna informovala o novém licenčním požadavku pro budoucí vývozy do Číny (včetně Hongkongu). Cílem je snížit riziko, že by produkty mohly být použity čínskou armádou. Společnost očekává, že by na ušlých tržbách v Číně v tomto čtvrtletí mohla ztratit 400 milionů dolarů. Nové pravidlo platí také pro prodej do Ruska. Společnost NVIDIA však uvedla, že v Rusku aktuálně nemá odběratele.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart