Zástupci Evropské centrální banky na svém středečním zasedání navýšili základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 4,5 %. Zářijové makroekonomické projekce odborníků ECB pro eurozónu předpovídají průměrnou inflaci na úrovni 5,6 % v roce 2023, 3,2 % v roce 2024 a 2,1 % v roce 2025. Toto je revize směrem nahoru pro roky 2023 a 2024 a revize směrem dolů pro rok 2025. Revize směrem nahoru odráží především vyšší vývoj cen energií. Základní cenové tlaky zůstávají vysoké, i když většina ukazatelů začala polevovat. Zaměstnanci ECB mírně upravili předpokládaný vývoj inflace bez energií a potravin směrem dolů na průměrnou hodnotu 5,1 % v roce 2023, 2,9 % v roce 2024 a 2,2 % v roce 2025.

Část rozvahy ECB Asset Purchase Program (APP) dále klesá měřitelným a předvídatelným tempem, protože Eurosystém již nereinvestuje splátky jistiny ze splatných cenných papírů. Výjimkou je Program nouzového nákupu pandemie (PEPP). Pokud jde o PEPP, Rada guvernérů hodlá reinvestovat splátky jistiny ze splatných cenných papírů zakoupených v rámci programu alespoň do konce roku 2024.

Index výrobních cen (PPI) v USA, měřítko toho, co výrobci obdrží za své zboží a služby, se v srpnu zvýšil o 0,7 % (sezónně očištěný) a meziročně o 1,6 %. Tento měsíční nárůst byl nad odhadem společnosti Dow Jones o 0,4 %. Současně to byl také největší jednoměsíční nárůst od června 2022. Bez započtení potravin a energií se tzv. jádrové PPI v souladu s odhadem zvýšilo meziměsíčně o 0,2 %. Na 12měsíční bázi se jádrové PPI zvýšilo o 2,1 %, což je nejnižší roční úroveň od ledna 2021. Bez zahrnutí potravin, energií a obchodních služeb se PPI zvýšilo o 0,3 %.

Údaje přicházejí den poté, co sledovaný index spotřebitelských cen (CPI) vykázal meziměsíční nárůst o 0,6 %. Oproti předchozímu roku byl nárůst o 3,7 %. Bez zahrnutí potravin a energií se jádrové CPI zvýšilo o 0,3 % a 4,3 %. Stejně jako v případě indexu spotřebitelských cen, tlak na růst PPI pocházel z velké části z velkého skoku cen energií. Energetický index PPI meziměsíčně vzrostl o 10,5 %, což bylo způsobeno 20% nárůstem benzínu. Ceny zboží konečné poptávky vzrostly v srpnu o 2 %, což je největší měsíční zisk od června 2022. Ceny služeb vzrostly o 0,2 %. V dalších ekonomických zprávách ministerstvo obchodu ve čtvrtek odhadlo, že maloobchodní tržby vzrostly v srpnu o 0,6 % více, než se očekávalo, což je výrazně nad odhadem Dow Jones pro nárůst o 0,1 %.

Ceny ropy rostou již třetí týden v řadě. Jedním z aktuálních faktorů je zpráva o průmyslové výrobě v Číny, která v srpnu vykázala rychlejší růst, než se očekávalo. V průměru denně zpracovali 15,23 milionu barelů, což bylo o 19,6 % více než před rokem. Hlavním důvodem cenového skoku ale zůstává omezení produkce koordinované Saúdskou Arábií a Ruskem. Mezinárodní energetická agentura IEA ve své poslední měsíční zprávě varovala, že škrty by ve čtvrtém čtvrtletí uvrhly trh s ropou do hlubší nerovnováhy. IEA zároveň dříve předpovídala vrchol poptávky po ropě před rokem 2030, což vyvolalo okamžitou reakci ze strany OPEC. Konzistentní prognózy založené na datech ukazují, že vrchol poptávky po ropě a dalších fosilních palivech nenastane dříve než v roce 2030. Informace uvedl ve čtvrtečním vyjádření OPEC a odmítl tvrzení o začátku konce fosilních paliv.

“Sázka na ropu se stává oblíbeným obchodem na Wall Street. Téměř nikdo nepochybuje, že rozhodnutí OPEC+ z konce minulého měsíce udrží trh s ropou ve čtvrtém čtvrtletí velmi napjatým.”

Edward Moya, analytik společnosti OANDA

Africká unie (AU) plánuje v příštím roce spustit vlastní suverénní ratingovou agenturu jako alternativu k „velké trojce“ mezinárodních ratingových agentur, které podle ní nespravedlivě hodnotí země na kontinentu. Podle zprávy pro Africkou hospodářskou komisi Organizace spojených národů (UNECA) agentury Moody’s, Fitch a S&P dělají ve svých ratingech značné chyby. Přesto nadále ovlivňují globální rozhodnutí o financování a toku kapitálu. Zpráva uvádí, že ghanský prezident Nana Akufo-Addo kritizoval agentury za zhoršování fiskálních problémů v rozvojových zemích neopodstatněným snižováním ratingu, které vládám brání v přístupu na kapitálové trhy. V důsledku toho chce AU založit Africkou úvěrovou ratingovou agenturu jako nezávislý subjekt skupiny s cílem vyhodnotit riziko půjček zemím kontinentu. Po své poslední analýze „velká trojka“ dospěla k závěru, že ratingy států v Africe pokračují v sestupné spirále, přičemž pět ekonomik bylo v první polovině tohoto roku sníženo.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

ECB: Monetary policy decisions (15. 9. 2023); ecb.europa.eu/press/pr/date/2023/html/ecb.mp230914~aab39f8c21.en.html

CNBC: August wholesale inflation rises 0.7%, hotter than expected, but core prices in check (15. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/14/ppi-inflation-report-august-2023-.html

OilPrice: Oil Prices On Track For A Third Consecutive Week Of Gains (15. 9. 2023); oilprice.com/Energy/Energy-General/Oil-Prices-On-Track-For-A-Third-Consecutive-Week-Of-Gains.html

Euro News: African Union to create own credit rating agency (15. 9. 2023); euronews.com/2023/09/13/african-union-to-create-own-credit-rating-agency

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart