Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v červenci meziročně vzrostl o 3,2 %, což je mírně pod očekáváním. Jádrový CPI, očištěný od volatilních složek potravin a energií, v meziročním srovnání vzrostl 4,7 %, což je rovněž pod odhadem. Obě tyto skupiny meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Téměř celý měsíční nárůst inflace pocházel z nákladů na bydlení, které vzrostly o 0,4 % a byly o 7,7 % více než před rokem. Dále pomohlo pojištění motorových vozidel. Potravinový index se v červenci zvýšil o 0,2 % po předchozím zvýšení o 0,1 %.

„I když by bylo spravedlivé popsat ceny jako stále relativně vysoké v sektorech, jako jsou náklady na bydlení a ojetá auta, jsme svědky změn, které povzbuzují spotřebitele i politiky Federálního rezervního systému.“

Rick Rieder, hlavní investiční ředitel BlackRock

Zatímco velká část světa se potýká s inflací, v některých částech i s hyperinflací, tak Čína se po období velice mírné až neexistující inflaci sklouzla dokonce k deflaci. Index spotřebitelských cen (CPI) ve středu podle čínského statistického úřadu klesl v červenci o 0,3 % oproti předchozímu roku. To je poprvé, kdy index klesl od února 2021. Náklady na potraviny, dopravu a zboží pro domácnost v červenci klesly. Zejména ceny vepřového masa klesly o 26 % a ceny zeleniny o 1,5 %. Index výrobních cen (PPI), který měří ceny zboží a surovin ve výrobním sektoru, se v červenci oproti předchozímu roku také snížil o 4,4 %. Byl to desátý pokles PPI v řadě a poprvé od listopadu 2020, kdy spotřebitelské a výrobní ceny klesly ve stejném měsíci. Hrubý domácí produkt Číny v období od dubna do června ve srovnání s předchozím čtvrtletím sotva rostl. Počáteční propuknutí ekonomické aktivity vyvolané zrušením pandemických omezení koncem loňského roku už odeznělo. Čína také trpí dlouhodobým propadem svého realitního sektoru a slábnoucím mezinárodním obchodem.

Pouhý 1 den po oznámení zavedení tzv. Windfall tax na bankovní instituce v Itálii přišla Italská vláda se zmírněním. Windfall tax byla původně nastavena na 40 % ze zisku. Vláda parametry nové daně zmírní. Kromě jiného bude nastavena horní hranice na celkovou velikost odvodu. Maximální velikost daně nebude moci přesáhnout 0,1 % hodnoty aktiv společnosti. V případě zahrnutí veškerých globálních aktiv bank, pak u některých italských finančních institucí, jako například Intesa Sanpaolo a UniCredit Bank se může odvod pohybovat až okolo jedné miliardy EUR.

V prvním pololetí tohoto roku zisky bank v Itálii výrazně vzrostly. Především díky stoupající úrokové sazby dokázaly navýšit příjmy z půjček.

Ceny zemního plynu v Evropě tento týden opět vzrostly. Právě, když se Evropa připravuje na topnou sezónu. Cena nizozemského zemního plynu, evropského referenčního ukazatele, od úterý vyskočila o 24 % na 40 EUR (44 USD) za megawatthodinu. Podnětem byly zprávy o potenciálních stávkách v závodech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. Ceny zemního plynu v USA se tento měsíc zatím vyšplhaly o 18 %.

Offshore Alliance, která zastupuje dva australské odborové svazy, podnikla kroky ke stávce v závodech Chevron (CVX) Gorgon a Wheatstone LNG. Mezi požadavky odborů patří lepší jistota zaměstnání, školení a vyšší platy. Pokud budou stávky pokračovat mohlo by být zastaveno až 10 % celosvětové produkce LNG.

„Přestože australský LNG se do Evropy téměř nikdy nedováží, ztráta dodávek by způsobila dominový efekt.“

Toma Marzec-Mansera, vedoucího analytiky plynů v ICIS

Především Asie a Evropa, jako majoritní dovozci plynu, se budou muset předhánět v zabezpečení dodávek LNG.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BBC: Italy waters down windfall tax on banks (11. 8. 2023); bbc.com/news/business-66454080

CNBC: July CPI report shows inflation gauge rose 3.2%, less than expected (11. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/10/cpi-inflation-july-2023-.html

CNN Business: China slips into deflation as consumer prices fall for the first time in more than two years (11. 8. 2023); edition.cnn.com/2023/08/09/economy/china-economy-deflation-intl-hnk/index.html

CNN Business: Natural gas prices are spiking again. Here’s why (11. 8. 2023); edition.cnn.com/2023/08/10/energy/natural-gas-prices-spike/index.html

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart