Hrubý domácí produkt v Číně vzrostl v prvním čtvrtletí o 5,3 % oproti předchozímu roku, uvedl v úterý Národní statistický úřad. To překonalo odhad 4,6% růstu z průzkumu agentury Reuters mezi ekonomy a také znamenalo zrychlení z 5,2% růstu v předchozích třech měsících.

“Čínská ekonomika začala v prvním čtvrtletí dobře a položila dobrý základ pro dosažení cílů pro celý rok.”

Sheng Laiyun, mluvčí NBS

Sheng Laiyun, mluvčí NBS, na tiskové konferenci v Pekingu, která doprovázela zveřejnění údajů, uznal, že základ pro ekonomickou stabilitu a zlepšení ještě není pevný. Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí vyskočila o 6,1 % oproti předchozímu roku, podpořena silným růstem výroby high-tech produktů. Zejména výroba zařízení pro 3D tisk, nabíjecích stanic pro elektromobily (EV) a elektronických součástek, to vše vzrostlo zhruba o 40 % ve srovnání s předchozím rokem.

Velká část dobrých zpráv ve výrobě pochází ze 3 rychle rostoucích čínských průmyslových odvětví: EV, solární panely a baterie.

„Úředníci vynaložili velké prostředky na podporu těchto strategických odvětví a sklízejí ovoce, protože výroba se rozbíhá a vývoz – zejména u elektromobilů – prudce vzrůstá navzdory poklesu globální poptávky,“

Harry Cruise, ekonom společnosti Moody´s

Ve Spojených státech a v Evropské unii roste úzkost z toho, že nadměrná kapacita Číny v těchto oblastech zaplavuje globální trhy a brzdí jejich domácí průmysl. Komentáře americké ministryně financí Janet Yellenové k její návštěvě Číny minulý týden zdůrazňují ochotu Ameriky zavést cla, pokud je bude považovat za nezbytná.

Výnosy amerických státních dluhopisů se dostali na 5měsíční maxima. Výnos 2letého státního dluhopisu byl v tomto týdnu na 4,99 %. Výnos z 10letého státního dluhopisu vzrostl o téměř 5 bazických bodů na 4,633 %. Výnosy vzrostly poté, co byl průzkum výrobní aktivity filadelfské centrální banky mnohem vyšší, než ekonomové předpovídali. Za duben vyskočila hodnota na 15,5, což je výrazně nad konsensuálním odhadem 2,5 od ekonomů oslovených agenturou Dow Jones.

Futures trhy nyní oceňují snížení úrokových sazeb do konce prosince o 41 bazických bodů, což je výrazný pokles z více než 160 bazických bodů očekávaného snížení na začátku roku.

Ceny kakaa pokračují v růstu na nová maxima signalizující, že globální poptávka po kakau zůstává odolná navzdory rekordně vysokým cenám. Stále více rostou obavy, že dodavatelé kakaa ze západní Afriky nebudou schopni dodržet smlouvy o dodávkách. Bloomberg minulý čtvrtek oznámil, že Ghana Cocoa Board vyjednává s velkými obchodníky s kakaem o odložení dodávky minimálně 150 000 MT (metrických tun) až 250 000 MT kakaa na příští sezónu kvůli nedostatku bobů.

Ceny kakaa od začátku roku prudce vzrostly, což je způsobeno nejhorším nedostatkem dodávek za posledních 40 let. Mimořádná sucha ruku v ruce s nemocí plodin poškodí minimálně 2 úrody. Zásoby kakaa v amerických přístavech ve čtvrtek klesly na 3leté minimum 4 022 587 pytlů.

Jedním negativním faktorem pro ceny kakaa byla nedávná akce vlády Pobřeží slonoviny a Ghany na zvýšení výstupních cen pro producenty kakaa o 50 %. Zvýšení cen, které vlády platí pěstitelům kakaa, by mělo povzbudit pěstitele hromadící kakao, aby dodali na trh více bobů, což by mohlo dočasně zmírnit omezené zásoby.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNN: China’s economy expands by a surprisingly strong pace in the first quarter of 2024 (19. 4. 2024); edition.cnn.com/2024/04/15/business/china-q1-gdp-growth-intl-hnk/index.html

CNBC: 2-year Treasury yield sits near 5% after manufacturing data comes in much stronger than expected (19. 4. 2024); cnbc.com/2024/04/18/us-treasury-yieldsas-investors-weigh-interest-rate-path-ahead.html

Nasdaq: Cocoa Prices Finish Sharply Higher on Resilient Global Cocoa Demand (19. 4. 2024); nasdaq.com/articles/cocoa-prices-finish-sharply-higher-on-resilient-global-cocoa-demand

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart