Index spotřebitelských cen (CPI) v USA, nejsledovanější ukazatel inflace, se podle čtvrteční zprávy ministerstva práce meziměsíčně zvýšil o 0,4 % a o 3,7 % v meziročním srovnání. Očekávání výsledků CPI byly 0,3 %, respektive 3,6 %. Bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií se tzv. jádrový CPI meziměsíčně zvýšil o 0,3 % a za 12 měsíců o 4,1 %, obojí přesně v souladu s očekáváním.

Mezi hlavní přispěvatele růstu inflace patřily náklady na bydlení. Index bydlení, který tvoří asi jednu třetinu váhy CPI, zrychlil za měsíc o 0,6 % a o 7,2 % oproti předchozímu roku. Mezi hlavními složkami CPI podílejícími se na zpomalení bylo oblečení (-0,8 %) a komodity zdravotní péče (-0,3 %).

Zpráva CPI přichází pouhý den poté, co byl zveřejněn zápis ze zářijového zasedání Fedu, tzv. Fed Meeting minutes.  Ze zápisu byly zřetelné neshody ve Federálním výboru pro volný trh, který určuje sazby. Schůze skončila tím, že se výbor rozhodl nezvyšovat úrokové sazby. Shrnutí ukázalo přetrvávající obavy z inflace a obavy, že přetrvávají proinflační rizika.

Index spotřebitelských cen (CPI) v Číně v září stagnoval v meziročním srovnání. Odhady mířily na nárůst o 0,2 %. Jádrová inflace, bez cen energií a potravin, však v září oproti předchozímu roku vzrostla o 0,8 %. Toto tempo růstu bylo podobné jako v srpnu.

Čínský index výrobních cen (PPI) však klesl o 2,5 % oproti předchozímu roku. Což je méně než očekávaný pokles o 2,4 %. V srpnu byl pokes o 3%. Pokles výrobních cen byl však nejmenší za sedm měsíců. To ukazuje na nerovnoměrné zotavení po koronaviru v druhé největší světové ekonomice, které může vyžadovat další politickou podporu.

“Inflace CPI na nule naznačuje, že deflační tlak v Číně je stále skutečným rizikem pro ekonomiku. Oživení domácí poptávky není silné, bez výrazného posílení fiskální podpory. Škody způsobené zpomalením důvěry spotřebitelů v sektoru nemovitostí nadále tlačí na poptávku domácností.“

Zhiwei Zhang, prezident a hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management

EHang Holdings Limited je přední světová společnost zabývající se platformou městské letecké mobility. Jejich bezpilotní model EH216-S pro přepravu cestujících získal certifikát oficiálně vydaný Úřadem civilního letectví Číny. To prokazuje, že design modelu EH216-S plně vyhovuje bezpečnostním normám a požadavkům na letovou způsobilost. Současně je model kvalifikován pro provádění komerčních operací přepravujících cestující. Jedná se o milník pro komerční operace městské letecké mobility.

Úřadem civilního letectví Číny poprvé přijal žádost o certifikát na model EH216-S v lednu roku 2021. Po více než 1000 dnech a nocích vytrvalého úsilí překonali inženýři všechny druhy obtíží a výzev. Úspěšně dokončili všechny cíle typové certifikace. EHang je schopen plně nezávisle navrhovat, vyvíjet a vyrábět vyspělé bezpilotní produkty.

Evropské ceny zemního plynu ve čtvrtek stouply o dalších 15 %. Udržely si pevný týdenní vzestupný trend, jelikož obchodníci sledovali řadu globálních přerušení dodávek směřujících do klíčové zimy na severní polokouli.

Výpadky izraelského primárního pobřežního zdroje plynu již byly potvrzeny. Kvůli podezření ze sabotáže byl uzavřen podmořský plynovod v Baltském moři. Odbory zastupující pracovníky společnosti Chevron ve dvou závodech na zpracování LNG v Austrálii podaly oznámení o stávce. Klíčové zimní kontrakty zemního plynu v Evropě TTF s dodáním v lednu a únoru zaznamenaly dvouciferný procentní nárůst a usadily se nad 56 EUR/MWh.

Israelská vláda v pondělí nařídila Chevronu z bezpečnostních důvodů zastavit provoz na těžebním poli Tamar. Plynové pole má objem více než 10 miliard kubických metrů ročně a je jedním z primárních zdrojů energie v regionu. Plyn produkuje pro domácí použití i prodej do Egypta a Jordánska.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Consumer prices rose 0.4% in September, more than expected (13. 10. 2023); cnbc.com/2023/10/12/cpi-september-2023.html

CNBC: China consumer prices were unexpectedly flat, as economic recovery remains fragile (13. 10. 2023); cnbc.com/2023/10/13/china-economy-september-cpi-unexpectedly-flat.html

Morning Star: EHang Successfully Obtains Type Certificate for EH216-S Passenger-Carrying UAV System Issued by Civil Aviation Administration of China (13. 10. 2023); morningstar.com/news/globe-newswire/8948796/ehang-successfully-obtains-type-certificate-for-eh216-s-passenger-carrying-uav-system-issued-by-civil-aviation-administration-of-china

Quantum Commodity Intelligence: TTF gas prices surge 15% on global supply disruptions (13. 10. 2023); qcintel.com/article/ttf-gas-prices-surge-15-on-global-supply-disruptions-17720.html

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart