Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu snížila z 8,1 % na 7,9 %. V Evropské unii pak došlo k poklesu nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu na 7,3 %. Nejnižší nezaměstnanost z celé EU stále přetrvává v České republice (3,3 %). Nizozemsko se však také může pochlubit stejnou úrovní nezaměstnaností.

Index aktivity zpracovatelského průmyslu v Číně v červnu zaznamenal pokles z 51 bodů na 50,9 bodu. Pokles indexu byl dán především nedostatkem polovodičů a zvyšujících se cen komodit. Výrobní index ze stejných důvodů poklesl z 52,7 bodu na 51,9 bodu.

Christine Lagardeová z ECB pro francouzský deník La Provence uvedla, že hospodářství v eurozóně se pomalu, ale jistě zotavuje z krize způsobené pandemií, avšak zatím oživení vnímá jako křehké. Bankéřka dále konstatovala, že se v ECB již začíná diskutovat o začátku utahování velmi uvolněné monetární politiky, kterou se ECB rozhodla aplikovat, jako reakci na dopad pandemie na evropské ekonomiky.

“Dohodli jsme se na zachování současné monetární politiky nejméně do března 2022 a v každém případě do doby, než usoudíme, že fáze koronavirové krize je pryč,” doplnila Lagardeová.

Ze záznamu z posledního zasedání ČNB vyplynulo, že pro “hold“ základní úrokové sazby hlasoval Aleš Michl a Oldřich Dědek. Naopak Vojtech Benda chtěl zvýšit úrokovou sazbu o padesát bazických bodů. Ostatní členové se vyslovili pro “hike“ o 0,25 procentního bodu, ke kterému i následně došlo.

Podle zpřesněného odhadu ČSU zaznamenala česká ekonomika v prvním kvartále meziroční pokles o 2,4 %. Mezičtvrtletně pak ekonomika poklesla stejně jako v předchozím čtvrtletí o 0,3 %.

Ratingová agentura Fitch ponechala rating České republiky na úrovni AA-. Výhled také zůstal stabilní, z čeho lze vydedukovat, že se Fitch v blízké době nechystá měnit úroveň ratingu. Agentura odůvodnila svoje rozhodnutí očekáváním, že se české ekonomice podaří návrat ke stabilnímu růstu.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart