Inflace v Česku zrychluje. Stejně jako je tomu u dalších evropských zemí, i v Česku začala inflace výrazně zvyšovat. Červencové číslo překvapilo trhy i centrální banku. Meziročně inflace vyskočila na 3,4 % a jádrová dokonce na 3,8 %. Jedná se o nejvyšší hodnoty za posledních čtrnáct a půl roku.

Ceny nejen ojetin v USA zpomalují. Index spotřebitelských cen CPI v USA vykázal meziroční růst o 5,4 %. V meziměsíčním srovnání rostl v souladu s odhady o 0,5 % oproti červnovému skoku o 0,9 %. Důležitou položkou jsou ceny ojetin, které rostly pouze o 0,2 % oproti skoku 10 % v červnu. To je pro akciové trhy dobrá zpráva, jelikož nepotvrzuje obavy z dalšího zrychlování růstu cen. Pozitivní výhled však narušila výrobní inflace (PPI), kde meziměsíčně vzrosly ceny o 1 % a překonaly očekávaných 0,5 %.

Čína se opět uzavírá. Čínské úřady se rozhodly kvůli hrozbě šíření koronaviru zastavit chod jednoho z klíčových přístavních terminálů. Jedná se o třetí nejvytíženější přístavní termínál na světě, který je klíčový pro dodávky do Evropy a Severní Ameriky.

Žádosti o podporu (opět) klesají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět poklesl a dostal se na 375 tisíc. V dalších týdnech by se data mohla dostat pod hranici 300 tisíc, které je braná jako práh silného trhu práce.

Trh práce v ČR se přehřívá. Červencová nezaměstnanosti činila 3,7 %. V Česku je nejvyšší počet volných pracovních míst, a to víc než 358 tisíc. Tento údaj překonává před korona krizové maximum, kdy počet neobsazených míst byl necelých 352 tisíc.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart