Čínská ekonomika vzrostla v roce 2022 o pouhá 3 %, což je hluboko pod vládním cílem. Znamená tak jeden z nejhorších výkonů za téměř půl století. Růst byl silně ovlivněn měsíci rozsáhlých blokád kvůli pandemii Covid-19 a historickým poklesem na trhu s nemovitostmi. Přesto bylo toto číslo o něco lepší, než očekával trh. V posledních týdnech roku 2022 se objevily určité známky stabilizace, zejména kvůli politické podpoře investic do infrastruktury a úvěrové expanze. Podle čínského statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 2,9 %. Průzkum agentury Reuters mezi ekonomy dříve odhadoval expanzi na pouhých 1,8 % pro čtvrté čtvrtletí a 2,8 % pro rok 2022. Za celý rok maloobchodní tržby klesly o 0,2 %, zatímco v roce 2021 zaznamenaly růst o 12,5 %. 

Index cen výrobců (PPI) v USA klesl v prosinci nejvíce od začátku pandemie. Tím se prodloužila doba snižujících se inflačních tlaků a poskytla Federálnímu rezervnímu systému prostor ke zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb. Index výrobních cen pro konečnou poptávku minulý měsíc klesl o 0,5 %, nejvíce od dubna 2020. Oproti předchozímu roku vzrostl o 6,2 %. Meziměsíční pokles byl způsoben propadem cen zboží, zejména energií a potravin. Bez těchto složek vzrostl tzv. jádrový PPI v prosinci o 0,1 % a o 5,5 % oproti předchozímu roku. 

Centrální banka v Japonsku ponechala v souladu s očekáváním úrokovou sazbu beze změny na ultra holubičích -0,1 %. Zachovala stejnou sazbu, kterou drží od roku 2016. Centrální banka zopakovala, že zachová svou holubičí politiku, aby dále podpořila svou ekonomiku. Po oznámení rozhodnutí oslabila vůči americkému dolaru až o 2,7 %.

“Japonská ekonomika stále prochází obdobím extrémně vysoké nejistoty.”

zástupci Bank of Japan

Česká koruna nadále posiluje. Krátce se dostala na nejvyšší úrovně k euru od roku 2008. Koruna v první půli loňského roku výrazně oslabila především díky ruské invazi na Ukrajinu. Po oznámení ČNB, že hodlá intervenovat proti dalšímu oslabování, koruna začala posilovat. Zásahy centrální banky jsou podle analytiků již pouze minimální. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

HE, L., China posts one of its worst economic performances in decades because of Covid. CNN [online]. Vydáno 17. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.

PICKERT, R., US Producer Price Index Declines by Most Since Start of Pandemic. Bloomberg [online]. Vydáno 18. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.

LEE, J., Japanese yen weakens as Bank of Japan makes no changes to yield curve range. CNBC [online]. Vydáno 17. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.

VECHETA, K., Koruna dnes posilovala k euru, krátce byla nejsilnější od října 2008. České noviny [online]. Vydáno 19. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart