Zaměstnavatelé v  USA vytvořili v prosinci 223 000 pracovních míst, informovalo v pátek ministerstvo práce, což je zhruba v souladu s očekáváním ekonomů, ale pod průměrem posledních měsíců. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,5 procenta, zpět na nejnižší bod z doby před pandemií. Za celý rok bylo vytvořeno 4,5 milionu pracovních míst, protože ekonomika se nadále zotavovala z odstávek na začátku pandemie. Nedávné zpomalení tvorby pracovních míst je známkou toho, že kampaň Federálního rezervního systému na potlačení inflace může konečně omezovat trh práce, který zůstal výjimečně silný, i když se zbytek ekonomiky začal otřásat. 

Roční inflace v eurozóně klesla zpět na jednociferné číslo. Podle rychlého odhadu zveřejněného v pátek ráno činila na konci prosince 9,2 %. Inflace začala v listopadu zvolňovat, ale stále činila 10,1 %. Důvodem jsou ceny plynu, jedni z hlavních tahounů loňské rekordní inflace. Ty se vrátily na předválečnou úroveň uprostřed neobvykle teplého počasí. Přestože lze zprávu vnímat jako pozitivní vývoj, míra inflace v eurozóně představuje téměř pětinásobek 2% cíle stanoveného Evropskou centrální bankou. Většina členských států, které používají euro jako měnu, zaznamenala za poslední měsíc pokles inflace. V Německu došlo k výraznému poklesu z 11,3 % v listopadu na 9,6 % v prosinci.

Náklady na většinu potravinářských komodit v loňském roce zaznamenaly takový nárůst, že se cenový index potravinářské agentury OSN dostal na nejvyšší úroveň v historii. Index cen potravin Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) sleduje mezinárodní ceny nejvíce globálně obchodovaných potravinářských komodit. V roce 2022 dosáhl v průměru 143,7 bodu, což je o 14,3 % více než v roce 2021. Zároveň se jedná o nejvyšší hodnotu od začátku záznamů v roce 1990. Již v roce 2021 index vzrostl o 28 % oproti předchozímu roku, když se světová ekonomika zotavila z dopadu pandemie.

Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, ve čtvrtek snížila ceny všech svých druhů ropy pro Asii. Cena byla snížena na nejnižší úroveň regionální referenční hodnoty za více než rok. Nadále totiž převládají obavy z poptávky. Státní ropný gigant Saudi Aramco snížil oficiální prodejní cenu (OSP) své vlajkové lodi třídy ropy Arab Light pro únor do Asie o 1,45 dolaru za barel. Začátkem tohoto týdne průzkum agentury Reuters mezi analytiky ukázal, že se všeobecně očekávalo, že Saudi Aramco v únoru sníží své OSP do Asie, po snížení lednového exportů na 10měsíční minimum. Ceny ropy začaly rok nejhůře za více než 30 let poté, co se během úterý a středy propadly o 9 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart